's GRAVENIIAGE10 Julij. Door Z. M. is benoemd tot Grootkruis der Orde van den Eiken Kroon T Mr. A. J. Dorret, aflredend Commissaris des Konings in Noordbrabant, en lot Ridder van die Orde de Heer Reiffenberg, bekend als schrijver van een werk over Willem de Zwijger. Tevens is Jhr. J. C. L. van Nispen sedert 25 jaren lid van het Collegie van Ged. Staten van Gelderlandbenoemd tot Ridder dier Orde met de Ster. Door Z. ffl. zijn benoemd lot Ridders der Orde van den Ned. Leeuw, de iïeeren E. de Waal, lslen Adjunct-Secretaris van hel Gouvernement van Nederl. Indie, H. A. van der Poel, Resident van Bezoekie, en G. H. Uhlenbeck, Directeur der burgerlijke openbare werken in Nederl. Indie. Ook is de Generaal-Hajoor J. van Swieten, Gouverneur van Sumatra's Westkust benoemd tot 's Konings Adjudant in buitengewone dienst. Bij Kon. besluit is op verzoek eervol ontslag verleendaan den Heer Mr. C. Visscher, lid in den Raad van Nederl. Indie, en aan den Luitenant ter Zee 2de kl. G. F. C. Rose. De St. Cour. bevat een Kon. besluit, waarbij bewilliging wordt ver leend tot oprigting eener Bergwerkvereeniging voor Nederlanddie alhier zal gevestigd zijn. Door Z. M. is bepaald, dat de miliciens der ligtingen van 1852 en 1853, ingedeeld bij hel rcg. grenadiers en jagershel 2de en 4dc bat. van het 2dc reg. infanterie, het lslc, 2dc, 3de en 4de bat. van het 3dc reg. infanterie en het 2de bat. van het Gdc reg. infanterie, welke na hunne eerste oefening niet tot zamenstelling van het in gestadigen dienst blijvend gedeelte gestrekt hebben, tegen 30 Augustus aanst. in werkelijke dienst zullen worden opgeroepen ten einde aan de wapenoefeningen deel te nemenmet bepaling dat die man schappen vóór of op den 6den October daaraanvolgende, weder met onbe paald verlof, naar hunne haardsteden zullen worden terug gezonden. Z. M. de Koning heeft zich wederom naar het Loo begeven. H. BI. de Koningin-Bloeder is gisteren naar Soestdijk vertrokken. Prins Oscar van Zweden wordt Zondag aanst. alhier verwacht. Alhier is berigt ontvangen van het overlijden van H. K. H. de Herto gin Pauline van Nassau. Tusschen de Nederlandsche en Pruissische Regeringen is cene overeen komst gesloten tot toelating van consulaire agenten op Java. Naar men verneemt wordt Lord Russell den 17dcn dezer uit Londen alhier verwacht. In den nacht van den 7 op den 8sten dezer is het rijtuig, waarmede de Zuidhollandsche tooneelisten van Schiedam naar deze plaats terugkeer den nabij de Zweth omgeslagen, door het schrikken van een der paarden. Onderscheidene leden van het gezelschap zijn daarbij ernstig gekwetst geraakt. Verscheidene pinken, die ter vischvangst van Scheveningen uitgegaan waren zijn door den wind min of meer beschadigd teruggekomen. In de zitting van de Provinciale Staten van heden zijn o. a. aangeno men het voorstel van Gedep. Staten, tot het verleenen van eene subsidie van 19,000 tot verbetering der wegen tusschen de gemeenten de Lier, Bïaasland, Groeneveld, Hof van Delft en Vlaardinger-Ambacht; alsmede eene subsidie van ƒ15,760, tot verbetering van de wegen in het oostelijk gedeelte van het eiland Overilakkee. De volgende zitting is bepaald op Dingsdag den 22stcn dezer. BUITENLANDSCliE BER1GTEN. BELfilB. Op den 5dc" dezer had een visschers-sloep te Ostende zee moeten kie zen. Drie jongelieden van de bemanning waren daarover zeer ontevreden daar het den volgenden dag de laatste dag der kermis was. Zij vormden het plan, om, het kostte wat hel wilde, het strand weder te bereiken, j Een hunner sprong in zeemaar werd door de ebhoewel hij al zijne krachten tot zwemmen inspande, weggevoerd. Zijne makkers snelden met de sloep ter zijner hulp, maar konden geen spoor meer van hem ontdekken. Eensklaps echter komt hij door de woeling van het water bovennaast de sloep, zoodat men in staal is hem te grijpen. Hoewel hij dood scheen, is het echter nog gelukt de levensvonk op te wekken. Zijne beide makkers hadden geen lust geloond, om zijne roelcelooze daad na te volgen. ENGEliAB 15. LONDEN, 8 Julij. Het Koninklijke jagt Victoria and Albert, wordt voor eene reis gereed gemaakt. Alen zegt met beslemming naar Ostende, van waar de Koningin zich naar Berlijn zou begeven. Zaturdag 11.zeer vroeg in den morgenhad in de monding der Blersey eene verschrikkelijke botsing plaats tusschen de van Dublin komende ijzeren stoomboot Mail en de van Belfast uitloopende ijzeren stoomboot Excelsior. De voorsteven van laatstgenoemd schip drong tot aan den bezaansmast in vorige jaar; zijnde van de opgegeven 10G8 aangetaste lijders 317 hersteld en 751 overleden. Onder laatstgemeld getal staan de gemeenten 'sGravcn- hage voor 90, Leyden voor 211 en Rotterdam voor 170 aangeschreven. De typhus-epidemie te Katwijk, waarvan in het vorig verslag melding is gemaakt, heeft veel zorg en bemoeijing vereischt; herhaalde reizen heeft de provinciale Geneeskundige Commissie te 'sGravenhage eene sub- Commissie naar Katwijk gezonden, ten einde bestendig kennis te dragen van den stand der epidemie, welke Commissie meermalen heeft aangedron gen op hel nemen van krachtige maatregelen tot stuiting dier ziekte. De daartoe strekkende, door haar aangegevene middelen werden, ter bereiking van het doel, op last van het Gemeentebestuur gedrukt en aan de ingeze tenen uitgereikt; onder medewerking van de Commissie lot onderstand aan gewende pogingen tot stuiting dezer noodlottige ziekte zijn met den God- delijken zegen bekroondeneindelijk is zij op het einde van de maand Julij 1855 bedwongen geworden. De herhaalde wederverschijning der kinderziekte als een gevolg beschou wende van het verzuimen der inenting van de koepokkenheeft zulks den Staatsraad, Commissaris des Konings aanleiding gegeven bij eene circulaire van den 25slfn Februarij 1855 ProvBlad n°. 15), onder verwijzing naar de vroegere voorschriften en naar het provinciaal reglement tot bevordering der koepokinenting in Zuidholland, de aandacht der gemeentebesturen daarop te vestigen, ten einde deze aangelegenheid zoo veel in hun vermogen is te bevorderen. Ook de mazelziekle verkreeg in de gemeenten van voorsz. ressort eene zeldzame uitgebreidheid. Behalve deze ziektenbleven ook roodvonk en kinkhoest hier en daar, vooral ten platten lande, niet achter wege, en waren catarrale, rhumalische en gastrische ongesteldheden veelvuldig. Het kapitaal, bestemd geweest voor een provinciaal krankzinnigengesticht, ter som van ƒ35,500, ingeschreven in lieL Grootboek der 4 pCt. Nationale Schuld, is met de daarop genoten renten van ƒ9134.85, van den lsten Oct. 1849 af, henevens de op de provinciale begrooting van 1854, in hoofdstuk VI, art. 2, uitgetrokken som van ƒ645.12J-toegekend aan de gemeente Rotterdam, ter te gemoelkoming in de verbouwing en uitbreiding van het krankzinnigengesticht aldaar. De gemeentebesturen gaan voort, ter bevordering van den gezondheids toestand der ingezetenen, daar, waar de geldmiddelen dit toelaten; al die maatregelen te beramen, welke tot het gewensclite doel kunnen bijdragen, waaronder eene eerste plaats bekleedt het gestadig loezigt op het rein hou den van straten en pleinen. Ook ziet men nieuwe vereenigingen zich vor menmet hel doel om, op het voetspoor van andere landen, de middelen minder kostbaar en dus voor de lagere standen meer verkrijgbaar te maken, door welke reinheid en gezondheid bevorderd worden, zoo als de wasch- en badinrigtingendie in den loop van 1855 te 's Gravenhage ondernomen thans wordt in werking gebragt; terwijl ook het verbeteren van bestaande en inriglen van nieuwe gezonde woningen voor de arbeidende klasse in die gemeente en elders meer uitbreiding erlangt. Hoofdstuk V. Nationale militie en schutterijen. Bij de eerste zijn in 1855 ingelijfd 1635 miliciens. Hoofdstuk VI. Kerkelijke zaken. a. Opgave van het getal kerkelijke gemeentendienstdoende Leeraren enz. Blen vindt in deze provincie 402 kerkelijke gemeenten, verdeeld als volgt: Nederduitsch-Hervormde 196, met 253 Leeraren; overige Prolestantsche 82met 77 Leeraren; Roomsch-Kath. 89, met 156 Leeraren; Oud-Roomsche 11, met 10 Leeraren; Israëlitische 24, met 19 Leeraren, te zamen 515 Leeraren, 3 minder dan in 1854. Tusschen de Leeraren of Geestelijken der onderscheidene godsdienstige gezindheden en de gemeentebesturenbleefvoor zoo veel ons bekend is op zeer weinige uitzonderingen na, bij voortduring eene gewenschte en goede verstandhouding bestaan. b. Toestand der kerkgebouwen en pastorijen. Verleende subsidiën. Uit de som van ƒ13,500 tot opbouwiug, vernieuwing en herstelling van kerken en pastorijen van de Herv. en andere Eeredienslenbehalve die der R. Kalh. zijn verleend de volgende subsidiën: Aan de Synodale Luth. Commissie de jaarlijksche toelage ad ƒ400; aan de llcrv. gemeente van Katwijk aan den Rijn, voor het doen van eenige herstellingen aan de pastorie ƒ1000; aan die van 'tWoud (Hof van Delft), voor eene nieuwe pastorie 2000; aan die van Wijngaardenvoor herstellingen aan het kerkgebouw en pastorie ƒ1000; aan die van Piershil, voor eene nieuwe pastorie 2680aan de Israëlitische gemeente te Gouda, voor herstellingen aan het kerkgebouw 1900aan die te Dordrecht, voor het inriglen van een gebouw lot synagoge enz., buiten de ƒ2995 uit de fondsen van 1854 toegezegd, nog ƒ405; aan die te Woerden voor eene nieuwe synagoge 1450; aan die van Nieuwpoort, voor den aankoop van een huis voor pastorie 2250. Te zamen ƒ13,085. Uit de som van ƒ4500, tot opbouwing enz. van kerken en pastorijen der R. K. Eeredienst, zijn de volgende subsidiën verleend: voor het bouwen eener nieuwe kerk te Leerdam ƒ1500; te Scheveningen ƒ2500. Vervolg hierna. KATWIJK, 9 Julij. Heden, 's nachts omstreeks lj- ure, strandde op eene hank in de nabij heid der kust voor Katwijk aan Zee, eene Engelsche visschers-sloep, genaamd Rhinbemand met 6 koppen, varende van Great Yarmouth en loehehoo- rende aan den reedcr Thomas Frensch. Hel mogl, na ijverige en gevaar volle pogingen omstreeks 4 uren in den morgen gelukken de bemanning door middel van de boot van de Noord- en Zuidhollandsche redding-maat schappij behouden aan land te brengen. Terwijl men in hel algemeen ook wederom de Directie van de reddingboot de welverdiende hulde toebrengt, acht men zich verpligt het bij deze gelegenheid gehouden manmoedige ge drag van den te Katwijk aan Zee tijdelijk verblijf houdende Koopvaardij- Kapitein W. van der Plas te roemen. De bemanning van de Rhin is door de bemoeijing van het Plaatselijk be stuur verzorgd en verpleegd. het eerstgenoemde door en vernielde alles wat zich in zijnen weg bevond. 5 Iersche arbeiders, die onder eene tent op het dek sliepen, werden op staanden voet gedood en 9 anderen zwaar gekwetst, zoodat 3 hunner sedert overleden zijn en men weinig hoop op het behoud der overigen voedt. De Excelsior heeft de reis kunnen voortzetten, maar hel voorste gedeelte van de Mail is letterlijk midden door gesneden. Te Dublin is dezer dagen op de markt een steur aangebragt, bij hel eiland Lambax gevangen, die 9 voet lang en 5 voet in den omtrek was. Hij woog 495 Eng. ponden. Volgens beriglen uit New-York, zijn er drie Candidalen, die voor het Voorzitterschap van de Vercenigde Staten in aanmerking konten, namelijk de Heer Buchanan, de demokratische Candidaat, de Heer Fremont, die door de Republikeinsche partijen de Heer Fillmoredie door het grootste deel der oud-Amerikaansche partij aanbevolen wordt. De eerstgenoemde heeft de meeste kans op de benoemingzoo lang de voorstanders der beide andere niet besluiten kunnen om hunne stemmen op e'e'n persoon te vereenigen.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2