FRANKRIJK. PARIJS 13 Julij. Men verwacht dat de lccning- dezer stad ten bedrage van 50 niillioen fr.die onlangs door de Wetgevende Kamers bekrachtigd is, niet vóór in de maand October of November verwezenlijkt zal worden. j)c zitting van den Senaat is heden gesloten. Ten behoeve van de noodlijdenden door de ovcrslrooming zijn ontvan gen: van het sled, bestuur van Birmingham 6,250 fr. en van liet bestuur eener stoombootmaatschappij in Ierland 2,520 fr. ])c namen van de lloofd-Olfieieren der artillerie, welke voor Scbaslopel gesneuveld zijnzullen op eene marmeren tafel worden gegriftwelke in de groole zaal der artillerie-school te Metz zal worden geplaatst. De Maarschalk Pélissier wordt in Augustus alhier verwacht. Ook deze stad zal hem een prachtig feest aanbieden. liet instituut heeft den dricjaarlijkschcn prijs van 30,000 fr.voor hem, die zich gedurende dat tijdvak in de wetenschap het verdienstelijkste heeft gemaakt, toegekend aan den Heer Fizeaux. De prijs van Gobert van 10,000 fr. voor heL beste werk over de Fransche geschiedenis, welke bij voortduring aan den lieer A. Thierry was verleend, is thans toegekend aan den lieer Martin. Dezer dagen meldden zich man en vrouw, beiden van 80-jarigcn ouder dom, bij het bedelaarsgesticht te S'. Denis, ter opneming aan. Zij waren in lompen gekleed; maar men was niet weinig verwonderd, toen men hen die klcederen uittrekkende, om ze tegen de klecderen van het geslicht te verwisselenin de zakken 70,000 fr. vond in bankbrieven en in goud. Hierover ondervraagd, antwoordden zij, naar een kosteloos verblijf te heb ben uitgezien, ten einde niet aan hun kapitaal te moeten raken, omdat men niet wist wat er gebeuren kon. Men kan wel denken dat dit paar aan stonds buiten het geslicht werd geleid. De temperatuur is hier dagelijks zeer afwisselend. Terwijl het bij dag zeer warm is, zijn de avonden en nachten zoo koud, dat men zich moet kleeden alsof het winter ware. De Academie van wetenschappenfraaije letteren en kunsten te Bor deaux heeft als prijsvraag uilgeschrevenEen onderzoek naar de over- slroomingen en hare oorzaken; alsmede naar de middelen ter voorkoming en bijzondere toepassing daarvan op het bekken der Garonne. De prijs is eene gouden medaille ter waarde van 300 fr. SPANJE. MADRIJ), 10 Julij. Bij voortduring spreekt men van verandering in het Ministerie. Men verzekert dat het geschil lusschen Spanje en Mexico zoo goed als vereffend is, en dat het Spaansche eskader, hetwelk naar Vera-Cruz gezon den was om aan de verloogen van onzen Gezant klem bij te zettennaar Ilavannah zal terugkeeren. Men heeft hier de gazometer, builen de poort van Toledo gelegen, in Brand willen steken; doch het bestuur heeft de misdaad voorgekomen. Er zijn troepen herwaarts ontboden. Er hecrscht veel bezorgdheid onder de inwoners; velen hebben hunne goederen van waarde in de bank van Spanje laten bergen, meenende, dat ze daar het best bewaard zijn. ITA LIE. De Kardinaal Patrizi is te Bome teruggekeerd. Ten opzigle van de door den Paus te nemen maatregelen, zal er veel afhangen van het verslag dat hij van zijne reis en van de gezindheid van Keizer Napoleon zal geven. Men verwacht nu weder eene amnestie tegen 1.Augustus, wanneer men de gedachtenis van de bevrijding van Petrus uit de gevangenis viert, welke viering daartoe zoo juist geschikt zou zijn. Volgens de opgave van een dagblad uit Milaan, zijn er thans 66 Kar dinalen, waaronder 45 Italianen en 21 die niet in Italië te huis belmoren. Onder het gemelde aantal Italianen zijn 9 van Bome en 21 uit de provin ciën van den Kerkdijken Slaat afkomstig. Er is thans geen sprake meer van de vermindering der Fransche be zetting te Bome, maar in tegendeel wel van die voltallig te houden, daar in 1855 1000 man aan ziekte zijn overleden. Uit Genua wordt gemeld dat de pauselijke gendarmes dezer dagen twee befaamde struikrooversnamelijk Grilli, op wiens hoofd een prijs van 500 krooncn gezet was, en Mannini, bijgenaamd den Bultenaar, gevat heb ben, maar dat Lazzarini, het hoofd der roovers in de Romagna, hun lot nog toe had weten te ontkomen. Door den Koning van Sardinië is', op voorstel van den Minister van Oorlogbesloten de stad Alessandria rondom van versterkingen te voorzien. Dit besluit is uitgelokt door de oorlogzuchtige houding van Oostenrijk in hel Hertogdom Parma. FRUISSEN. Te Custrin hebben onder de arbeiders aan den spoorweg ongeregeld heden plaats gehad. 1800 hunner zijn in opstand geraakt en hebben zich aan plundering schuldig gemaakt. Door de lusschenkomst. van de militaire magt zijn 7 personen gewond. De rust is daarop hersteld; en vele gevan gennemingen Hebben nog plaats gehad.- OOSTENKWH. WEENEN, 12; Julij. Heden is de Keizerin op het kasteel Laxenberg voorspoedig van eene dochter bevallen. Hel geschut heeft deze gebeurtenis aangekondigd, waarop terstond een Te Deum in de Stephanuskerk is gezongen. De amnestie bij deze gelegenheid geschonken is uitgestrekt lot talrijke staalkundige veroor deelden, terwijl de in Ilongarye en Zevenbergen verbeurd verklaarde goe deren terug gegeven zullen worden. De Keizer heeft 15,000 fl. geschonkenom verdeeld te worden onder die grondbezitters in Boheme, wier landen in Mei en Junij door den hagel schade geleden hebben. De Heer de I.csseps is van Parijs alhier aangekomen, en heeft bezoe ken afgelegd bij Graaf Buol, Baron Bruck en Vorst Melternich, die al len gunstig voor zijn plan zijn gestemd. Na ook een onderhoud met den Heer de Bourqueney te hebben gehad is hij naar Konstanlinopel vertrok ken, om de noodige vergunning van den Sultan te verkrijgen; iels waar aan men thans niet meer twijfelt, hoewel Lord Redcliffe de zaak zoowel bedekt als opcntlijk, zoekt tegen te werken. Omtrent de gift door den Baron Sinaden Koning van Griekenland aangeboden, zijn de beriglcn verschillend. Thans zegt men dat genoemde Heer eene som van 1 milliocn gl. lot herstel der Grieksclve financiën en buitendien 1 milliocn drachma's voor de oprigting ccner academie van weten schappen te Athene geschonken heeft. Te Bamberg heeft zich eene maatschappij gevormd lot het oprigten eener mechanische katoenspinnerij en weverij. Het kapitaal van 3 millioen guldens is reeds voltcekcnd. Te Rutgersdorf, nabij Presburg, is den 3'lcn een brand uitgebarsten, welke 41 huizen in de asch legde. RUSRAND. De Keizer heeft bij een dezer dagen genomen besluit aan de jongelieden van adellijke afkomst vrijheid tot het uitoefenen van onderscheiden beroe pen gegeven. Tot nog toe verloren zij den adelstand, wanneer zij zich aan den handel, aan industriële of finantiële ondernemingen wijdden. Te Petersburg zal een ruiter-standbeeld van Keizer Nicolaas worden opgerigt. De Baron Klod, bekend Russisch beeldhouwer, is met de uit voering belast. De Grootvorst Michaël van Rusland is te Wildbad verloofd met Prin ses Cecilia, de jongste zuster van den Hertog-Regent van Baden, waar door het vroegere berigt van zijne verloving met Prinses Maria, dochter van Prins Frederils der Nederlandenwordt gelogenstraft. Men heeft berekend dat Rusland in den laatsten oorlog ongeveer 300,000 man verloren heeft, daaronder gerekend de vloot in de Zwarte Zee, die met 38,000 koppen bemand was. Van deze zijn 23,000 zeelieden zoo door het vijandelijk staal als door ziekteom hel leven gekomen. Beriglen uit Archangel meldendat de noordenwinddie aldaar ge durende cenigen tijd heeft gewaaid, ontzaggelijke massa's pool-ijs in de haven heeft opeengehoopt, zoodat de zomer voor eene vinnige koude had plaats gemaakt en zelfs de scheepvaart belemmerd was geworden. De eerste Russische schroef-stoomboot heeft de haven van Kroonstadt verlatenom een proeflogt in de golf van Finland te doen. Het is naar het Fransche schip Napoleon gebouwd en voert 100 stukken geschut. De ma chinerie is in de Vercenigde Staten vervaardigd. TU IS li E. 11c llospodar van Wallacliye, Stir-Bcy, heeft het bestuur nedergelegd. Door de Regering was reeds vroeger, gelijk men weet, een Stedehouder benoemd om in zijne plaats het hoog gezag te voeren, tot dat de nieuwe staatsregeling der Donaulanden vastgesteld zal zijn. Een der Onder-Secrelarissen van den Rijksraad, Mitadh-Effendi, is in staat van beschuldiging gesteld, als verdacht van zich voor eene aanzien lijke som tot de uitreiking van een gewigtig stuk te hebben laten omkoopen. De 25,000 man Fransche troepen te Konstanlinopel maken zich gereed Turkye te verlaten; 3000 zijn reeds ingescheept. De Turken hebben 7000 paarden van de Franschen gekocht. Men schijnt thans stellig besloten te hebben te Konstantinopel een corps gewapende polilie-bediendenten bedrage van 60 a 80,000 manop te rigten, welke, goed bezoldigd, voor het handhaven van de binnenlandsche orde en rust zullen moeten zorgen. De Paeha van Aleppo heeft den cadi en 150 inwoners van Marasch gevangen doen nementer zake van het vermoorden van den Engelschen agent aldaar. Vele inwoners zijn van daar op de vlugt gegaan. In Syrië heerscht veel ongerustheid; men verwachtte er troepen, ten einde een op stand te voorkomen. IA E RKNIEIIW S. Ds. B. J. Adriani, te Haarlem, heeft het beroep van de Ned. Herv. ge meente te Utrecht aangenomen. Te Kampen is tot Predikant bij de Ned. Herv. gemeente beroepen D3. E. Laurillard, Theol. Doet. en Pred. te Zandpoort. STABS ItEKlfiTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den l7deu Julij 1856, 's namiddags ten 1 ure. Onderwerpen 1°. Verzoek van Bestuurders van het Minnehuis, tot het verder uitbetalen van subsidie. 2°. Aanvrage van de Administratie der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij lot wijziging in de voorwaarden voor het leggen der brug over de Haarlëmmervaart.' 3°. Adres van Mr. P. II. Berkhout, tot ontslag als Secretaris van Curatoren van het Stedelijk Gymnasium. 4". Bezwaarschriften tegen de kohieren der plaatselijke belasting, en het vaststellen dier kohieren. 5°. Benoeming van Bestuurders, uit de ingezetenen, over het Werkhuis. De BURGEMEESTER van LEYDEN doet te weten, dat op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen alhier is verzonden, het tweede deel van het Kohier voor de belasting op het Personeel, dienstjaar 1855 en 1856, bevattende de aangiften der Wijken V en VIinvorderbaar verklaard op den 7dc" dezer maand. E11 zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 14 Julij 1856. VAN LIMBURG STIRUM.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3