eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van Raadsheer in het Prov. Geregtshof in Noordhollandalsmede uit de betrekking van Schoolopziener in het elfde schooldistrict in genoemde provincie. Tot Substituut-Officier van Justitie bij de Arrond.-Reglbank te Utrecht is benoemd BIr. S. J. van Geuns, thans Regler-Plaatsvervangeren tot Regter-Plaalsvcrvanger in de Arrond.-Regtbank te Amsterdam, Mr. T. J. van Ouleren, Advocaat aldaar. Tot Ontvanger te Dirksland c. a. is benoemd de Heer K. van Valken burg van de Kreke, thans te Biervliet. De l5lc Luitenant E. J. van Bel van het lste regement infanterie is overgeplaatst bij het regement grenadiers en jagers. Z. M. heeft ter voorziening in de vacature, ontstaan in de Hoofdcom missie tot de Zaken der Israëliten, door het overlijden van den Heer D. M. Ezechicls te Rotterdambenoemd den Heer H. 11. TelsAdvocaat te Rotterdam. Z. M. de Koning wordt Zondag alhier terugverwacht, om zich Dings- dag of Woensdag naar Amsterdam te begeven. II. 51. de Koningin zal aanst. Donderdag hare buitenlandsche reis on dernemen en zich naar Berlijn begeven. Z. K. H. Prins Hendrik is een bezoek bij II. 51. de Koningin-SIoeder te Socsldijk gaan afleggen. De Minister van Oorlog wordt binnen ecnige dagen van zijne buiten landsche reis terugverwacht. Bij het Depart, van Binnenl. Zaken is ontvangen ƒ114.79, zijnde hét bedrag der afgestane gelden door de bemanning van 's lands schoonerbrik Rembang in Oosl-Indie, ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood van 1855 hier te lande. Volgens een bij het Depart, van Koloniën uit Suriname ontvangen schrijven, van 21 Julij jl.was de gezondheidstoestand aldaar voldoende. Sedert het vorig berigl was aan de gele koorts e'én man van de bezetting op post Gelderland overleden. De rust liet niets te wenschen over. BUITENLANDSGHE BER1GTEN. as a-: l a i k. BRUSSEL, 20 Augustus. Voor de oprigting van een standbeeld voor den Koning te Antwerpen is reeds 00,000 fr. bijeengebragt, zoodat het plan kan doorgaan. De lndép. Beige deelt nader de volgende bijzonderheden mede, om trent het vreeselijk onheil op den spoorweg van Antwerpen naar Gend 11. Zondag. De laatste trein van 20 wagens met ongeveer 800 personenwerd door twee locomoliven getrokken. Bij Zwijndrecht stootte de voorste op een koe die uit een weide midden op den weg was komen liggen, en week links af, de tweede locomotief liep regis uit het spoor, een wagen met goederen medeslepende. De onmiddellijk volgende wagen liep op de omvergeworpen Iocomotiven en werd geheel verbrijzeld, nog een paar wa gens desgelijks, en allen kregen zulk een schok, dat de veeren van vele rijtuigen braken en het houtwerk vernield werd. De schok was zoo ge weldig, dat eenige reizigers van hunne plaatsen werden geworpen en tegen de wanden van de wagens gesmeten. Nu zocht ieder een goed heenkomen gelukkig ging de trein juist langzaamanders had het wel honderde slagt- oflfers meer gekost. Een deel der gekwetsten werd in eenige onbeschadigde wagens van ach teren geplaatst, om ze naar 'tVlaamsche Hoofd en van daar met de stoom boot op Antwerpen te vervoerenwaar zij op kosten van den spoorweg van 'Hand van Waes, in bet S'. Elisabeth's gasthuis werden opgenomen. Wij kunnen lieden het getal der gekwetsten en dooden niet juist opgeven. Een Eransch Officier waren zijn beide beenen gebroken. De Heer Goethals, zwaar aan 'l hoofd gekwetst en wiens eene been zoodanig verbrijzeld was dat men 'tmoest afzetten, stierf kort daarna. Hij was dezer dagen vader geworden en blies onder de klagt: O mijn vrouw! o mijn kind! den adem uit. Hij was naauwelijks 35 jaren. 5Ien zegt dat er van nacht reeds drie gekwetsten te Zwijndrecht zijn gestorven. Slaandag morgen zagen wij, van Antwerpen terug komendenog de vreeselijke sporen van het onheil langs den weg, hoewel men den ganschen nacht had doorgewerkt om die te doen verdwijnen. Tijd en ruimte, dus eindigt de beriglgcver, ontbreken ons heden om uit gebreider lijding te geven van het onheil waaraan wij ontkomen zijn echter niet zonder een pijnlijke herinnering aan hoofd en regterhand. Dezelfde beriglgever schrijft later, dat volgens opgave van het Spoorweg- bestuur er niemand op de plaats zelve, maar later 2 personen zijn overle den en dat het getal der gekwetsten 13 bedraagt, wier toestand gunstig is. Hij hoopt dat het waarheid is; maar hij vreest voor het tegendeel. Wij zoudenzegt hijgaarne willen wetenhoe het met de reizigers van de 3 eerste rijtuigen is afgeloopenwant dezen hebben verschrikkelijk geleden, vooral door het vuur van de locomotief. De brand had een ruimen om vang verkregen. Behalve de stoker die aan het hoofd was gewond, (de overigen dienstdoende personen waren links en regts weggeslingerd), heb ik de lijken zien wegdragen van een man en eene vrouw, en het was door de opstijgende rook en vlam onmogelijk te zien of er nog meerdere slagt- offers waren. De Heer Renessevan Lokerenverzekerde onsdat het rij tuig waarin hij was gezeten, ter lengte van 2 ellen in het voorafgaande doordrong en terstond door het vuur werd aangetast. In de onmogelijkheid om een portier te openen, had hij een raam verbrijzeld en met buitenge wone inspanning daardoor kruipende, was hij op den weg gevallen. Een zijner vrienden volgde hemmaar wat is er van de óverigen geworden. Vele familiën verkeeren nog in angstige verwachting. 5Ioge hieraan spoedig een einde gemaakt worden. De Heer Risse, een der bestuurders van den weg, is als door een wonder behouden. Hij bevond zich in het eerste rijtuig dat geheel van een spleet. Met inspanning hield hij de stukken vast, wist zich daarop te werken en sprong behouden op den grond. ANTWERPEN20 Augustus. De ontvangst des Konings in deze stad op Zondag II. is zeer luisterrijk geweest. Z. 51. heeft onder het gebulder des geschuts, het luiden der klok ken en het gejuich der menigte zijne intrede gedaanwaarna de harmonie gezelschappen de boogschutterijen en de burgerwacht voor Z. 51. hebben gedefileerd. Na het zingen van een Te Deum op het Meirplein, door 300 zangers, heeft de Koning gehoor verleend, en daarna met de geheele Koninklijke familie deel genomen aan het feestmaal door de stad hem aan geboden, waartoe ook o. a. de HH. de Vries, uit Leyden, en van Lennep, uit Amsterdam, als leden van het Taalcongres, waren uitgenoodigd. Na afloop hiervan hebben allen zich naar hel door de Koninklijke Harmonie bereide feest gegeven, alwaar in de verlichte tuinen eene feest-canlale werd uitgevoerd. Ten 11 ure heeft Z. 51. dit feest verlaten. 5Iaandag heeft de Koninklijke familie de bloemententoonstelling bezocht en eene wedstrijd op de Schelde bijgewoond, die door het ongunstige we der weinig genot opleverde. Daarna had in tegenwoordigheid des Konings de onthulling plaats van het standbeeld van Anth. van Dijk (alhier op 22 Slaart 1599 geboren, en op 9 December 1641 overleden). Bij die gelegen heid voerde de Heer de Keyzer het woord en zeide o. a. dat Antwerpen, hetgeen voor weinige jaren een standbeeld voor Rubbens had opgerigtthans had gevoeld, dat het ook pligt was ditzelfde te doen voor dien anderen flonkerster aan den Belgischen kunsthemel. Daarop nam ook nog de letter kundige Gcrrits het woord en wees vol geestdrift op de schoone kunstkroon die België, hoe klein op de wereldkaart, versierde en groot deed zijn, en toen viel op een gegeven iccken het omhulsel weg en het marmeren kunstge wrocht vertoonde zich voor het oog en bekoorde allen door schoone vormen en keurige opvatting. Na afloop van deze plegtigheid heeft de Koning zich naar de vereeniging Cercle artistique begevenen in de tuinen een con cert bijgewoond. Des avonds deed de Koninklijke familie eene wandeling door de stad die keurig verlicht was; vooral leverde de hoofdkerk een be- tooverend tafereel op, door de Bengaalsche verlichting rondom dit trotsche gebouw aangebragt. Dingsdag heeft de Koning den eersten steen gelegd voor de nieuwe dokken, waarbij de geheele Koninklijke familie tegenwoordig was. Een Hollandsch Officier, mede daarbij tegenwoordig, werd door Z. 51. aangesproken, die hem betuigde dat het hem genoegen deed dat de Hollandsche zich met de Belgische Officieren verbroederden. De Koning bezocht na afloop der plegtigheid ook nog de nieuwe sluis. Later verleende hij een gehoor aan de commissie voor de uitbreiding der stad, en verzekerde haar, dat dit plan zijne goedkeuring wegdroeg en dat niets hem meer ter harte ging dan de bloei van Antwerpen. ENGELAND. LONDEN19 Augustus. De Koningin-Weduwe van Oude wordt heden hier verwacht. Zij zal in een gesloten draagstoel naar haar logement worden vervoerd, ten einde de nieuwsgierige blikken der menigte te ontgaan. Naar men zegt zou de Russische Regering in onderhandeling zijn ge lreden om de stoomvaarluigen aan te koopen, die thans na het eindigen van den oorlog, aan de stoombootmaatschappij worden teruggegeven. De Morn. Advert, zegt, dat de Vereenigde Staten geweigerd hebben tot het beginsel toe te treden, betreflende de afschaffing van de kaperij en het uilgeven van kaperbrieven, bij het uitbreken van een zeeoorlog, het welk op het Parijsche congres is aangenomen. Een onzer oorlogschepen de Vesuvius is naar Noord-Afrika gestevend om aan de Slarokkaanschc Regering opheldering te vragen over het ge beurde met de zeeroovers van het Riff. Pruissen zal mede niet achterblij ven om in deze krachtige maatregelen te nemen. De Times geeft aan En geland en Frankrijk den raad, aan de rooverijeu aldaar voor goed een einde te maken. FRANKRIJK. PARIJS, 19 Augustus. De Keizer cn de Keizerin zijn naar Biaritz vertrokken. Het verblijf van den Keizer in die streken zal echter niet van langen duur zijn. Omtrent de benoeming van den 5Iaarschalk Pe'lissier tot Hertog van Malakofl', verneemt men nu, dat die benoeming niet in den Moniteur is afgekondigd, dan nadat de Regering door middel van den telegraaf berigt had ontvangen dat Keizer Alexander daartegen geene gewiglige bezwaren had. De Graaf de 5ïorny had bij zijne komst te Petersburg deze zaak ter stond besproken. De kinderen van den Russischen Generaal 51urawieff zijn alhier aan gekomen, om hnnne opvoeding te ontvangen. Daar zulks met toestemming van Keizer Alexander geschiedt, ziet men daarin een blijk van de goede verstandhouding tusschen de beide rijken. De Hertog van Salhanda, Bevelhebber van het Porlugesche leger en Oud-5Iinisteris alhier aangekomen. Horace Vernet is belast met de vervaardiging van eene groole schil derij voorstellende het innemen van den 5Ialakofftoren. De strijd van VVnivers legen 1'Ami de la Religion duurt voort. Laatstgenoemd blad heeft bewezen dat de Heer Veuillot vroeger een revo- lutionnair van de ergste soorL is geweest, en dat hij, uit het oogpunt der kerk, gevaarlijke ketterijen heeft voorgestaan. De Univers blijft het ant woord schuldigmaar beroept zich zeer nederig op het gunstige getuigenis van 5 Bisschoppen. Daar er hier te lande 80 Bisschoppen zijn, zoo heeft het blad hiermede nog niet veel gewonnen. Hoevele van dc 75 overblij- venden zijn er voor de tegenpartij gestemd De Times deelt eenige bijzonderheden mede omtrent het hier te lande bestaande geheim genootschap Marianne. Dit genootschap is opgerigt na de gebeurtenissen van December 1851door eenige voorname voorstanders

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2