LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 26 SEPTEMBER. De Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIlVNElVLANDSCnE BERIfiTEN. LEADEN, 25 September. 1IH. Curatoren der Leydsche Hoogeschool hebben dezer dagen een bewijs gegeven van luinne gezindheid om goede en trouwe diensten te erkennen. De Heer J. Holtz had onlangs een 25-jarigen diensttijd als opzigter der Academische gebouwen vervuld, en die gelegenheid namen HH. Curatoren waar, om onzen geaehlen stadgenoot een blijk hunner tevredenheid aan te bieden, met eenen vereerenden begeleidenden brief, waarin aan zijne bekwaamheden, ijver en trouw in de behartiging der hem opgedragen be langen, hulde wordt gedaan. Het geschenk bestond in eene keurige doos, bevattende een dubbel stel kostbaar bewerkte zilveren mathematische in strumenten, benevens eene volledige collectie fijne waterverwen, terwijl de deksel voorzien was van eene zilveren plaat met hel volgend opschrift Aan Johannes Holtz, Opzigter over de Akademische Gehouwen der Jloogeschool te Ley denter gelegenheid zijner 25-jarige dienst, als blijk hunner tevredenheid aangeboden door HIJ. Curatoren der Leydsche Hoogeschool1 Julij 1856. De vermelding van dit sprekend blijk van erkenning zijner verdiensten, onzen bekwamen en algemeen geaehlen stadgenoot te beurt gevallenis ons niet minder een welgevallige taak, dan hel velen aangenaam zal zijn, zulks door deze mededeeling te vernemen. Yan het Nieuwe Diep wordt gemeld, dat Z. K. H. den Prins van Oranje, alvorens het stoomschip itierapi te verlaten, aan den Élat-Major een afscheids diner heeft gegevenen aan de bemanning een vorstelijk be wijs zijner tevredenheid heeft doen uitreiken. Z. K. If. had gedurende de reis door zijne minzaamheid aller harten gewonnen. De illerapi zal eerst daags naar Oosl-Indie vertrekken. Te Vlaardingen zijn op het laatst van de vorige week 6 schepen van de tweede haringreis teruggekeerdmet 17 lot 22 lasten haring, illen ziel weldra nog meerdere aanvoeren te gemoet. De Natuurkundige afd. van de Kon. Acad, van Wetenschappen te Am sterdam zal op Zaturdag den 27stcn dezer eene gewone vergadering houden. In de omstreken van Hoorn blijven de landerijen steeds in prijs stij gen. Volgens een berigt in de A. C. is er land verkocht voor 1970, dat voor 15 jaren slechts 600 kostte. Een perceel land, in hel laatst der vorige eeuw voor J 410 per bunder verkocht heeft thans 2030 per bunder opgebragt. De lietr 11. C. Millies, heeft Maandag II. hel Iloogleeraarambt in de Oostersche letteren bij de Utrechtsche Hoogeschool aanvaard, met eene rede: de Lilterarum Orientalium cum theologia Christiana necessitudined. i. over het verband der Oostersche letteren met de Christelijke godgeleerdheid. Te Zwolle is aan de Heeren van Esch en C°.als minste inschrijvers, de leening van 40,000 locgewezen, volgens het door den Raad dier ge meente vastgestelde plan, tegen eene rente van 4j pCt. en eene provisie van i pCt. Te Yeenlinizen had dezer dagen de kolonist P. Arpels, na volbraglen arbeid huiswaarts keerendede onvoorzigtigheid een adder van den weg op te nemen en daarmede tot vermaak zijner makkers te spelen, waarbij het dier hem in een vinger slak. Op aanraden van een zijner makkers aan het bekomen wondje zuigende, overviel hein, naauwelijks te huis zijnde, eene koortsachtige rilling, waarbij zijn hoofd, borst en arm verschrikkelijk op zwollen, terwijl spraak en kennis hem begaven. De toestand van den lijder was ontzettend; hij is thans nog onder geneeskundige behandeling, en niet buiten gevaar den arm te verliezen. De berigtgever van de Ind. Beige te Moskou vervolgt zijne taakdoor verslag te geven van de krooningsfeesten De vreemdelingen, zegt hij, begin nen Moskon reeds te verlaten, de straten zijn minder bevolktde koetsiers en de waschvrouwen worden matiger in hunne eischenen slechts met moeite en na lang wachten kan men plaats in de spoortreinen verkrijgen. Volgens het programma moet er nog eene gala-voorstelling in den schouwburg en een groot vuurwerk plaats hebben. Het getal van hen die dit laatste zullen bijwonen, zal zeer gering zijn, en daar ik ook niet voornemens ben van de partij te zijn, zal ik van dit vuurwerk, waarmede de Russen zeer zijn ingenomeneenige bijzonderheden mededeclen. Men heeft voor de hoofdvoorstellingeen bouquet of pijlen-bundelonme telijke chassinetten doen vervaardigenmet zinnebeeldige voorstellingenop den luister en voorspoed van het rijk toepasselijk. Deze chassinetten, door Bengaalseh vuur verlicht, zullen eene tooveraehtige uitwerking heb ben. De pijlen-bundel zelf zal zeer kolossaal zijn. 120,000 vuurpijlen zul len te gelijk ontbranden, en bij die ontbranding zal een koor van 3000 zangers, ondersteund door de muziekcorpsen der garde-regimenten, het volkslied aanheffenmet begeleiding van kanonschoten. Een klavier dat in verband staat met eene electrieke kolom zal de maat van deze nieuwe soort van bas regelen. Men heeft hiervan groote verwachtingmaar ten onregte. De ondervinding heeft geleerd, dat de uitvoering van zangstukken in de open lucht zelden gelukt. Maar, het zij ter eere van de ontwerpers gezegd, hier zal men ten minste nog iets van dit monster-koor hooren, namelijk het geschut. Daar het reeds koud en regenachtig was en de straten ledig waren moest de berigtgever binnen de muren blijven tol aan den avond, als wan neer de voorstelling in den schouwburg plaats had. Hij maakte daarvan gebruik om een overzigt te geven van de openbare inriglingen te Moskou en de gaarkeukens in Husland. Als niet behoorende tot de krooningsfeesten, achten wij de overneming daarvan minder gepast. Omtrent de gala-voorstelling in den schouwburg deelt hij het volgende mede: De Keizer en Keizerin, vergezeld van eenige leden van het Vorste lijk huis traden ten acht lire de zaal binnen. AI de toeschouwers stonden toen op, wendden zich naar de Keizerlijke loge en begroetten den Keizer met driewerf herhaald gejuichterwijl de muziek het volkslied speelde. De Keizer boog verscheiden malen. Hij droeg de uniform van Generaal der kozakken er. het Grootkruis van de orde van S'. Alexander Newski. De loge waarin de Keizerlijke familie gewoonlijk zit, was thans voor den Grootvorst troonopvolger en de jonge Prinsen bestemd; voor den Keizer was de groote loge in het midden der zaal gereed gemaakt, die voor deze schitterende plegtigheid in eenen heerlijken bloementuin was herschapen door de bijeenbrenging van al hetgeen de beide halfronden schoons kunnen aanbieden. Ter zijde van de loge waren zitplaatsen bestemd voor de vreemde Gezanten. Vorst Esterhazy was, wegens ongesteldheid niet tegenwoordig. De kleeding van de Vorstelijke personen leverde een treffend gezigt op; het was een zee van edelgesteente. Terstond na de intrede van den Keizer, begon de voorstelling, die in de opvoering bestond van de Elisir d'Am ore en de Vivandière. Heide stuk ken werden middelmatig uitgevoerd, en hoe gaarne ik zulke wenschte, ik kan niemand als uitzondering vermelden. Misschien heeft hiertoe bijgedra gen dat de aandacht niet geheel op het tooneel, maar voornamelijk op het trolsche schouwspel dat de zaal aanbood, was gevestigd. Een koddig voor val in het eerste bedrijf, heeft de algemeene lachlust, waaraan de Keizer hartelijk deel nam, gaande gemaakt. Het rijtuig dat een der looneelisten als voerman moest leiden, brak midden op het tooneel in tweëenhet ach terste gedeelte ging ter zjjde en het voorste deel vervolgde zijnen weg, de bak over den grond slepende. Op verschillende plaatsen waren buffetten ingerigt, die door hofbedienden in groot liverei werden bediend. Aanzienlijke hoeveelheden ijs zijn aldaar verbruikt en nooit hebben de verbruikers dit zoo op prijs gesteld als bij die gelegenheid; want de warmte was ondragelijk. Kwart over 11 ure nam de voorstelling een einde en de Keizer en de Keizerin zijn vertrokken onder gelijk gejuich als bij hunne komst. Een Keizerlijk besluit, in de officiële Courant van Moskou openbaar ge maakt, heeft aan al de staatkundige veroordeeldenzonder uitzondering, kwijlschelding verleend van de straffen waartoe zij waren veroordeeld. De Keizer heeft ook de achterstallige belastingen kwijtgescholden, die eene fabelachtige som moeten bedragen. Ook zijn aan vele personenwier dienst en getrouwheid de Keizer op prijs stelt, onderscheidingen te beurt gevallen. De Gouverneur van Moskou heeft 's Keizers portret in diamanten ontvangen. Ten slotte een merkwaardig woord van den Keizer zelf. Eene der Hof dames zeide een of twee dagen geleden tot hemdat op het oogenblik toen hel geschut van het Kremlin zijne krooning aankondigde, het volk dat buiten het gebouw stondmet diepen ernst voor het vaderland en voor hem begon te bidden. «Sire," voegde zij er bij, «dat was een groot, een heer lijk schouwspel." »Ja," antwoordde de Keizer, «dat geeft moed, en ik heb dien wel noodig." 's GRAVENIIAGE25 September. Bij Zijner Majesteits besluit van 25 dezer is benoemd tot IID. Commissa ris in de provincie Noordbrabant Jhr. Mr. P. J. Bosch van Drakestein Regler in de Arrondisscmenls-Regtbank te Amersfoort. Door Z. M. is op verzoek eervol ontslag verleend aan Mr. L. J. van Maanen, als Raadsheer in het Trov. Gcreglshof in Zeeland. Z. M. heeft in een bijzonder gehoor ontvangen den Minister van Jus titie, welke conferentie een geruimen tijd heeft geduurd. Z. M. heeft gisteren verscheidene leden van de Tweede Kamer ten ge- hoore ontvangenalsmede den Kapitein ter zee YVoIterbeek Bevelhebber van de Merapimet welk schip de Prins van Oranje zijne reis heeft gemaakt. Z. K. H. de Prins van Oranje, vergezeld van zijnen Gouverneur, is naar Stultgard vertrokkenten einde den verjaardag van Z. M. den Koning van YVurtemberg bij te wonen.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1