Er is in iiet geheel met de volgende gewassen beleeid: Met winterrogge 751 bundersHimalaija-garst 32 b.zomergarst 63 b.haver 129 b.zand- boekweit 54 b.veen-boekweit 38 b aardappelen 533 b.klaver en gras 838 b.tuinvruchten 42 b.brem 493 b.totaal 2978 bunders. Bijna lö bunders dragen dit jaar de eerste vrucht, terwijl er meer diep gespit veld ter ontginning gereed ligt. Met de turfgraverij is hel dit voorjaar voor spoedig gegaan. De fabriekmatige werkzaamheden hebben dezen zomer sterk moeten wor den voortgezet, om bet groot getal nieuw aangebragle bedelaars van eerste kleeding te kunnen voorzienwaarin men tot dusverre goed geslaagd is. liet gedrag der kolonisten leverde over bet algemeen reden lol tevredenheid op. 'sGRAVENIIAGE, 4 September. en anderen, in 't Nederlandsch toegesproken. Er wordt alhier een adres ter teekening aangebodenwaarbij de her stelling van de broodzetting wordt verlangd. Te Korlrijk, eene streng Katholieke stad, is dezer dagen voor den ambtenaar van den burgerlijken stand het eerste gemengde huwelijk aldaar gesloten. Niettegenstaande de bruidegom toegestemd had dat de kinderen in de R. K. godsdienst zouden worden opgevoedbeeft de geestelijkheid geweigerd dit huwelijk kerkelijk in te zegenen. De Kardinaal-Aartsbis schop, voor wien de zaak is gebragt, heeft die naar den Paus verwezen. De teruggave van 40 fr. door het echtpaar betaald om eene kerkelijke be slissing te erlangenis geweigerd. ENCELAKD. LONDEN2 September. De spoortrein waarmede de Koningin van Oude alhier van Southampton is aangebragtbestond uit 7 rijtuigen, voor II. M. en gevolg, en 4 rijtui- luigen voor de reisgoederen, 500 halen uitmakende. Deze trein koste haar 100 Voor de woning die de Koningin hier heeft betrokkenwordt huur betaald legen 550 per jaar. Vóór den overgang in het spoorweg rijtuig heeft men een half uur beraadslaagd over de middelen om H. M. buiten het gezigt van de nieuwsgierige menigte te houden. Eindelijk hebben de lieden van haar gevolg, door het ontrollen van stukken doek, voor haar een gang gevormd. De lieer Brandon, bij het portier slaande, keerde mede haar den rug toe, opdat zijn blik haar niet zoude verontreinigen. Te Manchester is Zaturdag 11. hel bronzen standbeeld van den Hertog van Wellington pleglig ingewijd, tot oprigting waarvan door den gemeen teraad en andere inschrijvers de som van ongeveer 7000 was bijeen- gebragt. Door de Mom. Vost wordt het bedrag der kosten van den laatstge noemden oorlog op 80 miliioen begroot. Genoemd blad deelt ook het verongelukken mede van het schip Ben Avon, van 800 tonnenwelk schipden 9den Mei van Londen naar Shangay ver trokken, in de Cbinesche zeeën door een hevigen storm beloopen en door het onweder zwaar beschadigd is geworden en op 40 mijlen afslands van Amoy, op eene rots uiteengeslagen. Van de 28 personen die aan boord waren, hebben 23, door zich aan stukken van het wrak vast te klemmen, den vasten wal kunnen bereikenmaar de 5 overigenwaaronder de vrouw van den Gezagvoerder en de zoon des eigenaars van het vaartuig, zijn omgekomen. De Times heeft twee brieven medegedeeld van Louis Blanc, over de mishandelingen waaraan de bannelingen in Cayenne zijn blootgesteld. De gevangenen aldaar leven, volgens hem, te zamen met en in de onmiddel lijke nabijheid van hen, die vroeger tol de galeijen veroordeeld waren; het voedsel is er allerellendigst, en daar het stelsel van geheime deportatie uit Frankrijk naar Cayenne, nog steeds in werking is, zoo is nog onlangs een arbeider te Parijs, zonder dat zijn gezin daarvan eenigc kennis droeg, op die wijze plotseling uit die stad verdwenen. Hoewel er uit de noordelijke streken des lands gewag wordt gemaakt van ziekte in de aardappelen, is echter de staat der gewassen over 'talge- I meen uitmuntend. Overal wordt een goede oogst binnengehaald. Het dagblad van Richmond (Vereenigde Staten) bevatte onlangs het I volgende marktberigt: Nooit is de vraag naar slaven zoo groot geweest als in de maanden Mei, Junij en Julij, daar anders de zomermaanden gewoon lijk flaanw voor dit artikel zijn. Slavinnen van de eerste soort worden thans met 1000 lot 1100 dollars betaald, mannen van de eerste soort met 1250 lot 1500 dollars. Eene jonge, bijzonder knappe negerin gold 1700 dollars. Vele negers werden op speculatie gekocht en er liggen gewis nog minstens 2 miliioen dollars gereed, oin in dit artikel geplaatst te worden. De stad Franklin in Kansas (Vereenigde Staten) is op 18 Augustus door de afschaifers der slavernij aangevallenbij welke gelegenheid van die partij 6 en van de voorstanders der slavernij 4 personen zijn gedood. Eersl- gemelden hebben, na het postkantoor in brand gestoken te hebben, zich weder teruggetrokken en de kanonnen der stad medegenomen. Den volgen den dag hebben 100 manbehoorende tot het leger der Vereenigde Staten de stad bezet. FRANKRIJK. PARIJS, 2 September. Men verzekert dat de Keizer afgezien heeft van zijn voornemen om den Maarschalk Pe'lissier lot Gouverneur-Generaal van Algerie aan te stel len. Maarschalk Randon zal die betrekking behouden. Men gelooft dat de zucht lot onafhankelijkheidwaarvan Pélissier in de Krim blijken heeft ge geven, de aanleiding tot dit besluit is. Het doel van de reis van het fregat Virginie naar Japan zal waar schijnlijk bereikt worden. De Keizer heeft den voorslag tot sluiting van een handclslractaat lusschen Frankrijk en Japan welwillend ontvangen. Wegens het onstuimige weder, heeft Prins Napoleon van de reis naar de Noordkaap afgezien, en is den 21stc" Aug. te Christiania aangekomen, om over Slokholm naar Frankrijk terug te keeren. Door de Regering zijn aan eenige kunstschilders belangrijke bestellin gen gedaan voor de galerijen van het museum van Versailles. De onderwer pen hebben alle betrekking op de regering van den tegenwoordigen Keizer. Drie schilders moeten ook eenige tooneelen der jongste overstroomingen op doek brengen. Er is thans sprake van eene onderneming, om in de sedert lang ge voelde behoefte aan goedkooper woningen te voorzienen die reeds door de Regering zou zijn goedgekeurd. Men wil namelijk langs de helling van een deel der vestingwerken, aan de binnenzijde, 2500 huizen bouwen in blok ken van 50; welke groepen 50 dorpen zouden vormen. Eik huis, bestaande uit twee verdiepingenmet verdieping gelijkvloers en zolder- en vlieringka mers, zal 6 gezinnen kunnen bnisvcslen, waarvan ieder twee groote kamers en eene keuken in gebruik zal hebben tegen betaling van een huur, waar van het bedrag 150 fr. 'sjaars in geen geval mag te boven gaan. Op eiken der vier hoeken van die kwartieren zal een afzonderlijk huis staanin tien vertrekken verdeelddat voor 600 fr. zal worden verhuurd. Ieder kwartier zal zijne bad-inrigting hebben. Voorts wordt verzekerd dat in elk kwartier eene vleesehhal en eene bakkerij zullen opgerigt worden, waar, met toe stemming van den Minister van Binnenl. Zaken, het brood en het vleeseh beneden den zetlingprijs zullen worden verkocht. Op 29 November zal de zaak van de Univers tegen den schrijver van het vlugschrift V Univers jugé par lui-mêmevoor de reglbank worden be handeld. Als schrijver wordt thans opgegeven de Heer Dcntu, maar men verwacht dal de namen van sommigen zijner medewerkers bij de reglbank zullen aan het licht komen. Van genoemd geschrift wordt thans eene tweede druk gereed gemaakt, die grootcndeels reeds bij bestelling ver kocht is. De Bisschop van Siraatsburg heeft zich mede voor Vllnivers verklaard. In een brief aan VAmi de la Religion verheft hij de verdiensten van den Heer Veuillot hemelhoog en noodigt genoemd blad uit, het slagveld te ver laten. Hieraan schijnt het gevolg te willen gevenverklarende dat hét aan de Voorzienigheid de zorg overlaat om al deze gebeurtenissen lot heil der Kerk en tot welzijn van allen te doen strekken. Het Journal des Débats zegt hierop een spottend Amen. Deze strijd werkt nog dit uit, dal hij ons de ulLramontaansch-gezinde geestelijken doet kennen. De spoorweg-administratiën klagen bij voortduring over de dagelijks minder wordende ontvangsten. Men schrijft dit hoofdzakelijk toe aan de duurte, welke overal heerscht. Er zijn minder reizigers, en hijgevolg gaat er minder om in de magazijnendat weder op de fabrieken terug werkt. Men houdt het thans voor waarschijnlijk dat Frankrijk zijne hulp aan Pruissen, tot tuchtiging der roovers op de Maroccaansche kust, niet zal verleenen, uithoofde van de moeijelijkheid der zaak. Het Riff wordt be woond door 14 stammenuitmakende eene bevolking van 40 a 50,000 ge wapende lieden, die gezamcntlijk zouden opslaan, indien men hun grond gebied schond. Een aanval zou vermetel zijn, daar zij in geene steden, slechts zelden in dorpen, maar meest in holen wonen. Aan den Keizer van Marocco belalen zij eene jaarlijksche schatting die op 16.000 fr. kan bere- Bij besluit van heden heeft Z. M. goedgevonden Z. K. 11. Willem Nico- laas Alexander Frcderik Karei Hendrik, Prins van Oranje, te benoemen tot Grootkruis der Orde van den Nederl. Leeuw. Ook heeft Z. M. bij be sluit van heden, Z. K. II., thans Kapitein bij het lste bataillon van het reg. grenadiers en jagers, a la suite van het corps, benoemd tot Majoor en bij een nader besluit van Majoor bevorderd lot Luitenant-Kolonel. Z. M. heeft aan den lslcn Luitenant van het reg. grenadiers en jagers K. J. G. Baron van Hardenbroek van 's Heeraarlsberg en Bergambacht, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen van het Ridderkruis 3dc kl. van de Kon. Keizerl. Orde van de IJzeren Kroon, hem door den Keizer van Oostenrijk geschonken. Niet alleen hel stoffelijk overschot van Jacob C its, maar ook dat van Conslantijn lluygens, den aanlegger der Zeestraat, en diens zoon, den be roemden Wis- en Natuurkundige Christiaan, is in de Kloosterkerk alhier ter aarde tesleld. Thans is door een alhier gevestigd gezelschap van lief hebbers van oudheidkunde en geschiedenis het plan geopperdom door een cenvoudigen steen de plaats aan te wijzen, waar beide groote mannen rusteneven als dat vroeger in dezelfde kerk voor Cats plaats vond. Volgens een met de jongste brievenmaal bij het Dep. van Koloniën uit Suriname ontvangen berigt, van 5 Augustus, bleef de gezondheidstoestand aldaar voldoende, en hadden er zich geene gevallen van gele koorts op post Gelderland meer voorgedaan. Ook heerschle in genoemde kolonie de vol maaktste rust. BUITENLANDSCUE BER1GTEN. BELGIË, BRUSSEL, 3 September. De Koning is te Gend op eene luisterrijke wijze ontvangen, en door de bevolking met geestdrift begroet. Gelijk op meer andere plaatsen, hebben ook daar de arbeiders-vereenigingen voor Z. M. gedefileerdwaaraan 25,000 personen deel namen. Des avonds heeft de Koning het gastmaaldoor den Gouverneur van Oost-Ylaanderen gegeven, met zijne tegenwoordigheid ver eerd en de algemeene verlichting van de stad bezigligd. Gedurende 's Konings verblijf aldaar heeft er eene tooneelvoorstelling plaats gehad van het genootschap Broedermin en Taelijverwaarbij onder scheidene stukken in de Nederl. taal zijn opgevoerd, en de Koning ook in 't Nederlandsch als de moedertaal van een zeer groot aantal der bewoners van België, is toegesproken. Men verkondigt, dat Z. M. daar zeer mede is ingenomen geweest, en ook herhaalde malen van zijne goedkeuring heeft doen blijken. Bij 's Konings intrede was hij reeds door de Vereenigde Kunstbroeders van Gendonder het hoofdbestuur van den Heer Gcirnaert

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2