langzaamheid en omslag der Russische ambtenaren die met het loezigt op de paspoorten belast zijn, gaat alles wat men ergens elders ondervindt, te boven. Eerst 11a 3 dagen was hij er van verlost. Welk struikelblok ook de Russische taal opleverde, hij was weldra in deze stad van gisteren, zoo als hij ze noemt, die reeds de magt en pracht der oude hoofdsleden heeft, te huis. Nergens vindt men hier achterhoeken met naauwe kromme straten, 'tzijn overal regie lijnen, breede straten. De stad is doorzaaid met palei zen, en zelfs de huizen hebben iets verhevens in hunne bouworde. Jammer dat het alles, behalve de kerken, gebakken steen is, waarvan de winter de bepleistering altijd beschadigt, en dus het gedurig hijpleisteren ook aan de schoonste gebouwen een gelapt voorkomen geeft. Met de bestrating is het treurig gesteld; zij bestaat op ecnige straten na, die met houten blokjes bestraat zijn, uit zeer kleine stukjes graniet, wier scherpe kanten den wandelaar een lastige kwelling zijndoch waarvan de Rus, daar ze meest door de sneeuw bedekt zijn, niet lang genoeg hinder heeft, om er veel aan te hechten. Verder weidt de briefschrijver breed uit over de Iswochiks of huurkoet siers, met hunne ligle maar slootende droschky's, maar prijst zeer hunne welvarende vurige paarden, in vergelijking der Parijsche geraamten. Verder beschrijft hij de heerlijke Isaacskerk van het fraaiste marmer met zijn vergulden koepel en bronzen deurenin 1807 begonnen en die volgens den bouwmeester, den 70-jarigen de Monlferrand, wien hij bezocht, binnen 2 jaren voltooid zal zijn, en nu nog alleen opeen toegang kaartje van den Heer de M. te zien is. Hij bezocht ook de Kazankerk met zijn Jaspische pilaren en schatten van zilver en edelgesteenten en de in 1812 veroverde Fransche vaandels en de in 1814 door Keizer Alexander medegebragle sleutels van Parijsen zag ook de Petrus- en Pauluskerkwaarin het slof van Peter de Groote, zijne vrouw, zijn zoon, Keizerin Elisabeth, Peter de II, Catha- rina de II en van latere leden van het Keizerlijke geslacht rust; overvloed van heerlijke schilderijen, de rijke bibliotheek, enz. en berigl ten slotte, dat zijn volgende brief uil Moskou zal zijn. 's GRAVEN11AGE 2 September. Hoor Z. M. is vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de navolgende Ridderorden: aan den Heer B. F. van Lansberge, Gouverneur van Curacao, de Danebrogsordchem door den Koning van Denemarken geschonken; aan den Schout bij-Nacht J. F. A. CoerlzenInspecteur-Gene raal over het loodswezen enz., en aan den gepens. Kapt. Luitenant ter Zee titulair M. Wels, laatst Inspecteur over hel loodswezen enz., het Comman deurskruis en de Ridderorde van Leopold, aan hen door den Koning der Belgen geschonken. Z. M. de Keizer van Oostenrijk heeft, ter belooning van de diensten aan zijnen broeder, den Aartshertog Maximiliaan, tijdens zijn verblijf hier te lande bewezen, de volgende benoemingen gedaan: Jhr. Mr. H. M. C. Clifford, Hofmaarschalk des Konings, en den Sehout-bij-Nacht 'tHooft tot Commandeurs van de Leopoldsorde; Jhr. F. de Casembroot, Adjudant des Konings, tot Ridder derzelfde orde, en den lieer K. J. G. Baron van llardenbroekOrdonnans-Oflicier van Z. M.lot Ridder der orde van de IJzeren Kroon. Z. M. heeft benoemd lot Piegter in de Arrond.-Regtbank te Arnhem Mr. C. G. Bijleveld, thans Advocaat en Plaatsvervangend Kantonregter te Nijmegen, en tot Procureur bij de Arrond.-Regtbank te Hoorn, Mr. J. Ger- denier, Advocaat aldaar. Aan den Heer Mr. D Donker Curtius is als voormalig Minister van Justitieeen pensioen van ƒ3,738 'sjaars verleend. Z. M. de Koning wordt morgen avond alhier verwacht. Z. M. zal op den verjaardag van den Prins van Oranje een groot diner en gala geven. II. M. de Koningin heeft, bij haar vertrek naar Duilschland, aan den tuinbaas op het Huis ten Bosch, G. A. van Gameren, een fraai gouden horologie met een' gouden sleutel ten geschenke gegevenals een bewijs van hare tevredenheid wegens zijnen dienstijver. Donderdag aansl.bij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje, zal er bij Z. Exc. den lieer Gevers van Endegcest, Minister van Builenl. Zaken, een groot diplomatiek diner worden gehouden. Bij gelegenheid v,m den verjaardag dün Z. K. II. den Prins van Oranje, op aansl. Donderdag, zal er des avonds ten 9 uren een groot vuurwerk worden afgestoken voor hel badhuis te Schcvcningen (landzijde). Op den dag der krooning van den Keizer van Rusland zal op het pa leis Ie Soesldijk door 11. M. de Koningin-Moeder een groot diner worden gegeven, dat door Prins Hendrik en zijne gemalin zal worden bijgewoond, en liet paleis van H. M. alhier en het hotel van den Russischen Gezant prachtig verlicht worden. Niet alleen de Grootvorstin Olga van Rusland, maar ook haar gemaal, de Kroonprins van Wurtemberg die, zoo als bekend is, sinds ceuigen lijd ernstig ongesteld is, zal, naar men verneemt, te Schcvcningen de baden gebruiken. De Minister van Oorlog verleend wederom, gelijk als vroeger, des Dingsdags gehoor. De Minister van Koloniën heeft in de St. Cour. dc algcmcene liefda digheid ingeroepen ten behoeve van de ongelukkige bewoners van hel eiland Groot-Sangir, in Ned.-Indie; welk eiland door de uitbarsting van den vul kaan Awoe vreeselijk is geteisterd; en waarbij, zooals vroeger is gemeld, ongeveer 3000 mcnschen zijn omgekomen. De giften kunnen gezonden wor den aan het Dep. van Koloniën en hij het Agentschap van dat Departement te Amsterdam, alsmede aan de Commissarissen des Konings in de provin ciën (uitgezonderd Zuidholland). Men wil wetendat met de 231sle Slaats-Lolerijvan Regeringswege onderscheidene veranderingen in hel plan zouden worden gemaakt dat se dert geruimen tijd gevolgd is. Zondag morgen heeft de Wel-Eerw. Heer Ds. Huydccopcr des voor middags in de Nieuwe Kerk, eenc indrukwekkende rede uitgesproken, en daarbij eencn terugblik geslagen op hetgeen in de afgeloopene week in de hoofdstad heeft plaats gehad. Z. Wel-Eerw. had daartoe tot tekst gekozen Ps. 48 vs. 10. O God. wij gedenken Uwe weldadigheidin het midden Uwes tempels. Aan hoord van de pink de Jonge Dorethee, van den reeder A. Bak huizen die gisteren avond ter haringvisscherij van Scheveningen was afge varen heeft een treffend ongeluk plaats gehad. Des nachts ten 1 ure sloeg de bliksem langs den mast in het vaartuig, en trof den matroos Cornelis Spaans, die onmiddellijk op het dek dood ter neder zeeg. De bliksem door liep het gansche vaartuig, doch bragt geene meerdere onheilen te weeg. Aan het lijk is alleen kunnen worden ontdekt eene brandwonde en wel aan de kuit van het regter beenterwijl in de kous en bovenkleederen een gat gebrand is. De overledene laat eene vrouw en twee kinderen in behoeftige omstandigheden 11a. AMSTERDAM, 1 September. Een onzer sladgenooten heeft de 400 jeugdige zangers die bij de onthul ling van den gedenkzuil op den Dam zich zoo voortreffelijk van hunne taak hebben gekweten, voor zijne rekening op versnaperingen onthaald. Het eolossale ijzeren sloomfregat la Constitutionop de werf van de II1I. Paul van Vlissingen en C°. alhier gebouwden bestemd voor de vaart lusschen Antwerpen en New-York, is van het Nieuwe Diep naar eerstge noemde plaats vertrokken. Dit stoomschip zal nog door twee andere van gelijke grootte gevolgd worden. R li i T EN LAN D SC li E HEIUGTElM. ENGELANB. LONDEN, 31 Augustus. Bij gelegenheid van het verblijf van de Koningin te Edimburgis die stad luisterrijk verlicht geworden. De Koningin van Oude is met een bijzonderen trein van Southampton alhier aangekomen. De giften voor de noodlijdenden door de overslrooming in Frankrijk, hebben hier te lande in 't geheel 32,000 bedragen. De Morning Post verklaart, dat de troepen der Weslersehe Mogend heden nog niet uit Griekenland zullen teruggeroepen worden. De Secretaris van de maatschappij voor den onderzceschen telegraaf heeft medegedeeld, dat de kabel, tot verbinding van Sardinië met de Afri- kaansche kust bestemdverloren is gegaan. Die kabel had eene lengte van tusschen de 120 en 130 ellen, en het vaartuig, dat die moest overbrengen had reeds kaap Spavenlino bereikt en de werkzaamheden aangevangen toen een hevige storm uitbrak. Om schip en bemanning te redden was men gedwongen den kabel in zee te werpen. Hij was voor 30,000 ver zekerd. Ten vorige jare ging de eerste kabel onder dergelijke omstandig heden verloren. Tusschen Engeland en Brazilië zal eene nieuwe stoombootdienst tot stand komen. Vier schepen zullen daartoe worden gebezigd. Op den 23stc" van elke maand zal een dezer booten van Southampton naar Bahia en Rio- Janeiro vertrekken. Beriglen met het stoomschip Atlantic uil New-York aangebragt, mel den dat er over de geheele uitgestrektheid tusschen Mobile en Nieuw Or leans een van vreeselijke stortregens vergezelde storm heeft gewoed; de regen viel onafgebroken gedurende 100 uren. Te Chicaze had een hevige brand eene schade van ongeveer 200,000 aangerigt. Omtrent den opstand op S'. Domingo, vroeger reeds gemeld, verneemt men dal die minder gewigtig is als men aanvankelijk had vermoed. De opstand is uitgebroken ten gevolge van een onlangs met Spanje gesloten ver drag, volgens hetwelk de nakomelingen der Spaansche familiön het regt van nationaliteit erlangen. Daar nu dit gedeelte der bevolking de groote meer derheid uitmaakt, wil zij evenzeer feitelijk als regtens Spaanseh worden en de Kasliliaansche vlag die der republiek doen vervangen, burgers en soldaten slroomen naar den Spaanschen Consul om zich als Spanjaarden te doen in schrijven. Hierdoor is eene groote opschudding ontstaan. De geregtshoven hebben hunne zittingen gestaakt en de winkels zijn gesloten de President en Ministers willen hunne funcliën neerleggen. De Spaansche Consul heeft ƒ12,500 uitgeloofd voor het gevangennemen van den redacteur van een dagbladdie op straat een Spanjaard heeft gedood. Aan de Kaap de Goede Hoop heeft men uit den Oranje Vrijstaat be- rïgt ontvangen, dat het gevaar voor een algemecnen oorlog niet de inboor lingen scheen geweken te zijnten gevolge van de krachtige maatregelen van de burgers dier republiek; deze waren in onderscheidene kolonnes tegen een Kafferstam, die dreigende aanstalten maakte, uitgerukt, hadden die uit een gejaagd en vele der aanvoerders gedood. Volgens beriglen uit Bombay is de erfgenaam van den troon van Burmah vermoord geworden; ook een Rijksontvanger in het presidentschap Madras was van het leven beroofd. De indigo-oogst had in Bengalen veel geleden. De Karens, die de Engelsehen immer veel genegenheid hebben toegedragen, hebben bij 1000-lallcn hunnen wcnsch te kennen gegeven om lot het Christendom over te gaan. Het zijn over 'l algemeen zeer nijvere lieden. In China bieden de opstandelingen steeds het hoofd aan de Keizerlijke troepen, welke laatsten in Kwang-Si de nederlaag hebben geleden. Te Canton doen de Mandarijnen hun best om de ontevredenheid legen te gaan. In het noorden des lands gaan de zaken des Keizers mede niet vooruit. De opstandelingen hebben ook aldaar aanzienlijke voordeelcn behaald. De Gouverneur van Ching-Kiang-Foo is onder de gesneuvelden. Op het verne men hiervan, heeft de Generaal Heang-Yting het beleg van Nankin opge broken en is met zijn leger naar Tan-Yang teruggetrokken. Het zou niet te verwonderen zijn dat deze herhaalde nederlagen eene verslapping in den handel te Shanghay en te Canton te weeg braglen. Niettegenstaande al de inwendige beroeringen, is China steeds in staat, om een ruimen voorraad van thee voor den Europeschcn handel te leveren.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2