LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 22 SEPTEMBER. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt tiit Zatnrdag Avond. iV. 114. De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 20 September. Wij kunnen niet nalaten de aandacht van de beminnaars der toon kunst te vestigen op het kunstgenot dat hen in de volgende week wordt aangeboden. De beroemde Johannisherger Kapel, onder directie van den Heer J. Langenbach, zal op Zomersorg, nabij onze stad, een Yoeaal en Instrumentaal Concert geven. Reeds heeft die Kapel zich in onderscheidene plaatsen des lands doen hoorenen onverdeeld was de bijval die zij overal mogt inoogslen. Naar het gevoelen van bevoegde beoordeelaars worden zoo wel de klassieke als de hedendaagsche stukken, meesterlijk door haar ten uitvoer gebragl; terwijl de Directeur, als toonzetter gunstig bekend, door zijn voortreffelijk vioolspel, waarbij hij de grooiste moeijelijkheden weet ie overwinneneen voorbeeldeloos talent ten loon spreidt. Op dit concert zal ook Mej. Ziegeler, sopraan-zangeres uit Hamburg, zich doen hooren. Door de welluidendheid harcr stem en stoutheid van voordragt heeft zij overal hoogen lof verworven. Wij vertrouwen dat ons kunstminnend pu bliek zich deze gelegenheid zal ten nul te maken, en daardoor zal loonen dat ook hier ware verdiensten op prijs worden gesteld. In ons vorig nommer namen wij een berigt over uit de Courier de la jVeuse, betreffende de eijeren van de witte kapellen, welke volgens den Courier nu zouden gelegd worden en waaruit de schadelijke koolrupsen ontstaan. Een allezins bevoegd lezer van dit artikel deelt ons de volgende tereglwijzing mede, die wij, onder dankzegging aan den geëerde inzender, hier gaarne cene plaats inruimen. De tijd van het eijerleggcn der wille kapellen is nu voorbij en hetgeen oppervlakkige beschouwers wel eens voor eijeren houden zijn kleine gele tonnetjeswaarin zekere maden zich in deze maand inspinnenom de ledige of bijna ledige huid van cene koolrups heen. De maden hebben in bel ligcbaam der rups geleefd cn veranderen binnen de tonnetjes in popjes of nymfen, waaruit in het voorjaar kleine sluipwespen zich ontwikkelen, die de koolrupsen den oorlog aandoen en door de huid der rupsen in haar lig'— diaam hare eijeren leggen. Vernielt men nu deze popjes, dan vernielt men de vijanden der witte kapellen. Het hooger beroep in zake van de stad Leyden tegen den Staal aan gaande de Haarlemmermeer, is, naar wij uit zekere bron vernemen, thans zoover gevorderddat de appellante thans ook geantwoord heeft op het incidenteel appel, en dat door het prov. geregtshof in Noordholland als pleit dagen zijn vastgesteld 23 en 30 Oct. en 0 en 13 Nov. e. k. AC.) De inspectie over de verlofgangers van de nationale militie zal, wat betreft deze stadplaats hebben op Maandag 20 October aanst. Het getal opgenomenen, in het werkhuis gedurende de afgeloopen weck is geweest als volgt: 14 September 54 volwassenen 15 kinderen, tezamen 09. 15 50 7 57. 10 59 10 75. 17 63 10 79. 18 07 10 83. 19 60 17 83. 20 63 16 79. De Staats Cour. van gisteren beval eene aanschrijving van Z. Exc. den lieer Minister van Justitie aan de ilII. Procureurs-Generaal bij de Prov. Gereglshoven over de belangen van het Notarisambt. Er wordt in gezegd dal deze belangenalsmede de openbare orde cn hel geldelijk belang der schatkist, door inmenging van onbevoegden, bepaal delijk Candidaat-Nolarissen aanmerkelijk worden benadeeld, die vooral door gebrekkige overdragt van onroerende goederen, voor de reglverkrijgendcn de noodlottigsle gevolgen kan naar zich slepen. Hel is wel niet onder het bereik der Regering deze en andere misbruiken geheel te stuiten, maar de voorn. Procureurs Generaal worden verzocht om bij voordragten tot liet Notarisambtvooral in aanmerking te nemen die door zedelijkheid en bekwaamheid uitmuntenen de Regering op te geven welke Candid'alen als zaakwaarnemers werkzaam zijn, opdat de Regering geene personen aan Z. M. voordrage wier vroegere handelingen ongenoegzame waarborg zijn voor de uitoefening van het Notariaat, zoo als het openbaar belang en de eer van den stand vordert. Voorts wordt herinnerd aan het gewigt van het examen en aangemaand dal dit grondig geschiede. En ten 3dcn aangespoord tot streng toezigt volgens artt. 50 cn volgg. dei- wet van 9 Julij 1842, tol behoud van de achtbaarheid, waarop die stand verdient te staan, bij vele Notarissen staal en bij allen staan moest. De Minister vleit zich, dat de opvolging der boven in de aanschrijving zelve breeder ontwikkelde denkbeelden, veel goeds zullen kunnen te weeg brengen, en aldus cenigermate nadeelen zullen worden gekeerd, die onmis kenbaar zijn en dagelijks toenemen. Tijdens het onweder, dat in den nacht van Donderdag op Vrijdag in deze streken heeft gewoed, is de toren van de Nieuwe Kerk te Delft door den bliksem getroffen. Van den benedensten omloop is een stuk steen afge slagenwaardoor eenige huisjes in de Kerkstraat zijn beschadigd. Verdere onheilen hebben er niet bij plaats gehad. Als een bewijs van groote vruchtbaarheid wordt medegedeeld, dat J. van Veen, te Delft, van een hem toebehoorend stuk lands, groot 90 roeden (Rijnl. maal), eene hoeveelheid van 175 halve mudden aardappelen heeft gerooid. Onder deze bevonden zich aan eene struik 88 stuks, die alle buitengewoon groot en zwaar waren, en waarvan er zelfs een ongevcir 8 oneen woog. Delftsche C.) Gisteren is te Amsterdam de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden der Hollandsche Maatschappij van Fraaije Kunsten en Wetenschap pen, onder voorzitterschap van den Iloogl. M. des Amorie van der Hoeven die daarbij eene rede hield ter beantwoording van de vraag: Of het menschelijk geslacht altijd vooruitgaat?" Geen der antwoorden op uilge schreven prijsvragen zijn der bekrooning waardig gekeurd. Onder de lurf-arbeiders aan de Dedemsvaart heerscht eene groote gis ting; zij trachten verhooging van loon te verkrijgen. De Indép. Beige bevat weder een brief van haren Correspondent, die zich eerst in een voorafspraak beklaagt dat bij, die op school zulk een afkeer van den beschrijvenden stijl had, nu uit zijn woordenboek alle moge lijke bijvoegciijke naamwoorden moest bijeenzoeken, die bewondering kunnen uitdrukkenen verkwikt zich nog met de herinnering der genoegens van een vreedzame zitting der Kamer, wanneer hij op zijn bank kon zitten dutten, totdat de snelschrijver hem waarschuwde als er een belangrijk punt was. Wij gaan nu den schrijver met eenige verkorting op den voet volgen. En nu de verlichting van Moskou. Dat gaat hier zoo niet als bij ons. Niet één dag maar drie dagen. Niet met enkele lichtstrepen, maar men leekeiU hier al de kozijnen in de gevels van onder tot boven zoo naauwkeurig af, dal een verificateur der personele belasting er van zou verkwikken. Van de hoogte van het Kremlin had Moskou door een kijkglas gezien, veel van zoo'n prent uit een illuminatiekas met dnizende gaatjes doorprikt. Al de torens tot aan den top verlicht, en al dat licht op de stille wateren der Moskowa terugkaatsende, cn boven de torens een geheel bewolkte lucht, waarin geen ster te zien was. De hoofdgebouwen van het Kremlin zijn met allerlei kunstwerken ver sierd en stellen duizendwerf in geweldige letters 's Keizers naamcijfer voor. De toren van Iwan Wcliki prijkt als een reus te midden dier lichten. De ontzaggelijke kroon die haar omgeeft, schittert in velerlei kleurenwederom het zinnebeeld der Keizerlijke magt. Zulk eene verlichting kan men nergens zien; geen stad is er zoo geschikt voor; hel was volgens het algemeen getuigenis een eenig, toovcraehtig, wonderbaarlijk, dichterlijk schouwspel. Jammer dat de stof waarin het zand, daar men de puntige kcijen mede bestrooid had, door de zon en de beweging was veranderd, een wezenlijke bezoeking was. Een getal van 400,000 menschen verdrongen zich telken avond onder de overwulfde poor ten van het Kremlin, die bij 40 ellen lengte naauwlijks 40 ellen breedte hebben. Voetgangers, paarden en rijtuigen, voor welke geen bijzondere poort was aangewezen, gendarmes te paard alles worstelde daar door elkan der, te midden der verblindende slof. En de heerlijkheid der verlichting bepaalde zich niet bij het Kremlin. Vele hotels, waaronder ook die van de Gezanten der groote Mogendheden, blonken uit. 't Was of de groote en breede straat van Twerskaia in liclite- laaije vlam stond. Onder de kerken was die van Wassili Blajeunoy alleen met hare koepels en waarvan geen der tallooze lijstwerken onverlicht wa ren gelatende reis naar Moskon waardig. Geene verbeelding kan zich zoo iets voorstellen. Er was echter iets nog schooners, nog meer verhevens; de verlichting tel ken avond met 200,000 gekleurde glazen, van hel schouwburgplein, welks onregelmatigheid men door houten toestellen tot een geregeld plein van 300 el lang en 200 el breed, had gevormd. Wanneer 'savonds, met schiet katoen of hoe hetzij in een oogwenk die duizende lichten ontstoken wer denwaande men zich in een tooverpaleis verplaatst. Dit schouwspel over treft al wat men zich van dien aard zou kunnen voorstellen. De ordon nantie was men aan den bouwmeester van den schouwburg verschuldigd, die aan meer duurzame werken gewoondit niet beneden zich heeft gerekend en zich ook hierin een uitstekend cn smaakvol kunstenaar heeft betoond. Iets was er dat hinderde, dat men namelijk ook vlak langs en bijna midden in de paden voor de voetgangers, lampions had geplaatst. Geluk-

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1