LEYDSCHE COURANT. Y RIJD AG 15 AUGUSTUS. BIMENLANDSCBE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. Be Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN14 Augustus. PUO€E§VERBAAL van de opening der Stembriefjesdie ter benoeming van één Lid voor de Tweede Kamer der Staten Generaal den 12dcn Augustus 1856 zijn ingeleverd. Op lieden den dertienden Augustus des jaars achttien honderd zes en vijftig, in de Gemeente Leyden. hoofdplaats van het hoofdkiesdistrict Leyden, is doorliet bureau van Stemopneming in de ter inlevering \ari Stembriefjes bestemde Zaal op het llaadhuis plaats genomen, des morgens te negen ure. Hel bureau is zamengesteld uit den Heer Mr. A. 0. E. Grave van Limburg Stirum, Burgemeester, Voorzitter, en de Heeren Mr. D. Tieboel Siegenbeek en Mr. C. W. Hu biecht, Leden van den Gemeenteraad, Stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel negen en twintig Stembussen, hij hem gisteren en heden overgebragt uit de Gemeenten Leyden, Oegslgeest, Rijnshurg, Katwijk aan den Rijn, Katwijk aan Zee, ValkenburgSassenheimWarmond, LeyderdorpKou dekerk, Soeterwoudc, Voorschoten, Alkemade, Wonhrugge, Rijnsaterwoude, Aalsmeer, Leymuiden, Ouder-AmstelUithoorn, Nieuwer-AmstelTer-Aar, Nieuw veen, Bodegra ven, Zwammerdam Alphen, AarlanderveenOudslioornHazerswoude en Benthui zen; en deelt voorts mede, dat de Bus uit de Gemeente Benthuizen is overge bragt door den Voorzitter van den Gemeenteraad aldaar, zonder dat daarbij gevoegd varen de sleutels en de lijsten der Kiezers, bedoeld bij art. 48 der Wet regelende het Kiesregt, welke hij verzuim waren achtergelaten; terwijl mondeling is opgege ven dat het getal der Kiezers, die stemden, dertien bedroeg. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend die van Benthuizen opengebro ken, en bevonden tweeduizend een en dertig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der Kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, en de op gave van de Gemeente Benthuizen, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier Kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard dertig stembriefjes, waarvan elf niet ingevuld zijn, twee het zegel van het hoofdkiesdistrict missen, twaalf ueen per soon duidelijk aanwijzen, drie onderteekend en twee niet schriftelijk ingevuld zijn. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest twee duizend en één. Van dit getal zijn uilgebragt op de Heeren: Mr. G. Groen van Prinsferer 1126 stemmen, Mr. N. Olivier 844, Mr. G. C. J. van Reenen 10, Jhr. C. M. Storm van 'sGravesande 9, Mp. N. Sikkel Groos en G. van Ommeren ieder 2 stemmenT. W. J. van den Aardwegh, L. W. Varossiau, Mr. J. de Bosch Kemper, Mr. L. Metman, A. Lublink Weddik, W. Blansjaar, Prof. P. O. van der Chijs en P. Biaauw, ieder éóne stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen, !VIr. G. Groen van Prinslerer. Is derhalve verkozen tot Lid van de Tweede Kamer der S'.aten-Generaal de Heer: Mr. GU1LLAUME GROEN van PRJNSTERER, wonende te 's Gravenhage. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers gecne bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander Proces-Verbaal opgemaakt, in tegenwoordig heid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 13den Augustus 1856. VAN LIMBURG STIRUM. Voorzitter. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, i c, C. W. HUISRECHT. J Stemopnemers. Gisteren heeft de vroeger door ons aangekondigde feestelijke bijeenkomst van het Jager-Corps der Studenten dezer Hoogeschoolvan de onvergetelijke jaren 1830 en 31plaats gehad. Nadat den vorigen avond de meestcn hunner zich reeds op Zonterzorg lieten vindenalwaar de muziek der Schutterij hen door de uitvoering van eenige schoone muziekstukken verwelkomde, vergaderde het Corps tegen half twee ure in het groote Auditorium van het Academie-gebouwalwaar de Heer J. W. Sluiter van Rotterdam, als Feestredenaar optrad. Hij doorliep eerst kortelijk de geschiedenis van den Belgischen opstanden bragt daarna in eenige hoofdpunten in herinnering het aandeel door de vrijwillige jagers aan de gebeurtenissen van den daarop volgenden tijd genomen, met opwekking ten slotte lot voortdurende dankbaarheid voor den zegen toen en ook nu nog van de liefderijke vaderzorg des Almagtigen ondervonden. Aangenaam werd het Corps aldaar verrast door een geschenk van Z. M. den Koning, den voormaligen Jagers aangeboden, en bestaande in een sier lijk bewerkte zilveren bokaal, gesloten in een citrocnhonten kistje, waarop een afbeeldsel van het Metalen Kruis was ingelegd. Te half vijf ure vergaderde zich het Corps op nieuw in het Academie-gebouw, en begaf zich in plegtigen oplogt, onder begeleiding der muziek van de al hier in garnizoen liggende Jagers en Grenadiers, langs het Rapenburg en de Breedeslraatwaar, even als op andere plaatsen, de ingezetenen door het uitsteken van vlaggen van hunne deelneming deden blijken, naar Zomer- zorg, onderweg nog even de Studenten Sociëteit aandoende. Een getal van 70 Oud-Jagers en 10 gasten vereenigde zich hier aan den vrolijken feest- disch, aan welken, onder het Voorzitterschap van den Heer Mr. C. van der Vlies, van Hazerswoude, de innigste verbroedering uit het vroegere zoo merkwaardige tijdperk zich hernieuwde, met al den gloed der vorige vriend schap, met al de herinneringen aan den vroegeren diensttijd. Vele feest dronken werden ingesteld o. a.: Vaderland en Koning; de Academie; aan de nagedachtenis van den Veldmaarschalk; de stad Leyden; het Nederl. leger; aan den ïïoogl. van Hengel (een der gasten); aan de voormalige Offi cieren der Comp.aait het tegenwoordig Studentencorps; aan de Leydsche Dames; aan de Ncderl. Zeemagt; aan de Schutterijen enz. Zoo mogt dit aan de gedenkwaardige jaren van moed en opoffering voor het vaderland gewijde feest, onder begunstiging van heerlijk zomerweder blijmoedig en dankbaar worden gevierd. Mogten nog zeer velen der feest vierenden in laleren lijd meermalen op zulk een wijze te zamen gedachle- nis vieren van dat tijdperk, 'twelk niet minder in de geschiedboeken des vaderlands dan in hun eigen leven zulk eene schoone bladzijde beslaat; van die jaren waarin zij met jeugdig vuur de waarheid bezegelden der uiispraak van Rome's grootste redenaar, dal het Vaderland al de liefde van allen omval. Eergisteren namiddag viel het 6-jarig zoonljc van A. van llarlevelt, op de Oranjegracht alhier woonachtig, in de Heerengracht. Het knaapje was spoedig aan het zinken, en zou waarschijnlijk verloren zijn geweest, indien J. Capteyn, Noodiger ter Begrafenissen alhier, die zich op korten afstand van de plaats des ouheiis bevondhet besluit niet had genomen om hoewel niet kunnende zwemmen, ter zijner redding in de breede gracht te springen. Zijne menschlievende daad is met goed gevolg bekroond gewor den en hij heeft de voldoening mogen smaken het knaapje aan zijne ouders weder te geven. Aan den avond van denzelfden dag, omslrecks 11 ure, is er brand ontslaan in een huis op de Haarlemmerstraat, nabij de Bakkersteeg, be woond door den slroohoeden-fabriekant de Does, vermoedelijk ten gevolge van het op dien dag zwavelen van zijn fabricaat. In een uur tijds was het grootste gedeelte dezer woning vernield, maar door den lofwaardigen ijver van de brandweer heeft zich de brand hierbij bepaald. Het huis was het eigendom van den Heer J. F. van der Blij alhier. Naar wij vernemen waren de goederen van den fabriekant onlangs tegen brandschade verzekerd. Het onweder van Maandag avonddat ook over onze stad vrij hevig is geweest, vooral door de felle bliksemstralen, heeft niet nagelaten op onderscheidene plaatsen des lands groote onheilen te veroorzaken. Te Oud- Alblas zijn drie groote boeren-hofsteden getroffen en met de daaraan ver bonden schurenafgebrand. Te Sliedrecht is een schuit met grint geladen door den wind tegen den oever der rivier geslagen en gezonkengelukkig is de schipper met vrouw en 8 kinderen gered. Nabij Gorinchem is een aak gezonken waardoor twee menschcn zijn omgekomen. Nabij Houtrijk en Polanen onder Haarlemis de boerenwoning met inboedel van den land man Prins door den bliksem getroffen en afgebrand. Op Texel, alsmede in den omtrek van AVoerden en nabij Zwolle zijn verscheiden koeijen en schapen in het veld gedood, en te Nibbikswoude (N.-Holl.) is eene boerderij in de asch gelegd. Hel kamp nabij Zeist, heeft mede zeer veel geleden. Vele tenten zijn aan flarden gescheurd en de soldaten hebben een verschrikkelijkcn nacht doorgebragt, daar alles in een moeras was herschapen. De strijd der elemcnlen leverde op de heide een groolseh gezigl op, een uur lang was het licht niet van den hemel en iedere seconde zag men óf een vuurzee óf een stikdonkeren nacht. Te Oosterhout (Noordbrabant:) is de schade buitenge meen groot, twee huizen en vijf schuren zijn geheel ingestort en honderde boomen, onderscheidene meer dan een vadem dik, zijn geheel opengekliefd en verbrijzelden de stukken der boomen verscheidene ellen ver van de plaats geworpen. Door het vallen van een boom op een huis, is eene vrouw gedoodterwijl een kind met veel moeite is gered geworden. Op drie onder scheidene punten in de nabijheid van die plaats is brand ontstaan. TeRoozen- daal is de draad van den telegraaf op Zeeland, op eene lengte van 100 ellen van de palen geslagen. De dorpen aan weêrszijde van de Maas zijn over 't algemeen zwaar geteisterd. Behalve de vernieling der veldgewassen zijn te Bokhoven, Wellllemcrt en Wijk een ontelbaar getal boomen ontworteld of van hunne kruinen beroofd. Ook verscheidene huizen zijn zwaar be schadigd geworden. Te Veen zijn twee watermolens afgebrand en de graan molen is nagenoeg geheel omver geworpen. Verscheidene huizen zijn van hunne daken beroofdde ontwortelde boomen zijn daar niet te lellente Pouderoijen is een huis ingestort en zeer velen zwaar gehavend; een in de rivier voor die plaats liggend schip is gezonken, een ander aakje, aan

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1