De maaltijd die onmiddellijk na de krooning zal plaats hebbenzal in de zaal der oude Keizers worden gehouden. In die zaalheerscht behalve de oorspronkelijkheid harcr bouworde en de geschiedkundige herinneringen, de zelfde fabelachtige onuitsprekelijke rijkdom als elders. liet eerste ontwerp van de krooning was om de pracht der kroonings- feeslen van de 14de en 15Je eeuw in het leven terug te roepen, maar kort voor de uitvoering schrikten de onkosten af. Welke onkosten zouden het moeten geweest zijnwaarvoor men in Rusland terug trad. 'sGRAVENHAGE, 16 September. Z. M. heeft aan Jhr. Mr. II. Clifford, Hofmaarschalk, vergunning ver leend tot het aannemen der onderscheidingslcekenen van Commandeur der orde van Leopold, hem door den Keizer van Oostenrijk geschonken. Z. M. de Koning heeft gisteren morgen in een bijzonder gehoor ont vangen de nieuw gekozen en herkozen leden van de Eerste en Tweede Ka mer der Stalen-Generaaltot het afleggen der gevorderde eedenbij de grondwet voorgeschreven. Men verneemt dat de lieer Schullz, sedert 40 jaren Secretaris van 11. M. de Koningin-Moeder, zijn eervol ontslag heeft gevraagd en bekomen en reeds de residentie heeft verlaten, ten einde zich in Rusland te gaan vestigen. Volgens een Duitseh blad, zou de Regering voornemens zijn ons Ge zantschap ie Rome op te heffen en door een Consulaat te doen vervangen. Volgens de Arnh. C. is er bij het Ministerie van Justitie eene nieuwe onlwerp-wet op de reglerlijke organisatie gereed gemaakt en zal zij spoedig na de aanstaande opening der vergadering van de Staten-Generaal worden ingediend. Volgens dit ontwerp zouden, althans zoo zegt men, de Provin ciale Geregtshoven allen worden afgeschaft. He Minister van Marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verkenen. Ten behoeve der slagtoffere van de rampen die het eiland Groot Sangir, in Ned. Indië, hebben getroffen, zijn bij het Depart, van Koloniën onder scheidene giften ontvangen, te zanten ƒ410 bedragende. STATEW-GEÏÏEKAAIi. OPENING DER GEWONE VERGADERING VAN 1850—1857. Vereenigde Zitting der beide Kamers, van Maandag 15 September 1850. Nadat de leden der beide Kamers zich achtereenvolgens in de verga derzaal van de Tweede Kamer hadden vereenigdwordt tegen 12j ure de vergadering door den Heer Mr. J. A. Philipse geopend, die door den Heer Griffier der Eerste Kamer een besluit van Z. M. den Koning, den 10dcn dezer genomen, doet voorlezen, waarbij hijMr. J. A. Philipse, be noemd wordt tot Voorzitter der Eerste Kamer, gedurende de aanslaande zitting der Stalen-Generaal. De Voorzitter alzoo, ingevolge art. 103 der Grondwet met het beleid der vereenigde zitting belast zijnde, benoemt eene Commissie van 18 leden der beide Kamers, om Z. M. den Koning, bij IID. aankomst aan het gebouw der Stalen-Generaal, te ontvangen en in- en uitgeleide te doen. Ten 1 ure vervoegen zich Ilunne Exeellenlien de Ministers, alsmede de Heeren leden van den Raad van State, in de vergaderzaal. Na een kort tijdsverloop, wordt de nadering van Z. M. den Koning aan gekondigd die zichop de in het programma der opening omschreven wijze, naar het gebouw der Staten-Generaal begeven heeft. De Koning ter vergaderzaal binnengeleid, plaatst zich op den Troon, en houdt de navolgende aanspraak Mijne Heeren! Sedert Ik uwe vorige zitting opende, is de oorlog, lusschen onderschei dene Stalen gevoerd, lot Mijne blijdschap geëindigd, en ontkiemen reeds de weldadige vruchten des herstelden vredes. Mogtcn wij eedurende die mocijelijke omstandigheden met de andere Mo gendheden betrekkingen van welwillendheid en goede gezindheid onderhou den wij hebben alle reden om ons ook thans daarin te verheugen. De Zee- en Landmagt voldoen met eere aan hare roeping. Het blijft een voorwerp Mijner ernstige zorg, aan het materieel der Marine op doelmatige wijze de noodige uitbreiding te geven. Onze koloniën en bezittingen in andere werelddeelen genieten over het algemeen eene gewenschte rust. Zoowel zedelijke als stoffelijke ontwikke ling en vooruitgang zijn er ziglbaar. Te betreuren echter zijn de zware rampen, door welke eenige eilanden van den Molukschen Archipel zijn geteisterd. Mijne Regering tracht, on dersteund door de bijzondere liefdadigheid, de droevige gevolgen te lenigen. Hoezeer het vrije handelsverkeer met het Rijk van Japan nog niet is ver kregen, blijft nogtans het streven daarheên gcrigt. Inmiddels heeft eene voorloopige overeenkomst onze oude betrekkingen met dal Rijk bevestigd, het verkeer Onzer landgeuooten aldaar vrijer gemaakt, en eene meer gepaste verhouding met dien Staal bevorderd. Het lot der slaven in de West-Indische koloniën wekt steeds Mijne leven dige belangstelling. Er zijn maatregelen genomen om, tot voorbereiding van hunne, in den loop dezer zitting voor te dragen maatschappelijke her vorming, bunnen tegenwoordigen toestand te verbeteren. De inwendige gesteldheid des Vaderlands levert ruime stof op tot dank baarheid. Met handel, scheepvaart, landbouw en onderscheidene takken van nijver heid gaat hel naar wensch. De aanvankelijke berigtcn openen het uitzigt. op eenen voordeeligen oogst. Mijne aandacht blijft gevestigd op alle werken, welke de veiligheid des lands en zijne welvaart kunnen verzekeren. De snellere middelen van ge meenschap, zoo weldadig voor buiten- en binnenlandschen handel en verkeer mogen aan Nederland niet ontbreken. De ontwerpen van spoorwegen geven hoop op een uitgebreid net over hel geheeie Vaderland. Die hoop worde niet te leur gesteld! Ik reken op uwe medewerking, om van Staatswege, de bijzondere ondernemingen, waar deze te kort schieten, te steunen. Dit zal niet behoeven te beletten, dat op nieuw, vermits de slaat der geldmiddelen het toelaat, een wets ontwerp tot voortgezette delging van schuld aan uwe overweging worde onderworpen. Ontwerpen van wet op de regterlijke organisatieop de politie der spoor wegen en andere nieuwe wetsontwerpen, zullen, met onafgedaan geblevene, bij u ter tafel worden gebragt. Die lot regeling van de drie takken van openbaar onderwijs, zullen aan tl gezamenllijk voorgelegd worden. Het verband, vercischt tusschen de deelen van een zamenhangend geheelkan op die wijze beter worden bewaard. De zorg voor de onschendbaarheid van al wat tot het gebied des gewetens behoort, is eene der voorvaderlijke overleveringen van Mijn Stamhuis. Zij heeft ook Mij bewogen alsnog naar middelen om te zienten einde de be zwaren van zeer velen tegen de oulworpene regeling van het volksonderwijs zoo veel mogelijk op te heffen. Ik wenschle met uwe hulp aan Nederland schoolinrigtingen te verzeke ren, in welke het godsdienstig karakter der Natie, sinds eeuwen door het Christendom gevormd en ontwikkeld, wordt geëerbiedigd, en levens de eisch der wetenschap en het beginsel der volkseenheid worden gehuldigd. Het is Mijn ernstig voornemenin de ontwikkeling van de zedelijke kracht en de stoffelijke welvaart van het Volkwelks geluk Mij zoo na aan het harte ligt, met vastheid voort te gaan. De blijken van liefde aan Mij en Mijn Huis zoo dikwerf gegevennu weder onlangs bij het belangwekkend herinneringsfeest, de eendragt en verbroedering die er bij heerschten, zij zijn Mij ten waarborg, dat Ik in Mijne poging lot vooruitgang in al wat goed en regt is, door het Volk, en door U, zijne Vertegenwoordigers, zal worden ondersteund, en dal geen tweespalt en verdeeldheid op Onzen bodem wortel zullen schieten. Daartoe schenke de Almaglige God, op Onze pogingen, op uwe beraad slagingen Zijnen onmisbaren zegen. Ik verklaar deze zitting der Stalen-Generaal geopend. Na het houden van deze aanspraak, verlaat de Koning de vergaderzaal. De vereenigde zitting der Kamers wordt daarna gesloten. Z. M. keert, even als bij het komen, onder het gejuich der talrijke, zoo wel uit deze residentie als van elders zamengevloeide menigte, naar zijn Paleis terug. Het aantal vreemdelingen bij deze gelegenheid herwaarts gekomenwas veel grooter dan in vorige jaren. Tweede Maimer der Staten-Generaal. Zitting van Dingsdag 16 September. De Heer Anemaet, als oudst lid der Kamer, opent deze zitting en geeft te kennen, dat, behalve de Heeren Duymaer van Twist, Schimmelpcnninck van der Oye en Dommer van Poldersveldtal de nieuw gekozen leden hunne geloofsbrieven hebben ingediend. Daarna gaat hij over tot benoeming van twee commissiënelk van drie ledenom zich met het onderzoek dier ge loofsbrieven bezig te houden. Tol; leden der eerste commissie worden door hem benoemd de Heeren van der LindenTaets van Amerongen en Meeusscn en voor de tweede commissie worden aangewezen de Heeren Dullert, Kien en Jespers. Hij noodigt de commissiën vervolgens uit, thans te willen over gaan tot volbrenging harer taak, ten einde in de zitting van morgen ten 11 ure hare verslagen uit te brengen. De Eerste Kamer heeft mede eene zitting gehouden waarin de geloofs brieven der nieuwe leden zijn onderzocht. Allen, met uitzondering van de Heeren van Wessem en van Meeuwen, zijn toegelaten. De Voorzitter heeft de nieuwe leden met eene aanspraak hartelijk varwelkomd. ROTTERDAM, 15 September. De Plaatselijke Schoolcommissie alhier heeft dezer dagen een vergelijkend onderzoek gehoudenvoor de betrekking van hoofd-onderwijzer op eene der slads-tusschenscholenwaartoe zich 42 sollicitanten hadden aangemelden 28 zijn opgekomen. De commissie heeft geoordeeld dat velen der opgeko men sollicitanten zich zeer loffelijk hadden gekweten, maar tevens dat, vooral hadden uitgemunt de Heeren E. de Regt, hulponderwijzer in de ge vangenis voor jeugdige veroordeelden alhier, D. J. van Veen, hoofdonder wijzer te Oelft, en J. L. Bolman, hoofdonderwijzer te Culenbörg. De het hooger onderwijs uitgevaardigd is, doch dat het niet de Gentsche hooge- school alleen betreft, maar ook andere universiteiten in Europa, alwaar be grippen van dezelfde strekking, als te Gent, van den leerstoel verkondigd worden. Door de dagbladen wordt de inbond medegedeeld van eenen herderlijken brief van den Bisschop van Gentdie Zondag 11. in al de kerken is voor gelezen, ten opzigle van het onderwijs. In dezen brief somt de Bisschop voordragt ter benoeming zou spoedig aan den Gemeenteraad worden toe gezonden. Men verhaalt ons dat zich eergisteren alhier twee der alhier te lande te huis behoorende passagiers van het onlangs in het kanaal door aanzciling verongelukt Noord-Amerikaansch schip Ocean llome bevonden hebben, de een van welke verhaalde dat hij zijne vrouw en 5 kinderen, de ander dat hij 3 zijner kinderen, waaronder eene 22-jarige dochter, die de handen nog naar hem uitstak, zonder dal hij of iemand iets tot haar behoud doen kon, bij die ontzettende ramp heeft verloren. RC BUITENLANDSCHE BERiGTEN. S3 kbCilK BRUSSEL, 14 September. Naar aanleiding van het berigtdoor onderscheidene dagbladen mede gedeeld, dat de Iloogeschool te Gent door den Paus met den banvloek was getroffen, wegens de onkatholieke en onchristelijke leeringen van sommige harer Hoogleeraren, leest men thans in de Emancipation, dat er in de daad dezer dagen een apostolisch schrijven van den Roomschen Stoel over

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2