iii;itenlaM)sciie berigtênl gedeeltelijke vernieuwing der school en onder wij zerswoning, voltooid, en te Hekendorp een geheel nieuw schoolloeaal en onderwijzerswoning gebouwd. Te Krimpen aan de Lek en Ouderkerk aan den IJssel is de bouw van nieuwe en ruime scboollocalen aangevangen welke gebouwen weldra ge reed zullen zijn. Tc Kcdiclicm werd die school vergroot. Te Sehoonrewoerd is een geheel nieuw schoolloeaal en onderwijzerswoning in aanbouw. Tc Nieuwe Tongc is een geheel nieuw schoolgebouw en onderwijzerswo ning geslicht. Tc Rotterdam is door het gemeentebestuur een terrein aangekocht op den Gotulsehen Singel, ten einde daar ccnc nieuwe lusschenschool te bouwen, ter vervanging van het gebouwwaarin de lstc lusschenschool A. gehouden wordt, en dat in eenen toestand verkeerde, welke het meer dan wenséhe- lijk maakte, naar een ander locaal om te zien. Voor dit alles zijn de volgende subsidiën verleend: te Nieuwe Tonge ƒ2300; Krimpen aan de Lek ƒ2300; Sehoonrewoerd ƒ1335; Ouderkerk aan den IJssel ƒ0000; Kcdiclicm ƒ1000; IJssclmonde 1500; Alkemade ƒ500, en aan de Israëlitische school tc Oud-Beijerland 750. De afzonderlijke inrigtingen voor de gymnastie, ten getale van 0, zijn blijven beslaan. Overigens wordt op 21 van de 470 scholen daarin onder wijs gegeven. Vervolg hierna. 's GRAVENIIAGE15 Julij. Door Z. M. is de gouden medaille, ingesteld hij Kon. besluit van 24 Jan. 1841en een getuigschrift verleend aan Don Luis Antonio de Moda- riaga, gezagvoerder van de Spaansche brik Honor, voor het redden en ver zorgen der bemanning van de hij het eiland Aukins verongelukte Nederl. brik Jcannette, Kapitein L. Zuiderduin. Ook zijn aan een aantal personen zilveren en bronzen medailles, ingesteld bij Kon. besluit van 22 Sept. 1855, verleendwegens daden van moed en onverschrokkenheid. Tot Ontvangers zijn benoemd: te Gendringen en Nellcrdcn, de Heer M. II. van Hengelaar, thans te Lichtenvoorde; en te Harlingen, de lieer J. Wentholt, thans te Dokkum. Tot Notaris Le Roozendaal is benoemd 11. II. A. Wenning, thans in die betrekking te Tilburg. Bij Kon. besluit is eene Kamer van Koophandel opgerigt in de ge meente Rijssen (Overijssel). Z. K. II. Prins Oscar van Zweden is Zondag namiddag, ten een ure, van Rotterdam alhier aangekomen. Z. K. II. werd aan het station namens den Koning door den Heer Burgemeester dezer residentieden lieer Gene raal Duykcr en Zr. Ms. Adjudant, den Heer Mansfeld, verwelkomd. Van het station werd de Vorst met eene koninklijke hofkoets naar het hotel van het Zwccdsche gezantschap geleid, waar de Vorst door Z. K. II. Prins Frc- derik en de Ileeren, behoorende lot het gevolg van II. K. II. de Kroon prinses van Zweden en Noorwegen, werd begroet. Aan gemeld hotel be vond zich eene ecrewacht van grenadiers, onder bevel van den Kapitein K. W. O. van Leschen, aan wien de Prins zijnen dank heeft betuigd voor de hem gebragte eerbewijzen. Z. K. II. heeft zijne opwachting gemaakt bij H. M. de Koningin en daarna bij Prinses Fredcrik en de Kroonprinses van Zweden en Noorwegen. Onder de genoodigden lot het diner, dat door Prins Fredcrik ter eere van Z. K. 11. werd gegevenbevonden zich de Aartshertog Albert van Oos tenrijk en gevolg, alsmede de Baron von-Doblhoff, Buitengewoon Gezant van den Keizer van Oostenrijk bij het Nederl. Hof. Z. K. II. heeft zich gisteren morgen naar het Loo begeven, om zijne op wachting te maken bij Z. M. den Koning, van waar hij spoedig zal terug komen. De Heer von LöwenskioldZweedsch Gezantvergezelt hem derwaarts. De Prins zal ook een bezoek brengen bij II. BI. de Koningin-Moeder en Prins en Prinses Hendrik, le Socsldijk. Gisteren avond is er op het pavcljoen van Z. K. II. Prins Frederik le Schevcningen eene soire'c gehouden, die zeer luisterrijk was, en o. a. bijgewoond werd door den Aartshertog Albert van Oostenrijken den Pruissischen Minister-President von Manteufïel. IIH. KK. 1III. Prins en Prinses Hendrik zijn uit de residentie naar Soesldijk vertrokkenom aldaar gedurende cenigen tijd bij de Koningin- Moeder tc verblijven. Naar men verneemt zal II. K. n. de Kroonprinses van Zweden en Noorwegen zich Vrijdag a. s. van hier naar de badplaats Ems begeven. De Baron von ManteufïelMinister-President van Pruissenis heden morgen ten 10 ure uit de residentie naar Antwerpen vertrokken, om van daar de reis naar Berlijn voort le zetten. Het stoomschip Gedch, den 22stcn Jnnij uit Oosl-Indië te llellevoclsluis binnengekomenis in den morgen van den 10dea dezer builen dienst en het e'tat-major op non-activiteit gesteld. - liet muziekcorps van hel Regiment Grenadiers en Jagers is heden morgen van hier naar llaarlcm vertrokkenten einde zich gedurende de feestdagen op verschillende plaatsen te doen hooren. BËLGIR. BRUSSEL, 14 Julij. Bij gelegenheid van de gedachtenisviering van 's Konings troonsbestijging zal er een onderscheidingsteeken worden ingesteld voor militairen, die 25 jaren werkelijke dienst hebben. Volgens de beriglcn bij de Regering omtrent den staat der veldgewas sen ontvangen, zal de oogst in dit jaar, zonder niet le voorziene onheilen, zeer voordeelig nitvallen. De matroos te Antwerpenvan wien wij eenige dagen geleden ver meldden dat hij door den bliksem was getroffenis overleden. Nabij Ninove is eene landhoeve door den bliksem getroffen en afge brand. Twee paarden en een varken zijn bij die gelegenheid door den lichtstraal gedood. ETiCfEIiAM®. LONDEN, 13 Julij. De Koningin zal morgen de artillerie, uit de Krim teruggekeerdin oogenschouw nemen. Men zcgL dat Lord Palmcrston benoemd is tot Ridder van den Kouscband. Lord Hardinge heeft voor hel Opperbevclhebbcrschap van hel leger bedankt. De reden hiervan moet zijn dat de Regering voornemens is be langrijke veranderingen bij het leger in le voeren. Hel leger zal voortaan jaarlijks worden bijeengetrokkenten einde grootc oefeningen te houden. Op deze wijze geloofl de Regeringde krijgsmagt met weinig kostenop de hoogte tc houden om in geval van oorlog met vrucht te kunnen dienen en uitgebreid te worden. De Morning-Post deelt mede dat de Hertog van Cambridge thans tot Opperbevelhebber is aangesteld. Van zijne jeugdige I krachten, en de ondervinding in de laatste tijden doorhem verkregen, ver wacht men veel goeds. In het Huis des Lords heeft Lord Lyndhurst de door den Keizer van Rusland verleende amnestie ter sprake gebragt en gezegd, dat die slechts hersenschimmig en onvoldoende was. Lord Clarendon erkende, dat zij de rcglmatige verwachtingen van het Parijsche congres had le leur gesteld, doch keurde het af, dat daarover thans eene beraadslaging zoude gevoerd worden, welke de Polen meer bcnadeclcn dan lot voordeel zoude zijn. Aan het slot zijner rede liet genoemde Minister zich vojgenderwijze uil: Wat geleid heeft lot een genadeblijk van zoo beperkten omvang kan ik niet zeggen; maar ik weet, dat alleen door het gerucht van eene wezen lijke en algemeene amnestie te Warschau zeer groole geestdrift voor den Keizer opgewekt is, en de blijken daarvan moeten, dunkt mij, vóór den Keizer slrcelend en, als ik mij zoo uitdrukken mag, aanmoedigend geweest zijn; want zoo veel wij met de inborst des Keizers bekend zijn, en oor- deelende naar hetgeen onder zijne persoonlijke leiding geschiedt, mogen wij zeggen dat hij regtvaardig en edelmoedig is. Voor zoo ver wij kunnen nagaan, weet hij wat zijn volk te lijden heeft, wcnschl hij het geluk zijner onderdanen le bevorderenen heeft hij innig besef van de verantwoorde lijkheid welke op den onbeperkten beheerscher van een groot rijk ligt. Indien dat oordcel over het karakter des Keizers juist is, moet ik geloo- ven dat Polen iels meer dan de bekende amnestie van hem verwachten mag. Maar indien de Keizer iets voor Polen wil doendan moet het eene vrij willige daad zijn; en eene beraadslaging in hel Parlement of de uiting van een persoonlijk gevoelen zou voor het belang van dat land mijns inziens weinig bevorderlijk zijn. De persoon van Richard Dunne is door de Rcglbank veroordeeld om in een krankzinnigengesticht te worden geplaatst. Ilij hield niet op de Koningin met brieven lastig te vallenzich verbeeldende in liefdesbetrekking met haar te slaan. De Admiraliteit heeft twee stoomschepen ter beschikking van den Gou verneur van de Kaap de Goede Hoop gesteld. Deze schepen hebben vroe ger in de Krim dienst gedaanen aldaar door hunne bijzondere eigenschap pen zeer goed voldaan. Op het eene schip brengt de machine die de be weegkracht geeft, tevens een werktuig in beweging, waardoor 7 a 800 bushels koren worden gemalen. Op het andere schip worden op dezelfde wijze twee groole ovens aan den gang gehouden, die dagelijks 10,000 N. 16 brood opleveren. De Moming-Post heeft een dankadres van de studenten le Turyn openbaar gemaakt, waarbij zij hunnen dank aan de Engelsche dagbladpers toebrengen, voor de ondersteuning aan de zaak der Italiaansche vrijheid verleend. Donderdag 11. is te Windsor een hollend paard met eene onstuimige vaart legen het open rijtuig van den Generaal Brooks aangevlogen, zoodat de Generaal er uitgeworpen werd en voor dood is opgenomen; zijne doch ter werd insgelijks er uitgeslingerd en gekwetst. De uitgestrekte spinnerij van den lieer Joseph Ainsworlh, le Bolton nabij Manchester, is door brand geheel vernield. In eene steenkolenmijn in de Blaina-vallei hebben 11 arbeiders door eene gasontploffing het leven verloren. Waarschijnlijk zullen 1500 a 1800 man van het Italiaansch hulplc- giocn, dat nog op Malta is, zich naar Buenos Ayres begeven. Volgens de hun gedane aanbiedingen zal ieder hunner daar eene woning of hoeve, bij het genot van onafhankelijkheid, worden geschonken. Reeds treft men in dien Slaat ongeveer 1500 Italiaansche volkplanters aan, welke het zeer goed gaat, terwijl aan den grond en het klimaat van Zuid-Amerika door hen welke lot die Natie behooren de voorkeur boven Canada en de Kaap de Goede Hoop gegeven wordt. Sedert eenigen tijd is men in de Vereenigde Stalen van N.-Amerika begonnen regtstreeksclie betrekkingen aan te knoopen met den handelstand in Europa, lot het drijven van den wolhandel, zonder lusschenkomst van de Liverpoolsche kooplieden. Dit voornemen bestaal ook thans in Australië, alwaar de kooplieden trachten de wol regtstreeks aan de Fransciien te ver- koopen. In 1855 zijn reeds 50,000 balen op die wijze verkochtin tegen overstelling dat vroeger door Engelsche tusschenpersonen slechts 5000 halen werden geplaatst. Onder de uitvindingen die in den laatsten lijd in Amerika zijn gedaan trekt vooral de aandacht een rustbed, waaraan de eigenschap is verbonden om den daarop slapenden persoon op een bepaalden lijd te wekken. Eerst hoort men een zachte aangename muziekdie door eene tweede maar meer onaangename symphonic wordt opgevolgd. Zoo de slaper hieraan nog geen gehoor verleenddan opent zich door behulp van een aangebragt mechanis- mus, de vloer van het ledekant, en de hardnekkige slaper valt zonder mu ziek op den grond

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2