Ten 12 ure steeg de Keizer te paard en kwam aan liet hoofd eener talrijker staf dan bij den intogtuit de tentin het midden voor het front opgerigt. Hij droeg dezelfde uniform als Vrijdag laatsl. en daarbij is even als toen eene treffende bijzonderheid in het oog gevallen. l)e Keizer was vroeger eerste Aide de-Camp bij zijnen vader, en als zooda nig droeg hij de teekenen van die waardigheid, de nestels, op de uniform. Door een edel gevoel van kindcrpligt gedreven, heeft Alexander, de tecke- nen eener waardigheid die niet meer bestaat, nog niet afgelegd; men gelooft echter dat hij die na de krooning niet meer zal dragen. Gedurende de wapenschouw werd het roffelen der trommels vaak door het gejuich der menigte verdoofd. De Keizer had een ernstig voorkomenniet meer als een Vorst die zijne hoofdstad binnen treedt, maar als een Veld heer, die zijne soldaten gebiedt. De jonge Grootvorsten waren bij de rege- menten ingedeeldieder volgens den rang die hij bij het leger bekleedt. De wapenschouw duurde drie kwartier uur en werd besloten door eene driemaal herhaalde juichkreet ter eere van de Keizerindie in een open rijtuig met 8 paarden bespannen dit militaire feest bijwoonde. Terstond daarop begon het defilerendat geopend werd door de Lesghinen en Tcher- kessenen de vier corpsen cadetten van Moskougevolgd door de eerste afdeeling der grenadiers van de garde, waarbij de Grootvorst Troonopvolger voorop marcheerde. Regts van ieder bataillon werd het vaandel gedra gen maar van de meeste vaandels was niets anders over dan de stok met den Russischen arend gekroond. Het is onmogelijk op te geven hoe veel corpsen voorbij trokken; een schouwspel als dit, een gewapend volk, uit de twee einden van Europa zamen gekomen, moest het sterkste brein in de war brengen. Van al de regementen die voorbij trokken, ver kregen de tirailleurs van de Keizerlijke familie den meesten lof. Zij worden genomen uit de geoefendsle jagers van Siberië, dragen hun nationaal kos tuum en zijn voortreffelijk gewapend, zoodat zij met de beste troepen in Europa kunnen wedijveren. Nog schitterender was het defileren van de ruiterij Verbeeld u 80 esea- drons; de ruiters gezeten op paarden, waarvan het minste voldoende is voor een onzer Officierenallen in vollen galop en voor den Keizer onder uitzin nige kreten met hunne sabels zwaaijende. Dragonders, huzaren, lansiers, kozakkenallen waren even schoon. De artillerie die het défilé besloot bestond uit 17 ligte batterijen, te zamen 136 vuurmonden tellende. Nadat zij den Keizer begroet hadden heeft de ruiterij bij herhaling charges ge maakt, zoo hard de paarden maar konden rennen waarbij de grond dreunde. Gij had moeten zien hoe dat colossale legioen een stofwolk opwierp en daar onder verdweenzoodat slechts door het getrappel der paarden de plaats werd aangewezen, waar het zich bevond. Het was schoon en angstverwekkend; ongelukkiglijk waren de meeste toeschouwers geheel door het slof verblind, en zijn naar Moskou terug gekeerd, wel eenigzins morrende over de Fan tasie finale, maar toch verrukt over het genot van den dag. Men heeft mij nog iets verhaald, voor welks echtheid ik evenwel niet insla. Het is bij zulke gelegenheden gewoonte, om aan Officieren tot vreemde Gezantschappen behoorende te doen weten, dat paarden ter hun ner beschikking staan om de wapenschouwing bij te wonen. Dit heeft ook nu plaats gehad; maar men heeft de Graaf de Morny overgeslagen, omdat hij geen militair persoon is. De Graaf heeft dit kwalijk genomen en gezegddat in geval men goed vond hem dit berigt niet te doen gewor den, hij zich in officieel costuum en met het Grootkruis van het Legioen van Eer versierdonder de menigte der toeschouwers zou mengen. Wat hiervan zij, al wat men kan zeggen, is, dat de Graaf de Morny den Kei zer te paard vergezeld heeft. 's GRAVENIIAGE 13 September. Door Z. M. zijn benoemd tot Commandeurs der Orde van de Eiken Kroon de Heeren G. S. de Veer, oud Secretaris-Generaal der West-Indische bezittin gen en koloniënihans bij het Dep. van Koloniën aan het hoofd der West- Indische afdeeling staande, C. D. Heldewier, gewezen Luit.-Colonel der Schutterij te 's Gravenhhage, L. Meijer en N. Pieneman, kunstschilders. Door Z. M. is aan den Kamerheer-Ceremoniemeester, F. W. J. van Aylva Baron van Pallandt, vergunning verleend tot het aannemen van de Orde van den Rooden Adelaar 3dc kl.hem door den Koning van Pruissen geschonken. Bij Zr. M®. besluit is benoemd tot 's Konings Commissaris in hel Her togdom Limburg Mr. P. J. A. M. van der Does de Willebois, Proc. Gen. bij het Prov. Geregishof van Noordbrabant. Bij Kon. besluit is lot Voorzitter van de Eerste Kamer der Slaten- Generaal, gedurende de zitting van 18561857, benoemd de Heer Mr. J. A. Phïlipselid dier Kamer. Door Z. M. is benoemd tot Regler in de Arrond.-Regtbank te Hoorn Mr. C. R. II. van Lelyveld, thans Kantonregter te Medemblik; tot Ontvan ger te Blokzijl c. a., de Heer A. W. Berends, thans te Muiden, en tot Burgemeester der gemeenten Heemslede, Bennebroek en Berkenrode, de Heer C. van Lennep. Tevens zijn benoemd bij het 2de reg. infanterie: tot Majoor, de Kapitein der lstc kl. P. C. de Wiese Adjudant bij het 4dc reg.en tot lslc0 Luite nant, de 2dcn Luit. S. van der Star, van het 3dc reg., bij het 4de reg. inf. tot Kapitein van de 3de kl. de lslen Luit. P. OIreevan het 2dc reg.en bij het 6de reg. inf.tol lstcn Luitenant de 2den Luitenant P. L. J. Bogaert van het corps. De Koning heeft heden in een bijzonder gehoor ontvangeneene com missie uil den gemeenleraad van Utrecht, ten einde Z. M. dank te betuigen voor de ontvangst van de aan de stad geschonkene schilderij. Op het diner Donderdag 11. bij den Russischen Gezant gehouden, wa ren een 30-ial personen genoodigd. Door den Minister Gevers van Endegeest werd een feestdronk ingesteld op den Keizer en de Keizerin van Rusland. Die toast werd door den Russischen Minister beantwoord door een anderen op den Koning, de Koningin en de verdere leden van dc koninklijke familie der Nederlanden, terwijl Z. Exc. nog een afzonderlijken feestdronk instelde op II. M. de Koningin-Moeder. Bij het Dep. van Binnenl. Zaken zijn ontvangen van het Comité van Weldadigheid te Kaapstad drie wissels, te zamen groot 125 16 sh., zijnde het laatste gedeelte van de door zijne bemoeijingen gedane inschrijvingen aan de Kaap de Goede Hoop, ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood van 1855 in Nederland. Volgens de Arnh. Cour. is de Ned. Gezant in Spanje, Baron Sirtema van Grovcstins, lusschen Santander en Valladolid, door roovers aangevallen. Bij het regement grenadiers en jagers zijn reeds eenige manschappen voorzien van het nieuw model der palroontasschen en den koppel om het lijf, waaraan de sabel en bajonetschede is gehecht. Daardoor komt het kruis van het ledergoed over de borst te vervallenhetgeennaar men ver wacht, veel verligting zal geven. HAARLEM, 12 September. Door den Gemeenteraad is ontvangen een brief van Directeuren van Teylers-Stichtingwaarbij der stad ten geschenke worden aangeboden 12 boekdeelen, betreffende de uitvinding van de boekdrukkunst, bijeenge- bragt en met aanleekeningen verrijkt door wijlen den Heer J. Koning; als welke verzameling, onlangs door hen aangekocht, alsdan bewaard zou kunnen blijven met de overige, betrekkelijk deze uitvinding, bij de stad berustende bescheiden. De Raad heeft besloten dit geschenk aan te nemen, en Burg. en Wcth. gemagtigd om aan gezegde Heeren zijne erkentelijkheid daarvoor te betuigen. Ter gelegenheid van het vuurwerk bij het onlangs alhier gevierde Costers-feest zijn, zoo als bekend is, twee der voor de toeschouwers opge- rigte tribunes ingestort en daardoor verscheidene personen gekwetst geraakt. Deze zaak heeft voor de Arrond.-Regtbank gediend. De timmermansbaas J. v. d. W. Cz.is schuldig verklaard aan het veroorzaken van die ver wondingen doordien hij de tribunes niet met de noodige voorzorg gemaakt had, en te dier zake veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 6 weken, eene geldboete van 25 en in de kosten van het regtsgeding. (H. C BUITENLANDSCHE BEMGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 12 September. Volgens een schrijven aan de Amst. C. is, de Indép. Beige door den Spaanseken Generaal Ortega voor de Regtbank gedaagd, beschuldigd van laster, in een artikel, waarbij genoemde Generaal wordt beschuldigd eene Dame op de Kanarische eilandenalwaar hij Gouverneur wasvan het aan zienlijk vermogen te hebben beroofd, dat haar man bjj zijn overlijden haar, als eenige erfgenaam, had nagelaten. Volgens een Antwerpsch blad, zijn na afloop der door de Nederland- sche Handelmaatschappij gehouden koffijveilingen te Amsterdam, Rotterdam en Dordrecht, niet minder dan 415,724 Ned. koffij langs den Hollandsch- Belgischen spoorweg vervoerd. Deze koffij werd sedert Woensdag den 3den dezer maand door de Agenten der Maatschappij in Holland ontvangen en voor Zaturdag den 6den, des avonds ten 5f ure in de entrepots van Ant werpen, Brussel, Gent en Luik afgeleverd. ENGELAND. LONDEN, 11 September. De Prins van Oranje is te Glasgow aangekomenen aldaar in Queens hotel afgestapt. Z. K. II. wordt ook in een der Fransche havens verwacht. Ter bespoediging van de gemeenschap is door het bestuur der posterij de hoofdstad in 10 districten verdeeld. De brieven zullen niet, zoo als vroeger, naar hel hoofdbureau behoeven gebragt te worden om van daar te worden besteldmaar de uitgifte zal in elk district geschieden. Op onderscheidene punten dezer hoofdstad zijn personen op straat be roofd geworden, nadat, hun dc keel was digt geklemd. De misdadigers schijnen ontslagen veroordeelden uit Australië, men heeft eene bende van ongeveer 40 man opgemerkt, die in Westminster zich in afdeelingen splitst en op roof uitgaan. De Zondags-concerten in de parken zijn Zondag II. gesloten. Op dien dag waren in Rcgenls-park 200,000 personen bijeen. De beroemde beeldhouwer Richard Westmacott, Hoogleeraar bij de Royal Academy, is in 82jarigen ouderdom alhier overleden. Op den Theems zijn wederom 2 sloombooten tegen elkander gestoo- tenten gevolge waarvan er een, de Sidney Hall, is gezonken. Niemand heeft daarbij het leven verloren. Met de stoomboot Ara is dezer dagen een pakje te Southampton aan- gebragt, dat naauwelijks 6 duim lang en 4 duim hoog was en eene waarde had van 3800 Het bevatte kleine maar kostbare diamanten. In eene vergadering te Dublin, ter voorbereiding van een gastmaal, dat men aan de helden uit de Krim wil aanbiedenheeft men besloten ook den Maarschalk Pélissier daartoe uit te noodigen. FRANKRIJK. PARIJS, 11 September. De Keizer en de Keizerin hebben een uitstapje op Spaansch grondge bied ondernomen. Volgens een telegrafisch berigt bevonden zij zich den 9den te St. Sebastian. Ingevolge een besluit des Keizers zal er een crediet worden geopend om onderstand te verleencn aan de plaatsen in Algerië, die door aardbe ving zijn geteisterd. Het Gemeentebestuur dezer stad is door den Keizer gemagtigd tot het sluiten der vroeger vermelde leening van 50 millioen fr. De nieuwe Spaansche Gezant, Maarschalk Serrano, heeft te Biaritz verscheidene bijeenkomsten met den Keizer gehadmaar is door Graaf Walewski niet ten gehoore ontvangen.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2