alsmede van de onmogelijkheidom door middel van eene ophaalbrug, het verkeer te belemmeren op een punt, waar jaarlijks 200,000 wagens en 5 millioen voetgangers, dien stroom passeren. Door het geheele rijk valt de oogst zeer voortreffelijk uit. In 20 ja ren heeft men daarvan zulk een voorbeeld niet gezien. OOSTËIVRIJH. WEENEN, 4 Augustus. De Kardinaal-Aartsbisschop van Gran heeft voor de gasten die bij de in wijding van den Dom verwacht worden700 kamers in die stad gehuurd. Voor het landvolk worden groole tenten en gaarkeukens in gereedheid ge- bragt. Drie stoombooten zullen de gemeenschap tusschen Pesth en Gran onderhouden. Het geopperde plan om door middel eener onderzeesche telegrafische linie, Triest met Alexandric te verbinden; vindt hier veel bijval. In ver band met het ontworpen Suez kanaal, wordt deze onderneming als van onberekenbaar voordeel niet alleen voor Oostenrijk, maar zelfs voor den handel van het noordelijke en westelijke gedeelte van Europa geacht. RDSLAK». De Generaal illurawieff, Opperbevelhebber van den Kankasus, is op zijn verzoek uit die betrekking ontslagen, en lot lid van den Rijksraad be noemd. De Luit.-Generaal Vorst Baryatinski is in zijne plaats aangesteld. De toebereidselen voor het krooningsfeest te Moskou spoeden ten einde. Het Kremlim en de toren Joan Veliki zijn geheel onzigtbaar geworden door de siellaadjenwelke moeten dienen voor de verlichtingdie 3 dagen zal duren. Langs den weg, dien de stoet zal nemen, zijn overal op de daken en aan de vensters, tribunen gemaakt, om de menigte toeschouwers geschikte plaatsen te gevenniet een plek is daarvan vrij gebleven en in het groote kamp van Chodinsk worden onmetelijke tafels geplaatst, om het volk feestelijk te onthalen. De Keizer heeft bevel gegeven om de Geeste lijkheid van al de geloofsbelijdenissenook zelfs van de niet-Christelijkcn officieel tot het bijwonen van de plegtigheid uit te noodigen. Sir Ch. Napier bevindt zich heden te Petersburg. Hij bezoekt die stad thans als gast en niet als overwinnaar. De Grootvorst Constanlijn heeft hem met veel beleefdheid ontvangen. De Admiraal heeft op zijne reis Kroonstadt van nabij gadegeslagen, en is in zijne vroegere denkbeelden, ten aanzien van de krachtige verdedigingsmiddelen der stad versterkt geworden. Te Tiflis, eene handelstand in den Kaukasus, is den 26slen Junij des middernachls een hevige schok van aardbeving waargenomenvan het noordwesten naar het zuidoosten. TVRKIE. De Heer de Talleyrand zal zich aan boord eener kanonneerboot naar het Slangeneiland begevenen van daar naar Galatz terugkecren. Eene afdecling Montenegrijnen is over de grenzen getrokken en heeft Palanga omsingeld. Curchid-Pacha maakt zich gereed om hen te tuchti gen. Ook in Kurdistan zijn onlusten uitgebarsten. Volgens een officieel verslag zijn er bij den brand te Salonika 37 per sonen omgekomen en 317 gekwest. 226 magazijnen of winkels, 144 hui zen 2 moskeeneene badplaats en nog eenige andere openbare gebouwen zjjn vernield. De handel heeft zware verliezen geleden. Het verlies van den handelaar Abbott alleen wordt op ƒ1,150,000 geschat. Gelukkig was hij met zijn huisgezin op het land. De Gouverneur, iels van de aanwezigheid van het kruid vernomen hebbende, had vergeefsche moeite gedaan, om het te doen wegnemen; de eigenaar ontkende dal hij kruid had, en een onder zoek daarnaar had hij weten te voorkomen. Van den staat van het onderwijs in het Turksclie rijk wordt aan de Times eene beschrijving gegeven, waaruit wij het volgende ontleencn: De schrijver beweert dal het niet zoo geheel veronachtzaamd is, als men gewoonlijk meent. Vroeger werd in Turkye het onderwijs aan de zorg van particulieren overgelaten, terwijl de kosten uit talrijke makingen en stich tingen goed gemaakt werden en de Staat alleen bevoegdheid had lot loezigt. Het blijkt daaruit dal de Koran geenszins legen het onderwijs is. Sedert de verovering van Konslantinopcl tot het einde der laalstvorige eeuw is geen Sultan gestorven, zonder uit zijne eigen geldmiddelen eene of meerslichtin gen voor het onderwijs te maken. Dat voorbeeld werd in ruime male ge volgd door de rijke lieden in het geheele land. Zoo is er naauwelijks een dorp hetwelk niet eene mekteh, dat is eene lagere school, of oude stichting bezit, waar meer dan 95 ten honderd van de Mohammedaansche jeugd on derwijs geniet. Konstantinopel alleen telde in de laalstvorige eeuw 1500 mekiebs, waar kinderen lezen, een weinig rekenen en godsdienst leerden. Buiten deze scholen voor lager onderwijs werden al de groolere sleden des rijks met medressenof hoogere scholen voorzien alwaar taal- metaphysica-meet- en sterrekunde onderwezen werden. Alleen in Kon stantinopel vindt men thans 300 van die scholen. Boven de medressen stonden de scholen der Ulema's, voor de regtsgcleerdheid en de godsdienstleer. Aan dat stelsel van onderwijs ontbrak eene schakel tusschen de hoogere en lagere scholeninriglingen van nuttige kundigheden van hoogeren aard voor hen die geen geleerden werden. Hel is hetzelfde gebrek, hetwelk zich tot voor korten lijd nog in Engeland deed gevoelen. De medressen toch, zijn voorbereidende scholen voor het hooger onderwijs. In 1845 werd eene commissie benoemd, en haar rapport is de grondslag voor de thans bestaande inrigling. Het verliet het beginsel van particuliere scholen en stelde in plaats daarvan slaats-onderwijs. Het geheele onderwijs kwam onder leiding der Turksche universiteit, met- een blijvend hoofdbe stuur onder den naam van raad van openbaar onderwijsen verdeelde de scholen in drie klassen, voor eerstbeginnendenlot vorming van geleerden, en voor middelbaar onderwijs. Voor het lager onderwijs werden de mektebs lot grondslag genomen. Naar den wil harer stichters waren die scholen altijd verbonden geweest aan eene of andere moskee. Nu werden de mektebs over de wijken der onderscheiden sleden verdeeld, en de overbodige afgeschaft. Zoo heeft Konstantinopel nog slechts omstreeks 400 mektebs, vroeger 1500. Verder nam de Staat de inkomsten der stichtingen onder zijn beheer en betaalde daaruit de onderwijzers en de andere kosten van het onderwijs. Vroeger werd van de niet ongegoede lieden een schoolgeld van 2 piasters in de maand gevorderd; dit hield nu op, en het onderwijs werd om niet verkrijgbaar, ja zelfs verpligtend gemaakt voor elk mannelijk of vrouwelijk kind van meer dan 6-jarjgen ouderdomen aan alle werkbazen en neringdoenden ver boden, eenen leerling aan te nemen, die niet op eene lagere school onder wezen is. Voor de middelbare scholen werden de Fransche tot model genomen. Het onderwijs loopt er in 4 jaren af; in dien tijd ontvangen de leerlingen onder- rigt in de Arabische taal, het schrijven, de geschiedenis, de aardrijks-, reken- en meetkunde. Met de oprigting dezer scholen, die nooit tot het aanvankelijk bepaalde aantal van 14 gebragt zijn, namen de hervormingen een eind. Van de universiteit bestaat alleen het gebouw, hetwelk nu als hospitaal voor Fransche militairen dient. Het eenigewat de Staat tot nog toe voor het hooger onderwijs gedaan heeft, is de oprigting van sommige scholen voor eene bijzondere beslemming: zoo zijn er door den Sultan Malimud scholen voor de vorming van staatsambtenaren opgcrigt en aan dc moskeeën van Sultan Ahmed en van Sultan Suleiman verbonden; door de Sultane Valideh is eene school voor dezelfde bestemming gesticht; verder is er eene modelschool voor het aankweeken van onderwijzers; eene genees kundige, en eenige militaire scholen, alle te Konstantinopel. Er is nu eene commissie benoemd voor het hooger onderwijs die een nut tig werk kan doen: want het gemis aan goed hooger onderwijs is een be zwaar voor alle lakken van het algemeen bestuur, en maakt het aantal bekwame mannen in Turkye gering. Met de thans bestaande middelen is het, zelfs voor jongelieden van den besten aanleg, schier onmogelijk binnen 's lands eene goede opvoeding te bekomen; terwijl zij welke naar builcn- landsche scholen gezonden worden, slechts eene oppervlakkige kennis en beschaving opdoen, en ophouden Turken te zijn zonder Europeanen tc worden. STADS BERIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Zaturdag den 9dtn Augustus 1856, 's namiddags ten l£ ure. Onderwerpen 1». Benoeming van leden voor het stembureau bij de aanslaande verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. 2'. Rekening der Kamer van Koophandel en Fabrieken, 1855. 3°. Idem der Gazfabriek, 1855. 4°. Idem der Bank van Leening, 1855. 5". Slaat van af- en overschrijving van den Armverzorger der Oud-Catho- liekendienst 1855. 6°. Het vaststellen van het Kohier der plaatselijke directe belasting. 7". Request van B. Kreft, tot verhooging der aannemings-som van het rivierzand. 8°. Request van J. van Leeuwen, tot continuatie van het contract van het onderhoud van den Zijldijk en Munnikenboomgaard. 9". Verzoek om gemeentegrond door J. II. Schmier. 10°. Benoeming van een' Commissaris voor het Rotterdammer Veer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente LEYDEN, doen te weten, naar aanleiding eener circulaire van den Staatsraad-Commissaris des Konings dezer provincie, dd. 8 Julij dezes jaars litt. A. N". 5844 (2de Afd. Prov. Blad N°. 77, dat op Dingsdag den 12dcn Augustus aanstaande, des middags ten 12 ure, zal worden overgegaan lot de Openbare Aanbesteding van 50 Remonlpaarden en wel door de Hoofd-Administratiën van 1°. het lstc Regiment Dragonders, te Haarlem, 20 Paarden; 2°. 2de Arnhem15 3°. 4dc 's Grravenhage, 10 en 4°. Regiment Rijdende Artillerie, Leyden5 Dat de Aanbesteding bij gezegde Corpsen niet bij loten of partijen zat geschieden, maar voor hel getal in eens, zoo als hierboven is opgegeven, terwijl in de voorwaarden van aanbesteding de bepaling is opgenomen, dat een derde van de te leveren paarden van Inlandschen oorsprong zal moe ten zijn. Eindelijk, dat de voorwaarden, waarop de aanbesteding zal plaats heb ben, van nu af voor de gegadigden ter lezing liggen in de Bureaux van de Kwartiermeesters van genoemde Corpsenmitsgaders bij het Depart, van Oorlog en ter Provinciale Griffie van Zuidholland. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 26 Julij 1856. VAN LIv;BURG STIRUM, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. ftur0cvHjfec Stanb. Van den 31 Julij tot en met den 6 Augustus 1856. BEVALLEN J. Wijnbeek geb. van Kampen 1). J. Colpa ,geb. Kastcele, D. A. J. van Leeuwen geb. Koelhoff, Z. T. JurgensZ. M. C. Huge, geb. BekooyD. A. VerstratenZ. J. van Dijk geb. Edelaar, Z. J. M. Veis Heyn, geb. Sliggers, D. S. de Wolf, geb. Tange, D. D. Capleyn geb. BovenkerkZ. C. G. Guldemond geb. van Leeuwen Z. levenl. C. Dreef, D. C.A. Christiaansegeb. GroenD. C. van Duuren geb. van Velzen, Z. F. Stoute, geb. de Roos, Z. M. Roos, geb. Tegelaar, Z. G. J. Stam, geb. Kuyers, D. J. D. Sparenberg, geb. PlanjerD. J. H. C. Parmenliergeb. PlesmanZ. GEHUWD W. BollenJm. en J. BonteJd. F. van der Laaken Jm. en J. van Tongeren Jd. H. P. Persoon Jm. en S. A. Greeve, Jd. J. Hall- meyer, Jm. en F. Staveleu, Jd. M. van VlietWedr. en M. J. C. C. Bosch Jd. M. Bonte, Jm. en A. J. H. van OerleJd. J. Verhoog Jm. en F. C. Koornhof, Jd. J. Eduard Jm. en C. Schroef, Jd. OVERLEDENJ. Snijders, D.5 d. M. Maas. geb. van der Waals, 42 j J. Mclz, 75 j. Maria Cath». Bolslier, 31 j. J. KoeneD 10 w.J. Ran selaar 83 j. K. van der Does, geb Lansel66 j. A. van DoornZ.6 m. D. P. van Nouhuys, 48 j. J. TeugelsZ.7 w. M. BerenfengerD.7 w. C. de HaayZ.4 m. E. Le NobleD.10 j. N. Wildenberg, 56 j. A, Haas, 80j. N. Steenwijk, D 4m. N. J. Sanders, 82j. T. P.Smit,79j.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3