LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 28 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad S». 18. B1NNENLANDSCHE BEltiGTEN. 20 Juiy 57 volwassenen 15 kinderen, 21 60 9 22 72 14 23 69 13 1) 24 70 15 25 72 17 26 66 16 LEYDEN26 Julij. Uit Christiania wordt liet volgende gemeld: De Hollandsche sloom- korvet Merapi, waarop de Kroonprins der Nederlanden zich bevond, is Zondag avond (6 dezer) alhier aangekomen. Aan de brug werd de Prins van Oranje door den Onder-Koning ontvangen. Hij begaf zich onder de parade van eene compagnie infanterie naar het paleis. Den 7den heeft Z. K. H. in gezelschap van den Onder-Koning het Koninklijk slot en de verzamelin gen der Universiteit bezocht. Den 8steo dezer is de Prins met den Onder- Koning naar Hamar naar de landhuishoudkundige verzameling vertrokken. Den 12den zal hij, naar men hoort, van hier vertrekken om zijne vaart langs de westkusten van Noorwegen naar Finmarken voort te zetten. De Kapitein Falsen zal hem vergezellen. De Prins denkt op den weg naar Finmarken, ChristiansandSlavanger, Bergen, Drontlieim en Tromsö te bezoeken. Van Hammersfest zal hij zijne reis naar IJslandde Scbetland- eilanden en Schotland uitstrekken. AmstCour.) Het getal opgenomenenin het werkhuis gedurende de afgeloopcn weck is geweest als volgt zamen 72. 69. 86. 82. 85. 89. 82. De Arnh. C. deelt hel volgende uit Apeldoorn mede: Z. M. de Ko ning II. Zaturdag middag, in gezelschap van eenige Heeren aan het visschen zijnde (in het Grifkanaal), kwam ook voorbij de hut van A. Goudkuil, die aldaar met zijn talrijk gezin in de kömmerlijksle omstandigheden leeft. De vrouw van Goudkuil juist builen komende, werd verrast, toen haar een gedeelte der vangst werd aangebodenen niet mindertoen dit geschenk werd vermeerderd met een paar zilveren muntstukken. Was de vreugde in dat arme maar brave gezin reeds groot, wie schetst de verbazing, toen Z. M. na eenige uren wederkeerendeder vrouw eene beurs, waarin zich ruim 100 bevond, op nieuw ten geschenke gaf, ten einde daarvoor hare armoedige woning te herstellen. Onnoodig is het te zeggen hoe vader, moeder en kinderen de goedheid des Konings dankten. Binnen een paar dagen zal dan ook aan 's Konings verlangen gevolg worden gegeven. Uit Lekkerkerk wordt gemeld dat dezer dagen aldaar het eerste hout vlot, dat hier te lande onder Hollandsche vlag wordt ingevoerd, is voorbij gevaren. Het behoort aan de Heeren A. de Jong en Zonen te Willeskop, die het hout in de bosschen hebben gekocht, en na aldaar gerooid te zijn, even als vroeger de Duitsche houtvlotten, nu de rivier komt afdrijven. De opbrengst der entre'es voor de ter gelegenheid van het Costersfeest te Haarlem gehouden typografische tentoonstellingis geweest ongeveer ƒ1000, zonder de voordeelen van den verkoop der catalogussen. 1132 exemplaren werden verkocht van het aldaar geheel ten voordeele der armen gedrukte afbeeldsel van Coster, welk bedrag van ƒ113.20door Burgemeesters en Wethouders reeds is ontvangen. Op den 23sleil dezer is door den Kapitein-Luit.-ter-Zee J. J. van der Moore en de Luitenants-ter-Zee P. A. Matthijsen en L. G. Brocx aan den Vice-Admiraal E. G. van der Plaat, vroeger Bevelhebber van 'slands zee- magt in Oosl-Indiê, uit naam der Officieren, die onder zijne bevelen in lndiü gediend hebbeneen aandenken in zilver aangeboden. Het bestaat in een rjjk schenkblad, waarop met een toepasselijk opschrift, de namen ge graveerd zijn van 125 Zee-Officieren. Het stuk doet den vervaardiger, den Heer J. 51. van Kempen te Utrecht, eer aan. De Admiraal heeft zich bij de ontvangst daarover zeer gevoelig getoond en de Commissie bij zich ter lafel genoodigd. Naar men verneemt heeft de Officier-machinist II. Hardes een builen- landsch verlof van 3 jaren verkregen om naar Japan te vertrekkenten einde omtrent het stoomwezen onderrigt te geven. Die Olficicr zal der waarts vertrekken met de schroefschooncr, welke voor rekening van het Japansche rijk te Amsterdam wordt gebouwd. UtrC Te Amsterdam had in het midden dezer week een droevig ongeval plaats. Een matroos van het barkschip Graaf van Nassau, liggende in het Oosterdok, is uit den bramtop, ter hoogte van 150 voel, op het dek geval len en met gebroken hoofdschedelbreuk van de beide voorarmen en het rcgter-onderbeen, naar het gasthuis gebragt. In de voormalige Friesche Konings-stad Stavorenmet ruim 500 inw. is bij de onlangs plaats gehad hebbende verkiezing voor de Prov. Staten nie mand der slemgeregtigden opgekomende leden van het stembureau hebben mede hun stembiljet teruggehouden teneinde zich moeite en kosten te besparen. Op den 23sle» dezer heeft te Groningen het jaarlijksch examen bij het Instituut voor Doofstommen plaats gehad. Onder hen die met prijzen zijn begiftigd worden vermeld51. Oudshoorn van Leydenvoor het linnen- naaijen. Aan 16 kweekelingen wordt in dit jaar ontslag verleenddie in September weder door anderen worden vervangen. Over 's Herlogenbosch en omstreken beeft Donderdag II. een hevig on- wedcr gewoed. De bliksemvergezeld van de hevigste donderslagenis op verschillende plaatsen ingeslagen. Aan de Zuidwillemsvaart sloeg hij in eene herbergde talrijke daar voor den regen schuilende personen met stoelen en tafels door, tegen en op elkander werpende. Gelukkig kwamen allen er zonder letsel af. lil een belendend huis verbrijzelde bij al de vensterrui ten. Op de lot vertrek gereed liggende schroefstoomboot werd de Kapitein van zijn roer en voor over tegen den grond geslagen. 's GRAVENDAGE 26 Julij. Door Z. 51. zijn benoemd lot Ontvangers: te Harderwijk, de IlecrW. C. Ilcufke Kantelaar, thans te Kaalte; te Kaalte, de lieer J. C. Tcmminck, thans te Velp, zijnde zijne benoeming als Ontvanger te Heerlen ingetrok ken. Te Ophemert, de Heer J. Stam Jz. thans te Beusichem, en te Bcu- sichem de Heer G. J. Naber, geagreïerd klerk ten kantore der directe be lastingen te Leyden. Nog zijn door Z. 51 benoemd bij het lsle reg. vesting-artillerie, tot jstcn Unit. de 2df Luit8. Jhr. II. J. P. van der Wijck, van het corps, en P. A. II. G. Thesingh, van het reg. veld-artilleriebij het 2de reg. vesting artillerie, tot l8lcn Luit. de 2de Luit8. L. G. Berends, van het corps, en A. J. F. Egter, van het reg. rijdende artillerie; bij het 3de reg. vesting artillerie, tot Slajoor den Kapitein der l8tc kl. A. II. Drijfhout van Hooff, van den staf van het wapen. De Staats-C. van heden deelt het volgende mede: Heden werd aan Zijne Exc. 5Ir. J. J. L. van der Brugghen, 5Iinisler van Justitie, be zorgd een aan Zijn Hoog-Edel Gestr. geadresseerde brief met hel postmerk Nijmegen, welke met lak gecachettecrd geweest en onder weg geopend was. Hij was door den Postdirecteur te 's Ilage buitengewoon gecachelleerd en voorzien met bet opschrift: »Dal deze brief in zijnen tegenwoordige» toestand geheel open in het paket van den llhijnspoorweg te 's Hage ont- vangen en door hem verzegeld is, verklaart J. Pots." Genoemde Ministerverlangende dat het geheim der aan de post toever trouwde brieven op de meest opregle en krachtige wijs, zonder eenige de minste uitzondering, worde bewaard, heeft een zeer gestreng onderzoek bevolen. Gisteren middag beeft er bij II. 51. de Koningin, op het paleis het Huis ten Boschter cere van den Aartshertog Albert van Oostenrijkeen afscheids-diner plaats gehad. De Aartshertog is heden morgenna een verblijf van 4 wekenvan Scheveningen vertrokken. De Prins heeft zich naar II. 51. de Koningin begevenom een alscheids-bezock af te leggenen is vervolgens naar Delft gereisd. Hij heeft aldaar de kerken, den Koninklijken grafkelder en de overige merkwaardigheden bezigtigdeen déjeuner dinatoir bij den Heer Kolonel C. F. Sleurs gebruikt, en is daarna naar Brussel vertrokken. Lord Russellwiens komst was aangekondigdzal niet herwaarts komen; maar zijne familie, die zich sedert eenige dagen alhier bevindt, in de badplaats Ems ontmoeten. In de zitting van de Prov. Staten van gisteren is o. a. besloten zich te vereenigen met liet advies der Commissie in de zaak van de sluis te Schoonhoven, en alzoo omtrent het adres van den gemeenteraad aldaar, afwijzend te beschikken. Voorts is de begrooting der kosten van het Prov. bestuur, voor zoo verre het rijks-bestuur is, aangenomen. De Zomer-ver- gadering is daarop door den Commissaris des Konings, namens Z. 51., gesloten. BUITENLANDSCHE BEHIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 25 Julij. Op Woensdag, den derden dag aan de feesten gewijd, heeft de groote ge schiedkundige en zinnebeeldige optogt plaats gehadeen optogt die de geschiedenis van 10 eeuwen voor den geest bragt, en tevens het verledenc aan het tegenwoordige verbond. Noch kosten, noch moeite zijn gespaard om deze verlooning luisterrijk te doen uitvallen, en dit doel is volkomen bereikt. Voor het historische deel bestond de optogt uit onderscheidene groepen, waarbij o. a. voorkwamen St. Hubert, Godefroy van Bouillon, Boudewijn van KonstantinopelJacob van Arlevelde, Philips van Bourgon- dic, Keizer Karei de Ydc, Philips de IId<!, Slargarctha, Albert en Isabella,

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1