.EYDSCHE COURANT. m os. 4 856. MAANDAG 4 AUGUSTUS. ])e Courant wordt Maandag Vrijdag uitgegeven. Die uit Zaturdag Avond. Woensdag en van Maandag komt o £>£<?nsrspy* (x &i: - Dn Prijs der Courant is f 12 z'x het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. RINNENLANDSCIIE REUIGTEN. LEYDEN 2 Augustus. Vermits de op Dingsdag II. plaats gehad hebbende herstemming voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal in dit hoofd-kïesdistrict door het bureau van stemopneming, op grond van art. GG der kieswet, niet geldigis verklaard, is bij ministeriele beschikking bepaald dat op Dingsdag 12 Aug. aanst. eene nieuwe vrije stemming zal geschieden. Gisteren avond heeft de Heer L. A. Chamerovzow, Secretaris van de Britisch and foreign antislavery Society, in de Waalsche kerk alhier eene voordrag! gehoudenter bevordering van hel doel van genoemde ver- eeniging, de afschaffing der slavernij. Hij heeft zich daarbij van de Fran- sche taal bediendterwijl een bevoegd vertaler zijne woorden in hel llollandsch overbragt, iets waarvan deze zich uitmuntend heeft gekweten. De Heer C. sprak op eene overtuigende wijze over de slavernij als strijdig met de natuur en de godsdienst; en deed vooral uitkomen hoe de mensch daardoor niet alleen belet wordt zich te ontwikkelenmaar ook in een staal van vernedering wordt gebragt. Hij wederlcgde vervolgens de bezwa ren die legen de afschaffing worden aangevoerd en verdedigde de slaven tegen de gewone beschuldiging van luiheid, waarvan hij door talrijke voor beelden de ongegrondheid bewees. Hij zeide niet geroepen te zijn den weg aan te wijzen die Nederland tot afschaffing der slavernij in de koloniën moest inslaan, daar hij slechts voor het beginsel in 'l algemeen streed, 's Mans woorden werden met belangstelling aangehoord en het is te wen- schen dat ze bij iedereen den lust hebben opgewekt, om met moed, maar ook met versland, mede te werken tot vernietiging eencr instelling, die in waarheid een schandvlek der menschheid mag genoemd worden. Het getal opgenomenenin het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt 27 Julij GO volwassenen12 kinderen, te zamen 72. 28 G1 14 n 75. 29 G7 16 83. 80 08 15 i) 83. 31 70 15 85. 1 Augustus 70 >i 10 86. 2 67 16 )i 83 Xe Amsterdam is Woensdag 11. door de Roeivereenïging de Iloop een wedstrijd gehouden, die door de tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik werd vereerd. Hel feest werd door eert prachtig vuurwerk besloten. Uit Gelderland wordt gemeld, dal de aardappelen aldaar sterk in prijs dalende zijn, geldende zij ƒ1.55 a ƒ1.60 het mud, kwade aardappe len zijn er bijna niet; er is wel sprake geweest dat er eenig bederf in de plant zou waargenomen zijn, maar dit heeft zich niet bevestigd en is er al eens een enkele stronk aangetast, zoo heeft het zich niet verder uitgebreid. Ook in Friesland slaat het met de aardappelen zeer voordeelig, leverende die plant namelijk buitengewoon veel op, terwijl de hoedanigheid voorals nog uitmuntend is; tengevolge hiervan is dan ook de prijs, in geen jaren zoo laag geweest als tegenwoordig. Op de buitengronden der Eems is dezer dagen het Bremer barkschip Livonia gestrand. De bemauning is met buitengewone zelfopoffering gered door 3 visscherslieden van Delfzijl, J. Hunt, II. Kip en F. Sleeboon. Laatst genoemde had zich reeds vroeger bij dusdanige gelegenheden onderscheiden. Te Well (Gelderland) waren dezer dagen de Geneesheer en de On derwijzer, de eerste met 2 zijner kinderen en de laatste met 5 zijner kwee- kelingen in een bootje de Maas opgevarenten einde te gaan baden. Een zoontje van den geneesheer ging het eerst te water, maar zonk plotseling in de diepte weg. De vader dit ziende, hoewel niet kunnende zwemmen, wierp zich oogenblikkelijk in den stroom, om zijn kind te redden, doch het mogt hem niet gelukken, ja zonder toegesnelde hulp, ware hij zelf ver dronken. Nogmaals wilde hij zich in de diepte nederslorlendoch het kind was reeds door een schipper uil het water gehaald. Het zien van zijn kind gaf hem het bewustzijn weder; onmiddellijk stelt bij geneeskundige pogin gten in het werk; doch helaas vruchteloos; hij koude aan zijne ecblgenoote •slechts het lijk van hun geliefd kind wederbrengen. Te Yenlo is aan den korporaal J. C. Aarts, van het 4de reg. infan terie een certificaat uitgereikt van wege den Burgemeester van de gemeente Deurne en Liessel, wegens zijn edelmoedig gedrag op den 246lC0 Julij, toen hij naar Venlo op marsch zijnde bij het uitbreken van eenen hevigen brand in die gemeente, eenen 60-jarigen grijsaard die, door ziekte aan zijne leger stede gekluisterd, in het brandende gebouw was moeten achterblijven, met levensgevaar uit de vlammen heeft geredna alvorens een aantal voorwer pen van waarde, in veiligheid te hebben gebragt. KATWIJK AAN ZEE,, 1 Augustus. Heeft Kapitein W. van der Plas, alhier, zich met eenige andere varens gezellen verdienstelijk gemaakt door in den storm van 8 op 9 Julij 11. de manschap van het in nood verkeerende Engelscbc visschersvaarluig the Rhine. met levensgevaar te reddenniet minder hebben de Ilecren D. Taat en J. Plokker Dzn. alhier, aanspraak op erkentelijkheid, daar het door hunnen onvermoeiden en werkzamen ijver is mogen gelukken, de bovengenoemde, zoowel door hare manschap als door vele anderen geheel verloren geachte Engelsche visscherssloep uit het zand te winden, en heden af te brengen; zoodat zij, vergezeld door de Bomschuit Zonder vlijt geen zegen, Stuur man T. van der Plas, van de Ileeren Taat Cazaux, heden tegen den avond naar Yarmouth onder zeil is gegaan. Te meer verdient dit vermel ding, daar genoemde Ileeren D. Taat J. Plokker Dzn. hierin geheel be langeloos hebben gehandeld omdat het vaartuigtoebehoorende aan den Heer Frenek te Yarmouth, geheel onverzekerden door den Kapitein schandelijk verlaten was. 'sGRAVENIIAGE, 2 Augustus. Bij Kon. besluit zijn benoemd lot Ridders der Orde van de Eikenkroon de Luitenants ter zee der lsle kl.G. T. G. Gobius, J. E. Buys, N. M.J. Krocf en de Hoofdcommiescn bij hel Dept. van Marine J. T. Jullien en J. Z. Bnrnet. Naar men verneemt is de Heer C. W. VinklmizenMed. Doctor van de hofhouding des Konings, benoemd tot Ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Bij Kon. besluit van den ls,en dezer is benoemd tot Minister voor de Zaken van de R. K. Eeredienst de Heer M1'. J. W. van Romunde, Raads heer in het Prov. Gereglshof van Noordholland, te Amsterdam. De nieuw benoemde Ministers van Marine en R. K. Eeredienst, de Ileeren Mrs. Lolsy en van Romunde, zijn naar hel Loo geweest om den ambtseed in handen van Z. M. af te leggen. Door Z. M. zijn benoemd lot Officieren van Gezondheid der 3dc kl. bij de Kou. Nederl. zcemagt, de kweekclingcn hij 's Rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen: J. B. Coomans de Ruyter, J. J. B. Vermyne, II. L. Iteeder, G. Luchlmans, II. van Stoekum, J. Idsinga, G. A. M. van Ewyk, 11. D. Roskes, W. Littel, Jhr. M. C. F. J. de Rotte en L. 1'. Vlaanderen. Toorts zijn benoemd bij de Kon. Akademie te Breda: lot Lector der 2dc kl., in de Wis- en Natuurkunde, de lleer Br. L. A. J. Burgersdijk, thans Leeraar der lslc kl.lot Lector der 2dc kl.in de Taal- en Letter kunde, de Heer Dr. 31. P. Lindo, thans Leeraar der Islc kl.; bij het wa pen der infanterie: bij het lsle reg., tot Kapitein van de 3de kl., den lslcn Luitenant W. von Wrangelvan het reg. grenadiers en jagers: hij hel G reg., tot lslco Luit. den 2del> Luit. K. F. A. van Emde, van het corps; bij het 8slc reg.tot 3Iajoor den Kapitein der lsle kl.C. N. Peperkampvan hel lste reg. van hel wapen; lot lslen Luit., den 2den Luit. J. F. Muller, van liet corps. Aan den Kapitein T. Bonn, van hel bataillon jagers N°. 27, in West- Indië, is op verzoek eervol ontslag verleend. Prins Frederik heeft zich heden op reis naar de badplaats Ems bege ven om Dingsdag aanst. tegenwoordig te zijn bij hel verjaarfeest zijner dochter, Prinses Louisa. Gisteren middag heeft er aan het Depart, van 3Iarine eene langdurige conferentie plaats gehad tusschen den nieuw benoemden en den afgetreden Ministerden Directeur-Generaal, den Kapitein ter zee Escher, en deu Secretaris-Generaal bij gemeld Departement, waarbij de lleer Lolsy de por tefeuille heeft aanvaard. Z. Exc. is gisteren middag naar Dordrecht vertrokken. Volgens de hul. Beige zal de Heer E. Sue zich alhier voor goed vestigen. BUITENLANDSCHE BEUIGTEN. BKLGIB. BRUSSEL, 1 Augustus. In den laatslen tijd is er veel gesproken over het voornemen des Ko nings, om ten behoeve zijns zoons van de Regering afstand te doen. 3Ien is thans stellig verzekerd, dal dit gerucht van allen grond is ontblootaan gezien Z. 31. zich op het gastmaal te Brugge, volgenderwijze heeft uitge laten Ik hoop dat de Hemel mij hel geluk zal schenken nog vele jaren aan uw welzijn te kunnen toewijden." De Aartshertog Albert van Oostenrijk is alhier aangekomen. Hij heeft in gezelschap van den Hertog van Brabant, de merkwaardigheden dezer stad in oogenscliouw genomenen is daarop naar Ostende vertrokken. Te Antwerpen is gebrek aan werkliedenom de schepen die met hout geladen zijn binnengekomen te lossen. Velen weigeren voor 2 fr. per dag te werken en eischcn verhooging van loon.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1