LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 6 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in liet jaar; de afzonderlijke Nemmers worden tegen lö Centen afgegeven. RINXENLANDSGHE RERIGTEN, LEYDEN-, A'iijrnsttis-. I Heden is de verjaardag van II. K. II'. de Kroonprinses van Zweden, ondsle docliler van Prins Frederik der Nederlanden op degebruikelijke wijze herdacht. Op den 13d0" dezer zal alhier eene feestelijke bijeenkomst plaatshebben van de leden van het voormalige vrijwillige Jager-Corps der Leydsche lloo- geschool, Ier viering van het 25-jarig herinnerings feest aan den veldtogl van 1830—31. Eene feestrede zal gehouden worden in het Groot Audito- i rintn der Iloogeschoolvan waar de fecslgcnoolcn zich en corps naar heleven buiten- de stad gelegen Zomerzorg zullen begeven, ten einde aan cenen gemeenschnppelijken maaltijdi, het verlcdene te herdenken en den vroeger gesloten vriendschapsband te vernieuwen. In dit locaal zal i ook in den avond' van Dingsdag den 12dcn eene voorioopige bijeenkomst plaats hebben. Wij twijfelen niet of Leydens ingezetenen, die voor 25 jaren zulke spre kende bewijzen gaven van hunne sympathie voor hel Jager Corps, zullen 1 gaarne door hel Uitsteken van vlaggen van hunne belangstelling in de her denking aan die onvergetelijken dagen doen blijken. Zaturdag 11. genoot Neeltje de Groot, aan den Singel even buiten de Zijlpoort woonachtig, liet zeldzame voorregt haren honderdsten verjaardag in goeden welstand te vieren. In weerwil van dezen Imogen ouderdom is zij nog in- staat eene kleine wandeling te doen en kan zij nog zonder bril ccnig naaiwerk verrigten. Hij Kon. besluit is aan eene Commissie uit de Staten van Zuidholland:, belast met het onderzoek van liet vastgesteld reglement voor hel Hoog heemraadschap van Rijnland, magtiging verleend om na de zomervergade ring der Stalen hare werkzaamheden voort te zetten. Door den Koning zijn tot Ouderwijzers in Neèrlandsch-Indie benoemd de Hoeren O». E. Hansen, te Oversell ieC.. C. Homburgte Arnhem; II. Prange, te Groningen; II. Schoemaker, te Kampen; J. C. Tamson, te Jutpbaas; R. J. L. Weyhenkc, te Apeldoornen W. Wilmes, te Wierden. Sedert 1848 zijn-reeds 40 Onderwijzers-voor Nederli Indie benoemd, het geen van eene uitbreiding van! het onderwijs- aldaar getuigd. Te Rotterdam is aangekomen Miss Bis-, vair Boston* in< Noord-Amerika', voornamelijk om de krankzinnigengestichten hier te lande in oogensehottw Ie nemen. Zij zal- de steden Delft, 's GravenhageLeydenHaarlem, en vooral het geslicht Meer-cn-Berg bezoeken. Directeuren van de te Rotterdam gevestigde Zuidliollandsclie Maat schappij lol redding van Schipbreukelingen hebben besloten te doen uitreiken: de gouden medaille en lollelijk geluigsclirift aan J. II. Willenbrink, gezag voerder van het barkschip Maria Magdalena-voor bel op den 25»lcn Maart, hij zeer onstuimig weder, redden der bemanning, bestaande uit 7 personen, van liet in zinkenden slaat verkeerende Amerikaansche barkschip Motto. Genoemde Kapitein had heil verscheidene dagen mensclilievend verpleegd daar zij in de laatste 8 dagen niels dan raatiwe lijnolie en dikke terpentijn hadden genuttigd; de zilveren medaille en loffelijk getuigschrift aan N. Tol man Spplbrink, tweeden stuurman, benevens aan J. F. Klaalztimmerman, en de matrozen A. van Balkum en W. van- der Plasgezamentlijk eene gel delijke belooning, voor liet bemannen der sloep, waarmede de schipbreuke lingen van dc Motto aan boord van de Maria Magdalena zijn vervoerd; en eene geldelijke belooning aan T. de Waard, schipper, P. Seip, sloeproeijer, F. Schweighart en M. van der Ploeg, voor krachtdadig verleende hulp aan de Arnemuidsclic visehsloep de Vrouw Wilhelmina. Op den 14dc" dezer zal van Harderwijk naar het Nieuwe Diep ver trekken, om den 16del1 aldaar scheep te gaan, eene afdeeling sterk 120 Onder-OIFicieren en manschappen, bestemd naar Oost-Indiü, onder bevel vail den Kapitein-Adjnnct van den generalen staf bij het leger in Indië .J. W. van Langen, mitsgaders de lst<! Luitt. J. Sodenkamp en J. C. ten Ham, beide van voornoemd leger en den lsle° Luit. der artillerie B. de Jong, welke drie eerstgenoemde Officieren van verlof naar Java lerugkeercn. In de laatste vergadering van de Prov. Staten van Drenthe, heeft de Heer Mr. J. Oosting, namens de Commissie, die ter bevordering van dc belangen der provincie bij liet ontworpen spoorwegnet, naar 's Iiage was geweestverslag uiigebragt. De Minister van Binnenl. Zaken is van gevoe len dat de provincie Drenthe niet van het spoorwegnet moet worden uitge sloten en zal al het mogelijke doendat een spoor van Groningen over Assen naar Meppel lot stand gebragt wordt. Te Groningen is een brief uit Queenstown ontvangen van den kok P. Jonkmandie uitgezeild is met eene Nederlandsche brikvatt Londen naar New-York, met landverhuizers en welke bij de Bahamibankis gestrand. Daarin komt o. a. voor: Voor ruim 12 weken kregen wij zwaar weder, gevolgd door donder en bliksemhetwelk ruim twee etmalen duurde. Ons schip wend geweldig geslingerd, zoodat wij zwaar lek kregen; des naclits teil 12- ure kregen wij een zwaren donderslag in onzen grooten mastzoo dat hij van een spleeten konden dns geene zeilen aanbonden noch het schip langer boven houdenzoodat onze kapitein besloot liet schip te verlaten en de sloep uit te zetten, zonder dat de passagiers er van wis ten. Voor dat wij evenwel dit hadden gedaan, hadden zij zich reeds in 2 sloepen begeven, maar wij moesienom niet te verdrinken, zooveel hunner in zee werpen als wij kondenlerwijl de anderen hunnen dood te gemoet zagen op het achtergelaten wrak. Van de 145 passagiers, zegt dc briefschrijver, moet niet ecu zijn tcregt gekomen. Alleen de bemanning, beslaande uit 12 man en den kapitein, is behouden gebleven. Te Enschedé is Zaturdag 11. de stoom-katoenspinnerij van de IIIIJan- nink en Zoon, afgebrand. Hoewel alles verzekerd was, is liet echter treu rig dat vele arbeiders daardoor plotseling zonder werk zijn. De Sloomp. deelt het vólgende mede omtrent den ontworpen Zeeuwscli- Limburger spoorwegdie de haven van Vlissingen in verbinding zal stellen met. Middel-Duitsehland'. Van Vlissingenop liet zuidelijke punt van liet eiland Walcheren, aan den mond der Schelde, rigt zich de weg op Middel burg, hoofdstad van Zeeland. De overlegt van het Sloe zal bewerkstelligd worden door een tolregt, of met sloomscbeep-brliggengelijk dit plaats heeft voor den overlegt van den Rijn te Rulirort. Van genen kant van liet Sloe wordt de spoorweg gevestigd op liet grondgebied van liet eiland Zuid- Beveland, 't welk de Engelsch-llollandsche maatschappij voornemens is met liet vasteland te verbinden, welke werken meer dan 14,000 bunders gronds lot weilanden moeten maken. In dit eiland dat weldra zal ophouden een eiland ie zijndoet de spoorweg Goes aan. Van den anderen kant van de Ooster-Scheklewelke men zal digten, gaal dc spoorweg langs Bergen-op- Zoom en verbindt zicli te Rosendaal, met den zijtak, welke het station met Breda verbindt. Te Rosendaal aangekomen, kan men of wel tot Breda den bedoelden zijtak ontleenen door een regt van doorloop te betalen of wel een spoorweg iu dezelfde rigling maken. Van Breda rigt zich de lijn vervolgens naar Tilburg's llerlogenboscliHelmont en brengt den weg te genover Veulo op den linker Maasoever. De geheele lengte van Vicrsen (op Pruissisch grondgebied), bedraagd 242,000 ellen, waarvan 210,000 ellen le vervaardigen. Hel benoodigde kapitaal voor den aanleg van de zen weg wordt geschal op ongeveer 30 millioen gulden. Zoo verzekert wordt, zai de dienst op detl Rijnspoorweg van Emme rik tot Wezel en verder tol Oberliausen met den eersten October kunnen geopend worden en de aansluiting afzoo zijn volbragt. Vervolg en Slot onzer mededeelingen uit het Verslag van Ged. Stalen aan de Staten onzer Provincie (zie ons uommer van Woensdag II.) In Hoofdstuk XIII. Landbouw, vinden wij omtrent boter en kaas liet volgende: De Hollandsche boler was op de Engelsche markten aanmerke lijk lager dan de Friesche en Overijsselsclie, hetgeen men meent te moeten toeschrijven aan het vervalschen der Hollandsche hooiboter, en wel door het vermengen met water, waardoor zij van 12 lot 20 pCt. wordt ver zwaard. Zulks is te meer te betreuren, omdat niet alleen de goede qua- liteil boler op die wijze wordt bedorven, maar daarenboven dat belangrijk artikel meer en meer in Engeland in minachting en wantrouwen wordt ge bragt, hetwelk ten slotte niet anders dan nadeclig moet werken. Hel aantal bouwerijen, waar in den regel Leydsche kaas wordt gemaakt, was minder dan in andere jarenvelen maakten van de afgeroomde tnelk waarvan men anders dc Leydsche of kotneinc kaas vervaardigde, zooge naamde Derby. Voor dc gewone Leydsche kaas bedong men den ongeleenden lioogen prijs van 16 a- 18 de 50 Ned. 9, en voor dc bovenbedoelde afgeroomde Goudsche Derby 18 a ƒ20 voor de 50 Ned. ffi, waarbij, tegenover de Leydsche kaas, de uitgaaf van nagelen, komijn, enz. werd bespaard, het geen voor bet oogenblik voordeden geeft, doch in de gevolgen eene nadee- ligc strekking kan hebben; immers door de kaassoort onder de goede zui vere Derby-kwaliteiten le vermengen, zou ons kaasartikel buiten 's lands, even als de boter, inde schatting kunnen dalen en wantrouwen inboezemen. Hoofdstuk XIV. Visscherij. De groote of zoutharingvisscberij is in 1855 uitgeoefend door 79 schepen, als: 66 uit Zuid- en 13 uit Noordholland elk bemand met 15 koppen, te zamen alzoo 1185 koppen. Door de 66 schepen van Zuidholland zijn te zamen in 66 eerste en 54 tweede reizen, aangebragt 1711 lasten, en door de 13 schepen uit Noordholland in 13 eerste en 13 tweede reizen 371 lasten haring, te zamen 2082 lasten. Dc eerste nieuwe haring werd tot 700 per tón verkocht en bij het einde van den jaagtijd ruimde de voorraad tot ƒ80 dc maatjes en ƒ47 de volle haring per ton og; eene besomming opleverende van 63,500, lielgecn bijna 2000 meer is dan in ltel vorige jaar.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1