kend wordenmaar voor liet overige heeft zijn gezag niets hoegenaamd tc beduiden. Uit Lyon wordt gemeld, dat, niettegenstaande de duurte der zijde, er thans aan de fabrieken meer werk is dan door sommige dagbladen is medegedeeldvooral door de vele aanvragen uit Ruslandmen hoopt het door de overstrooming ontstane gebrek, zonder veel schade, tc boven te komen, daar een volgend jaar reeds weder een' aanzienlijken oogst kan leveren en de invoer der grondstof op uitgebreide schaal plaats heeft. Men zegt wel, dat de zijde 50 pCt. duurder is dan in het vorige jaar, en dit is in zoo ver juist, wat de eigenlijke grondstof betreft, maar het werkloon en vele zaken, bij het vervaardigen van zijde gebezigd, deelen niet in die rijzing, zoodat de stof, zooals zij in den handel komt, slechts 20 of 25 pCt. duurder zal zijn, 'tvvelk geen stilstand in den handel zal geven. Te Boulogne sur Mer, heerscht op eene schrikbarende wijze de groep onder de kinderenvoor eenige dagen heeft een gezindat er met 4 kin deren aankwam, den eersten dag van 'tverblijf 2 der kinderen verloren, met de 2 andere keerde men dadelijk naar Parijs terug, waar het derde aan de gevolgen der ziekte overleed. De hevigheid der ziekte doet hopen dat zij niet lang zal duren; de kinderen, die worden aangetast, leven meestal slechts een paar uren. Gedurende de maand Augustus zijn te Marseille 1,100,000 mudden graan aangebragt; alleen gisteren werden weder 150,000 mudden graan aan gevoerd, de prijzen zijn lager. De Keizer van Brasilië heeft den dichter de Lamartine, die thans te Macon aan de jigt lijdt, 100,000 fr. gezonden voor 5000 inteekeningen op zijn Cours familier de Litterature. SPANJE. MADRID, 29 Augustus. Aan 's lands hoogeschool alhier zal een leerstoel voor de Sanscrilsche taal worden opgerigl; het onderwijs daarin zal door den Heer Manuel d'Assas worden gegeven. Men ziet hieruit dat Spanje in de taalstudie bij andere landen niet achterlijk wil blijven. In de provincie Valentia is de ontsteltenis algemeen. Er hebben zich benden van dieven en moordenaars gevormd, die overal schrik verspreiden, niet alleen op het platte land, maar ook in de steden. De rijkste inwo ners ontvangen dagelijks, onder bedreiging van den dood, aanmaning om aanzienlijke geldsommen te storten. De Kapitein-Generaal aldaar heeft doen bekend maken, dat ieder, dieeenig wapen onder zich heeft, voor den krijgsraad zal gedaagd worden, en dat ieder die gewapenderhand een diefstal pleegtbinnen 3 dagen zal worden doodgeschoten. ITALIË. In het Polytechnisch Instituut van S'. Michielwaar vroeger de Paus Iloogleeraar was, hebben onder de leerlingen onlusten plaats gehad, wegens de invoering van enkele bezuinigingen. De inkomsten van die school be dragen eenige millioenenen het bestuur heeft van de goedheid van den Opper-Directeurden Kardinaal Tosti, een schandelijk misbruik gemaakt, waardoor men tot inkrimping moest overgaan. De schuldige leerlingen zijn met gevangenis en wegzending gestraft. In onderscheidene streken van den Kerkdijken Staat, vooral in Ro- magne, hebben onophoudelijk woelingen plaats. Te Bologne zijn dienten gevolge 14 doodvonnissen ten uitvoer gelegd. Te Civila-Vecchia hebben herhaaldelijk ongeregeldheden plaats gehad lussehen soldaten van de Fransche bezetting en de Pauselijke artillerie. Eenige Zwitsers waren hiervan de oorzaak. Ook te Livorr.o is de rust door eenige jongelieden verstoord. De gendarmerie kon hun, wegens de tegenkanting der bevolkingniet meester wordenen moest de hulp der troepen inroepen. Te Genua zijn den 21s,c° en 22slcn Augustus twee schokken van aard beving gevoeld. Te Nice is dit op den 21slen mede het geval geweest. PRIISSEX. BERLIJN, 2 September. Prins Adalbert wordt alhier spoedig uit Gibraltar terugverwacht. Gedurende de maand Augustus is ten behoeve van den Dombouw te Keulen ruim 1776 th. ingekomen, zijnde daarmede dit bedrag voor dit jaar lot 32,509 th. geklommen. De Koning van Hanover heeft Dr. AschcndorfT, te Gildehaus, tol Rid der der Guelphen-Orde benoemd. OOSTEASIJ K. WEENEN, 1 September. De Keizer en de meeste aanzienlijke inwoners dezer hoofdstad zijn ver trokken, om de inwijding van de nieuwe Hoofdkerk te Gran bij te wonen, welke plegligheid met veel luister zal plaats hebben. Deze kerk, waaraan reeds sedert 1822 is gebouwd, wordt geroemd als een meesterstuk van bouwkunde. De kosten hebben bijna 3 millioen gulden bedragen. De Luitenant-Veldmaarschalk MamulaGouverneur van Dalmatiëis door den Keizer herwaarts ontboden. Zijne komst staat in verband met de woelingen in Montenegro. De Regering zou niet ongeneigd zijn een obser vatie-corps naar die grenzen te zenden. Prins Estcrhazy wordt reeds den 20stcn dezer uit Petersburg terug verwacht. Hij moet verstoord zijn dat door de late opzending zijner ge loofsbrievenhem te Moskou de derde plaats in de rij der vreemde Gezan ten is toegewezen. Een aanzienlijk aantal niet onbemiddelde personen uil Kasseizullen eerstdaags eene poging tot kolonisatie in Hongarye beproeven. Ilecds zijn eenige agenten op weg om de geschiksle streken op te sporen. Op het spoorwegstation te Pesth heeft een verschrikkelijke brand een groot aantal met goederen beladen en ledige waggonsalsmede een deel der goederen-bureaux, waar veel lag opgestapeld, in de asch gelegd. Van eene andere zijde wordt echter het berigt van dezen brand tegengesproken. Onlangs werd er op de nabij Frankfort gelegene buitenplaats Grune- berg, van den Baron Anselm von Rothschild, een stoute diefstal gepleegd. Een sieraad van de echtgenoot des Barons, ter waarde van ƒ100,000, werd ontvreemd. De dader is nog onbekend. Voor zijne ontdekking is ƒ2000 uitgeloofd. Het is gebleken dat er te Munchen, in Beijcren, op dit oogenblik slechts voor 50 dagen bier in voorraad is, hoewel er meer is gebrouwen dan in het vorige jaar. Om eene algemeene ramp te voorkomen heeft het bestuur aan 4 brouwers vergunning verleend om vóór den bestemden lijd winter-bier te vervaardigen. Men kan berekenen dat er van 20 April tot 20 Aug. te Munchen dagelijks 137,880 kannen bier zijn verbruikt. In de fabriek van den Heer v. Kramer-Kieltte Neurenberg, worden thans 1000 rijtuigen vervaardigd, ten dienste van de Oostenrijksche spoor wegen. Meer dan 2000 arbeiders worden aldaar bezig gehouden. RU SE AN Keizer Alexander is met zijn gezin in groote staatsie Moskou binnen ge togen. Na bij de hoofdkerken stil gehouden en aldaar de gewijde over blijfselen vereerd en op het grafgesteente zijner voorvaderen geknield te hebben, trok Z. M. naar het paleis van het Kremlin; en nam aldaar zijnen intrek voor den tijd der feestelijkheden. Van het oogenblik af, dat de Kei zer de poort der stad bereikte, werden al de klokken van Moskou geluid; maar zij werden overstemd door de juichkreten der volksmenigte. Den 6dcn Sept. zal in alle Grieksche kerken gedurende den gehcelen nacht, zoowel in Rusland, als in Polen en andere landen, godsdienstoefe ning gehouden wordenen bij de andere Christenen eene avond godsdienst om 's Hemels zegen over de krooning van den Keizer af tc smeeken. De voorgenomene vcldlogl tegen de Circassiers is voor een onbepaal- den lijd uitgesteld. TCRHÏE. De Heer de Boutenieff is bij den Sultan ten gehoore toegelaten.De Mi nister van Oorlog heeft zijn ontslag ingezonden. De Raad van Ministers heeft zich dezer dagen ernstig bezig gehouden met de plannen tot den aanleg van ijzeren spoorwegen. Er is nog geen besluit genomen, maar hel doel van de Regering is, daarbij de meeste vrij gevigheid te gebruiken. De Vice-Admiraal Salih-Pacha is dezer dagen naar Engeland vertrok ken, om aldaar de stoommachines voor drie Turksche oorlogsvaartuigen te doen vervaardigen. Ook worden vele jonge Zee-Officieren derwaarts gezon den, om zich in de zeevaartkunde te volmaken. De Regering heeft eene aanzienlijke krijgsmagt in Albanië bijeen getrokken om in den strijd tusschen de Albanezen en Montenegrijnen tus- schen beide te komen. Voorloopig is er door tussehenkomst van de En- gelsche en Fransche Consuls eene wapenschorsing gesloten, waarbij bepaald is dat de Pacha van Scutari voor de 40 Montenegrijnen, die te Medun zijn gevallen130 ducaten per hoofd zal betalen. Dezer dagen voer een vaartuig van den tolk van het Engelsche Ge zantschap den Bosporus in, toen op de hoogte van Ortakeni, een zwaard- visch voor het vaartuig opsprong en zich aan de ijzeren punt van den ste ven in de zijde wondde. Hierdoor woedend geworden zwom de visch om het vaartuig en drong met zijn zwaard zoo hevig in den achterstevendat hij er zijn wapen niet weder uit konde krijgen. Men slaagde er in het dier door slagen op zijn kop lot bedwelming te brengen en gevangen te nemen. Het weegt ongeveer 120 ponden. Naar men verneemt zal een Perzisch afgezant, de Heer Ferouthl-Kan naar Parijs en Londen vertrekken, om aan het geschil met Engeland ecu einde te maken. Perzië zal genoegdoening gevenonder voorwaarde dat de Engelsche Gezant Murray terug geroepen wordt. O O T-ï N O I E. Behalve de vroegere berigtenuit de Javasche Couranten medegedeeld heeft de Utr. Cour. nog het volgende bijzondere berigt ontvangen «Omtrent den logt van het fregat Prins Frederilt, Bevelhebber v. Span jaard, naar den Sultan van Atsjin, op de Noordelijke punt van Sumatra meen ik u dit te kunnen melden. Het fregat is den 2Csten Febr. van Ba tavia vertrokken. Door 's lands stoomschip Gedeh door straat Sunda ge sleept, arriveerde men den 13den Maart te Padang. Den 25slen Maart zette men den togt naar Atsjin voort, den Commissaris (ambtenaar lstc klasse) J. J. Nieuwenhuisenmet 2 inlandsche schrijvers en eenige geschenken voor den Sultan en zijne Radjas aan boord hebbende genomen. Te Sinkelde laalsle door ons op die kust bezette post, nam men een loods en tc Tampat Tuan een tolk mede. Eerst den 17dc" April kwam het fregat op de reede van Atsjin. De Sultan ontving den Commissarisdie een brief kwam bren gen van Generaal v. Swieten, Gouverneur der N.-West kust van Sumatra, slechts noode. Driemaal gaf hij te kennen den Nederl. Afgevaardigde te zullen ontvangen, maar de lslc maal aan land gekomen, wendde de Sultan ziekte voor, ten tweede male was hij door een inlandseh feest bezig gehou den, en de derde maal zond hij een zijner dienaars, om met den Commis saris te spréken. Eerst daarna ontving hij den Commissaris en maakten ook de Bevelhebbers van 'l fregat met eenige Officieren hem hunne opwach ting. Hij ontving allen wel, ofschoon koel, en weigerde hel geschenk aan te nemen, dat men voor hem had medegebragtzijnde eene pendule, waarop bronzen beeldjes waren aangebragt, omdat zulk eene voorstelling met zijne godsdienst streed. Het fregat had steeds geladen batterijen en de schildwachten op dek waren voortdurend met scherp geladen geweren voor-

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3