COURANT. LEYDSCIIE iV. 84. MAANDAG 14 JULIJ. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt .uit Zaturdag Avond. BHVlVBIVLAIVDSCnrc BERIGTKIV. LEYDEN, 12 Julij. Van verschillende zijden is ons de plaatsing verzocht van de twee onder staande berigten (Amsterd. Courant, 11 Julij 1850).Wij ontvangen uit Leyden het bc- rigt dat de Heer Mr. G. C. J. van Reencnoud-Minister van Binnenl. Zaken, aan het bestuur van de Kiesvereéniging: Grondwet en Koning aldaar, bij een schrijvendd. gisterenkennis heeft gegevendat hij voor de hem door die Yereeniging aangeboden Candidatuur voor hel lidmaatschap dei- Tweede Kamer van de Slalen-Generaal bedankt, omdat het hem thans on mogelijk zou zijn dit lidmaatschap aan te nemen. Naar men uit een goede bron verneemt, is het gerucht, alsof de lieer Mr. van Reenenvoor de Candidature lot het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaalin het kiesdistrict Leyden zou bedankt hebben, volkomen ongegrond en uit de lucht gegrepen, Door C. A. Emeis, Amanuensis aan de Academische bibliotheek al hier, is na lang en veel onderzoek eenc uitvinding gedaan die schijnbaar van weinig waarde, werkelijk van groot belang is, namelijk: een middel om uil boeken, platen, kaarten of andere gedrukte papieren, vlakken weg te nemen. De laatste proeven van zijn onderzoek leveren het bewijs tot welke hoogte hij dit reeds gebragt heeft. Een boek in de lGdc eeuw ge drukt waarvan de bladen doortrokken warén van de olie van den druk inkt, werd gezuiverd en blank weêr gegeven, zonder dat de letters iets hunner helderheid verloren hadden of beschadigd waren. Engelsche plalen die veelal door den tijd geel worden en daardoor de keurigste gravures in waarde doen verliezen, werden lot hunne vroegere witheid, zuiver en hel der teruggebragtzonder dat de druk er iets door leed. Voor cenigc proe ven aan liet oordeel van een paar Hoogleeraren onderworpen erlangde hij de meeste voldoening. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Junij 1855 en 1850, alsmede van die opbrengst over de 0 eerste maanden dier beide jaren. persoon achtervolgd en tegen den grond geworpen, met hel kennelijk doel om haar van een gouden halsslot en een zilveren beugeltasch te berooven maar de meid sterk zijnde, greep den deugniet in den halsdoek, waardoor de uitvoering van zijn plan mislukte, en zij na eene worsteling met den schrik vrijkwam. Na den middag besloot men om hiervan aan den Burge meester kennis te geven, en met hare beide broeders op weg zijnde, komt hen een manspersoon tegen, die zij dadelijk herkent voor den persoon die haar des morgens heeft aangerandzij geeft zulks aan hare broeders te kennen, die hem gevangen namen en in handen der policie overleverden. Alhoewel men aan zijne schuld niet twijfelt, heeft men hem echter, bij gebrek van genoegzame bewijzenweder op vrije voeten moeten stellen. Uit Groningen wordt gemeld dat de typhus ziekte zoowel in aantal van nieuw aangetasten als in hevigheid van vorm, afneemt. Zonder twijfel hebben ook de ijverige bemoeijingen der typhiis-commissie hel hare toege- bragtom dezen meer gunstigen toestand te weeg te brengen. Uil Middelburg wordt thans gemeld dat de moeijelijkhedendie zich hij de storting van het kapitaal voor den Zeeuwschen spoorweg hadden op gedaan, uit den weg zijn geruimd. Ten gevolge van den stormwind in den nacht van den 9Jcn is een groot gedeelte van de Langstraat in Noordbrabant, onder geloopenwaar door veel schade aan het nog op het land aanwezige hooi is toegebragl. 's GRAVEND AGE, 12 Julij. Bij Kon. besluit zijn een aantal Kadets en Onderofficieren tot Luitenants luj onderscheidene corpsen van het leger aangesteld. De St.-Cour. deelt een voorstel mede door den Minister van Binnenl. Zaken aan den Koning gedaan, waarbij, met het oog op de aanstaande doorsnijding der landengte van Suez, de wenschelijkheid wordt betoogd om de aandacht van den handelstand en der reeders op die verandering te vestigen, waardoor de weg naar Indiö zoozeer verkort zal worden, en de benoeming eener Commissie wordt aanbevolen, ten einde: 1". een onder zoek te doen naar de gevolgen der doorsnijding voor den handel en de scheepvaart in het algemeen en voor die van Nederland in het bijzonder; 2". de wegen en middelen aan te wijzen, om bij de veranderde omstandig heden ons aandeel in handel en scheepvaart te behouden en zoo mogelijk te vcrgroolen; en 3°. opgave te geven van hetgeen door de Regering kan gedaan worden, om de pogingen onzer nijveren in deze te bevorderen en te ondersteunen. Z. M. de Koning heeft hieraan terstond gevolg gegeven door de instelling van die commissie en haar belast met het onderzoek der zaak waaromtrent zij, binnen den kortst mogelijken tijd, een verslag zal aan bieden voor openbaarmaking geschikten waarin al die bijzonderheden belmoren vermeld te worden, welke voor den handel en de rcederijen, en ook voor de Regering nuttig kunnen wezen. Tot leden dezer commissie zijn benoemd: E. P. de Monchy, Pres. der Nederl. Handelmaatschappij, te Amsterdam, (Voorzitter); Jb. Spengler, A. van llyckevorsel Hz., J. Buys 't Dooft, C. J. Sprenger en J. van Hulst, Presidenten der Kamers van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, Rot terdam, Dordrecht, Middelburg en Harlingen; Mr. G. de Clercq, Secr. der Nederl. Handelmaatschappij; L M. F. Plate, Oud-Pres. van de factorie der Nederl. Handelmaatschappij te Batavia, te Delft; F. W. Conrad, Hoofd ingenieur van den Waterstaat, te 'sGravenhage; Paul van Vlissingen, fa brikant te Amsterdam; J. W. L. van Oordt, Directeur der Nederl. Stoom boot-maatschappij, te Rotterdam; Mr. S. Vissering, Hoogl. te Leyden; en Mr. M. A. M. 'sGravesande Guichcrit, T.eeraar aan de Kon. Academie, te Delft, (Secretaris). Deze commissie zal hare bijeenkomsten houden te 's Gravenhage. Bij den Minister van FinanciCn is ontvangen een coupon groot ƒ2.47;, door een onbekende, onder het postmerk Maastricht, voor 's Rijks schatkist ingezonden. De Minister van Finantien zal op Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. 's HERTOGENBOSCII10 Julij. Gisteren is alhier de algemeene Vergadering der Nederl. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank geopenddoor het lid des Uoofdbestuurs Mr. A. de Vries Jrz. van Amsterdam, bij afwezendheid van den Voorzitter Mr. C. E. d'Engelbronner. Gelijk als in het vorige jaar traden ook nu onder scheidene sprekers op, te weten: 1°. Dr. D. van Lankeren Malthcs, van Amsterdam, die over het verderfelijke van den jenever handelde, ten einde daardoor de belangstelling op te wekkenof bij henwaar zij verflaauwen mogtdie verder aan te vuren 2°. Mr. J. L. de Bruin Kopsvan 's Gra venhage, die eene redevoering hield over de middelen, die buiten de Ver eeniging konden worden aangewendom zedelijkheidgezondheid en maat schappelijke welvaart onder de mindere standen te bevorderen; 3°. J. Bak ker, mede van 's Gravenhagedie de afschaffing der slavernijop eene MIDDELEN. Ges!agt(6y opcenten en invoer Binnenl. Gedistilleerd (idem) Buitcnl. Gedistilleerd (idem) Likeuren (idem) Gemaal (eigen middel) Wijn, Fruit- enKunslwijn(»rf Zuivere opbrengst over de maand Junij. 1855 1773.93; 3052 52 64 22; 8275.02; 2133.15 ƒ15298.80 1850 Zuivere opbrengst over de G eerste maanden. 1855 1520 801/ 5382.051 1418 08 994.84 4507.10 1790.80 I 10994 17 18152.11 999.01 47830.131 7805 05 ƒ15080.94 85781.07.! 1850 10140.33 19493.03 1879 77; 1013.17 28435 07.; 0840.77' 07802.75; 6 Julij 58 volwassenen 19 kinderen 7 07 19 8 70 20 9 69 18 10 70 18 11 71 18 12 0G 18 liet getal opgenonieneuin het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt zamen 77. 80. 90. 87. 88. 89. 84. Bij den storm in den nacht van Dingsdag op Woensdag is te Katwijk de Stuurman W. de Jong, voerende de bom N°. 14 van de Kalwijksche maatschappijbij het doen landen van zijn vaartuig over boord geslagen en verdronken, terwijl het lijk nog niet is gevonden, Hij Iaat eene weduwe en 5 jonge kinderen na. De Directeur der Maatschappij D. Taatheeft zich bereid verklaard de giften te ontvangen die men ten hunnen behoeve zal willen afzonderen. Te Hilversum is door II. van Santen, bij den burgerlijken stand aan gifte gedaan van de geboorte van zijn 28slc kind, waarvan 13 bij zijne eerste en 15 bij zijne tegenwoordige echtgenoolc. Donderdag avond is tusschen Maarsscn en Utrecht eene koe uit de weide ontsnapt, die op den spoorweg loopende, door den trein uil Utrecht tegen den grond is geworpen en een groot eind wegs is ïnedegeslecpt, alvorens men den trein konde doen stilstaan. Niet dan met moeite werd de koe geheel vermorseld van onder de vuurplaat der machine, waaraan zij was blijven hangen, weggenomen. Zondag 11. begaf zich een bocredochtcr van Nijverdal naar Helledoorn (Zeeland), ter kerke. Onderweg werd zij door een haar onbekend mans-

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1