en Hertogin Herman van Saxcn-Weimar-Eisenachalsmede door de Minis ters cn vele aanzienlijken. Aan den avond van dien dag werd er van stadswege, nabij het Groot Stedelijk Badhuis (landzijde) een fraai vuurwerk afgestoken. Het programma bestond uit een tiental groote stukken, tusschen welke telkens vuurpijlen als anderzins werden afgestoken. Onder die stukkenmerkte men eene schitterende decoratie op, aan Z. K. H. den Prins van Oranje gewijd. Groot was de menigte, van hier en elders gekomen, om dit feest bij te wonen. Het muziekcorps van bet regement dragonders deed zich bij afwis seling hooren. De Scheveningsche weg was verlicht, hetwelk niet weinig bijdroegom de ingezetenen en bezoekers van 's Gravenhage derwaarts te lokken en tot laat daar te doen verblijven. Alles is in de beste orde afgeloopen. Gisteren heeft er ten Hove weder een diner plaats gehad, waartoe 150 personen waren genoodigd, o. a. de Officieren behoorende tot de ls,e brigade, waarbij Z. K. H. de Prins van Oranje lot Luitenant-Kolonel is be noemd. Zoo door Z. K. H. Prins Hendrik als door de Ministers van Oorlog en Marine zijn feestdronken ingesteld op Z. M. den Koning, op Z. K. H. den Prins van Oranje, op het leger, op de schutterijen, op de marine en ook op de nijverheid, op welke toasten door Z. M. is geantwoord. Het diner dat door Z. Exc. den Minister van Buitenl. Zaken, op den verjaardag van den Prins van Oranje zou gegeven worden, is uitgesteld, aangezien er ten Hove diner en gala plaats had. HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik zijn heden uit de residentie naar Soestdijk vertrokken, lot bijwoning van het feest, dat morgen door 11. M. de Koningin-Moeder bij gelegenheid van de krooning van Z. M. den Keizer aller Russen zal worden gegeven. 1111. KK. HH. zullen zich Dings- dag van daar naar Luxemburg begevenwaarheen reeds een gedeelte van zijn hofhouding is vertrokken. De Ridder v. Lomonosoff, buitengewoon Gezant van den Keizer aller Russen bij het Ned. Hof, is mede naar Soestdijk vertrokken. Z. Exc. zal Donderdag aanst.ter eere van de krooning van zijn Yorst, in de hofstad een buitengewoon luisterrijk diner geven. De Hertog en Hertogin Herman van Saxcn-Weimar-Eisenach zijn thans naar Duitschland teruggekeerd. Men verzekert, dat de Ministers onderscheiden wets-onlwcrpcn in ge reedheid hebben doen brengendiebij de aanstaande bijeenkomst van de Stalen-Generaal, aan hunne overwegingen zullen worden onderworpen; o. a. die betrekkelijk de geneeskundige Staatsregelingde politie op de spoorwe gende militie en de schutterijen, enz. De Staatsbcgrooting voor den jare 1857 zal echter een der eerste onderwerpen zijn, die van Regeringswege aan de Kamers zullen worden voorgedragen. Te Scheveningen is met de bomschuit de Jacoba Carolina weder een getal van 18,000 stuks sleurharing aangebragt. De volle werd verkocht voor 27 en de ijle voor 17 per 1000. BUITENLANDSCHE BEIUGTEN. BELGIË» BRUSSEL, 5 September. Uit het antwoord door den Koning te Luik aan den Generaal von llirsch- feld gegevendie hem namens den Koning van Pruissen kwam gelukwen- schen, blijkt dat Z. M. voornemens is nog in dit jaar Berlijn te bezoeken. Op den 2de" dezer heeft te Hasselt de aanbesteding plaats gehad van het verdiepen van het kanaal, 't welk de Maas met de Schelde verbindt. Van 7 personen was de minste inschrijver de Heer Stevens, van Maastricht, voor 280,000 fr. ENGELAND. LONDEN4 September. De Generaal Sir Campbell is in den ouderdom van 87 jaren overleden. Hij had de vcldtogten in Holland en Vlaanderen en in Spanje bijgewoond en telde 70 jaren dienst. Volgens de Times is er reeds een verdrag tusschen Engeland, de Vereenigde Staten en Honduras onderteekend, hetwelk het tusschen Enge land en de Vereenigde Staten aanhangige geschil betrekkelijk Midden-Ame- rika, eene belangrijke schrede nader tot zijne vereffening brengt en ver scheiden van de hoofdgcschilpunlcn wegruimt. Volgens opgave van de Admiraliteit, zijn gedurende den oorlog met Rusland 205 schepen door onze kruisers genomen of vernield. Daarvan zijn 35 schepen aan de eigenaars teruggegeven, terwijl over 7 nog geen uitspraak is gedaan. Van de verbeurd verklaarde schepen hadden 41 geen lading in, terwijl de lading van 18 schepen aan de eigenaars teruggegeven is, zoodat 104 ladingen in den oorlog verbeurd zijn verklaard. De Royal-Britisch Bank heeft hare betalingen geslaakt, hetgeen groote verslagenheid heeft te weeg gebragt. Men zegt dat zij met eene andere inrigting zal worden vereenigd. In een der achterbuurten van de City is een huis ingestort, waarbij 1 man en 4 kindereu gedood en 11 personen zijn gekwetst. In het Mercantile Journ. wordt thans een ontwerp ter sprake ge bragt, om in plaats van de landengte van Suez door te graven, een spoor weg naar Indië door Syrië en Arabië aan te leggen, die de schrijver de Syrisch-Arabische spoorweg noemt; en die de reis naar Indië nog eenige dagen meer zou verkorten. Prins Adalbert van Pruissen is van Gibraltar te Southampton aange komen, geheel hersteld van de wonde die hij in de ontmoeting met de Mooren op de Riff-kust bekomen had. Te Dudley heeft een zekere John Dance, een meisje door een pistool schot doodelijk getroffen, en daarna ook zich zeiven een kogel door het hoofd gejaagd. De ouders van hel meisje hadden zich legen eene verkee ring van den onverlaat met hunne dochter verzet, uithoofde van zijne on geregelde levenswijze. De herhaling van dusdanige feilen in de laatste da gen verwekt groote verslagenheid. Twee leden van het Huis van Vertegenwoordigers te Washington, de HH. M'Mullcn, uit Virginie, en Granger, uit New-York, zaten onlangs in een omnibus de staatkunde te bespreken. Daar zij het niet eens waren, werd het gesprek weldra levendiger, hooge woorden werden gewisseld en een der Wetgevers greep den andere bij den kraag en gaf hemzonder voorafgegane waarschuwing, twee vuistslagen, die hem het bloed uit neus en mond deden springen. De overige reizigers kwamen tusschen beide en scheidden de strijdende partijen. Het Huis heeft eene Commissie benoemd om dit voorval ie onderzoeken. De Sehoiit-bij-Naeht Sir John Ross, de onverschrokken onderzoeker van de Noordpool-strekenis overleden. Hij was in 1777 geboren cn in 1786 in de zeedienst getreden. Hij had in verschillende oorlogen 13 won den bekomenen was Ridder van verscheiden Orden. Beriglen uit Mexico van 8 Augustus bevestigen het voornitzigt op duur zaamheid van het bewind van den President Comonfort. Zij melden ook, dat het beginsel van godsdienstige verdraagzaamheid bepaaldelijk in de staatsregeling der republiek is opgenomen. FRANKRIJK. PARIJS, 4 September. De Keizer is voornemens den 15dcn in dc hoofdstad terug te keeren en alsdan zullen er te Fontaincbleau en te Compiègne groote jagtparlijen wor den gehouden. De Regering heeft de Londensche dagbladen Daily-News, Express en Morning-Advertiser op dc post in beslag doen nemen, uithoofde van de daarin ten aanzien der Franschc bewindslieden voorkomende vijandige arti kelen. Eenige dagen geleden is dezelfde maatregel genomen ten aanzien van de Punch. Men meent dat deze houding van de Engelsche dagblad pers eene niet onbelangrijke beleekenis heeft. Men verneemt dat de staking van de reis van Prins Napoleon niet aan de ongunstige weêrsgesleldheid is toe te schrijven, maar dat hij naar Frankrijk terugkeert alleen omdat hij zich met den Keizer, zijnen neef, volkomen heeft verzoend tot welke verzoening de Prins den eersten stap deed. De toekomstige Vorst der Maronieten van den LibanonEmor Mansur Ismaïl Kaïd-Bey, bevindt zich thans alhier, om zijne opvoeding te vol- tooijen. Hij is 14 jaren oud. Op verzoek van den Aartsbisschop is hij in eene Katholieke school opgenomen. Volgens de Mon. de la Plotte had Frankrijk bij het sluiten van den vrede 100,000 man troepen, 1500 tot 2000 paarden en meer dan 20,000 ton materieel uit het Oosten terug te voeren. Hiertoe zijn 81 bodems van's rijks marine gebezigd; den llden April is de eerste, en den 12den Augustus de laatste bezending uit het Oosten vertrokken, zoodat de ontruiming in vier maanden tijds volbragt is. Dit wordt door het genoemde blad als eene be langrijke gebeurtenis in de geschiedenis van het zeewezenen als een nieuw blijk van het vermogen der Fransche marine beschouwd. Graaf Walewski heeft van de Koningin van Engeland eene fraaije snuifdoos, met diamanten omzet en van hare beeldlenis voorzien, ten ge schenke ontvangen, als eene gedachtenis aan het verdrag van 30 Maart. De HH. de Bieling en Benedetti hebben mede geschenken gekregen. In de rue S'. Honoré alhier bestaat een bureau, dat in regtstreeksche betrekking staat met de Kanselarij te Rome. Dit bureau belast zich om uit Rome het ontslag van sommige ecdenhet verlof tot het lezen van verboden boekendoctors-titelsvernietiging van uiterste wilsbeschikkingen enz.te verkrijgen. Het Cre'dit Mobilier heeft, naar men verneemt, de zilvermijnen in Honduras aangekocht, en eene zeer voordeelige overeenkomst met Rusland gesloten, ten opzigte van den handel in huiden. Te Nantes is een ambtenaar van de poslerij in hechtenis genomen. Hij was belast met de frankering der brievenwaarvan hij het gcid ontving en de brieven niet verzond. Een aantal brieven zijn bij hem gevonden, die grootendecls naar plaatsen over zee bestemd waren. Het bedrag dier fran keringen wordt op 2000 fr. geschat. Men vermoedtdat hij zich daarmede nog niet te vrede heeft gehoudenwant eenigen tijd geleden is een brief met 5000 fr. bankpapier verloren geraakt, en daar hij nog onlangs in het bezit van zoodanig papier was, zoo is er een naauwkeurig onderzoek inge steld of hij zich ook aan die verduistering heeft schuldig gemaakt. ZWIT§ERLAN D. De Pruissische partij in het Kanton Neufchalel (waarop de Koning van Pruissen nog altijd aanspraak blijft maken), heeft eene poging gewaagd om de bestaande orde van zaken omver te werpen. Die partij heeft zich weder in het bezit willen stellen van de magt haar bij de omwenteling in 1848 ontnomen. De republikeinsche bergbewoners zijn echter tegen de stad, die reeds in de magt der Pruissischgezinden was, opgerukt, en hebben die, alsmede het kasteel, zonder vreemde hulp, bemagtigd, waarbij 12 Pruissen zijn omgekomen. Het Eedgenoolschappelijk Bewind heeft de HH. Fornerod cn Freiz als Commissarissen derwaarts gezondenmet de noodige militaire magt om de orde te handhaven. De telegrafische gemeenschap is afgesneden. SPANJE. MADRID, 31 Augustus. Het besluit der Koningin tot ontbinding der Cortes is thans in het officiële dagblad afgekondigd. Wat hel Ministerie in de plaats der ontbonden Kamer en der door haar gemaakte staatsregeling wil stellenis nog niet met zeker heid bekend. Naar men zegt, wil men de staatsregeling van 1845 onveran derd invoeren, en hare verbetering aan de legen het eind des jaars zamen te roepen Cortes overlaten, terwijl door de Kroon een nieuwe Senaat zou benoemd worden. Het dagblad van Madrid berigt dat de groolcn van Caslilie, ter ver- ligting van de duurte der levensmiddelen, besloten hebben al hunnen voor-

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2