LEYDSCHE COURANT. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar He afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven VRIJDAG 18 JULIJ. BINlVEiVLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 17 Julij. j PROCES-VERBAAL van de opening der Stembriefjesdie ter benoeming van één Lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal den 15'Ien Julij 1856 zijn ingeleverd. Op heden den zestienden Julij des jaars achttien honderd zes en vijftig in de gemeente Leyden, hoofdplaats van het hoofdkiesdistrict Leyden, is door het bureau van Stem opneming in de ter inlevering van Stembrieljes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen ure. Het bureau is zamengesteld uit den Heer MC A. O. E. Grave Van Limburg Stirum, Burgemeester, Voorzitter, en de Heeren M. G. ten Sande en MC C. W. Hubrecht, Leden van den Gemeenteraad, Stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel negen en twintig Slembussen, bij hem gisteren i en heden overgebragt uit de Gemeenten Leyden, Oegstgeest, Rijnsburg, Katwijk aan j den Rijn, Katwijk aan Zee, Valkenburg, SassenheiinAVarmond, Leyderdorp, Kou- dekerk, Socterwoude, Voorschoten, AIkernade, Woubrugge, Piijnsaterwoude, Aalsmeer, Leymuiden, Ouder-Am stel, Uilhoorn, Nieuwer- AmslelTer Aar, Nieuw veen, Bodegra- ven, Zwammerdam, Alphen, Aarlanderveen, Oudshoorn, Hazerswoude en Benthuizen, j De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden ach tereen Vö'gens geopend en bevonden zeventien honderd vijf j en tachtig stembriefjes te bevatten. Dit getal rnet de lijst der Kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier Kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het Bureau heeft van onwaarde verklaard zes stembriefjes, die niet ingevnld zijn. Het getal der getdige ttitgebragte stemmen is mitsdien geweest zeventien honderd 7iegen en zeventig. Van dit getal zijn uitgehragt op de Heeren: Mr. G. Groen van Prinstcrcr 763 stemmen, Mp. G. C J. van Reenen 757, Mr. N. Sikkel Groos 133, Jhr. C. M. Storm van 's Gravesande 96. C. H. Geraerds Thesmgh 5, C. van der Tuuk 5, Jbr. I. J. Rammelman Elsevier 4, Mr. A. O. E. Graaf van Limburg Stirum 3, M. L. de Stürler, T. W. J. van den Aardwegl» en Mr. h E. Goudsrnit, ieder 2 stemmen, Mp. N. Olivier, Dr. Boursse Wils, L. M. A. Rant, Mr, P. van Outerrn, J. W. Roe'offs Valk, Mr. B. J. Gratama en J. BaFon Tacts van Ameroogen, ieder éënestem. Niemand de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen hebbende, zoo moet eene herstemming plaats vinden' over de Heeren MC GUÏLLAUME GROEN van PRINSTEREK, on Mr. GERLACH CORNELIS JOHANNES van REENEN. die geplaatst zijn op de lijst, bedoeld in Art. 104 der Wet, regelende het Kiesregt en de benoeming van Afgevaardigden Ier Eerste en Tweede Kamer. En zijn tegen deze opening van stembrieQcs, door de in de zaal aanwezige Kiezers geene bezwaren ingehragt. En is na afloop van dit een en ander Proces Verbaal opgemaakt, in tegenwoor digheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 16,,c0 Julij 1856. VAN LIMBURG STIRUM, Voorzitter. M. G. TEN SANDE,I 0. \V. HUBRECHT. Stem°Pnemers I)c Minister van Binnenl. Zaken heeft bepaald dat ten gevolge van de benoeming van Jbr. Mr. D. T. Gevers van Endegeest tot Minister van Bui- tenl. Zakendc verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal in het hoofdkiesdistrict Leydenzal geschieden op Dingsdag den 29stcn Julij aanst. Alsmede dat de herstemming ter benoeming van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistricl Leyden zal geschieden op Dingsdag den 29ste" Julij aanstaande. De TypographischeVereeniging Lour. Jz. Coster alhier, heeft zich gis teren morgen en corps, voorafgegaan door hun banier, naar Haarlem, tot bijwoning der feestenbegeven. De Middclburgsche Vereeniging den vori- gen dag alhier aangekomen, had zich daarbij aangesloten. De muziek van het reg. Rijdende Artillerie alhier in bezetting deed den stoet uitgeleide tot aan het station van den spoorweg. Deze optogt had eene groote menigte aanschouwers op de been gebragt. IIII. Boekhandelaren en Boekdrukkers hier ter stede hebben mede, gelijk op andere plaatsen, door het uitsteken van vlaggen, van hunne deelneming aan de feestviering doen blijken. Dc gedenkpenning door den Heer Elion, ter herinnering aan de ont hulling van het standbeeld van Lourens Jz. Cosier vervaardigd, stelt aan de eene zijde het standbeeld voormet het omschriftDe orbe meruit patria posuit [verdienstelijk jegens de wereld, geplaatst door het vaderland], en onder het beeldTypographiae pater [vader der Drukkunst] de keerzijde bevat eene allegorische voorstelling: de zon die door de nevelen breekt, met het bijschriftDispuls is nebulis fulget illustrior. Liang. XVI Jul. MDCCCLVI. [Na het verdrijven der nevelen blinkt hij schitterender. In gewijd 16 Julij 1856]. De St.-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's Lands mid? delen, over de zes eerste maanden van 1856, waaruit blijkt, dat die be dragen hebben ƒ26,276,857.59zijnde ƒ240,413.63 meer dan over genoemd tijdvak in 1855. Te Rotterdam is eergisteren de 596,t vergadering gehouden van het Nederl. Zendeling Genootschap onder voorzitting van den Hoogleeraar J. J. Prins, door wien de vergadering met toespraak en gebed werd geo pend. Door verschillende commissiën zijn daarin rapporten uitgebragt. De commissie, ten vórigen jare benoemd, betreffende de oprigting eener kweek school voor kinderen van Zendelingen, acht het, in overeenstemming met het gevoelen van eenige daaromtrent gehoorde Zendelingen zelf, wenschelijk dat die kostschool niet in Oost-Indië maar in Nederland worde gevestigd. De commissie voor de kleine stukjes hcrigt, dat daarvan in het afgeloopen jaar een totaal van 21,662 is verspreid geworden. De commissie voor de Indische talen, brengt rapport van hare werkzaamheden uit, waaruit blijkt dat eene nieuwe Bijbelvertaling in hel Maleisch door haar wel zeer wensche lijk, maar niet zoo dringend noodzakelijk wordt geoordeeld, om dc aan zienlijke kosten daarvoor vereischt nu reeds beschikbaar te stellen. De Heer van Gifse dringt deze zaak aan en brengt in het midden, dat andere be voegde beoordeelaars de tegenwoordige Maleische vertaling van den Bijbel als zeer gebrekkig beschouwen. Volgens de commissie van onderzoek en toezigt bedraagt het getal kwec- kelingën in het Zendelingshuis thans 13, waarvan 3 voor de uilzending ge schikt geoordeeld en geëxamineerd zijn door de commissie voor de Oost en West-Indische zaken. Drie niéuwe kweekelingen zijii aangenomen. Gisteren is de vergadering voortgezet en zijn alstocn de 3 Zendelingen, die naar Oost-Indië vertrekken zullen binnengeleid. Door den Voorzitter werd hun de instructie overgereikt en een hartelijk woord toegesproken, dat door een hunner werd beantwoord. Uil de gedane rekening en verantwoording bleek dat in het vcrloopen jaar ƒ87,680 was ontvangen en ƒ83,943 uitgegeven. De ontvangsten waren minder dan in het vorige jaar. De Vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels, hield eergisteren onder voorzitting van den lieer J. H. Gebhard, te Am sterdam, hare gewone vergadering. Ruim 100 boekhandelaren waren daartoe te zanten gekomen, terwijl 26 nieuwe leden Werden aangenomen, en de Heer C. C. v. d. Hoek alhier tot honorair lid der Vereeniging werd benoemd. Onder de werkzaamheden der vergadering verdient genoemd te worden, het geno men besluit tot het doen zamenslellen van een wetenschappelijk geordend zaakregister op de bestaande atphabetische Hollandsche boekenlijsten, door welks uitgave aan eene sinds lang gevoelde behoefte, zoowel voor den handel als voor de letterkunde, zal worden voldaan. Door de Lcllerkundige afdeeling der Koninklijke Academic van we tenschappen is hekend gemaakt, dat de wedstrijd op nieuw is geopend voor hen, die naar den prijs willen dingen, uitgeloofd door wijlen den Heer Iloeufft, voor het best gekeurde Latijnsche dichtstuk. De antwoorden moe ten vóór 1 Jan. 1857, bij den Secretaris den Heer Mr. 11. J. Koenenworden ingezonden. Uit de Langstraat (N.-Brabanl) wordt het volgende gemeld: Het be- rigt omtrent de laatste overstrooming is overdreven te noemen. Wel is het water op nieuw dc landerijen overgeloopendoch het hooi, dat nog niet was weggevoerdwas zeer geringterwijl een groot gedeelte daarvan nog behouden zal zijn. De hooibouw is buitengewoon voordeelig geweest, op sommige landen heeft men het dubbele van het gewas van voorleden jaar gewonnen. Over het algemeen is het hooi goed en droog binnengekomen. Ook de veldgewassen staan hier uitmuntend. Vele oude lieden verzekeren, dat zij nog maar zelden het koren zoo schoon en zoo vol hebben zien te veld staan. Men belooft zich alzoo eenen ruimen oogst. De boekweit staat ook over het algemeen goeden de aardappelendie men reeds hier en daar is beginnen te rooijenleveren een ruim gewas op, en zijn zeer goed van smaak; van de ziekte bespeurt men aldaar nog niets. Met de boom vruchten is het slecht gesteld. Peercn zijn er in het geheel niet, appelen zeer weinig. Met de fijne vruchten is het even zoo gesteld. Vervolg onzer mededeelingen uit het Verslag van Ged. Staten aan de Stalen onzer Provincie (zie ons vorig nomrner). In de geneeskundige school te Rotterdam bedroeg het aantal leerlingen en auditoren 59, als 48 mannelijke en 11 vrouwelijke. In het personeel der Lectoren, ten getale van 7, is geene verandering gekomen. Voor de inrigting voor doofstommen-onderwijs te Rotterdamdoor eene vereeniging van bijzondere personen tol stand gebragt en ingerigt naar de Duitsche methodedie in bloeijenden toestand verkeert en goede uitkomsten oplevert is ƒ1000 uil de Provinciale fondsen op de dienst van 1856 toege staan, en besloten een gelijke som op de begrooting van 1857 voor te dra gen. Het personeel der Onderwijzers in bovengenoemde inrigting bestaat uit een Hoofd- en drie Hulponderwijzers; een Onderwijzer in het handtcc- kenen en eene Onderwijzeres in vrouwelijke handwerkenverder wordt het godsdienstig onderwijs door drie Leeraren van de verschillende gezindheden

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1