De Keizer heeft aan de te Biaritz liggende troepen een feestmaal ge geven, ter herinnering aan de inneming van Sebaslopol. In het Hotel der Invaliden zijn wederom vier stukken geschut, van Scbastopol afkomstig, geplaatst. 3Ien schrijft aan het sted. bestuur alhier het voornemen toe om met 1 Oct. de toegang tot de beurs van 1 tot 3 ure slechts tegen betaling van 1 fr.per persoon, of 150 fr. 'sjaars bij wijze van abonnement, te verleenen. Uit Londen is wederom ten behoeve van de noodlijdenden door de overstrooming 65,000 fr. ontvangen. De aldaar voor dat doel bijeengebragte gelden beloopcn thans 830,000 fr. De jaarlijksche oplogt met den Koning der pompoenen heeft wederom plaats gehad. Deze vrucht woog 153 Ned. IB en had een omtrek van 2,15 Ncd. el. Le Moniteur du Loiret, een legilimistisch orgaan, is voor 2 maan den geschorst, waarschijnlijk omdat dit blad in den strijd der kerkelijke bladen zich tegen l'L'nivers had verklaard. Genoemd blad zal gedurende de schorsing door een ander, Le Messager de l'Ouest, worden vervangen. Te Bordeaux zijn 26 personen in hechtenis genomen. Te Rouaan is ecne kaloenfabriek afgebrand. De schade wordt op 200,000 fr. begroot. Yan 13 Maart 1854, toen de eerste troepen naar het Oosten vertrok ken, lot 1 September 1856, toen de laatsten zijn teruggekeerd, zijn 1791 vaartuigen van de Keizerlijke zeemagt uit de haven van Toulon vertrokken, namelijk 124 stoombooten van gemengden aard, 194 zeilschepen, 295stoom- fregatten, 209 zeilfregatten751 sloomkorvetlen of avisos, 21 zeilkorvet- ten, 81 transportschepen van gemengden aard en 116 zeiltransportschepcn. Z1VIT9ERLAKD. Een aantal personenbij den opstand te Neufchatel gevangen genomen is reeds ontslagenals hebbende slechts gehoor gegeven aan verkeerde in blazingen van hoofdleiders, die daarom ook zeer gestreng zullen gestraft worden. Een hunner, de Graaf de Pourtales-Sandoz, is reeds een bejaard man en een der rijkslen van het kanton; men schat zijn vermogen op 15 mill, gulden. In het hospitaal te Neufchatel liggen 33 zwaar gewonde Koningsgezin- den, die allen in bedenkelijken toestand verkeeren. De Bondsvergadering is tegen den 154en September bijeengeroepen en hoe wel er in den bijeenroepings-brief niets gezegd wordt betreffende het voor gevallene te Neufchatel, is het zeker dat deze gebeurtenissen de belangstel ling van de vergadering zullen gaande maken. SPANJE. MADRID, 7 September. Bij een Koninklijk besluit is de buitengewone volmagt, waarmede het Ministerie tot dus verre bekleed was, beperkt tot gcwiglige aangelegenheden. De kuiperijen aan het Hof blijven steeds toenemen. Het is meer dan waarschijnlijk dat de Maarschalk O'Donnell hiervan het slagtoffer zal wor den. Tusschen hem en Maarschalk Concha is het reeds tot ernstige onaan genaamheden gekomen. De Regering heeft, ten einde zich verdienstelijk te maken in de oogen van den Franschen Keizer, die zich te Biaritz nabij Bayonne ophoudt, be vel gegeven om alle Fransche uitgewekenen, welke zich in de Baskisclie provinciën bevinden, van daar naar het binnenland te verwijderen. Men verzekert dat voor den 15dc0 dezer eene nieuwe staatsregeling zal worden afgekondigd, en dat daarop de uitvaardiging der organieke wetten spoedig zal volgen. De gemeentelijke verkiezingen zouden in het laatst van October, de gewestelijke in November, en de verkiezing der Cortes in de maand Januarij ek. plaats hebben. ITALIË. Bij besluit van de Regentes van Parma is de staat van beleg in het geheele Hertogdom opgeheven. Uit Genua wordt gemelddat in die provincie een rijke kopermijn is ontdekt. Men zou met de ontginning spoedig een begin maken. PRUIS SEN. BERLIJN, 11 September. Prins en Prinses Hendrik der Nederlanden zijn op 9 Sept. te Coblenz aangekomen en van daar naar Luxemburg vertrokken. Prins Adalbert, die bij de ontmoeting met de zeeroovers van het Riff gekwetst werd, is thans alhier aangekomen. De Pr. Corresp. behelst een artikel over de Neufcliatelsche gebeurte nissen, waarin gezegd wordt dat, hoe vreemd de Regering ook daaraan zijn mogezij noglans door de omstandigheden vermaand en verpligt wordt een toestand te doen ophoudendie voor den algemeenen Europeschen vrede evenzeer gevaarvol als kwetsend voor de getrouwe gevoelens der onderdanen des Konings is. Te Homburg schoot zich in de afgeloopen week een handelsreiziger voor den kop, die eene voor zijnen meester ontvangen som van ƒ1800 aan de groene tafel verspeeld had. De Koning van Hanover heeft al de grondwettige verordeningen van 1848 nopens de finantien afgeschaft, en het bedrag der civile lijst voor het Koninklijke Huis bepaald op 600,000 th. OOSTENRIJK. WEENEN10 September. Onze Regering heeft hare bemiddeling aangeboden, ter regeling van de zaken in Montenegro. De Regering zal twee Commissiën, een naar Egypte en een naar Perzië, zendenten einde ter veredeling van het paardenraspaarden aan te koopen. Voor de bijeenkomst der natuurkundigen alhier, hebben zich reeds 3000 personen aangemeld. Onze Minister van Binnen], Zaken heeft zulke gunstige beriglen me- gedeeld, ten aanzien van de stemming der bevolking in de Ooslenrijksch- Italiaansche Stalen, dat de Keizer heeft besloten, nog in dit jaar eene reis derwaarts te ondernemen. Het Hoofdbestuur onzer zeemagt zal le Triest gevestigd blijven; doch Pola zal onder het opzigt van een Amerikaansch bouwmeester lot eene be lleden overleed ons geliefd eenigst Zoontje, in den ouderdom van 13 maanden. J. P. W. SCHERMER. Leyden, 12 September 1856. M. E. SCHERMER, Tortike. Voor de vele bewijzen van deelneming, betoond bij het overlijden van ons jongste Kind JOHANNES GERMANUS, brengen wij langs dezen weg onzen hartelijken dank. II. J. de BAAS. Leyden, 13 September 1856. G. de BAAS, Geb. v. Charldorp. De Crediteuren van den Gefailleerden J. C. KOPPENOL, Koekbakker en Kruidenier, te Ley den, worden op den 23slcn September, des morgens ten half elf ure, opgeroepen ter Raadkamer van de Arrondissement-Regt- bank te Leyden, om Rekening en Verantwoording te hooren doen, door den Curator. Ml A. J. HAZENBERG. langrijke militaire zeehaven worden ingerigt. Deze laatste zal gedurende 5 jaren eene bezoldiging van ƒ24,000 hebben en na den afloop nog ƒ50,000. Te Fiiime wordt eene Academie voor hel zeewezen gebouwd. Volgens berigt uit China met de Overland-maal le Triest aangebragt, hebben de opstandelingen den 6den Julij de stad Tanyang bemagtigd, waar door zij digt bij de hoofdstad van die provincie, Souhowzijn genaderd. Te Salzburg, geboorteplaats van Mozart, in Beijeren, is de 100sle geboortedag van dien componist luisterrijk gevierd. De zangvereenigingen waren in grooten getale opgekomen. Het huis waarin hij werd geboren alsmede zijn woonhuis waren prachtig versierd. De Koning Maximiliaan van Beijeren en de Keizerin-Weduwe van Oostenrijk zagen van uit het Kei zerlijk residentie-kasteel in den avond van den 6dcn, den door meer dan 800 fakkels gevormden feestelijken oplogt, die zich over het Mozarlsplein bewoog. Het standbeeld van Mozart was met een geurigen bloemtuin om geven. Op de bergen in den omtrek vertoonden zich vreugdevuren. Op het feest was, volgens eene opzettelijke uitnoodiging, ook verschenen Mo- zarts eenige zoon, een 70-jarige grijsaard, die, zoo als men weet, in Lom- bardije eene hooge tolbelrekking bekleed. RUSLAND. De Keizer heeft een besluit uitgevaardigdwaarbij aan de soldatendie aan den laatsten oorlog hebben deelgenomenbronzen medailles worden toegekend. Deze medailles zullen erfelijk zijn voor de hoofden der adelijke familiën. Aan vele leden der geestelijkheid en andere personen van ver dienste zijn Ridder-kruisen en medailles uitgereikt. De Gouvernementen van Tauris, Bessarabië en Archangel, hebben de toezegging ontvangen van bij zondere vrijstellingen van belastingzij zullen voor 4 jaren vrij gesteld wor den van de krijgsdienst, terwijl kwijtschelding wordt verleend van de be taling van achterstallige belasting en kosten. Aan de veroordeelden van 1825, 1827 en 1831 wordt amnestie verleend, doch hunne bezittingen blijven verbeurd verklaard. De krooning van den Keizer is ook te Warschau pleglig gevierd. Op het ontvangen van hel berigt dat de pleglighcid begon, had er ecne groote dienst in de Grieksche hoofdkerk plaats. Na afloop daarvan begaf alles zich naar de plaats Oyasdoff, alwaar tafels waren ingerigt om hel groote publiek te onthalen. 150 ossen, 200 varkens, eene menigte dassen, een onnoemelijk getal brooden, flesschen meê en brandewijn, alsmede 2 kolos sale vaten bier werden aan het volk ten beste gegeven. Op een gegeven teeken viel de menigte op den disch en in een oogenblik was alles verdwe nen, met inbegrip van scholels en tafels. Zij die aan een geregelden maaltijd dachten vonden zich te leur gesteld. Evenwel heeft zich de be volking bij die gelegenheid, uilgenomen eenige gevallen van dronkenschap, zeer goed gedragen. Het overige van den dag werd met volksspelen door- gebragt. Uitvoerige beriglen omtrent de ontruiming en de overgave van de ves ting Kars door de Russische troepen; worden thans door de dagbladen medegedeeld, waarbij o. a. voorkomt eene schriflclijke dankbetuiging van de voornaamste ingezetenen der provincie aan den Russischen Kolonel Meli- koff, voor de uitstekend goede wijze, waarop hij het gewest, zoolang als het in de magt der Russen was, bestuurd heeft. Te Archangel zijn binnen kort 6 oorlogsklippers van stapel geloopen. In Finland is de aanleg van een kanaal van Saïma na Wiborg, na een arbeid van 12 jaren voltooid. Deze waterweg heeft tallooze vertakkin gen, waardoor het binnenland der provincie in gemeenschap met de golf van Bothnie is gesteld. De lengte van het kanaal en zijne armen is zoo veel als het derde gedeelte der geheele lengte van Finland. KERKNIEUWS. Door Z. M. zijn goedgekeurd de beroepingen van Predikanten, uilgebragt door de Kerkeraden der navolgende Hcrv. gemeenten, als: van Zeysl, op J. J. Richard, Pred. te Hilversum; van Zwartsluis, op II. E. Stcnfert Kroese, Pred. te Spanbroek en Opmeer; van Slochleren, op M. J. Adriani, Pred. te Westerlee. ADTERTENTIEN.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3