LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 18 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en ■Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt .uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaary de afzonderlijke Nonuners worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad W°. 20. BINNENLAADSCHE BKHHrTKN. LEY DEN, 16 Augustus. Ter aanvulling van liet lierigl in ons vorig nommer, omtrent het herinne ringsfeest der Vrijwillige Jagers onzer lloogeschool in 1830 en 31, dienc nog het volgende De fraaije zilveren beker door Z. M. gezonden, rust op een Minervabeeld. Op hel voetstuk ligt een lauwerkrans, met de namen der plaatsen waar de Jagers hebben gestreden. Aan den eenen kant des bekers staat 's Konings naam; aan den andere, 's Konings wapenspreuk Je Maintiendraimet een opschrift inhoudendewie den beker schonk aan wie en bij welke gele genheid die geschonken werd. Bijzonder wordt de waarde van dit geschenk verhoogd door het volgende door Z. M. eigenhandig geteekend schrijven Academici! Oud soldalen mijns vaders! ««Nog 5 jaren en het vierde cener eeuw zal vervlogen zijn, sedert gij j>»op de roepstem mijns groolvaders de wapenen hadt aangegord lot vcr- »»dediging van land en troon. »»Zoo de Almagtige, in Wiens hand het menschelijk leven berust, met »»het uwe ook mijn hoofd zoo lang spare, dan hoop ik u allen nog eens indachtig te wezen."" Zoo sprak ik tot u in 1851. »Dit oogenblik is daar, en wij beleven het met een dankbaar gemoed onder den ruimsten zegen van God. «Wakkere jongelieden van 1830 en 31! Mannen, thans allen in de herfst uws levens! Ontvangt bij het zilveren feest, dat g(j heden viert, uit mijne hand nevensgaanden zilveren beker, als blijk mijner belangstelling in uw zamenzijn. «Ik wensch dat van nu af aan, tol de laatste uwer reunifin toe, bij den feestdronk «op het heil ran ons gemeenschappelijk vaderland," deze beker broederlijk op voorvaderlijke wijze in uwe reijen moge rond gaan. «Als eenmaal voor den laalsten uwer de laatste ure zal geslagen hebben, dan is mijn verlangendat deze beker geplaatst worde bij de banier waar onder gij gestreden hebt in 1830 en 31. »'tLoo 12 Augustus 1856. [was get.) «WILLE11." Ook te Utrecht en Groningen werd door de in 1830 uilgetrokken Jager- en Flankeur Compagniên uit de Studenten, dergelijk feest gevierd. Te Utrecht hield de Heer Numan eene treffende aanspraak; te Groningen wer den zij bij hunne eerste zamenkomst hartelijk verwelkomd door hun gewe zen Sergeant-Majoor, den Heer Rutgers van der Loeff. Beide Compagnifin mogten mede van Z. M. gelijken fraaijen feestbeker en vereerend schrijven ontvangen, ook daar heeft het niet aan geestdrift ter blijde viering ontbro ken, die op dit drietal merkwaardige feesten niet weinig verhoogd werd, door het verrassende geschenk met bijgevoegd zoo vereerend, zoo hartelijk schrijven van Z. M. De aanschouwing van dien beker en de lezing van dien brief, die wel door gansch Nederland met warme deelneming zal wor den gelezen, hebben gewis bij al de Jagers een onuitwischbaren indruk achtergelaten, als eene uitstekend gelukkig gekozene verheerlijking van hunnen moed en trouw na 25 jaren. liet getal opgenomenenin het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt 10 Augustus 58 volwassenen18 kinderen, te zamen 76. 11 62 15 77. 12 66 17 83. 13 68 16 84. 14 69 17 86. 15 68 17 85. 16 66 17 83. De St.-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's Lands mid delen, over de zeven eerste maanden van 1856, waaruit blijkt, dat die be dragen hebben ƒ30,749,417.93, zijnde ƒ575,473.98 meer dan over genoemd tijdvak in 1855. Men verneemt dat de toestand der gekwetstendie zichten gevolge van het ongeluk op den Holl. spoorweg, in het ziekenhuis te Rotterdam bevindenhoop op herstelling geeft. De toestand van P. van der Stuytdie mede zwaar gewond eerst naar Schiedam en daarna naar Delft is vervoerd blijft steeds bedenkelijk. Men vreest dal er bij hem inwendige belecdigin- gen bestaan. Door den Raad van Administratie der Hollandsche spoorweg-maat schappij en eenige leden der Reglerlijke Magt is een proefrid gedaan ter hoogte van Schiedam. Het doel was tevens, om door vernieuwd plaatselijk onderzoek meer op de hoogte te komen van de geschiedenis van het droevig ongeluk dat voor eenige dagen plaats had en verder om in de practijk te zienwelke seinen met de gewone uitlating van stoom te nemen zijndat vooral bij avond zoo nuttig is. Den 30slen Julij en den 6dc11 dezer zijn hoofdingelanden van den Haar lemmermeer polder te Haarlem vergaderd geweest. In de eerste dezer bijeen komsten is de begrooting voor 1856 aangenomen en vastgesteld op een be drag in ontvangst en in uitgavevan ƒ202,059.22en zijn de polderlasten daarbij bepaald op ƒ118,000; te weten, op 7 per bunder, gerekend van 9 Junfjden dag van de overname van den polder van het Rijktot den laalsten Dec. 1856. Vermits ook het Rijk van den eersten Jan. af aan, bundergelden heeft geheven, zullen de gezainenllijke lasten omtrent ƒ10 per bunder bedragen. Door de Nederl. Handelmaatschappij zijn bevracht 5 schepen, als: voor Amsterdam 3 en voor Rotterdam 2. Tijdens het onweer in den nacht van den 13den is de bliksem geslagen in eene bouwmanswoning onder de gemeente Goudswaard. Gelukkig zijn slechts eenige meubelen vernield. Ook te Schiedam heeft hij eene branderij getroffenzonder echter veel schade te veroorzaken. Het barkschip Zalt-Bommel vertrekt eerstdaags van Rotterdam naar de Kaap de Goede Hoop, o. a medenemende een 100-tal jongens en meisjes, die zich verbonden hebben gedurende 5 jaren bij aldaar gevestigde gezinnen dienst te doen. Eene tweede bezending zal spoedig volgen. In de vergadering van den Gemeenteraad van Haarlem van Woens dag 11., heeft de Voorzitter berigt, dat Jhr. M. Salvador aan Burg. en Weth. bij Deurwaarders-exploit heeft laten aanzeggendat hij de benoeming lot het lidmaatschap van den Raad aanneemt. Deze mededeeling is voor ken nisgeving aangenomen. 's GRAVENHAGE 16 Augustus. Door Z. M. zijn bevorderd de Officieren van Gezondheid der 3dc ld. Jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort en YV. C. A. Hajenius, tot Officieren van Gezondheid der 2de kl. bij de Koninklijke Nederlandsehe zeemagt. Aan den gepensioneerden Kapitcin-Luitenant-ter-Zee J. Moderais de betrekking opgedragen van Referendaris bij het Departement van Marine. Men verneemt, dat de Heer Mr. B. Donker Curlius, Raadsheer in het Hof van Suriname, te Paramaribo, benoemd is tot Proc.-Gen. bij dat Col- legie, ter vervanging van den Heer Mr. J. JE. Lisman, die, lot herstel van zijne gezondheid, met verlof naar het moederland is vertrokken. Z. K. II. Prins Erederik is eerst heden uit de residentie naar Moskou vertrokken. De Minister van Binnenl. Zaken heeft bekend gemaakt, dat op 2 De cember weder een vergelijkend examen voor leerling-telegrafist zal gehou den worden. Hiertoe moet men zich uiterlijk op 15 Nov. e. k. bij het De partement hebben aangemeld. De Provinciale Staten van Zuidholland zijn buitengewoon bijeengeroe pen tegen Dingsdag den 26slcn dezer, ter verkiezing van een lid voor de Eerste Kamer der Staten-Generaalter vervanging van Mr. J. S. Lolsy. Heden is een gedeelte van het Indisch archief van Amsterdam op het Rijksarchief alhier aangekomen. Men berekent dat men wel vier beurt schepen noodig zal hebben tot het overvoeren van dat archief. AMSTERDAM, 15 Augustus. Gisteren is alhier, onder voorzitting van den Heer Mr. S. Baron van Heemstra, de 42ste algemeemc vergadering gehouden van het Nederl. Bijbel genootschap. Hoewel het gelal der leden niet was toegenomen, geluigdcn de beriglen der onderscheidene afdeclingen van voorldurenden bloei. De bijbelverspreiding had in het afgeloopen dienstjaar eene tot hiertoe onge kende hoogte bereikt; niet minder dan 35,233 exemplaren werden uitge reikt. Met de overzetting der Heilige Schrift in de talen van den Indischen Archipel werd ijverig voortgegaanen daardoor de weg gebaand omhet Koningrijk Gods in Nederlands overzeesche bezittingen uit te breiden. Volgens het programmavastgesteld door de Commissie belast met de fcestregeling bij gelegenheid van de onthulling van het nationaal gedenk- tecken op den Dam, zullen die feesten in de navolgende orde plaats heb ben: Den 25stc": ontvangst van het Hoofdbestuur der Afdeelingen in het Park; maaltijd in den Tuin der Nederlandengala-voorslelling in den stads schouwburg. Den 26stcn: verzameling der Afdeelingen in het Park; het afloopen van het schip het Metalen Kruis; volksfeesten op hel Funeu en het exercitieveld; groot landelijk feest in het Park. Den 27slcnfeestelijke ontvangst van Z. M. den Koning; optogt naar den Dam; toespraak van den Heer E. W. van Dam van Isselt; ten 10J- ure, onthulling van het monument; overname van het gedenkteeken door den Burgemeester; uitvoe ring van het volkslied van Tollens; défilé' van de afdeelingen der schutte rijen en der troepen voorbij Z. M. den Koning; feestmaaltijd in het Park;

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1