LEYDSCHE COURANT, WOENSDAG 3 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Nonwiers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINiVENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 2 September. Wij vernemen dat bet prachtige Botanische Plaatwerk van J. F. Calhcart Illustrations of Himalayan Plantsmet beschrijvingen van Hooker), on langs door zijnen broeder Elias Calhcart aan Curatoren der Leydsehe Hoo- geschool aangeboden (zie ons vroeger berigt in de Leydsehe Cour. van 11 Augustus 11.), thans naar de Bibliotheek dier Hoogeschool overgebragl en aldaar te zien is. De Utr. Cour. deelt hel volgende medeIn de Amsterd. Cour. is de redevoering geplaatst, die door Z. M. is uitgesproken, vóór de onthul ling van het monument op den 27stc" Aug. Dat stuk is, waarschijnlijk op officiële wijze, aan die Courant medegedeeld; maar Z. M. heeft, in eenc warme improvisatie, meerdere woorden gesproken, die niet voor de Natie verloren mogen gaan; o. a, de volgende: Als ik mijne oogen laat weiden over die zamengevloeide menigte, als ik die geestdrift zie, gepaard met zoo veel eensgezindheid en met zoo veel liefde voor het Vaderland en voor mijn Huis, dan mag ik mijne tevreden heid en mijne vreugde niet verbergen. Hoog klopt mij het hart in de borst, met een zeker gevoel van trotschheid. Welke Vorst zich ook moge verheugen in den roem van zijn Volk, ik ben er trolsch op, dat ik de Ko ning ben van die trouwe, eerlijke Nederlandsche Natie, die ik hartelijk lief heb. Moge deze feestviering mede daartoe strekkendat de band naauwer worde toegehaald, die het Volk aan het stamhuis van Oranje verbindt, en neemt mijne verzekering aanMijne lleerendal ik niets onbeproefd zal laten, om dal brave Volk gelukkig te maken." Nabij Woerden zijn dezer dagen twee kisten opgedolven, waarin sche dels en dijbeenderen waren. Men vermoedt, dat ze uil den tijd der Span jaarden afkomstig zijn, die hier eene schans hadden. Zooals men weet is eene Commissie aan de Kaapstad en te Graaff- Hcinet, aan de Kaap de Goede Hoop gevestigd, om jongelieden van beider kunne, tussehen de 12 en 17 jaren, en afkomstig uit de Nederlanden, on der bescherming te nemen en voor hunne opvoeding aldaar gedurende 5 jaren te zorgen. Een getal van 130 jongelieden heeft zjch daartoe ver bonden. Te Rotterdam vereenigd, hebben zij Zondag 11. de godsdienstoe fening onder hel gehoor van Ds. van Ooslerzee bijgewoond, die bij die ge legenheid eene rede hield naar aanleiding van I Cor. Ill vs. 9b tol 17, en 's Hemels zegen over hunnen reis afsmeekte. Op denzelfden dag zijn zij met hel barkschip Zalt-Bommel vertrokken. Aan boord van genoemd schip bevinden zich ook een 5-tal Hecren met eenige arbeiders, die voornemens zijn zich te Port-Natal te vestigen. Mevr. Ida Pfeiffer is mede met dien bodem naar Java vertrokken. De Ileer Jhr. Mr. D. R. Gevers Deynoot, te Rotterdam, algemeen Secretaris der Hollandsche maatschappij van landbouw, is door den Keizer der Franschen benoemd tot Ridder der orde van het Legioen van Eer. Te Rotterdam worden veel appelen en pceren ter verzending naar En geland, uit Duitschland aangevoerd, daar er hier te lande weinig fruit voorhanden is. In het Ovcrmaaschc is een boom waaraan zicli p. m. 7 mudden jultepceren bevinden voor ƒ80 verkocht. Vrijdag avond is op den Ilollandschen spoorweg eene koe overreden, tijdens zich 5 a G van deze dieren bij het rijden van den laatsleu trein op de hoogte van Delfshaven op den weg bevonden: het bragt een geweldigen schok, maar geene ongelukken te weeg. De Heer Br. van der Plaat, dezer dagen te Leeuwarden overleden, heeft bij uiterste wilsbeschikking, eene som van ƒ4000 aangewezen voor de oprigting van een metalen monument op hel graf van den beroemden Simon Stijl, Med. Doctor te Harlingen. De uitvoering dezer beschikking, die binnen 4 jaren moet plaats hebbenis opgedragenbehalve aan de beide executeuren-testamentair, aan den Heer Commissaris des Konings en een of twee daartoe aan te wijzen leden der Gedep. Stalen van Friesland. De St. Cour. deelt een verslag mede omtrent den toestand der veld gewassen in Noordbrabant, waaruit blijkt dal die over 'l algemeen als zeer gunstig kan beschouwd worden. Men verwacht van de tarwe een derde meer dan in het vorige jaarde rogge geeft eene opbrengst die de beste gewassen van vroegere jaren kan evenaren. De toestand der aardappelen is vrij voordeelig; de ziekte vertoont zich wel nagenoeg algemeen in het loof, doch weinig in den knol, welke zeer smakelijk en veel meelrijker dan vroeger is; de ziekte schijnt jaarlijks af te nemen; men vleit zich dan ook, weldra van haar ontslagen te zullen worden. De Gooisohe Cour. deelt omtrent den oogst in die streken het volgende mede: de rogge, hoewel zwaar van stroo, geeft niet dat beschot als men aanvankelijk wel gedacht heeft. Met de boekweit is het beter gesteld. Niettegenstaande de bange vooruitziglen van den landman hij de bekende hagel- en stormbui in de maand Mei en het gure zomerweder, zoo ontwik kelde zich toch die goudbron dezer landstreek, geholpen door het afwisselend hecte en vochtige weder van den laatsten tijd, lot dien omvang en grootte, als waarin zij zich thans aan onze blikken voordoet. De boekweit geeft bij een middelmatig stroo een goed gevulden en overvloedigen korrel, waar door wij dus spoedig eene daling in dit landbouw-product tegemoet zien. De aardappelen zijn vrij goed en blijven van de zoo zeer gevreesde ziekte verschoond. Zij hebben over het algemeen een goed gewas opgeleverd en worden a ƒ2 en hooger het mud afgeleverd. Men verneemtdat hel der directie van de spoorwegbaan van Breda op Antwerpen heeft behaagd, te besluiten, dat op 1 September a. s. een groot aantal werklieden aan de stationsgebouwen zal bedankt worden, en dat hunne aldaar zoo noodzakelijk te verrigten diensten zullen worden waargenomen door eenige wachters, thans geplaatst aan de kleine halten of overpaden der spoorweg-linie, zullende na dat tijdstip die betrekking worden waargenomen door de vrouwen dier wachters. (Jlbl.) Het onlangs vermelde berigt van het vergaan eener Hollandsche brik met 145 landverhuizers, op de Bahama-bank, waarbij de Kapitein zich op eene niet zeer edelmoedige wijze had gedragenis na gedaan onderzoek onwaar bevonden. Het geheele verhaal moet als een verzinsel aangemerkt worden. De Indépendance heeft een' zijner medewerkers naar Rusland gezon den om te Moskou de feesten gade te slaan en de lezers op de hoogte te houden van 'tgeen daar omgaat. Het nommcr van 30 Augustus behelst den eersten brief van dien berigtgever. Wij zullen achtereenvolgens van die brieven den voornaamsten zakelijken inhoud mededeelende onderhoudende bevallige en geestige vorm, waarin ze, uit den eersten brief te oordeclen, zullen vervat zijn, zou de geheele overneming begeerlijk doen achten, wan neer behalve de veel te aanzienlijke uitgebreidheid, de vermindering van hel aantrekkelijke door de vertaling, niet van zulk eene overneming moest doen afzien. Men kan thans in eene week van Brussel naar Petersburg reizen, en in dien er slechts geen paspoorten of tolbeambten waren, zou de reis veel ge makkelijker kunnen zijn. Om hel verhaal dezer twee struikelblokken op reis, doet het den lezer genoegen dat de briefschrijver ze ontmoette. Te Keulen begint de groole spoorweg naar Berlijnin 4 afdeelingenvan Keulen naar Mindenvan daar naar Brunswijkdan naar Maagdenburg en zoo naar Berlijn. 4ran Berlijn naar Stettin reist men in 4 a 5 uren, door een kaal, eenzaam en moerassig oord, vooral naar den zeekant; men blijft daar een nacht en gaat aan boord naar Petersburg. Het fraaije stoomschip de IFladimiringerigt voor 100 reizigers bevatte er 170, behalve 450 koffers of balen, 's Middags ten 1 uur vertrok het schip. Daar zijn nu 170 menschen uil alle hoeken van Europa bij elkaar, die eerst elkander gadeslaanbeyjiedenallerlei slimme gezegden en vragen te baat nemen om elkanders slaat en bestemming te kennen, tol men op de hoogte is om ronduit te vragen: wie zijt gij? En nu is 'lijs gebroken en er ontslaat een gcmcenzamcn omgang tussehen lieden die denkelijk later elkander niet meer ontmoeten zullen. Nu vormen zich kringen naarmate van de geheime overeenstemming der gemoederenieder kiest zijn medge- zel, en maakt hen weldra tot vertrouwde van zijne ontwerpen en denk beelden. Niels ontbreekt aan die wereld in hel klein, zelfs niet de kwaad sprekendheid. Men kon zich geen bonter groep voorstellen. Men zag er Vorsten, Diplomaten, Generaals, Kunstenaars, Zeelieden, Kooplieden en Kapitalisten. Tot Swinemunde, aan den mond van de Oder, had iedereen plezier en 'l zou op zee zoo goed gaan! Maar in volle zee gekomen, moest de me nigte den lol aan hare onsluimigheid betalenhet gevolg van een storm van den vorigen dag. Overigens was 'tgoed weder. Na een voorspoedige vaart van 3 dagen, ontdekt men het onneembare Croonsladl. Hier stopt de IFladimir, die er om de ondiepte, door een' liglcr boot wordt vervangen. Tegen den avond ontwaart men den gulden koepel van de Isaacskerkcu tc 8 ure legt de boot aan de Engelsche kade. Het gelukte den schrijver vrij goed onder dak te komen. Vele waren zoo gelukkig niet, en een Heer uit het gevolg van het Fransche gezantschap riep uit, »hoe het zij, ik zou niet gekomen zijn als ik geweten had, dat het zoo ver was." In den tweeden brief geeft de S. een verslag van zijn kort verblijf te Petersburg, en deelt mede wat hij aldaar opgemerkt, gezien en bewon derd heeft. Eerst raadt hij alle reizigers af, om eer ze te Petersburg geweest zijn, over oponthoud bij 't nazien van paspoorten te klagen, de onverstoorbare

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1