LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 15 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is fl 2 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 13 September. Be wapenoefeningen door de troepen te 'sflage, Leyden en Delft in bezetting, zullen Dingsdag en Woensdag aanst. beginnen. Het getal opgenomenenin het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 7 September54 volwassenen, 14 kinderen, te zamen 68. 8 55 14 69. 9 62 17 79. 10 61 17 78. 11 60 17 i> 77. 12 63 >i 17 ii ii 80. 13 60 ii 15 >i ii 75. Dingsdag 11. heeft het Kon. Instituut van Ingenieurs te Arnhem zijne jaarlijksche vergadering gehouden, waarloc een groot aantal leden was op gekomen. Na dc behandeling van de aan de orde zijnde zakenzijn de aanwezigen met een extra-trein naar Pruissisch grondgebied geredenom de aan den voet der Eltenberg gebouwde kunstmatige spoorwegbrug, als mede die over den IJsscl nabij Westervoort te bezigtigen welke beide kunstwerken de goedkeuring van allen hebben weggedragen. Volgens de Amh Cour. is het medegedeelde omtrent de duitenplaatjes voor Ned ludië niet in allen deele juist. AVel is de vervaardiging hervat, en 40 of 60,000 ffi afgeleverdmaar die zijn door de commissie van rege ringswege afgekeurd. Op nieuw bewerkt zijn zij wederom afgekeurd, zoo dal ten gevolge daarvan de vervaardiging thans geheel is gestaakt. De N. Aoordbrabander berigt dat er noch bij de redactie noch bij de uitgevers van dal blad, iels hekend is wegens eene regterlijke vervolging omtrent de plaatsing eencr advertentie, het opvoeren van den prijs der levensmiddelen ten doel hebbende (zie ons vorig nommer). De Amh. Cour., die hel eerst dit berigt had medegedeeld, blijft zijn beweren volhouden en zegt in dit opzigt goed onderfigt te zijn. Te Arnhem is het gemeentebestuur voornemens in het volgende jaar de Rijn-barrière af Ie breken en het met gaz verlichte uurwerk naar elders te verplaatsen. Alleen de Vel per-barrière zou dan nog voorloopig in stand blijven. Gedep. Staten van Gelderland hebben besloten tot hel houden eener algemeenc collecte in die provincie ten behoeve der min-gegoede ingezetenen van de gemeenten DeilVuren, BrakelBerst, Culcnborg en Poederoijcn, die door den stormwelke het onweder in den nacht van 11 op 12 .Aug. II. vergezelde, schade hebben geleden. Hel zijn juist die gemeenten, welke het hevigst door den watervloed van hel vorig jaar geteisterd zijn. De schade zal waarschijnlijk meer d.n ƒ120,000 bcloopen. De typhus commissie te Groningen heeft dezer dagen hare werkzaam heden geëindigd. Sedert 1 Mei van dit jaar heeft de commissie omstreeks 450 lijders ondersteund en van oppassing voorzien. Bovendien heeft zij en wel in de voornaamste plaats, zich beijverd om de ziekte te voorkomen, '/.ij heeft alle woningen, waarin typhus was, of geweest was, doen luch ten en reinigen, meer dan 1600 bedden van verse!) slroo voorzien, en bijna 800 huizen doen schoonmaken en willen. Deze bemoeijingen hebben een heilrijken invloed gehad. Uit Hulst (Zeeland) wordt hel volgende gemeld: Zondag II. werd dc beroepen Predikant bij dc llerv. gemeente alhier bevestigd. Hij ontving dc gelukwcnschingen van de aanzienlijkste inwoners, zoowel Katholieken als Hervormden. Des avonds heeft het muziekgezelschap Harmonie, dat op 2 leden na, geheel uit R. Katholieken bestaat, hem eene serenade gebragt. Wij gaan voort met de mededeeling van den hoofdzakelijken inhoud der brieven door den gcesligen Correspondent van Vlndép. Beige uit Moskou geschreven Terwijl de Keizer zich hl stille afzondering op het landgoed Tchercmc- tieff voorbereidt, lot het ontvangen van de kroon die men in de schatka mer van hel Kremlin voor hem bewaart, tracht de stad Moskou partij te trekken van het geluk haar ten deel gevallen. De oude stad heeft met verwonderlijke gemakkelijkheid de rol van hoofdstad weder op zich geno men, zonder zich de verlatenheid te herinneren waaronder zij, nog slechts 2 maanden geleden, zuchtte. Hare Moorschc torens, Byzantijnsche kerken stille kloosters en heerlijke vergeziglen voldoen haar niet meer. Zij tracht naar het gerucht en de schitterende pracht der nieuwere steden. Voor een beginen om te toonen wat zij vermagals hare eigenliefde in het spel is heeft zij cenen schouwburg opgerigt, die op dit oogenblik, dc eerste niet alleen van Europa, maar welligt ook van de wereld mag genoemd worden, ij De vorige schouwburg was op 11 Maart 1853 geheel afgebrand en men I heeft met dc herbouwing weinig haast gemaakt. Keizer Nicolaas had aan 1 den bouwmeester Albert Cavos, reeds door de uitvoering van dusdanige werken gunstig bekend, opgedragen om een plan voor eene nieuwe schouw burg te leveren. Ten einde een gebouw te ontwerpenzonder wedergade in Rusland, en dat tevens aan de eischen der nieuwere kunst voldeed, heeft de Heer Cavos de voornaamste sleden in het Westen bezocht en de schouwburgzalen in oogenschouw genomen. Dit gebouw, waarvan iu Maart dezes jaars slechts het buitenste gedeelte was afgewerkt, is thans ingewijd. Het staat met den voorgevel op een groot plein en is aan beide zijden door straten van de overige gebouwen geschei den. Het magazijn voor de decoratiënin 3 weken gebouwd, is aan de linkerzijde geplaatst. Niets evenaart de schoonheid, de pracht, dc geriefe lijkheid van de nieuwe zaal, en bij de inwijding heeft men moeten erkennen dat zij mede niets te wenschen overlaat voor het gehoor, dat eeuwige schrikbeeld der bouwmeesters. De afmetingen zijn waarlijk kolossaal. De zoldering, die de geheele breedte van het gebouw beslaat, heeft een middellijn van 55j ellen dus 2j ellen meer dan de schouwburg van San Carlo te Napels, en toch wordt het oog door de overeenstemming van het geheel getroffen. De zaal heeft 6 soorten van loges, die hel gemak van deFranscheen de Italiaansche loges in zich vereenigen. Gelijkvloers zijn er 16, op den eersten en tweeden rang ieder 30 en op den derden en vier den ieder 20, terwijl daarboven nog een amphitheater is. Elke rij loges is 3 ellen van de volgende afgescheiden. Het parterre wordt ingenomen door 490 armstoelen. Het geheele gebouw kan 2300 personen bevatten, die zich daarin met veel gemak kunnen bewegenen door overal doelmatig aange- bragte en sierlijk bewerkte trappen, kan het binnen 10 minuten ontruimd worden. De versiering van hel gebouw van binnen is in overeenstemming met het geheel. Het tooneel is mede ruim zoo groot als dat van den Napel- sche schouwburg, en de gordijn kan als een meesterstuk van kunst worden beschouwd. Hel is eene geschiedkundige schilderijdoor den lieer Dusi even als de Heer Cavos een Venetiaan van geboorte, vervaardigd. Even als de vroegere beheerschers van Rusland in de 15de eeuw, kunstenaars uit Venolie deden komen om het paleis van het Kremlin te bouwen, even zoo hebben de opvolgers van Peter den Groole zich van Yenetiaansche bouw meesters en schilders bediend. De gordijn stelt een van de beroemdste daadzaken voor van de Russische geschiedenis, nam. de intrede van Minine en Pojarski, door de Heilige Poort van het Kremlin. Het volgende moge tot inlichting strekken nopens twee mannenaan wie Rusland op een der pleinen van Moskou, in metaal zijne dankbaarheid heeft betuigd. In 1612 hadden de Polen zich van Moskou meester gemaakt; men achtte de vrijheid verlorenen wilde reeds de kroon op het hoofd van den zoon des Poolschen Konings zetten. Een vleeschhouwer vormde echter het plan om zijn vaderland te bevrijden. Zijn bedrijf bragt hem veel met de boeren in aanraking; hij bezielde ze met zijn' geestdrift, en bezwoor een' zekeren Pojarski van een aanzienlijk geslacht, hoewel ziek en gewond, zich aan hel hoofd te stellen. Deze versioeg de Polen herhaalde malen en verpliglte hen Moskou te verlaten, waarop de beide bevrijders van hun vaderland onder het gejuich der menigte hunne intrede in bet Kremlin deden. Dien oogen blik heeft de sehilder met zeldzame kracht en waarheid uitgedrukt. In deze bewonderenswaardige zaal heeft, in tegenwoordigheid van onder scheidene Vorstelijke personen, van de Heeren dc Morny en von Seebach, en van eene menigte aanzienlijken de uitvoering plaats gehad van het hoofd werk van Bellini, I l'aritatlidoor zangers en zangeressen als Boseio, La- blaclie, Calzolari en D bassini, die zich allen uitmuntend van hunne taak hebben gekweten. Na den afloop dier voorstelling hebben de leden van hel Corps Diplomatique en de hooge Staatsdienaren zich naar het hotel van Lord Granville begeven, die toen eene receptie hield. De inwijding van den schouwburg was niet het eenigste feest waarvan Moskou getuige was. De Keizer heeft op de vlakte van Pelrowski. eene wapenschouw over het leger gehoudendat een indrukwekkend schouw spel opleverde. 120,000 man van alle wapenen waren aldaar vereenigd, De infanterie stond in 5 rijen geschaard, waarachter in 3 rijen de ruiterij en artillerie was geplaatst. Ilet front had eene lengte van 2000 Ned. ellen, en vormde een eenig gezigt: aan de regterzijde stonden de Leghinen en de Tcherkcssen met hunne bewonderenswaardige koslumenvervolgens al de regimenten van de grenadiers der garde, met hunne tamboers en muziek, waarachter op eenigen afstand de banieren der lansiers en curassiers zich vertoonden. Tegenover de troepen, hel kasteel Pelrowski, en aan den gezigleinder de triumfboog van Alexander I en de duizend klokketorens van Moskou. Eene ontelbare menigte had zich reeds des morgens derwaarts op weg begevenin weêrwil van de stofwolkendie niet toelieten dal men 20 voetstappen voor zich uitzag. Op het plein was het beter, ten minste zoo lang dc ruiterij stil slond.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1