Ten een lire hadden zich de leden van het Metalen Kruis in de Fransche Rijschool vereenigd. Een duizendtal van allen stand, rang en geloof uit alle oorden des lands, togen onder begeleiding van het beroemde orchest van den lieer Stumpff en een eerevvacht van dragonders, van daar naar het Park, waar een aanzienlijk gezelschap uit de burgerij hen in de met de Koninklijke borstbeelden, de wapenborden der verschillende gewesten en verdere opsiering prijkende zaal, opwachtte. De Voorzitter der eerste Sectie van de Amst. Afdeeling, de Heer F. C. Zillesen, vatte nu het woord op. In eene warme toespraak heette hij zijne wapenbroeders welkom in Amsterdam, niet als hoofdstad, maar als 't ge- schikste punt lot verceniging in het vaderland, ter herinnering en verster king van den volksgeest van 1830 en 31 aan de zedelijke kracht der een- dragt, aan de eer en tromo en vaderlandsliefdeals onafscheidelijk van Het Metalen Kruis. Die gedachten deden den wensch opkomen, dat een blijvend gedenktce- ken die herinnering ook bij het nageslacht levendig mogt houden. De Ko ning als beschermheer der Verceniging, juichtte zulk eene onderneming toe, en zoo verrees op den Dam dat gedenkteeken ter vereeuwiging der nagedach tenis van een tijdperk, waarin vaderlandsliefde, burgertrouw en gehecht heid aan het Stamhuis van Oranje, zoo schitterend uitblonken. Dit feest van vrede en trouw, heeft dan ook zijne waarde en beteekenis als opwekking en bevestiging van gevoelens die ook in dagen van rust en vrede wel levendig mogen worden gehouden. Daverende toejuichingen braken herhaaldelijk de rede af waarvan wij hier boven een korte schels gaven, en werd met een algemeen driewerf: Leve de Koning besloten. Daarna trad de Secretaris der Afdeeling de lleer L. H. Kuhn op. Aan vangende met de woorden van David, Ps. 92 vs. 2, 3 en 5, wijst de S. er op, boe van zoodanig schouwspel de geschiedenis geen voorbeeld toont, boe zoodanig zilveren feest van liefde en trouw van het volk tot den Vorst en van den Vorst tot het volk, nooit gevierd is; hoe bet geen feest is eener joelende menigte zonder beteekenishoe het hesef van Gods goedertieren heid allen tol dankbare vreugde behoort te stemmen en doorloopt verder de zegeningen en rampen die het vaderland in die 25 jaren ondervondspoort aan tot getrouwheid aan Vaderland en Koning, opdat dit voorbeeld steeds door bet nageslacht worde gevolgd, en daarom eindigt de S. onthoudt dezen uwen en mijnen dag. Ook deze hartverheffende rede werd door groot gejuich met de kreet, Leve de Koning! gesloten. De Heer Schimmelpenninck van der Oye, lid van het Hoofdbestuur, be tuigt vervolgens de Amst. Afdeeling den dank des Hoofdbestuurs en der Verceniging, en wijst op de eendragt des volks in de handhaving van vrij heid en onafhankelijkheid. Een driewerf gejuich volgt ook deze toespraak. Na deze verwelkoming volgde een maaltijd in den Tuin der Nederlanden waar 330 personen aanzaten. 's Avonds had de gala-voorstelling in den Schouwburgplaats. De zaal, sierlijk, rijk en uitnemend gepast opgetooid, leverde als 'tware een aan- schouwlijk zinnebeeldig tafereel der geschiedenis. Het gelegenheidsstuk: Onthoudt uwdagwerd goed uitgevoerd en maakte een onbeschrijfelij- ken indruk. De vervaardiger, oud-Wachtmeester bij het voormalig rege- ment Lanciërs N°. 10, werd ten looneele geroepen en bijzonder toegejuichd, en de voorstellen besloten met eene geschiedkundige slot-decoratiedie even verrassend als schoon was, waarna een nationaal ballet werd opgevoerd, dat met een groep eindigdedie liet afbeeldsel van Z. M. den Koning vertoonde. Nog zij vermelddat op den tweeden dag het atloopen van het clipperschip het Metalen Kruis op de werf van den scheepsbouwmeester A. v. d. Hoop, ten overstaan der leden van 't Metalen Kruis een belangrijk toevoegsel was, tot bet genot van dien dag; terwijl later de volksfeesten op hel Funen en aan de Raampoort de menigte aangenaam bezig hielden. Des avonds bevatte de buitengewoon versierde en verlichte zaal in het Park, bij schatling 8000 personen en vertoefde Prins Hendrik als Voorzitter van 'l Hoofdbestuur, daar een groot deel van den avond. Heden had de onthulling plaals. De Heer van Dam van Isselt spreekt daar met heldere stem eene treffende rede uit, in welke hij eerst een blik slaat op onze vroegere geschiedenis, daarna op de gebeurtenissen van 1830, toen het woord rigt tot Z. M., vervolgens tot de leden der Vereeniging, tot de Regeerders en Inwoners van Amsterdam, daarna tot al zijne Hoorders, waarop de spr. zich tot Z. M. wendende, zegt met diens goedkeuring het teelten te zullen geven tot ontsluijering van de gedenkzuildie door allen zal begroet worden met de kreetleve het Vaderland! leve de Koning! L. M. beantwoordt die toespraak als volgt: «Mijne IIeeren! «Voor dat bet. gedenkteeken wordt onthuld, dat, naar Mijnen wensch, is opgcrigt ter herinnering aan den voortreffclijken geest, die in 1830/1831 het Nederlandsche Volk bezielde, verlang Ik Mijne tevredenheid te betuigen, dat Ik Mij op dit oogenblik in Mijne trouwe hoofdstad door zoo velen zie omringddie in verschillende betrekkingen en langs verschillende wegen hebben geloond in die moeijelijke dagen, dat zij hun Vaderland liefhad den, en dat zij met vaste trouw verbonden waren aan hunnen Koning. Het Metalen Kruis is het eenige uitwendige teckendat uit dien tijd van warme vaderlandsche geestdrift is overgebleven. Nadat Ik Mij had overtuigddat de vereeniging van hendie met dal gedachtenis-, met dat eerelceken zijn versierd, alleen vaderlandsliefde en kameraadschappelijke herinneringen ten doel had, heb Ik Mij tot Bescherm heer van die vereeniging verklaard, en Ik heb Mijnen beminden Broeder, Prins Hendrik der Nederlanden, benoemd tot Voorzitter van het door Mij ingestelde Hoofdbestuur, omdat lk als Vertegenwoordiger van het Koninklijk geslacht en van het Iluis van Nassau-Oranje, het bewijs wilde leveren, dat Ik die liefde en die trouw, die het Nederlandsche Volk destijds aan Mijn Stamhuis heeft betoondop den regten prijs weet te schatten. Moge dit feest, dat de oud-krijgskameraden van den voortreflelijken Prins Veldmaarschalk te zauien vieren, rijk voor hen zijn in aangename herinne ringen, maar bovenal, moge dit feest er toe leiden, dat de band van trouw, van eensgezindheid en van liefde, die het edele Nederlandsche Volk aan zijnen geboortegrond en aan zijne Vorsten verbindt, worde versterkt en. bevestigd. Daartoe drage ook het Gedenkteeken bijdat aan den Volksgeest van 1830/1831 door ons wordt toegewijd, en dat ook door Mij zal worden be groet met: Leve iiei Vaderland Alsnu wordt het teeken gegeven en het gedenkteeken aan den volksgeest van 1830 en 31 slaat ontbloot, en op het gejuich der duizenden volgt het zingen van het lsle en 5de vers van het Volkslied door de 210 weezen en 150 kinderen van particulieren. Het IJ weergalmt van saluutschoten, Prins Hendrik draagt het gedenkteeken met een korte toespraak als geschenk aan Amsterdam aan den Burgemeester over, die hierop welgepast en hartelijk antwoordt. Z. M. die zich met gevolg van de tribune voor 't Paleis naar den Gedenkzuil had begeven, onderhoudt zich daar op de hartelijkste wijze met vele aanwezigeno. a. met den maker van het beeld der Eendragt dat boven op de zuil prijkt, den lleer Roijer, met den bekroonden ontwerper der zuilden Heer Te'tar van Elvenwien Z. M. tevens het Ridderleeken van de Eiken Kroon overreikt, en de plegligheid wordt met het defileren der troepen besloten. De Vereeniging ontving van Z. M. een prachtige banier ten geschenkeen de leden der Commissie voor het gedenkteekengouden gedenkpenningen, terwijl de lleer D. D. Buchler, oud Voorzitter van den Raad van Bestuur van de Academie der Beeldende Kunsten bij deze gele genheid tot Ridder van den Ned. Leeuw is benoemd. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELANU. LONDEN, 26 Augustus. De Commissie door liet Lagerhuis benoemdom onderzoek naar de ver- valsching van eetwaren en dranken te doenheeft thans haar verslag open baar gemaakt. Zij is tot de overtuiging gekomen, dat die vervalsching op eene groote schaal plaals heeftlot nadeel voor het geldelijk belang eu voor de gezondheid van het publiek. Verder geeft het rapport eene lange naamlijst van artikelendie haar gebleken zijn meer of min algemeen in vervalschten staat verkocht wordenmet opmerking dat de vervalsching juist het meest in de arme landstreken voorkomt, terwijl de arme man minder in staat is dan de rijkeom zich tegen dat bedrog te beveiligen. Eenige artikelen worden door inmenging van goedkooper, doch voor de ge zondheid onschadelijke bestanddeelen vervalscht: de Commissie ziet geen reden om dit te beletten, zoo lang de daardoor verkregen verlaging van den prijs ten voordeele des publieks komt; maar wil de vervalsching door de overheid met wettelijke maatregelen tegengegaan hebben. De groote moeijelijkheid is echter die wetsbepalingen te makenzonder de vrijheid van het handelsverkeer te verkorten. Ten slotte weidt de Commissie uit over de middelen tot het ontdekken van vervalschingenen zegt dat deze gelukkig evenzeer als de bedriegelijke kunstgrepen toegenomen zijn, inzon derheid door het gebruik van den microskoop. De Koningin van Oude heeft te Southampton gehoor verleend. Ver scheidene Engelsche Edellieden en ongeveer 30 Dames maakten hunne op wachting. Alles had met Oostersche statigheid plaals. De Koningin was in shawls gewikkeld met het hoofd, schouders en een arm ontbloot; een en ander rijkelijk met edele gesteenten versierd. Volgens de Mom. Post zal de bezetting van Griekenland door En gelsche en Fransche troepen spoedig ophouden. De dag van hun vertrek is echter nog niet bepaald. Te YVithycombe bij Exmoulhtrekt een tarweveld ieders aandacht. Sommige zaadkorrels hebben 48 halmen geschoten, zijnde het gemiddeld getal 20 a 30. De aren bevatten 100 en meer graankorrels en zijn bijna 7 duimen lang. De Arabia, van New-York alhier aangekomen, heeft de tijding mede- gebragt dat er op S'. Domingo een vrecselijke opstand is uitgebarsten. Nadere bijzonderheden waren nog niet bekend. De stoomboot Panama is verongelukt. De bemanning is echter gered. Van den bekenden Generaal Tom Ponee, heeft men onlangs te Cincin nati, een kistje met kleinodiën, meestal geschenken van Vorstelijke per sonen, gestolen. Die voorwerpen hadden eene waarde van ƒ50,000. FRANKRIJK. PARIJS, 26 Augustus. Bij Keizerlijk besluit is een buitengewoon crediet van 200,000 fr. ge opend, bestemd tot den aankoop van landerijen voor den Bisschoppelijken zetel van Algcrië. Eenige kostbare handschriften betrekkelijk de geschiedenis der Fran sche Koningendrie boekdeelen in folio en in eigendom toebehoord heb bende aan wijlen Koning Lodewijk Philips, waren tijdens de omwenteling in 1848 verloren geraakt. Zekere Heer Valette heeft in een brief aan de erfgenamen van genoemden Vorst deze geschriften te koop aangeboden. De Familie Orleans had daarop verzocht eenige dier geschriften te zienten einde over de echtheid te kunnen oordeelen, en tevens opgave van de wijze waarop zij in zijn bezit waren geraakt. De Heer Valette weigerde aan dit tweeledig verzoek te voldoenwaarop men de hulp der reglerlijke magt in riep, hetwelk aanleiding gaf tot het in beslag nemen van de geschriften. De Regtbank heeft thans bepaald dat genoemde stukken als eigendom van wijlen Koning Philips, aan de erven zullen worden teruggegeven en den lleer Vallelte in de kosten veroordeeld. Genoemde Heer is tegen dit vonnis in hooger beroep gekomen. De Kroonprins van Oude, die zich thans te Londen bevindt, wordt ook alhier verwacht.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2