STA LIE. Het gemeentebestuur van Bologna beeft besloten Lij den Paus op de verwijdering van de Ooslenrijkschc bezetting aan te dringen. De Koning van Sardinië heeft amnestie verleend aan allendie wegens liet republikcinsche oproer, hetwelk in 1049 in Genua plaats gehad heeft, veroordeeld zijn. OOSTENRIJK. WEENEN21 Julij lie reis des Keizers naar Italië zal eerst in September plaats hebben. Vorst Esterhazy zal den 23st™ dezer naar Moskou vertrekkenter bijwoning vande krooningsplegtigheid. Vele prachtige rijtuigen gaan hem reeds vooruit, alsmede eenc bezending van 0000 flcsschen zeer fijne Ilon- gaarsche wijn. De gebeurtenissen in Spanje hebben alhier een diepen indruk ge maakt, daar men beducht was dat ook dc omwenteling in Italië het hoofd zou opstekenindien zij in Spanje al ware het maar voor cene wijl zegevierde. Te Oggersheim in Beijcrenwordt ccnc groote fluweelfahriekde eerste van dien aard in Zuid-Duitschland opgcrigt. Koning Lodcwijk heeft in te genwoordigheid van een aantal hoogc personaadjes den grondsteen tot dit uitgestrekt gebouw gelegd. Te Dresden heeft de verloving plaats gehad van Prinses Margarelha met Prins Carel Lodewijk van Oostcnrjjk, broeder des Keizers, thans Gouverneur van Tyrol en Voralberg. RUSLAND. Tijdens het verblijf der Russen op Japan in 1854 hebben zij Nagasaki Izoo naauwkenrig opgenomen, dat het dagblad voor de marine cene zeer goede kaart van de haven-versterkingen kan leveren. Deze versterkingen bestaan uit 38 batterijen met 137 stukken geschut, van geen zwaarder kaliber dan van 18 ponden. Naar de kaart te oordeelcnschijnt de rcedc zoo begunstigd te zijn door de natuur, dat zij van de zeezijde door Europe- sclic bouwmeesters en ingenieurs geheel ontoegankelijk zoude kunnen ge maakt worden. Btirgcrltjïij; een zijner medeleden in het Huis van Afgevaardigden, de lieer Summer, op stokslagen heeft onthaald, is door de Jury tot ecne boete van 300 dollars veroordeeld. Te Philadelphia is eenc op palen rustende landingsplaatswaarop zich minsten 200 personen bevonden, eensklaps ingestort, waarbij een 10-lal tnensehen het leven hebben verloren. FRANKRIJK. PARIJS, 22 Julij. De Keizer heeft, naar men zegt, aan de familie Montebello 2000 bun ders land in Algerië geschonken, onder voorwaarde dat kolonisten dien grond zullen bebouwen. Nog andere familiën, die zich door uitstekende diensten aan de tegenwoordige dynastie hebben onderscheiden, zullen op gelijke wjjze worden begiftigd. Men verzekert dat de Heer Dumas, veel kans heeft om tot Minister van Onderwijs te worden benoemd. De Moniteur berigt, dat uit Glasgow, Danlzig en Liverpool aanzien lijke geldsommen ten behoeve der ongclukkigen door den waterspood zijn ontvangen. De Mon. do V Armee weerspreekt de berigtenvolgens welke op eene groote schaal aan het herbouwen van Sebaslopol zou gewerkt worden. De Russische Regering begrijpt zeer welzegt dat bladdal die stad met hare inrigtingen voor de marine ook hare waarde verloren heeft, en dat het aan hare herbouwing thans te koste gelegde geld verspild zou zijn. In Augustus zullen er twee kampen opgeslagen worden, het eene op dc vlakte van Satory bij Versailles, en hel andere op de vlakte Saint-Maur bij het bosch van Vincennes. Te Argenleuil is eene geheime bnskruidfabriek ontdekt. De vervaar diger is gevangen genomen en het buskruid, salpeter, zwavel en houtskool in beslag genomen. Te St. Omer heeft cene schoone en bevallige jonge Dame, uit vrees voor het onweder's nachts een fleseh genomenwaarin zij meende dat wijwater was, en daarmede hare meubelen, klecdcrcn en bed besproeid, 's Morgens bleek het dat zij ongelukkig een fleseh met inkt daartoe had gebruikt, en staarde zij met groot leedwezen op al het bedorven goed. Te Dyon zijn door den feilen wind ecnige voor eenen winkel uitge stalde nieuwerwetsche hoepelrokken los geraakt en hebben tot groot ver maak der bevolking, behalve van den winkelier, met groote vlugheid onder elkander in de straten door de lucht gezwierd, totdat het den winkelier gelukte deze ligtzinnige rokken weder vast te leggen. Eene menigte diligences door de spoorwegen overtollig geworden, zijn dezer dagen van Lyon naar Afrika verzonden, voor de dienst tusschen Algiers en Constantine. In Algerie gaat van de 9 milliocn mud graan jaarlijks een derde ver loren dat bij gebrek van arbeidersaan de vogels en den zuidenwind ten prooi wordt. 4 millioen mud dient tot eigen gebruik2 millioen tot uitvoer. Die uitvoer zou dus 3 millioen meer kunnen zjjn en tegen 30 fr. gerekend geeft dit eene winstderving van 90 milliocn fr. SPANJE. MADRID, 17 Julij. De toestand dezer stad blijft steeds hoog bedroevend. Men begint thans het onheil dat ons getroffen heeft, eersL in al haren omvang te overzien. In sommige wijken der stad heeft eene ware slagting plaats gehad, en vol gens eene matige berekening kan men de verliezen aan wcêrszijden op 2000 man zoo aan dooden als gekwetsten stellen. Op de berigten der dagbladen alhier kan men weinig staat maken; want O'Donnell heeft zorg gedragen, de uitgave van alles wat voor hem niet gunstig is, te verbieden. Nimmer zag Madrid zulk een vreeselijke omwenteling als deze, waarvan de Maarschalk O'Donnell het werktuig was, die den opstand met onge hoorde barbaarschheid en gevoelloozc wreedheid heeft bedwongenmaar wiens rekening waarschijnlijk fout zal uitkomen. Dubbelhartig en laag heeft hij Esparlcro om den tuin geleid, Madrid tol een bloedbad gemaakt, en de dagen van 14, 15 en 16 Julij tot een afgrijzen bij liet volk, dat een maal vreeselijk tegen de troon en het regerende Huis zou kunnen uitbreken. De kerkelijke partij is verrukt over het gebeurde, en ziet haar rijk her steld, of evenwel dit Ministerie duurzaam 'zal zijn, wordt, bij de bekende vrijheidlievende gevoelens van sommige leden, zeer betwijfeld. Spanje, steeds als in het duistere omtastende, zal nog wel meuigen schok moeten verdureneer het arme volk wijs genoeg zal geworden zijnom noch door de oogen eener lichtschuwe geestelijkheid, noch door die van onkundige dolle liberalen te zien. Naar men verzekert is O'Donnell voornemens drie leden van het afgetre den Kabinet voor een krijgsraad te roepennl. de Ilecren ZabalaLnjan en Santa-Cruz, omdat zij niet lot demping van den opstand hebben mede gewerkt. De Maarschalk Narvaez is te Bayonne; misschien wil hij thans van dc gebeurtenissen gebruik maken, maar O'Donnell zal zich niet gemak kelijk de vruchten zijner overwinning uit dc hand laten rukken. Naar men zegt is hem de gezantschaps-post te Parijs aangeboden. Espartero bevindt zich te Almagro. De ontwapening der burgerwacht wordt voortgezet; 15,000 geweren zijn reeds ingekomenzoodat er nog omtrent 1000 ontbrekenwaarnaar huis zoeking zal geschieden. De Generaal Ealcon, te Saragossa, is van zijnen rang vervallen verklaard en zal mede voor een krijgsraad tcregt staanmaar volgens geruchten heeft hij reeds de vlugt genomen. Uit onderscheidene hui zen wordt er nog op voorbijgaande militairen gevuurd, waardoor nog enke len zijn getroffen. De Koningin heeft onderscheidene beschikkingen, ter gunste der gekwetstengenomenen 30,000 sigaren onder de bezetting doen uildeelen. De Fransche Gezant heeft de Koningin en Maarschalk O'Donnell geluk gewcnscht met de behaalde overwinning. Fan den 17 tot en met den 23 Julij 1856. BEVALLENC. Frankhuizengeb. de LeuZ. A. Simons, D.levcnl. J. WebbersD. W. Stolgeb. CedronZ. J. Neuteboomgeb. Hcymans Z.levenl. H. Lagerenberggeb. VersluysZ. J. E. FiouwD. J de Ru Z. C. S. Hakkenberg, geb. Groen, D. M. E. Hakkaart, geb. van den Berg, Z. J. M. C. de Haasgeb. SmaggeJ. J. M. van Dorpgeb. Quaadgras D. M. van TolZ. B. M. van Loongeb. KortmansZ. E. C. van Uldcn geb. LatervcerZ. A. M. Wttewaall van Stoetwegengeb. Westenberg D. GEHUWD: C. F. Piekaar, Jm. en E. Arkeveld, Jd. C. J. Brocaar, Jm. en C. Brugman. Jd. B. Plaizier, Jm. en F. Gressie, Jd. D. MeysingWedr! en M. van den ElideJd. W. van PoelgeestJm. en H. G. Jutting, Jd. B. van Dorsten, Jm. en C. G. Leembroek, Jd. J. D. Gotz, Wedr. en M. Ouds hoorn Wede. J. II. Laterveer, Jm. en M. J. Blansjaar, Jd. OVERLEDENAntje Simons, 33 j. M. J. van As, geb. Neukirchcn, 37 j. A. van der Meer, 70j.—<G. Gribling, D.10m. J. E. van 't Hooft, geb. Voet74 j. Geertrui Linker64 j. M. Wal69 j. C. Najc'rgeb. van lleusden, 64j. II. Starre, Z.5j j. J. G. Moncourt, D.2} j. KERKNIEUW». LEYDEN, 24 Julij. Gisteren is bij de Evang. Lutli. gemeente alhier, uit de nominatie van den dienstdoenden Kerkeraad, door den Grooten Kerke- raad gevormd het navolgende drietal van Predikantenalphabelisch gesteld Buckman, te Middelburg, Statius Muller te Zutphen; en Roll, te Edam. AO VEKTENTIEN. Getrouwd: H. W. WIGMAN van Ley den, en Rijswijk, 19 Julij 1856. C. II. ie COMTE Wed0 van N. Coudray. Getrouwd: B. van DORSTEN llz. en Leyden, 23 Julij 1856. C. G. LEEMBROEK. Getrouwd: A. H. PLOEG, van Arnhem, en Leyden, 24 Julij 1856. A. J. C. ZAALBERG. Door 's fleeren goedheid beviel heden morgen zeer voorspoedig van een welgeschapen DOCHTER, JUDINA DINGEMANS, hartelijk geliefde Echt genoot van Leyden, 24 Julij 1856. W. B. van ANDEL. Heden ontsliep in den Heerna een langdurig lijdenonze geliefde Moeder en Behuwd-Moeder CORNELIA van HEUSDEN, Weduwe van Abraiiali Najér in den ouderdom van ruim 64 jaren. De Kinderen en Behuwd-Kinderen namens dezelven Leyden, 21 Julij 1856. C. W. NAJÉR. Voor de zoo algemeene als hartelijke deelnemingwelke vriendenbeken den en ook onbekenden mij bewezen, bij het diep betreurde overlijden van mijn onvergetelijkcn Echtgenoot ALEE BROWN, in leven Predikant alhier, betuig ik, ook namens de mijnen, aan allen mijn iunigen en weemoedigen dank. Leyden, 24 Julij 1856. W. N. JONGENEEL, Wed. A. Brown. Voor de zoo vele bewijzen van deelneming, gedurende dc ziekte en het overlijden mijner geliefde Echlgcnoote ontvangen, betuig ik ook namens mijne Kinderen den opreglsten dank. Leyden, 25 Julij 1856. II. J. van WENSEN.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3