De Heer de Monligny, met eene bijzondere zending van onze Rege ring bij het Hof van Siam belastis in de hoofdstad van dat rijk aangeko men. Ook is een fregat van onze Indische vloot op de reede van Nagasaki verschenen, naar men zegt, om betrekkingen met de Japansclie Regering aan te knoopen. Thans reist men voor 150 fr., te land en te water, van Parijs naar Petersburg. Veertig jaar geleden kostte de reis van Parijs naar Marseille dezelfde som. De oogst is thans geheel afgeloopen, in het noorden viel hij goed uit, in het zuiden daarentegen slecht; gemiddeld is de opbrengst middelmatig, dus beter dan in het vorige jaar. Aan het hotel van den generalen staf op de place Vendóme, hield gis teren een rijtuig op, waaruit een grenadier van het 42ste regement werd gedragenwiens beide beenenvoor Sebastopol weggeschotentot bij het lijf waren afgezet. Zijn ligehaam vertoonde slechts een borstbeeld. De omstanders waren door dit tooneel zeer geroerd. Te Marseille vindt de inschrijving voor den aanleg van een nieuwen spoorweg van die stad naar Avignon veel bijval, daar de bestaande onvol doende is voor het vervoer der goederen. In de werkplaats van een vuurwerkmaker te Rennes heeft eene ont ploffing plaats gehad. Van 5 personen, die zich daar bevonden, zijn 2 ge dood; 2 anderen verkeeren in hopeloozen toestand, den vijfden hoopt men nog in het leven te behouden. In Algerië heeft eene aardbeving plaats gehad. De eerste schok deed zich in den avond van den 21sten gevoelen. Te Algiers was zij ligt, zwaar der te Constantine en te Bona, en vreeselijk te Philippevillewaar de schokken zich op den volgenden dag herhaalden. De torens zijn aldaar af geworpen en vele huizen beschadigd, maar gelukkig is er niemand bij om gekomen. De hospitalen en kazernen zijn ontruimd en de bevolking is buiten de stad gelegerd. Ook moeten verscheidene dorpen in den omtrek zwaar hebben geleden. ZWITSERLAND. Op den 17Jcn Augustus heeft er op het meer van Constans onverwachts een zware storm gewoed, die onderscheidene onheilen heeft veroorzaakt. Nabij Liudau, is een schuit omgeslagen, waarin een vader met zijn zoon en zijne dochter een pleiziertogtje deed. De vader verdween oogenblikkelijk, maar de zoon en de dochter worstelden nog lang tegen de woedende elemen ten. De laatste had, door zich aan haren broeder vast te klemmen, hem de kleederen van het lijf gescheurd, maar moest het opgeven en verdween in de diepte. De zoon had het geluk de omgeslagen schuit te bereikenen zich daaraan vast te klemmenin welken toestand hij door een stoomboot werd gered. §PANJG. MADRID, 22 Augustus. In deze hoofdstad worden kazernen gebouwd, die veel op kleine vestin gen gelijken. Waarschijnlijk wil men hierdoor de bevolking in bedwang houden. Berigten uit Lissabon meldendat aldaar sedert de laatste tijding we der 486 personen aan de cholera zijn overledenen dat de ziekte ook te Cinlra is uitgebarsten. Op het eiland Madera heerscht zij nog zeer hevig. ITALIË. Hoewel de Pauselijke Regering zulks ontkent is het echter waar dat verscheidene steden der provinciën gedreigd hebben met de opschorting der betaling van de belasting. Die beweging neemt toe. Ancona heeft het voorbeeld van Bologna en Ravenna gevolgd en de Raad van Forli zou ook dergelijk besluit hebben genomen. Uit Napels wordt stellig gemeld dat het lstc regement grenadiers aan het muiten is geslagen en nu gebruikt wordt aan de aardwerken van den aan te leggen spoorweg van Napels naar de Romeinsche grenzen, alwaar die weg zich aan die van Rome naar Frascati, die nu dood loopt, zou aansluiten. De Napelsche Regering heeft twee stoomschepen naar Palermo gezon den. De naijver der Napelsche troepen jegens de Zwitsers moet aldaar tot bloedige botsingen aanleiding hebben gegeven. PIIUIS S EN. BERLIJN, 26 Augustus. Volgens officiële berigten uit Gibraltar alhier ontvangen is de toestand van Prins Adalbert gunstigmaar die van de overige gekwetsten nog zorg wekkend. De meeste hunner zijn gevaarlijk getroffen. De Nederl. Kapitein van den Generalen staf, van Panhuys, is alhier aangekomen, om de krijgsoefeningen bij te wonen. HH. KK. IIH. Prinses Frederik der Nederlanden en hare dochter Prinses Maria legden gisteren, op hare terugreis naar Nederland, een langdurig be zoek af in de Apollinaris-kerk te Remagen, niet verre van Bonn. (Apolli- naris was een geleerd heiden te Laodicea in de 4jc eeuwdie het Chris tendom omhelsde en Bisschop werd). Omtrent de werkzaamheden voor den aanleg eener vaste brug over den Rijn nabij Keulen kan het volgende gemeld worden: Van de helft van April tot het einde van Junij had de buitengewoon hooge rivierstand de werkzaamheden schier geheel belemmerd. Eerst met het begin van Julij schenen de omstandigheden gunstiger te worden. Het metselwerk aan den middelsten pilaar in het stroombed kon hervat worden en werd tot heden onafgebroken voortgezet. De pilaar heeft thans de hoogte van 35 voet aan de peilschaal bereikten steekt dus 28 voet boven den tegenwoordigen wa terspiegel uit; zijne voltooijing is nabij en nog vóór den winter zal de be- sleigering kunnen worden weggenomen. Voor den eersten slroompilaar kon het heiwerk eerst den li11"1 Julij voltooid worden, waarop den 16dm dezer de eerste sleencn werden gelegd. Bij een gunstigen waterstand zal ook deze pilaar nog vóór den winter lol de vereischle hoogte kunnen worden opgetrokken. Voor den derden slroompilaar had inmiddels de noodige uit baggering plaats; aldaar zullen binnen weinige dagen twee stoom-heiblok- ken worden geplaatst, en men rekent ook voor dezen pilaar de fundering nog in den herfst te zullen kunnen voltooijen. liet heiwerk voor den land- pilaar te Deutz is na veel tegenspoed geheel afgeloopen. De beroemde componist von Lindpainlner, is te Nonnenhorn in Wur- tcmberg, op den 21sleB dezer overleden. Oe§TENRIJK. WEENEN, 25 Augustus. Men verzekert dal de afkondiging van de gemeentewet en die voor de lands-vertegenwoordiging spoedig zal plaats hebben. Die wetten zouden een vrijzinnigen geest ademen. De Kardinaal Viale-Prela heeft deze stad verlaten, na 12 jaren de waardigheid van Pauselijkcn Nuntius te hebben bekleed. Te Olmutz heeft op den 17Jcn dezer de begrafenis van een Prolcstanlsch bockhandelaars-bediende aanleiding tot ergernis gegeven. Op bevel van den Aartsbisschop moest het lijk op den grond voor zelfmoordenaars bestemd worden begravenofschoon de overledene geen zelfmoordenaar was. De begrafenis had aldaar plaats; maar toen de uit Brunn geroepen Protestant- sclie leeraar eene lijkrede wilde doenwerd hem zulks verboden. De lccraar deed een stil gebed, verliet het kerkhof, en hield toen eene aanspraak tot de omtrent 1500 personendie het lijk vergezeld haddenwelke toespraak met belangstelling werd aangehoord. DENEMARKEN. In de militaire magazijnen van den Staat hebben verduisteringen plaats gehad, ten gevolge waarvan thans niet minder dan 57 civile en militaire Ambtenaren in staat van beschuldiging zijn gesteld. Te Nestvest, op het eiland Seeland, is in de woning van den bosch wachter van Hoevdinggard, een mulat, Chrisliaan Frederik Forluna geheeten, overleden, in den ouderdom van 110 jaren, llij was in 1746 te Samarang op Java als slaaf geboren. Hij werd door den Gouverneur te Batavia ge kocht, die hem aan een Deensch zaakgelastigde afstond; naar Kopenhagen gevoerd, verkreeg hij 8 jaren later van zijnen meester de vrijheid. In 1797 was hij gedoopt en had vervolgens in dienst geweest bij twee beroemde ge leerden, den taalkundige Heiberg en den aardrijkskundige Malle-Brun. Hij was tot aan het einde zijns levens volkomen gezond en had daags voor zijn overlijden nog veld-arbeid verrigt. RUSLAND. De Keizer heeft, in aanmerking nemende de groole behoefte aan goede schoolboekeneene Commissie van 6 leden benoemdten einde de iurig- tingen van onderwijs na te gaan, de ontwerpen te onderzoeken, welke mogten aangeboden worden, ten einde het opvoedingsplan te verbeteren; te bepalen in welke handboeken het meeste gehrek heerscht, en te zorgen dat daarin voorzien wordehetzij door nieuwe zamen te stellen of voor eene goede vertaling te zorgen van de beste werken, over die onderwerpen in den vreemde uitgegeven; te beletten, dat handboeken worden gebruikt, welke geen nut hebben, ja, dikwerf schadelijk zijn. Eindelijk moet de Commissie het getal en de soort van handboeken opgeven, waaraan het meest behoefte bestaat; waarvoor dan prijsvragen van 600 tot ƒ3000 Ned. znllcn worden uitgeloofd. Tc Kroonstadt blijft eene drukte heerschen, die alle verbeelding te boven gaat. De Keizer en de Grootvorst Constantijn wijden aan alle dec- lcn van die heerlijke krijgshaven hunne bijzondere zorg. Als de Keizer op Peterhof is, komt hij dagelijks op de reede; de Grootvorst is er altijd te vinden. De werkplaatsen ter vervaardiging van stoommachinesde werven het tuighuis en de vloot worden gedurig door den Grootvorst bezocht en in oogenschouw genomener gaat geen dag voorbij waarop hij niet eene of andere proefneming bijwoonthij begrijpt dat de taakdie hij op zich genomen heeft, groot en schoon is maar moeijelijk en tijdvordcrend; en met hoe veel schranderheid en beleid hij ook werkzaam is, hij zal minstens 10 jaren tijd behoeven om de herschepping der vloot te voltooijen. Volgens het verhaal van een dagblad zou aan de verbonden Mogend heden, tijdens hun verblijf te Sebastopol, een groote schat ontsnapt zijn, die in eene kerk onder het altaar geborgen was. Zoowel de Franschen als Engelschen hadden onderzoekingen gedaan, maar niets gevonden. Na hunne terugkomst, hebben de Russen die kostbaarheden, bestaande in gouden vazen en diamanten om mijters te versieren, ter waarde van ongeveer 30,000 ongeschonden teruggevonden. De Priesters waren zoo verheugd daarover, dat zij ze aan allen vertoonden. De omstreken van Odessa worden vreeselijk door sprinkhanen geteis terd. Dezer dagen had een inwoner dier stad een aanzienlijk getal gas ten op zijn buitenverblijf tot een feestmaal vereenigd. De ramen stonden open om de frissche lucht te doen binnendringen. In een oogenblik waren alle kamers, tafels, ja alle hoeken door sprinkhanen bedekt. Vuurwerk, afgestoken om hen te verdrijven, mogt niet baten. Men veegde de vertrek ken schoon, maar eene nieuwe massa maakte dit werk nutteloos. De gasten waren allen genoodzaakt heen te gaan. TURKNE. De Regering maakt toebereidselen om de Monlenegrijnen te tuchtigen. Sedert de uitvaardiging der wet, waarbij de vrije godsdienst-oefening in Turkye veroorloofd is, zijn daar te lande reeds 106 Christen-kerken her steld of gebouwd. De Sultan zelf heeft eene som van 25,000 fr. bijgedragen voor het bouwen van zoodanige kerk op het eiland Kandia. De Christenen en Israëlilen te Adrianopcl, moeten binnen eene maand 2,265,000 piasters (ruim 2£ ton gouds Ned.) voor zoogenaamd rekrutengeld voldoen, omdat, volgens het Keizerlijk besluit »de Porie geen soldaten, maar wel geld noodig heeft." De vesting Kars is op 4 Augustus door de Russen geheel ontruimd. De werken zijn onbeschadigd gebleven, met uitzondering van twee forten.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3