LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 24 SEPTEMBER. .vs - A 18t>6. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond W. 11 li. De Prijs der Courant is f 12 in het jrtar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIIVNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN23 September. De Prins van Oranje is met zijn Gouverneur Jhr. de Casembroot en 's Konings Ordonnans-Officier, JhT. de Geer, in goeden welstand van zijne builenlandsche reis teruggekeerd. Itij den aankomst van Z. K. II. te 's llage, werd hij door den Koning verwelkomd, die hem bet Grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw, en aan Jhr. de Casembroot het Commandeurs-kruis der orde van de Eiken Kroon overhandigde. LI. Zaturdag avond had eene bejaarde vrouw, de Wed. Op den Dreef, wier gezigtsvermogen niet zeer gunstig was, hel ongeluk, nabij de Morsch poort in het water te loopen. Hoewel nog levend daaruit gehaald, is zij eenige uren daarna overleden. Wij vernemen dat ook door de directie der Holl. ijzeren spoorweg maatschappij dezer dagen bij de hooge Regering vergunning is aangevraagd tot den aanleg van een spoorweg van Gouda naar Schevèningen. Men zal zich herinneren dat enkele weken geleden dezelfde vergunning door den Heer Maxwils c. a., is verzocht. GriWbl.) Men verneemt dal eene Engclsclie onderneming hel plan heeft opge vat, om na bekomene goedkeuringonder de gemeente Delfshaven eene fa briek met stoomwerktuig op te rigten ter bereiding van hout (voornamelijk voor spoorwegen) met creosoot, door welk middel het veel langer voor be derf wordt bewaard. Bestuurders van het Ilaagsche Genootschap lot verdediging van de Christelijke Godsdienst, hebben in hunne zitting van 16 dezer aan den lieer C. J. Trip, Superintendent en oudsten Predikant bij de Ilerv. gemeente te Leer in Oost-Friesland, als schrijver «etter lloogduitsche verhandeling over hel verschijnen van Gods Zóón onder het Oude Testamentden uilge loofden eereprijs toegewezen. Dc laatste buitengewone collecte ten behoeve van de Ncd. 'Hérv. Dia conie te Groningen was niet gunstig uitgevallen. Ótii daarin te géinoct te komen heeft een onbekende gever aan Diakenen eene Oblig. W. S. 3 pCt. groot ƒ1000 gezonden. Dc gever zegt in eenen geleidenden brief, dal hij daardoor nog eene poging w il doen om zich te beroepen op het beter ge voel van allen die met: sardschc goederen gezigend zijn; en hen wil oproe pen om te doen blijken, dal hunne godsdienst hun meer zij dan ecu ijdelc klank. De gisting onder de arbeiders aan de Bedcmsvaart heeft opgehouden. Zij zijn meest allen tot den arbeid teruggekeerd. Alleen door het stadje llardenberg zijn in den loop van dit jaar 5754 vreemde arbeiders, meest uit het Hanoverscheons rijk binnengekomen, lot verrigting van veen- en anderen arbeid. Door dc Arr. Reglbank te Middelburg zijn de 3 knapen, die zich onlangs in den kelder van een wijnkooper aldaar van eenige flesschcn wijn hadden meester gemaakt, veroordeeld, een lot 6 maanden en de beide ande ren tot 3 maanden gevangenisstraf. Uil het huls van arrest te Roermocnde, zijn dezer dagen twee perso nen van onderscheidene belangrijke diefstallen verdachtontsnapt. Zij hadden den buitenmuur doorgebroken, en hiertoe naar het schijnt, slechts een stukje hout van 1* palm lengte, dat zij van een hangmat genomen hadden, gebruikt. Nabij genoemde gemeente is eene vrouwdie voor hel onweder onder ccnc te veld staande graanmijt schuilde, door den bliksem getroffen en dood ncdergezegen. Zonderling is het dat hij noch op haar ligchaamnoch op hare Uleederen, noch op de graanmijt eenige sporen heeft nagelaten. Het Prov. Geregtshof van Maastricht heeft een der personen die zich .aan het aanwerven van Pruissische dienstpligtigen voor het Engelsche vreem den legioen had schuldig gemaaktveroordeeld lot 5 jaren tuchthuisstraf. Hel Openbaar Ministerie had slechts correctionele straf van één jaar geeischl; •ook waren de gedeserteerden in hun land van straf ontheven. De tweede beschuldigde werd vrijgesproken. Tegen dit vonnis is cassatie aangetcekend. Na de beschrijving der groote verlichting gedurende drie avonden, be schrijft de correspondent der In dép. Hel ge de verdere feestelijkheden, waar van wij door plaatsgebrek in ons vorig nommcrde mededeeling tol heden hebben uitgesteld. Den 10d™ dezer hebben de Keizer en Keizerin in de St. Andries zaal van 't Kremlinpaleis de gelukwenschingen van al de Gouvernementen en aanbiedingen van brood en zout op gouden of zilver vergulden scholels ont vangen, daarna die van het Corps Diplomatique, uitgedoscht met al de bij de krooning ontvangene Ridderordenwaarvan Rusland er wel acht telt. De voornaamste is die van St. Andries waarvan de Fransche Gezant de Morny het Grootkruis ontving. Het bal had in de zalen van het paleis al de vreemde Staatslieden, den hoogen Adel en de hoogstgeplaatste StaatsdienarenGeneraals en vele Officie ren der garde verzameld. De rijkdom dier zalen die de gansche eerste ver dieping innemen en aan de oude zaal grenzen waar Zondags het feestmaal was gehoudengaat alle verbeelding te boven. Noch in ruimtenoch in rijkdom bezitten de Tnileriën iets dergelijksdaartoe zou men naar Ver sailles moeten gaan in de glazen galerij van Lodewijk XIV. Iedere zaal draagt den naam van een Ridderorde, en prijkt met een overvloed van de zeldzaamste marmersoorten en kostbaarste houtsoorten. De algemeene versiering is wit met goud. Die van St. George waarvan dc zoldering op tien zuilen rust, kan alleen nagenoeg 3000 personen bevatten. Van deze treedt men links in de Wladimiers zaal, regis in die van St. Alexander en St. Andries, die door de St. Catherina zaal naar de binnen vertrekken leiden. Twee reusachtige grenadiers, onbewegelijk als stand beelden, bewaken den toegang lol die laatste vertrekken, tot aan de komst des Keizersen gedurende het gansche bal stond een pelolton grenadiers met tamboer en pijper in de zaal van St. George als cerewacht des Keizers. Te 9 uren kondigden de Ceremoniemeesters de komst aan van H1I. MM. De kring opende zich tot ontvangst van het Keizerlijk gezin door lal van Kamcr- heeren en Staatsdames gevolgd. Z. M. droeg de rijke roode huzaren uniform der garde, mét de Keizerin aan de hand in groot hofgewaad met nationaal kapsel, met veel minzaamheid links en regis groetende. De Keizerin- Moeder zat op een soort van draagbaar, door 4 lakerjén gedragen. Nu deed het ofchest zich hooren. Een hal was er eigenlijk gezegd niet. Er werd 2 uren lang eene polonaise gespeeld, en onderwijl wandelde dc Keizer de zalen rond met de Dames van het Corps Diplomatique en de per sonen die hij met deze onderscheiding wil véreeren, terwijl dc Gezanten naar rang de eer hadden de Keizerin dé hand aan te bieden. De Keizer deed de vier eerste toeren niet de Groothertogin Maria, Lady Granville, dc Groothertogin Consfa'utijn en de Prinses de Ligne; de Keizerin met den Graaf de MornyLord Granviile, Vorst Esterhazy en den Belgischen Gezant. Onderwijl verspreidde zich de menigte ook in de S'. Alexanders zaal, om de groolsché aanrégltafels met al 't zilverwerk te bewonderen en die in de S'. Andries zaal, welke als uit massief goud scheen te zijn gehouwen, ter wijl aan 't einde der zaal de Keizertroon stond met van goud doorwerkte zijde bekleedvol geborduurd met wapens. Regts van den troon waren de leekenen der Keizerlijke waardigheid op een lange tafel geschaard; de kroon vol diamanten en een robijn bijna zoo groot als een hoendereidc scepter met een diamant weinig minder dan de Koh-I-Noor, dc diamanten halsketeu van de orde van S'. Andries, de kroon der Keizerin, de Keizerlijke mantel en het rijks zegel. Dit verblindend schouwspel trok veler blikkenen als men dan het oog sloeg op de gouden pilaren in de zaal, op de onbereken bare van alle kanten opgehoopte rijkdommen, dan was er wel aanleiding om zich de speelbal der zinsbegoocheling van eenen droom te wanen en aanvechting te krijgen om deze ontzenuwende overstelping van pracht te ontvlieden. Te 11 ure vertrok de Keizer, en weldra waren de zalen ledig. Er was echter wel eenige verwarring met de rijtuigen aan de deur, en de Dames waren langer aan de avondlucht blootgestelddan voor hare gezondheid dienstig scheen. Maar de vrouwen al waren ze zoo leeder en zwak in hare kleedkamers, dat men vreezen zou dat haar leven aan een zijden draad hing, zrjn van ijzer voor zulk soort van vermoeienissen. Moedig braveer den zij met naakte schouders de koude, terwijl de mannen in hunne unifor men stonden te trillen. 'sGRAVENIIAGE 23 September. Tot Raadsheer in hel Prov. Geregtshof in Noordholland is benoemd Jbr. F. L. II. I. Bosch van Drakeslein, thans Regter in de Arr.-Reglbank aldaar en lid van de Eerste Kamer. Door Z. M. is op verzoek eervol ontslag verleend aan den Referendaris bij het Dep. van Binnenl. Zaken, D. II. Appel, en aan den Commies bij genoemd Dep.P. J. Boonekampen in plaats van laatstgenoemden aange steld Jhr. M". W. Six. De Koning heeft van wege den Keizer van Rusland een eigenhandig schrijven ontvangen, tol dankzegging voor de tegenwoordigheid van Z. K. 11. Prins Frederik der Nederlanden, als Vertegenwoordiger van Z. M. den Ko ning, bij bet lcrooningsfcest te Moskou. Bij het Dep. van Binnenl. Zaken is ontvangen eene assignatie, groot /4333.95J, zijnde het bedrag van nadere inzamelingen op Java en de bui tenbezittingen, ten behoeve der slagtoffcrs van den watersnood van 1855.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1