van socialistische begrippendie aan de verbanning naar de strafkolonie in Guyana ontkomen waren, om daardoor den revolutiegeest levendig te houden en hel democratische streven onder de volksmenigte lot orde en regelmaat te brengen. De stichter was Martin Bernard, een lid van de bergpartij in de Wetgevende Vergadering der Republiek. Het oogmerk was, liet militaire dictatorschap in Frankrijk door een revolutionair dictatorschap te bestrijden, en daartoe alle politieke genootschappen te vereenigenhierom moest het nieuwe genootschap vooreerst geenen naam voerenMarianne was aanvan kelijk slechts een wachtwoord, waaraan de leden elkander herkenden, en is allengs de titel der vcreeniging geworden. Hare doeleinden zijn de om verwerping van de Keizerlijke Regering, de oprigting eener democratische en sociale republiek, en de zegepraal der arbeidende volksklassen. Den Keizer te vermoorden behoort onder hetgeen den leden vrijstaat en kan hun zelfs tot pligt gemaakt worden. Het verbranden van huis en have van Bona- partisten en reactionairen is hun geoorloofd en wordt zelfs als middel tot - verzet aanbevolen. Men heeft gezegd, dat de regelen der vereeniging ook vrijheid tot plunderen geven, maar dit blijkt niet in de van hare leiders uit gegane hevelen. Ieder lid moet zich geheel aan dit revolutionaire ver bond toewijden en daaraan des noods have en gezin ten offer brengen. Hij moet gereed staan om de wapenen op te vatten en zonder aarzeling of tegen- bedenking te gaan vechten, zoodra hij daartoe van de hoofden bevel ont vangt. Indien de vereeniging besluit den Keizer of cenig ander persoon van kant te makenmoet degenewien die taak door het lot toegewezen wordt alle persoonlijke belangen ter zijde stellen en het hem aangewezen slagtoffer zonder verschooning treffen. Wordt hij ontdekt en gevat, dan moet hij zwijgend ter dood gaan en het geheim van de Marianne met zich in hel graf nemen. Bij de aanneming van leden worden allerlei middelen gebezigd om indruk op de gemoederen te makenzamenkomsten in het holle van den nacht op eenzame plaatsen, schrikbarende zinnebeelden en ijzingwekkende eedsformu lieren waarmede het nieuwe lidmet eenen blinddoek voor de oogen en met de punt van eenen dolk op de keel, onvoorwaardelijke gehoorzaamheid be loven moet. Het is overbekend, en de gebeurtenissen in den laatsten tijd hebben het bewezen, dat dit genootschap uitgestrekte vertakkingen heeft. Sedert eenigen tijd is er ook sprake van een ander geheim genootschap, hetwelk den naam van Père de familie voert, en zijnen zetel te Parijs en Lyon heeft. Het moet gelijksoortige bedoelingen hebben als de Marianne, maar daarvan onafhankelijk, en in de keuze zijner middelen minder ge welddadig en snood zijn. Omtrent den wijnoogst verneemt men nu reeds treurige bcrigten. Al les doet eene schrale inzameling te gemoet zien. Over 't algemeen zullen de eigenaars der wijnbergen slechts de helft van den oogst des vorigen jaars inzamelen. In de vruchtbare gemeenten van Canlenac en Margaux vindt menhoe men ook zoeken mogede wijnstokken van druiven ontbloot. Vijf zesden daarvan zijn alleen met bladeren voorzien en aan de overige ziet men slechts uiterst weinig druiven. Het vooruitzigt op den oogst van witten wijn is nog slechter dan die op den oogst van roode wij nen. In vier groote gemeenten zal men niet meer dan voor 50 tonnen fijne wijnen inzamelen. llet is thans gelukt den telegraafdraad van Sardinië naar de Algerijn- schc kust te leggen; den ÏO"10" dezer heeft hij in volkomen goeden slaat over eene diepte van soms 2000 Nederl. ellen het eilandje Galilha nabij Bona bereikt; hier is het echter gebleken dat hij niet lang genoeg is, en verlengd moet worden om tot Bona te kunnen reiken. Het volgende geval bewijst hoe noodzakelijk het is tijdens een onwe- der deuren en vensters te sluitenTe Puy is een tuinman op den dorpel zijner woning doodelijk door den bliksem getroffen, terwijl hij voor zijne geopende deur was gezeten. De bliksem heeft de luchtstroom van de deur naar den schoorsteen gevolgd. SPAVJE. MADRID, 15 Augustus. De Epoca deelt mede dat de Regering waarschijnlijk de tegenwoordige Corlesvergadering eerlang zal ontbindenen de grondwet van het jaar 1845 in werking zal brengen. Naar men verneemt weigert de Regering de overeenkomst goed te keuren, door den Spaanschen Admiraal voor Vera-Cruz met de Mexicaanschc Overheden gesloten. Het Kabinet wil niets welen van eene herziening der Spaansche schuldvorderingen, zoodat het geschil met Mexico nog niet uit den weg is geruimd. Alhier zijn velerlei geruchten in omloop nopens verzoening tusschen verschillende partijenomtrent amnestieteruggave van rangen aan de Offi cieren die aan de zijde der opstandelingen gestaan hebben enz.wat tot het vermoeden aanleiding geeft dat de tegenwoordige Regering zich niet krachtig genoeg gevoelt om zich zonder steun van anderen staande te houden. In Andaluzie blijven de brandstichtingen en het vernielen der veld vruchten aan de orde van den dag. Hit Lissabon verneemt mendat de Koning van Portugal den Bevel hebber der burgerwacht uit zijne betrekking ontslagen heeft, wegens de laauwheid waarmede hij te werk is gegaan bij gelegenheid van de poging lot opstand. Behalve de plunderingen bij eenige bakkers, waaraan de op roerige menigte zich overgegeven had, heeft deze ook nog het hotel van den Heer d'Ameida in brand gestoken, nadat zij zich eerst meestergemaakt had van de voorwerpen van waarde, die het bevatte. ITALIË. De Paus heeft de statuten der Romeinsche spoorweg-maatschappij be krachtigd. Die maatschappij beslaat, zooals vroeger is gemeld, groolendeels uit Franschen, en heeft ten doel eene spoorwegverbinding te maken tusschen de Middcllandsche en de Adriatischc Zee, over Civita Vecchia, Rome, An- cona en Bologna. Met de veiligheid der wegen in den Kerkelijken Staat is het nog al tijd treurig gesteld. De roovers zijn meester van bijna alle gemeenschaps- wegen, niet slechts aan gene zijde der Appenijnen, maar ook van Frascati lot Valmonlone. De pogingen der gendarmerie om de roovers te verdrij ven, waren tot dus ver vruchteloos. PRUISSEÏU. BERLIJN, 19 Augustus. Prins Frederik der Nederlanden is op Sans-Soucis aangekomenen heeft zich terstond naar Swinemunde begeven, om aan boord van de Amalia naar Petersburg te gaan. De woekerhandel wordt hier sterk gedreven. Verscheidene jonge adel lijke Officieren zijn daarvan het slagtoffer geworden. Onlangs kocht een koopman een wissel van 2500 th. voor 1200 th. De policie neemt krachtige maatregelen om dit kwaad tegen te gaan en laat de verdachte personen onophoudelijk nagaan. Te Dusseldorf heeft zich eene maatschappij gevormd tot ontginning der rijke steenkoollagen bij Fiinfkirchen in Hongarije. Het voorloopig bijeeu- gebragle kapitaal is 5 mill, guldens. Volgens de Köln Zeit. zijn de onderhandelingen tusschen Wurlem- berg en het Hof van Rome geheel mislukt. Te Wurzburg heeft een ambtenaar der posterijen zich met een pakje, ter waarde van ƒ10,000, uit de voeten gemaakt. In het gebergte van Silezic heeft men eene zeer rjjke zilvermijn ontdekt. O T E K R SJÏ K WEENEN, 18 Augustus. De Keizer heeft een Ministerie van Marine ingesteld. De Heer Adamovics, alhier overleden, hccfL aan zijne geboortestad Baja 20,000 tl. voor het gymnasium aldaar en aan het nationale museum te Peslh zijn schilderijen-kabinet van hooge waarde, benevens een kapitaal van 20,000 fl. tot onderhoud daarvan, vermaakt. Op het aanstaande eeuwfeest van Mozartte Salzburg, zal het getal zangers ruim 500 bedragen. De oudste zoon van den beroemden componist zal van Milaan komen, om het feest aan de nagedachtenis van zijnen vader gewijd, bij te wonen. RUSLAND. De Keizerin-Moeder is te Petersburg teruggekeerd. Ilare gezondheids toestand was zeer voldoende. Het is aan Graaf de Morny gelukt den eersten rang onder de Gezan ten bij de krooningsplegligheid te verkrijgen. Hoewel Graaf Eslcrhazy het eerst was aangekomenhad deze echter zijne geloofsbrieven vergetenwaar door de Graaf de Morny in de gelegenheid was vóór hem een officieel ge hoor bij den Keizer te verkrijgen. Bij de nadering van het krooningsfeest te Moskou, rijzen de huren lot ongcloofclijke prijzen. De Generaal Graaf Krakuski van Warschau, heeft vertrekken gehuurd voor eene maand voor 3000 zilv. roeb. (ƒ6000). De Graaf Uruski van daar voor 2000 zilv. roeb. Een bankier te Moskou heeft zijne woning aan een vreemd diplomaat afgestaan voor 15,000 z. roebels. Volgens het blad le Nord heeft een Engelsch oorlogschip het Slangen eiland aangedaan om de Russen, welke tot onderhond van het kustlicht uit Odessa derwaarts gezonden waren, van daar te verwijderen; hel is ter reede van Odessa gekomen om te vernemen waarheen die personen gebragt moes ten worden, waarop geantwoord is dat de Bussische post in het belang dei- scheepvaart op het Slangen-eiland moest blijven tot dat over het bezit van dat eiland door de betrokken Mogendheden gezamentlijk, en niet eiger.mag- tig door Engeland alleen, eene beslissing zou genomen zijn. Volgens het getuigenis van Officieren, die de bewegingen der Russische troepen in Azie hebben nagegaan, heeft Rusland naar den kant van Khiwa op nieuw verbazende vorderingen gemaakt. Het gansche meir van Aral met zijne kust is thans in het bezit van Rusland; 6 gewapende en met mariniers bemande schepen zijn meester van die zee, welke voor dit rijk van groot belang is, zoo lang het zijn plan om Khiwa en Bokhara te veroveren, niet Iaat varen. TDEKÏE. De Regering heeft aan al hare Gezanten bij de vreemde Mogendheden, eene circulaire gezondenover de quaeslie van de vcreeniging der Vorsten dommen Moldavië en Wallachyc, waarin zij zich tegen de vereeniging verklaart. Men verwacht te Konstantinopel elk oogenblik de officiële kennisgeving der troonsbeklimming van den Keizer van Rusland. De Turksche Gezant zal onmiddellijk daarop naar Moskou vertrekken. Eene Engelsche vloot-afdeeling zal gedurende de maand September in de Zwarte zee vertoeven, onder bevel van den Schout-bij-Nacht Stewart, terwijl de Admiraal Lyons naar de Middcllandsche zee zal terugkceren. Ruslandzou naar men zegt400,000 fr. vergoeding eischen wegens schade, aan het hotel der Russische ambassade toegebragt. De Onderkoning van Egypte heeft de noodige maatregelen genomen ten einde den spoorweg van Cairo naar Suez in één jaar te voltooijen. De elcclrische telegraaf tusschen Alexandrie en Suez is in volle werking. De toestand van Perzië is weinig bemoedigend. De veepest en de druivenziekte rigten aldaar groote verwoestingen aan. De twee vruchtbaarste provinciën zijn in handen der Russen gevallen en men beschuldigd hen ook het oog op Khiva te hebbenomdat zij verscheidene ingenieurs naar die streek hebben gezonden.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3