FRANKRIJK. PARIJS, 31 Augustus. De Keizer zal nog eenigen lijd te Biaritz blijven. Het is aldaar zeer druk. Meer dan 3000 personen gebruiken er de zeebaden. De giften ten behoeve van de noodlijdenden door de ovcrslrooming be dragen thans 10,110,515 fr. De dagbladen die het onlangs vermelde adres van de Parijsche studen ten aan die van Turijn hadden medegedeeld, werden te dier zake vervolgd, op grond dat het adres niet was onderteekenden dat het de strekking had om oproer in bevriende Staten te verwekken. De studenten hebben echter, bij het vernemen van deze vervolging, hunne namen bij de rcgter- lïjke magt bekend gemaakt. Het verschil tusschen de Kabinetten van Parijs en Londen, omtrent de Spaansche aangelegenheden, begint de aandacht te trekken. Engeland ziet met leedwezen de opheffing der grondwettige vrijheden in Spanje; ter wijl Frankrijk de handelingen van O'Donnell in bescherming neemt. Het is echter niet te verwachtendat hierdoor de goede verstandhouding tus schen beide Regeringen zal verbroken worden. Uit het verslag aan aandeelhouders van het nijverheidspaleis gedaan blijkt dat die vereeniging nog bezwaard is met een schuldenlast van 1,500,000 fr. In eene gehouden vergadering van belanghebbenden is be sloten, bet Regeringsvoorstel aan te nemen, volgens hetwelk ieder aandeel van 100 fr. voor eene inschrijving van 3 fr. 20 c. rente wordt verwisseld, waarbij dan het gebouw aan den Staat overgaat. Eergisteren heeft er in het huis op den hoek van de rue St. Anne en de rue neuve St. Augustin alhier een vreeselijke brand gewoedwaardoor dat huis bijna geheel eene prooi der vlammen is geworden. Laar de trap pen weldra waren weggebrand, hebben de meeste bewoners, die zich bij het uitbarsten van den brand nog te bed bevonden, zich door middel van ladders en beddelakens moeten redden. Een Engelschman, die zich wilde redden door uit het venster te springen, beeft daarbij het leven verloren. Volgens brieven uit 's Gravenbage hebben de HH. CharrasBarbès en Eugène Sue zich voor goed in die stad gevestigd, en houdt de eerstgenoemde zich bezig met het schrijven van eene geschiedenis van den veldtogt var. 1815 uit een democratisch oogpunt. Het eskader van de Middellandsche zee heeft Marseille verlatenom tc Hyères binnen te loopen en vervolgens in de wateren van Tunis te gaan kruisen, met bevel om de kusten van de Beide Siciliën niet te naderen. De Bisschoppelijke kerkvergadering te Pe'rigueux heeft eene zeer strenge waarschuwing uitgevaardigd tegen de buitensporige weelde, de wijde rokken der Dames enz. Voor eenige dagen hebben drie visschers te Asnièrcs, in de Seine, een middeleeuwsch vaartuig ontdekt, ondereen zandbank bedolven. Het is een ontzaggelijke eiken stam van ongeveer 80 voet, en kan 60 man bevatten. Hij is waarschijnlijk uit den lijd der Noormannen, die behalve hunne groo- tere schepen, ook zulke vaartuigen op hunne rooftogten bezigden, en kan dus 1000 jaren oud zijn. SPANJE. MADRID, 27 Augustus. De militaire overheid te Barcelona heeft aldaar alle vereenigingen van fabriekanten of werklieden, ten doel hebbende invloed op de bepaling van liet dagloon uit te oefenen en de nijverheid te belemmerenontbonden. Alleen die vereenigingen mogen blijven bestaandie tot onderling hulpbetoon zijn ingesteld. Dit besluit is genomen op grond dat het gebleken is dat de plaats gehad hebbende onlusten grootendeels aan genoemde vereenigingen zijn te wijten. Het officiële dagblad dezer hoofdstad berigt echter, dat dit bevel, op aandringen van een groot getal handwerkslieden, onverwijld is ingetrokken. ITT A AS E. liet door het Romeinsch revolutionnair bewind uitgegeven papierengeld welks waarde de Pauselijke Regering voor hare rekening genomen en terug betaald heeft, bedroeg de ontzaggelijke som van 42,880,000 fr. De Oos- tenrijksche bezetting kost aan de schatkist van den Kerkelijken Staat 5,370,000 fr. 'sjaars; voor dc Fransche bezetting wordt jaarlijks slechts 391,000 fr. uit die schatkist vereischt, omdat de Fransche Regering bijna in al de kosten voorziet. De door deze bezetting gedurende 7 jaren reeds voor de Romeinsche staatskas veroorzaakte uitgaven bedragen 32,160,000 fr. 'sPausen uitgaven voor zijne garde,, voor het heilige collegievoor het staats-sccrelariaat en de benoemingenbedragen niet meer dan 3,300,000 fr. 'sjaars. Men zegt dat nieuwe onderhandelingen worden gevoerd om dc vreemde troepen den Kerkelijken Staat te doen ruimen. De Ooslenrijksehe Gezant te Rome doel het Gczantschapshölel in staat brengen om zijnen meester te kunnen ontvangen. Men zegt dat Z. M. te gen den aanstaanden winter den Patis een bezoek wil brengenhetzij bij de inwijding van het gedenkleeken der "Vlekkelooze Ontvangenis, of bij dc afkondiging van hel 50-jarige jubelfeest, hetwelk de Paus voor de gansche Kerk wil uitschrijven. Volgens een te Turyn uitgekomen vlugschrift, zijn de rooverijen in den Kerkelijken Slaat sedert 1849 zeer toegenomen.. In 1850 bevonden zich 10,436 personen in de gevangenissen en lil 1854 13,006. Alleen te Bologna heeft gedurende dien lijd de krijgsregtbank 178- personen ter dood veroor deeld omdat zij roovers hadden geherbergd. Te Napels is het eerste regement grenadiers van de garde, hetwelk eenige weken geleden door de onregtvaardige en ruwe handelingen van cenen Colonel tot weêrspannigheid gebragt was, hard gestraft. Het regement is ontbonden en de Officieren bij de liniétroepen ingedeeld. Dc eenige schul dige, de Colonel, is echter van straf verschoond. Een democratisch dagblad van Genua, dc Italia c Populo, heeft eene inschrijving geopend voor bijdragen lot het aankoopen van 10,000 geweren voor die landstreek in Italië, welke het eerst legen dc Oostenrijksche Rege ring of tegen den Koning van Napels in opstand zal komen. PRUISSEN. BERLIJN, 31 Augustus. De Koningin der Nederlanden heeft op hare rcize naar Stuttgart, Mainti en Mannheim aangedaan. Dc leden van hel Huis Rothschild zijn dezer dagen te Aken vereenigd geweest. Te Hanover hebben de inschrijvingen voor de Hanovcrsche bank in plaats van 8 millioen, 4000 millioen bedragen. Militaire posten moesten tot handhaving der orde worden uitgezet. Te Frankfort a/M. zijn gedurende bet tweede kwartaal van dit jaar 30 schepen in reglslreeksche vaart uit Nederland aangekomen, aanbrengende 136,665 centenaars verschillende koopwaren. OOSTENRIJK. WEENEN, 30 Augustus. De werkzaamheden betreffende de zielverzorging aan de Weencr Universi- teit, zijn aan de Paters Jczuiten opgedragen. De Augsb. Zeit. bevat een schrijven uit Jeruzalemwaarin gezegd wordt, dat bij het graven aldaar, tol het plaatsen van de grondslagen voor eene verblijfplaats der Oostenrijksche geestelijkheidop 5 ellen diepte ver scheidene onderaardsche zalen ontdekt zijn, wier muren van gebouwen steen opgetrokken zijn en wier grond in mozaïk is vervaardigd. Bovendien, en dit is het merkwaardigste, is eene grot ontdekt, die in een rots gehouwen is, welke grot gedragen wordt door 5 kolommen. Naar zekere kentec- kenenheeft men reden om te geloovcndat deze grot gediend heeft tot eene kerk voor de eerste Christenen aldaar. ZWEREN. Uit Dronthcim in Noorwegen wordt gemeld, dat eene vereeniging van R. K. Zendelingen zich thans in Finmark zal vestigen en aldaar het domein Al- lengoard heeft aangekocht. Zij hebben eene volledige drukkerij medege- bragt. Over bet geheel zijn zij zeer voorkomend en herbergzaam voor allen die ben komen bezoeken. De Minister van Justitie heeft opgave verlangd, van hunnen ouderdom en afkomst, hunne studiën en of zij ook leden van de Jezuïlen-orde zijn. Deze maatregel wordt door dc dagbladen afgekeurd, als zijnde strijdig met de vrijheid van geweten. «RIEKEN AA NB. De'£LTis (dc hoop), een dagblad van Athene, berigt dat ccne rooverbende den 19icn Aug. te Lepsisti, in Macedonië, gekomen is, den schoolmeester van het dorp met alle scholieren gevangen heeft weggevoerden een losgeld van 500,000 piasters voor hen geëischt. In het dorp Costanzo en in het dorp Sagoritza moet een gelijke aanslag gepleegd zijn. Men ziet hieruit dat de officiële verklaring van de Grieksche Regering, betrekkelijk de uit- roeijing der roovers, voorbarig is geweest. ©©ST-INIÏIE. BATAVIA, 10 Julij. Op onderscheidene punten hebben zich wederom zeeroovers vertoond. De Regering gaat voort krachtige maatregelen tegen hen te nemen. Nabij Me- nado zijn weder 8 Soloksche roovers gevat en 14 die zich te weèr stelden gedood. Op den ll(kn Junij is alhier eene vergadering gehouden van de Maat schappij: tot Nut van 't Algemeen in Oost-lndië, waarop aan den lieer J. F. G. Brumund, dc gouden medaille is uitgereikt voor zijne beantwoor ding van de prijsvraagEen onderzoek naar het volksonderwijs onder de Javanen en wat daaraan ter verbetering zou kunnen worden aangewend. De afgetreden Gouverneur-Generaal heeft voor zijn vertrek ƒ500 aan de kas geschonken. In den morgen van den 10d™ Junij nntdekle men aan boord van het Nederl. barkschip Robertas Hendrikus, gezagvoerder R. H. Mulder, agenten i de Heeren G. Suermondt C°. alhier, dat cr brand ontstaan was, die weldra den ganschen bodem in vollen vlam zette, zoodat hel schip be reids tegen 12 ure gezonken was, en alleen de boegspriet nog boven water slak. Het ontvlammen van het kruid, dat men niet over boord had kunnen werpen, bragt hiertoe veel bij. Hel vaartuig, dat voor Samarang zeilree was, en heden derwaarts zoud^ vertrokken zijn, had eene lading, be staande uit: ƒ30,000 specie, aan de Regering toebehoorende, 1,000 picols tin, 1,500 picols koffijbenevens eene partij steenkolen en goeniezakken waarvan tot lieden nog niets gered is. Al de goederen van den gezagvoer der, met uitzondering van een chronometer, en die van de stuurlieden zijn verloren geraakt, terwijl het der bemanning is mogen gelukken haar eigen dom te redden. Van alle zijden werd er bij dit ongeval bereidwillig hulp verleendwaarbij de stuurman en 6 matrozen van het Fransche barkschip Joachim zich zeer hebben onderscheiden. Men denkt dat de brand door de broeijing van koffij- zakken is ontstaan. Alhier is de tijding aangebragt dat te Loemar, een onzer posten op Bornca's Westkust, de Luitenant Mekernmet 25 a 30 man, tijdelijk aldaar in bezetting, door eene bende Chinezen is overrompeld geworden. Vier man zijn de slagtoffers geworden dier overrompeling en zeven daarbij gewond. Dezelfde bende heeft de bazar en het kleine kampement dier be zetting verbrand. De Majoor Maubach is met 150 man van Montrado der waarts gegaan, om dc vertrokkenen te vervangen. In den nacht van 6 op 7 Mei ontstond er brand in de boeginesclic kampong te Sambas, waardoor 5 huizen in de ascli werden gelegd. Deze brand werd veroorzaakt door den moedwil van een' amokmakcrdie in zijne woede eerst 5 menschen verwondde, waarvan er 4 overleden, en daarna die woningen in den brand stak. Hij zelf met 2 vrouwen en 2 kin deren verloren daarbij het leven. De schade wordt geschat op ƒ8000. Op den 30s,e» Junij had ook wederom brand plaats in een der sleen- kolenpakhuizcn van de stoomboot-onderneming der Heeren Cores de Vries, gelegen aan de rivier buiten den kleinen boom alhier, door broejjing van

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3