heden medegedeeld. iVa ecnê moegelijke reis is de Prins op 22 Aug. te Bergen aangekomen, alwaar hij spoedig herkend en door de inwoners met gejuich werd begroet, liet schoolhuis werd voor hem in orde gebragt, waartoe de voornaamste ingezetenen hunne fraaiste meubelen leenden. Door de Stedelijke Regering werd ter eere van den Prins een gastmaal en een bal gegeven. De Prins heeft de hoofdkerk bezocht en de schoonc omstre ken der stad in oogcnschouw genomen. Van Bergen naar Hammerfest vertrokkenmoest de Prinsvan wege het ruwe weder, naar eerstgenoemde plaats terugkeeren, alwaar men op raad van ervaren zeelieden besloot den verderen logt te staken, daar de vaart in dit vergevorderde jaargetijde bijna onmogelijk was. Den 27stcn is de Prins te Chrisliansand en den 29slc" te Arendal aangekomen. Van laatstge noemde plaats heeft hij een uilslapje gedaan naar de groote ijzermijn van den Heer Aall, een der rijkste smeden van Noorwegen, alwaar hem eene luisterrijke ontvangst te beurt viel. In de gieterij vervaardigde men in zijne tegenwoordigheid uit eene straal van het kookende vocht den naam Napoleon. Den 3Isle" is de Prins te Christiania aangekomen en door den Onder-Koning ontvangen. Hij heeft aldaar deel genomen aan de feesten op het paleis en de vele merkwaardigheden bezigligd. Den 6deI1 dezer is Z. II. naar Gothenburg vertrokken, van waar hij den 8stcn naar Stockholm is op reis gegaan. Van Montreuil worden dagelijks 150 a 200 kisten met perzikken naar Engeland en Moskou verzonden, Een herbergier te Magny, dep. Seine-ct-Marnchad veel gistend bier in zijn kelder waaraan geen venster was. Zijne dienstbode zou voor een paar gasten een flesch wijn er uit halendoch komt niet terugzijne vrouw gaat er heen, doch blijft ook weg, hij gaal nu zelf, doch ook hem ziet men niet wederkeeren. Nu laten de gasten zich door de keukenmeid den kelder wijzen, maar ook zij komen niet meer te voorschijn. Gelukkig komt er onder 'tgerucht dat de overige hnisgenoolen maken, een Student in de Medicijnen in een rijtuig aan, die aan de herberg ophoudt om iels te gebruiken, en vernemende wat er gebeurd is, terstond het besluit opmaakt dal hier verslikking door koolzuur gas plaats heeft. Daar ieder een wei gert in de kelder af te dalenwaagt hij het en laat de deur wijd open. Weldra moet hij lerugkecrcu om adem te halen, maar keert weer terng en brengt den kastelein buiten kennis mededaarna daalt hij weer af en brengt een der gasten mede, ook buiten kennis. Nu de toeschouwers zien, dat hol gevaar niet meer zoo groot iskomen zij hem te hulp. Allen worden er uitgehaald, in de open lucht gebragtmet koud water besproeid en azijn en vliegende geest onder den neus gebragt. Vier personen worden dus be houden maar de dienstmaagd die er het langst had vertoefdgaf geen teekenen van leven meer, en de Geneesheer die er bij gehaald werd, ver klaarde dat zij dood was. Een voormalige kok te Lyon, dezer dagen overleden, en die als een beminnaar van het hondenras bekend stondheeft hij uiterste wil aan zij nen erfgenaam de vcrpligling opgelegd om 100 hondendie hij achterlaat te verzorgenop een daartoe door hem aangewezen landgoed. In Kahylie hebben weder zorgwekkende bewegingen plaats gehaddie de voorgenomene expeditie meer en meer noodzakelijk maken. Volgens de Mon. de la Flotteis in de kolonie Reunion, sedert de vrijverklaring der slaven, ten gevolge van den toevoer van vrije werklieden, het aantal in bebouwing zijnde bunders grond nagenoeg verdubbeld. In 1847, bedroeg de zuivere opbrengst van de vruchten des bodems in die ko lonie 12,517,551 francsen volgens de jongst opgemaakte opgave bedraagt zjj 22,756,674 francs. »Bij zulk eene uitkomst," zegt genoemd blad, ais het niet noodig eene enkele opmerking te voegen." ZWITSERLAND. liet onderzoek omtrent de te Neufchatel plaats gehad hebbende gebeurte nissen is door de regterlijkc magt aangevangen en door den Bondsraad aan den Heer Amictvan Sololhurnopgedragen. Dagelijks worden er nog per sonen gevangen genomenen de besturende raad van de stad is voorloopig geschorst. Naar men verneemt is de Kolonel Méuron, het tweede hoofd der opstandelingen, thans mede ontdekt en gevangen genomen. Men wil weten dat er bij den Graaf de Pourtalès belangrijke bescheiden zjjn gevonden, die verstandhouding met den Koning van Fruissen doen vermoeden. Reeds zouden vreemde Gezanten pogingen aanwenden om de openbaarmaking van die stukken te verliinderen. Maar deze geruchten ver- eischen nadere bevestiging. liet volgende wordtdoor een ooggetuigemedegedeeldomtrent de gevangenneming van den hoofd-aanvoerderGraaf de Pourtalès, op het kasteel van Neufchatel: toen de Graaf zag dat hij het kasteel zou moeten overgeven, trachtte hij zich met de vlugt te redden, maar een vrijwilliger uit de Val de Travers, die het eerst was binnengedrongen, versperde hem den doorgang. Een gewapend Koningsgezinde sprong toeen poogde den Republikein bajonetsteken toe te brengenmaar deze ontrukte zijnen tegen stander het geweer, en kloofde hem met zijnen bijl den schedel. Toen liep de vrijwilliger op den Graaf zclven toe, greep hem hij de kraag en vroeg hem of hij het werkelijk was. De Heer de Pourtalès beloofde hem 1000 fr. als hij hem liet weggaanmaar de ander versmaadde dit aanbodrukte hem zijne ecreleckenen van de borst en wierp hem die in hel aangezigt. Toen naderde de Kolonel Denzier, greep den vrijwilliger bij den arm en voegde hem toe: »Houd op, wij zijn geene moordenaars, wij zijn niets anders dan overwinnaars;" en daarop volgde de gevangenneming van den Graaf op krijgsmans wijze. Aan de Koningsgezindcn worden mede onderscheidene gruwelen ten laste gelegdo. a. hebben zij een inwoner van Pcscnxdie aan 14 Republikei nen welke op 9Ó0 hunner tegenstanders vuur gegeven haddenschuilplaats had verleend, zoo gruwelijk mishandeld, dat hij 2 uren later aan zijne wonden is overleden. SPANJE. MADRID, 5 September. Men verzekert dal het Ministerie zich bezig houdt met eene wijziging der verordeningen op de drukpers, waaromtrent spoedig een Koninklijk besluit zal verschijnen. De nieuwe bepalingen zouden in een tamelijk vrijzinnigen geest zijn opgesteld; de uitspraak omtrent drukpcrsvergrjjpen zou aan de gezworenen opgedragen blijven; maar de bestuurder van een dagblad zou voor den inhoud daarvan verantwoordelijk worden gesteld, en niet langer de uitgever; terwijl het bedrag van den borgtogl, dien de dagbladen stor ten moetenzou verhoogd worden. Volgens officiële opgave, worden de lessen bij de Hoogcschool alhier door 2433 Studenten bijgewoond; van dit aantal studeren er 607 in de Wijsbegeerte, 334 in de Arlsenijmengkundc460 in de Geneeskunde, 932 in de Reglsgeleerdheid en 100 in de Godgeleerdheid. ITALIË. Dezer dagen is het eerste deel van de nagelalen werken van den Abt Giobcrti verschenen. Hoewel R. K. Priester, verkondigt de schrijver de noodzakelijkheid om paal en perk te stellen aan de misbruiken van het Romeinsche bestuur, door het wereldlijk gezag van den Paus te vernietigen. Hij verzet zich tegen de zelfzucht van het Ilof van Rome; want die is, volgens hem nadeelig niet alleen voor Italië, maar ook voor de Katholieke godsdienst; en verlangt levens eene hervorming in de kerkcljjke tucht. Deze uitgave verwekt overal belangstelling. Op het eiland Sicilië en te Napels, is eene proclamatie in omloop, waarbij de bevolking lot een opentlijken opstand wordt opgeroepen. Men gelooft dat de policic daarbij de hand in het spel heeftom de maatregelen der Regering voor het oog der wereld te reglvaardigen. Ten minste is tol op dit oogenblik niet ontdekt, wie de vervaardiger dezer proclamatie zou zijn. In het koningrijk Napels worden groote verdedigings maatregelen ge nomen. Langs de kusten worden met groolen ijver op alle punten werken aangelegd. Naar Gaëla zijn 32 kanonnen gebragt; ook is er veel geschut naar de kusten van Calabrlö gevoerd, alwaar mede batterijen zullen opgc- rigt worden. Volgens berigt uit Nizza zal de Keizerin-Weduwe van Rusland aldaar den 15dcn October aankomen. Alles wordt voor hare ontvangst in gereed heid gebragt. PRUIS S EN. Uit Varel, aan de Jahde, wordt gemeld, dat het met vele kosten ge bouwde sloomvaartuig, hetwelk bestemd was om vee van daar naar Enge land te vervoerenop zijne eerste vaart aan den mond der rivier gezonken is. In een geweerfabriek nabij Potsdam heeft eene ontploffing plaats gehadwaardoor verscheidene personen zjjn gekwetst. Het ontbreekt nog aan juiste berigten omtrent dit ongeval. De stedelijke boekerij te Leipzig is in het bezit gekomen van eene hoogst belangrijke en beroemde muzikale bibliotheek, namelijk die van C. F. Becker, welke dezen schat tegen eene jaarljjksche rente heeft afge staan. Deze verzameling bevat o. a. 1414 theoretische geschriften over alle vakken der toonkunst; voorts 552 koraahverken van alle belijdenissen van 1450 tot 1852 in chronologische volgorde; vervolgens 227 oude oorspron kelijke drukken en handschriften uit de 16de en 17dc eeuw en eindelijk 1250 partituren in afschrift. Volgens een schrijven uit Reikiavik op IJsland, opgenomen in de Zeil, is de belangstelling door de Fransche Regering aan dit eiland geschonken niet onopgemerkt gebleven. Reeds in het vorige jaar heeft de Heer Dcmas, Bevelhebber van de Fransche korvet Artémiseaan de Wetgevende Vergade ring verzocht om een stuk gronds, waarop de ter kabeljaauwvangst varende 400 Fransche visschersvaarluigen hunnen visch zouden kunnen inzouten zoodal zij dien niet meer raauw naar Duinkerken behoefden mede te nemen. Thans heeft ook Prins Napoleon zijne wetenschappelijke reis tot dit eiland uitgestrekt. Hij heeft de kusten doen opnemen, aan de armen weldaden en aan de rijken beleefdheden bewezenhij heeft zich ook de zaak der bescha ving aangetrokken en geschenken aan de schoolbibliotheken gedaan. Naar men verneemt zal de Kapitein Demas zich naar Kopenhagen begeven om den afstand van een streek lands te bewerken, hetgeen bij wel slagen, voor de visschcrij van de eilanders zelve nadeelig kan worden, en zoo de Fran- schen er niet alleen een visschcrs-maar ook een marine-station mogten vestigen, tegen over Rusland niet zonder betcckcnis zou zjjn. OOSTENRIJK. WEENEN, 8 September. De Maarschalk Radetzky, thans 93 jaren oud, heeft aan den Keizer verzocht om van het bevel over de troepen in Italië te worden ontheven daar het hem niet meer mogelijk was te paard te stijgen. De Keizer heeft hem geantwoord, dal zoo lang Radetzky leefde, het leger in Italië geen ander hoofd zou hebbenen dat zoo hij niet te paard voor het leger kon verschijnen, het voldoende was uit een rijtuig zijne bevelen te geven. Dien tengevolge commandeert de grijze Maarschalk thans de troepen in een pliaë- lon gezeten. De Fransche Maarschalk Félissier, schoon nog op middelba ren leeftijd, doch moeilijk te paard zittende, heeft in de Krim ook wel nil een open rijtuig met vier paarden aan 't hoofd des legers zijne bevelen gegeven. RUSLAND. De Keizer heeft aan de militaire akademien van den algemeenen Staf, van de artillerie en de genie, bevolen, ieder twee Officieren aan te wijzen, die gedurende een jaar Duitschland, België, Pruissen, Holland, Oostenrijk, Frankrijk en Engeland zullen bezoeken. Deze Officieren zullen de verschil lende vakken der krijgskunde iti het buitenland gaan bestuderen. Er zijn voor hen aanzienlijke reiskosten, van 3 tot 4000 zilv. rochels, aangewezen.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3