kamenten rol, en verklaar ik, dal Amsterdam het kunstgewrocht, dat thans onthuld is, met erkentelijkheid aanneemt. «Mijne Heeren leestgenootcnzoo dikwijls de Koning of deleden van zijn Huis onze stad met een bezoek vereeren en hun blik dan uit het pa leis op deze kolom gerigt is, moge het beeld, dat daar prijkt, hun het zinnebeeld der werkelijkheid zijn! En, zoo dikwijls de handel, die bron ader van onze welvaart, zijne priesterscharen naar zijnen tempel, het gindsche beursgebouw, doet zamenstroomengeve hun de aanblik dezer zuil nieuw voedsel voor echt vaderlandschen zinecht vaderlandsche tronw Zóó moge het Monument lot ons spreken, en die taal door Vorst en Volk verstaan worden. »En wanneer dan, zoowel in gindsche kerk, waarin de Koning zich plegtig aan zijn Volk verbond, als in de tempels van alle godsdienstgezind- tcn zonder onderscheid, de bede wordt omhoog gezonden voor het heil van den Slaat en van het regerend Stamhuis, mag men van den milden Gever van alles goeds den zegen verwachten, voor allen weggelegd, die, onder ootmoedig opzien lot Hemzaden van trouw en eendragt kweeken." Na den afloop van de plegtige onthulling van den gedenkzuil, werd er op het paleis een déjeuner gehouden, waarop de Ministers, het Hoofdbestuur en vele aanzienlijken waren genoodigd. Z. M. de Koning bragt bij die ge legenheid onderscheiden toasten uitdie bij de aanzittenden levendigen weerklank vonden, o. a. op Andriessen, den held van Montrado. Ten 3 ure is Z. M. naar het Loo vertrokken. Ten 5 ure verzamelden zich de leden der Vereeniging van het Metalen Kruis aan een fcestdisch in het Park. Z. K. H. Prins Hendrik vereerde dezen maaltijd met zijne tegenwoordigheid en nam het voorzitterschap waar. Omtrent 500 personen namen aan dien maallijd deel. De bij die gelegen heid uitgebragle toasten, getuigden van den broederlijken zin en de vader landsliefde der feestelingen. Onder deze zijn vermeldingswaardigZ. UI. den Koning door Prins Hendrik; Prins Hendrik, door den Heer Boreel; de Volksgeest van 103031door den Heer van der Brugghende Stad Amsterdam, door den Heer van Dam; de Volksgeest van 1856, door den lieer Boot; het Nederlandsche Leger, door den lieer Forstner van Dambenoy; de Af deelingen van het Metalen Kruisdoor den Heer Schimmelpenninck het Hoofdbestuurdoor den Heer Zillesen. De Heer van Lennep bragt een feestdronk in dichtmaat uit, waaruit wij de volgende regelen ontleenen: Een waltk're en trouwe vriendenschaar, Eens vast verbonden aan elkaêr, Te sacm gevloeid uit elk gewest, Viert vrolijk feest in Aemstels vest, En rigt er een gedenkzuil op En voert er de Eendracht hoog in top, Ja! wat verwissele of verdwijn, Laat Eendracht steeds de leuze zijn. Zij hechte door alle eeuwen heen Oranje en Neêrland vast aan een. enz. De Heer Rutgers van der Loeff wijdde een feestdronk aan het verbond var. Minerva en Mars den Student-soldaat. Al deze toasten werden met geestdrift begroet, die echter bij den toespraak van den Burgemeester over den thans hecrschenden volksgeest, ten top steeg. Van alle zijden werden zijne woorden, nil hel hart lot het hart gesproken, met den meesten na druk bekrachtigd. Deze maaltijd was nog niet geëindigd, of reeds was in alle straten eene schoone verlichting ontstoken, waarbij die met gas en Chinesche ballons op vele plaatsen eene voortreffelijke uitwerking deed. Uitmuntend kon de ver lichting van den gedenkzuil op den Dam genoemd worden, omdat deze het kunstgewrocht bijzonder deed uitkomen. Uitgelokt door het schoone we der, golfde eene ontelbare menschcn massa door de stralen, waarbij echter in niets de goede orde werd gestoord. Tegen 10 ure, het tijdstip waarop de ontsteking van het vuurwerk op den Amslel was aangekondigd, begaf zich ieder een naar dien kant der stad. De aldaar verzamelde menigte mogt inderdaad ontzettend genoemd worden. Z. K. II. Prins Hendrik, de Ministers en vele aanzienlijke per sonen hadden zich verzameld in het gebouw der Zeil- en Roeivereeniging de Hoop, dat zeer fraai verlicht was. De toeschouwers moesten hier, zoo als gewoonlijk bij zulke gelegenheden, geduld oefenen, want eerst ten lij ure begon men toebereidselen tot de ontsteking van het vuurwerk te maken. Het bestond uit 10 nommerswaaronder uitmuntteeene decoratie aan den Koning en eene aan Prins Hendrik gewijd, eene voorstelling van het Metalen Kruis en van den Gedenkzuil op den Dam. Het geheel deed den vervaardiger, den Heer van der Brugh alhier, eer aan. Gisteren morgen hebben de Afdeelingen zich in de Tuinen van het Kon. Zoölogisch Genootschap Natura Arlis Magistra vereenigd, en des avonds ten 0 ure had er in hel Park een groot feesthal en vauxhall plaats, dat zeer druk bezocht was en lot laat in den nacht heeft geduurd. Z. K. H. Prins Hendrik was daarbij tegenwoordig, alsook bij den wedstrijd met de buks op de hofstede Frankendaal door de Genootschappen Claudius Civilis en Tref ons doel, aangeboden, waarmede op heden de feestelijkheden zijn besloten. Na den afloop op deze feestdagen terugziende, mag men verblijd zijn over de goede orde die daarbij heeft geheerscht. Bijna geene ongevallen zijn te betreuren, niettegenstaande de zamcnvloeijing van duizenden op bepaalde punten. Alleen heeft een marinier, bij het lossen van saluutschoten op een kanonneerboot op het IJ, een arm verloren, welk ongelukkig voorval da delijk zco veel medelijden verwekte, dal reeds 3 uren daarna, volkomen in den toestand van dien man was voorzien. De bestrating op den Dam rondom de gedenkzuil verdient een korte vermelding. Hoewel de keien ruw en volstrekt niet daartoe bewerkt waren, zijn de straalmakers er echter bijzonder goed in geslaagd, om aan het nieuwe vak den vorm van het Metalen Kruis, zeer evenredig en net be werkt, te geven. In den nacht van Woensdag op Donderdag is bij den stroohoeden- fabriekant La Croix, in de Nieuwe Nieuwstraat alhier, een felle brand uit gebarsten, waarvan als oorzaak wordt opgegeven, het zwavelen van hoeden. Genoemd perceel is geheel en het tegenoverliggende gedeeltelijk uitgebrand. De beide eigenaren zijn tegen brandschade gewaarborgd. BIHTKNLANDSCHK BERIGTEN. BELfilü. BRUSSEL, 29 Augustus. De Koning vertrekt Dingsdag naar Henegouwen, om de stad Bergen en de mijn-districten te bezoeken. Een der stokers van den onlangs bij Antwerpen verongelukten spoor trein is heden aan zijne wonden overleden. EACiELAND. LONDEN, 28 Augustus. De Koninklijke familie vertrekt heden naar Edimburg en verder naar Balmoral. Ter voorkoming van ongelukken, zijn op den spoorweg die de Koninklijke trein zal berijdenalle mogelijke voorzorgen genomen. De Fransehe Generaal Cavaignac beundt zich alhier. Men heeft ge zegd dat hij eene bijeenkomst had gehouden met de Fransehe uitgeweke nen, maar dit is onwaar. Het clipperschip Star of the East is van Shanghae (China) alhier aan gekomen met eene zoo rijke lading als misschien nog nooit uit die oorden is aangevoerd, bestaande uit 2419 balen zijde, ter waarde van 250,000 behalve nog 15,665 kisten thee en 179 balen verschillende goederen. Te Bolton heeft onlangs eene vrouw leregt geslaan, beschuldigd van vergiftiging van haren echtgenoot. Bij die gelegenheid is gebleken, dat de vrouwen uit de lage volksklasse in die streken de gewoonte hebben, wan neer hunne mannen beschonken te huis komenhun eene opfrisschende drank te geven waarin zich een groot deel antimonium bevindthetgeen aldaar bij alle handelaren vrijelijk wordt verkocht. De meeslen hunner zijn echter onbewust van de nadeelige gevolgen die hel gebruik daarvan kan hebben. De toestand van het eiland Madera, alwaar de cholera zoo hevig woedt, wekt veler deelneming op. De stoomsloep van oorlog Hecate zal van Ports mouth vertrekkenmet een grooten voorraad geneesmiddelen en verkwikkin gen en een aantal tentenom tot hospitalen voor de kranken te strekken. FRANKRIJK. PARIJS, 28 Augustus. Het gerucht is alhier in omloop dat Frankrijk de tuchtiging der roovers op de Maroccaansche kust zal op zich nemen. Zoo die expeditie werkelijk plaats heeft, zal zij beslaan uit 10,000 man, onder bevel van den Schout bij-Nacht Chabannes. Noch l'ünivers, noch VAmi de la Religion, willen een einde maken aan den lusschen die dagbladen bestaanden strijd. De bestuurder van het laatstgenoemde blad beweertdat het niet mag wijkenterwijl het onder steund wordt door een aantal invloedrijke personen en Kerkvoogdendie het er voor houden, dat de strijd tegen VUnivers een gunstigen uilslag zal op leveren en een maatschappelijk kwaad lot in den grond zal genezen.. De Vnivers, heeft nu weder de goedkeuring van den Kardinaal de Ville- court, oud-Bisschop van Roebelle, thans te Rome woonachtig, ontvangen. Genoemde Prelaat heeft aan den Bisschop van Arras een schrijven gerigt, waarin hij hem geluk wenscht, met zijne verdediging van het zoo hevig aangevallen blad. De zittingen van de Algemeenc Raden zijn thans door het gehecle rijk geopend. Te Hamburg is uil Bergen in Noorwegen het berigt ontvangen, dat Prins Napoleon aldaar den 23slen in goeden welstand is aangekomen. De gezondheidstoestand van de bemanning van La Reine llortense was voldoende. Bij de aardbeving in Algerië is de grond lusschen Philippeville en Constantino op onderscheidene plaatsen gebarsten, waaruit waterstralen te voorschijn kwamen van lj Ned. el hoogte. SPANJE MADRID, 24 Augustus. De Gaceta heeft een verslag van de Ministers aan de Koningin medege deeld, waarin de redenen worden opgegeven, die tot de ontbinding der burgerwacht aanleiding hebben gegeven. Dit stuk heeft een pijnlijken in druk te weeg gebragt. Men kan het als eene wezenlijke akte van beschul diging beschouwen. De Regering verklaart daarin dat de burgerwacht niet is dan een werktuig tot wanorde, eene voortdurende oorzaak tot onlusten en ongerustheideene gelegenheid lot schrik voor het behoudend gedeelte der natie en een bederf voor de volksklassen. Die instelling brengt wezent- lijk nadeel toe aan handel en nijverheid, verzet zich tegen elke vreedzame hervorming en is aan elke Regering vijandig. In de meeste dagbladen wordt deze maatregel toegejuiehd, maar enkele, die de vrijzinnige gevoelens zijn toegedaanlaten zich daarover niet uit. De Parlomento zegtde Re gering heeft ons alle beschouwingen over staalkundige vraagstukken verbo den, daarom bewaren wij het stilzwijgen over het Koninklijk besluit om trent de ontbinding der burgerwacht. De Generaal San Miguel is op zijn herhaald verzoek ontslagen als Be velhebber der Koninklijke lijfwacht. Een telegrafisch berigt van 28 Aug. vermeldt dat het huwelijk van Prins Adalbert van Beijeren met de Infante Dona Amalia is voltrokken. Door het gehcele rijk heerschte rust.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2