Noord-Ainerika. Allen beliooren tot den boerenstand en zijn niet onbemid deld. Onder ben bevindt zich een jong paar, dat in het bezit is van ƒ10,000, doch daarvoor hier te lande gecne hoeve naar zjjn zin kan koopen, en zulks in Noord-Amerika wil beproeven. De Gron. Cour. deelt uit een bijzonderen brief uil Paramaribo het volgende mede: »Dc planters in Suriname bereiden zich thans meer dan vroeger tot de afschaffing der slavernij voordaar zij zich overtuigd houden dat de vrijverklaring niet meer kan worden geweerd, en dat die nog in den loop van dit jaar zal plaats hebben. Zjj gelooven dat weldra alle Suri- naamschc plantaadjen en slaven door de Regering in eigendom en tegen goede betaling zullen worden overgenomen, om de vrijgegevencn verder tot de geheele burgerlijke vrijheid voor te bereiden. Volgens het hier loopende gerucht, zal Suriname in 6 districten verdeeld worden, waarvan ieder dis trict cene gemeente zal uitmaken, in ieder van welke ecne groote suiker fabriek zal worden gebouwdais ook een opvoedings instituut. Dat er iets van dien aard waarheid is, daarvoor pleit vooral de meerdere aanstelling van policiebeambtende aanvrage daarvoor uitsluitend van blanke burgers, en overigens de geheele reorganisatie van het policiewczen en de versterking van de militaire magt. Zoo als gij weet, is de kolonisatie op post Gro ningen aan de Saramacca-rivier opgeheven, en de boeren, vroeger aldaar gevestigdhebben zich nabij de stad als veehouders nedergezet. Ook ik heb aldaar 50 akkers grond gekocht ten westen van de Wanica-straat nabij Poele-panlje-brugniet ver van 'stands grond Boniface, welke boerderij ik Nicuw-Groningcn genoemd heb. Nabij Sommelsdijk aan de Commewijne heeft Dominé Conradi de verlaten l'lantaadje Lustrijk gekocht, met het doel om aldaar een soort van Nedcr- landsch Mellray te vestigen. Misschien zal ik m|j daaraan verbinden. Alle levensbehoeften zijn hier buitengewoon hoog in prijs, echter is die duurte in het voordeel van ons boeren, daar wij zeiven boom- en aard vruchten, rijst en maïs verbouwen, en ook de zuivel en het vee in waarde stijgt; doch wij moeten ook goed pi naren (werken)." Op 5 dezer heeft een proefrid plaats gehad op den spoorweg van Emmerik lot de brug over de Lippe, bij Wezel, welke allczins aan de verwachting en aan de vcreischlcn heeft voldaan, terwijl op dien weg de werken zoo verre zijn gevorderd, dat men de opening van de dienst van Arnhem tot Oberhausen en alzoo de aansluiting aan het nel der Duitschc spoorwegen, legen den 15dcn October meent te mogen verwachten. De Indépcndance Beige van 11. Vrijdag, bevat den derden brief van haren reiziger uit Moskou van den 29slco Augustus, waaruit wij het vol gende hier mededeelen Gewoonlijk vertrekt dagelijks slechts een trein van Petersburg derwaarts, thans zijn 5 of 6 nog niet genoegzaam. Of ieder al roept dat men te Moskou niet meer onder dak kan komen, dat de prijzen der levensbehoef ten er een bespottelijke hoogte hebben bereikt, ieder wil 'twagen. Elke stoomboot brengt te Petersburg een vloed van reizigers uit Engeland, uit de Vercenigde Statenuit Brazilië en van waar niet al. De spoorweg bestaat nu al vijf jaren. Nog vijf jaren moet de Regering de voordeden met een Amerikaansche vennootschap deelen, dan zal de weg den Staat geheel tocbchoorcn. 'tls een spoorweg van weelde, er blijft niets te wenschen overig; de stationsgebouwen zijn ware paleizen, welke die van Belgie in grootte en sierlijkheid verre achter zich latenen de wa gens zijn uitmuntend en met alle gemakken ingcrigt. Men legt de 000 wersten (ruim 600 Ned. mijlen of 110 uren gaans) in 22 uren af, maar men verliest een ongeloofclijken lijd in de stations. De Rus moet overal eten en drinken en de kasteleins hebben 'tnog zoo ver niet gcbragt als de Fransche, om de schotels voor den neus der hongerige reizigers weg te ne men eer ze er nog aan konden beginnen. De buitengewone treinen met Gezanten en hoogc personadiön zijn van 's Keizcrswege op de twee hoofd stations op een keurig ontbijt en middagmaal onthaald. De 22 uren bieden weinig verscheidenheid aan. Tot Twcr op 3/4 van den weg ziet men meest heiden en moerassen, met uitzondering van eenig bouwland hier en daar, verder op ziet men digte bosschen van dennen en berken, bijna geen dor pen, enkele gehuchten van ellendige hullen, die bewijzen dat de nijverheid in deze streek nog minder is ontwikkeld dan de landbouw. Boven Twer wordt hel landschap vrolijker, men ontmoet meer bebouwde velden, betere woningen, kerken, en steeds in toeneming, naarmate men Moskou nadert, zoodat men van de laatste station tot de stad ter weder zijden van den weg, tusschen de heerlijkste lusthuizen der rijke kooplie den rydt. De stad biedt bij de aankomst nog niet veel bijzonders aan, maar naauw- Ljjks ecnige schreden verder ontwaart men uitgestrekte tuinendie op straat uitkomen en aan de lage hiüzen een gansch Ooslersch voorkomen geven, waarbij nog komt de wonderbaarste bouworde der 400 kerkendie de helft der stad beslaan. Met een beklemd hart, trad de briefschrijver hel Kremlin binnen, waar men na meer dan 40 jaren nog bier en daar in weerwil der nieuwe her stellingende sporen van het vuur ziel van 1812. liet Kremlin is ecne ge heele stadwaar de vcreering der Kussen sedert eeuwen de gedcnktcekcnen hunner cercdicnst en overleveringen bewaart. De beroemdste kloosters staan binnen hare gewjjde omtrek. Alleen de beschrijving van het Kremlin zou bockdeelcn vereischen. Dal alles is niet in weinige uren te zienook zijn nu de hoofdkerken en 't verblijf des Keizers ontoegankelijk. Misschien zou 't mogelijk zijn, terwijl de Keizer de stille dagen voor zijne krooning, op 't landgoed van Graaf TchcremelicfT gaat doorbrengen. De Keizer heeft drie dagen te l'etrowski doorgebragt, waar Napoleon zich ophield bij den brand van Moskou. Dag en nacht is er aan de toe stellen lol versiering en verlichting gearbeid. In de eerste plaats moet men de koepels en torens in liet Kremlin noemen, welker toestel voor de illu minatie waarlijk wonderen van stoutmoedigheid vorderde. Het zal een nieuwe brand gelyken; maar in plaats van de ontzetting over een onher stelbare ramp, zal het de schitterende openbaarmaking zijn der gevoelens van het oude Ruslanddat met blijdschap de beloften des jeugdigen Keizers ontvangt. De verschillende gezantschappen hebben zich slechts onder vele misreke ningen gevestigd. De Graaf de Morny schijnt een der zwaarst beproefden te zijn geweest. Met groote kosten is de huur van een te klein hotel ver nietigd en een ander gehuurd, waarin nu nog een rijk gestucadoorde en vergulde zaal wordt gebouwd, met de benoodigde nevenvertrekken. 'tls geen gering bezwaar om 'thier thans dragelijk te hebben, met een beperkte beurs. Een deftig baardscheerder durft een zilveren roebel (ƒ2.—) eischen. Men vraagt zonder blozen 15 roebels per dag voor een kamer. Een koets met twee paarden, kost 600 zilv. roebels huur in de maand. De briefschrijver gelooft niet dat de ouderwclsche Moskoviters zwaar ge diend zullen zijn met dien toeloop van vreemdelingen. De gastvrijheid eener natie vordert eerbiediging van al wat haar dierbaar is. En dat houdt ongelukkig niet ieder een hier in 'toog. Ik heb, zegt hij, mijne hand vol van waarheden ten dien opzigte, maar het oogenblik is niet gekomen om haar te openen. Des ochtends na zijne aankomst heeft de Keizer een wa penschouw gehouden over 150,000 manmeest Keizerlijke garde. De Vorstin Kotchioebey heeft haar paleis alhier ter beschikking des Keizers gestelddie er de vreemde gezantschappen heeft genoodigd om zijn stoel te zien voorbij trekken. De Vorstin heeft hare orders gegeven voor een feest maal, met die verkwistende overdadigheid, welke de Vorstelijke huizen in Ruslaud onderscheidt. De volgende brief van den Corresp. der Inde'p. is in den hoogsten toon der bewondering, welke hem en allen die de plcglige intrede des Keizers aanschouwden, vervulde. Niels, schrijft hijin onze Westcrschc pracht- vcrlooningcn is immer het eenig schouwspel nabjj gekomen, dat ik moet trachten te schetsen. ,r 's Morgens ten 10 ure helderde de lucht op na een fijne doordringende regen. De versiering der stralen was vrij gelijkvormigbloemenvlaggen en roode drapcrienmaakten er de hoofdzaak van uit. De ongelijke puntige bestraling was met een laag zand bedekt, die door eer. heirleger veegers effen werd gehouden. Ten 12 uren trekken de om Moskou gelegerde troepen binnenonder welke de grenadiers der Keizerlijke lijfwacht bijzonder uitmunten, bezetten de straten, en de menigte verstrooit zich tot op de daken. Vooral is de toe vloed groot tegenover het palcis der Prinses Kolchiocbey, waar de Gezanten komen aanrijden. Dat paleis was zes maanden geleden, een sedert lang verlaten gebouw, en nu schijnt hel alsof haar paleis uit Petersburg met al de pracht waarvan het schittert, herwaarts is overgebragt. Onder al die luisterrijk opgetooide costumes, blonk vooral die van het gezantschap van Pcrziö uil, in Europesch gewaad, maar kostbaar Oostcrseh hoofddeksel. Die dooreengemengde Aziatische en Europcsche klccderdragtcn vertoonden als 'l ware twee wereldendie elkander de hand gaven. Is dat ook niet, in den weg der Voorzienigheid, de roeping van Rusland, om in 't vervolg de krachtigste schakel te zijn van de ketendie het oude Azië aan de hedendaagsche beschaving verbindt? Eindelijk kondigt het geschut op 't Kremlin het vertrek aan des Keizers van Pelrowski, en het klokgelui weergalmt van alle kerktorens. Daar na deren de 12 gendarmes te paard. Vervolgens het bijzonder geleide des Keizers; de Lcsghinen, Heidenen of Maliomedanengelijken veel op ridders uit de kruistogtcn; achter hen de Tcherkcssen iu hun schitterende kleuren, mede met karabijn en boog en pijlen, en dan de kozakken van de Zwarte zee en ten slotte een regemcnl kozakken van de lijfwacht. En nu begint de eigentlijke stoet. Dc Vertegenwoordigers van den hoogen Adel, twee aan twee, in de uniformen bunner waardigheden, llen volgen dc Afgevaardigden der cijnsbare Aziatische stammen in schitterende Oostcr- sclic klcederdragt op hunne wilde vurige paardendie door de van wege den tragen voorlgang ongeduldige ruiters, naauwljjks kunnen beteugeld worden. Daar achter trekkenbehalve dc nog kostbaarder uitgedoschte jagers en pikeurs80 lakejjen van 's Keizers huis opwier met goud galon overdekte kleedingen, 3 a 400 zilv. roeb. per stuk hebben gekost. Wal nu volgt, gaat alle verbeelding te boven. 25 koetsen, van goud en fluweel overdekte kunststukken, ieder met 6 paarden bespannen, met dc Groolwaardighcdeu en Staatsraden des rijks. Sommige dier koetsen hebben al bij de krooning van Paul I gediend. Bij ieder paard is een pikeur in groot gala, die dc tengels houdt. Tc midden dier rijtuigen is een wolk van allerlei hoogc Hofbeambten te paard met de teekenen hunner waar digheid in rjjk met goud geborduurde kleedjj. De straat gelijkt een stroom van goud. De Hofmaarschalk in een open rjjtuig, sluit dit derde gedeelte van den stoet. Nu volgt liet uitgezochte corps der ridder-lijfwacht van de Kei zerin. De zou schittert op hunne verzilverde harnassen. Zij berijden dc heerlijkste paarden. Dccurassicrs van de lijfwacht te paard in witte uniform op zwarte paardenzijn niet minder schoon. Daar verschijnt de Keizer. Hij draagt de uniform van Opperbevelhebber van al zijne legerscharen en de Orde van S'. Andrics, en is gezeten op een grijs gcappcld paard van zeldzame schoonheid. Alexander II heeft in zijn geheele persoon de kalme eu fiere majesteit zijns vaders, misschien is er meer zachtheid in zijne trekken en in de opslag zyner groote blaauwc oogen, uit welke blijmoedige goedheid straalt. Minzaam groet hij zijne trouwe soldalen die hem met geestdrift toejuichenen heel het volk vcrzelt hem van hunne zegenbeden. Achter hem gaan twee zijner zonende Groot vorst Nicolaas en den Groothertog Alexander, zjjne broeders Constantijn, Nicolaas en Michiel. Verder, Prinsen van den bloede, vreemde Vorsten en meer dan 300 Russische en vreemde Generaals. De lucht weérgalmt var. het getrommel en het trompet geschal, de mu ziek speelt het volkslied Boje Isara Khrani. De Keizerinzachte beeldte- nis van goedheiddoor iedereen vereerdwordt met zulk een geestdrift ont-

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2