poth lot den Berenelauw, Advocaat-Gencraa bij liet Provinciaal Gereglshof in Noord-Brabanl; Mr. J. J. M. Laurillard, Advokaat te 'sllertogenbosch; Dr. F. II. E. Wolthers, Conrector bij het Gymnasium te 'sllertogenbosch; T. P. Viruly, Wethouder te Gouda; BIr. P. J. A. M. de Willebois, Prok.- Gen. aan bet Prov. Gereglshof in Noord-Brabant; Jhr. Blr. C. R. E. van RijckevorselAdv. te 'sllertogenbosch; Mr. G. J. J. de Chaufepie', te St. Oedenrode; BIr. G. S. A. Sopers, Adv. te 'sHertogenboschen J. II. Ni- vcl, Leeraar aan hel Gymnasium te 'sllertogenbosch. De navolgende prijsvragen werden uilgeschreven, te beantwoorden vóór 1 Dec. 18571°. hoedanig is thans de gesteldheid van het fabriekwezen in Noordbrabant en welke zijn de middelen om dezen tak van nijverheid aan te moedigen en uit te breiden? 2°. Eene agronomische kaart van eene der Gemeenten van Noordbrabant, naar keuze des schrijvers, ter grootte van een vierkanten cl. 3°. Eene geschiedenis van opvoeding en onderwijs in Noordbrabant, van de vroegste lijden lot den vrede van Munster. In de algemeene vergadering der Ned. Yereeniging tot afschaffing van sterken drank, die op 9 en 10 dezer alhier zal worden gehouden, zullen als sprekers optreden de HeerenC. Busken Huët, uit Haarlem; Mr. J. L. de Bruyn Kops en J. Bakker, uit Graveniiage; BIr. M. A. Hartogh en Dr. D. van Laukeren Matthes, uit Amsterdam. BÜÏTKNLANDSCHE BEUIGTEiVT Hoofdstuk III. Huishouding der Gemeenten. Er is goedkeuring ver leend aan raadsbesluiten van 24 gemeenten tot het aangaan van geldleenin- gen, tot een gezamenllijk bedrag van 210,493.30j. Uit den slaat die daarvan opgemaakt en Ier Griffie ter inzage nedergclegd, zal men kunnen zien, tol welke einden die geldopnemingen zijn geschied. De geldelijke toestand der gemeenten is in het algemeen niet ongunstig wel is waar, heeft de met 185G plaats gehad hebbende afschaffing van den Rijks-accijns op het gemaal voor die gemeenten alwaar daarop te hunnen behoeve ook opcenten werden gehevenen in verband waarmede almede eene eigene belasting bij invoer op dat middel bestond, hier en daar, daar aan eenen gevoeligen slag toegebragtte groolcrnaarmate van het voor vele gemeenten daaruit ontstaan aanzienlijk verliesin verband met het allezins bezwarendeom daarin door gepaste andere middelen te voorziendoch men mag aannemendat dit bezwaar slechts van voorbijgaanden aard zal zijn; hebbende de bedoelde afschaffing dit gevolg gehad, dat van de 113 gemeentenwaarin de heffing van opcenten en eigene belasting op dit mid del bestondslechts 26 gemeenten eene belasting op het gemaal naar de bepalingen der wet van den 13dcn Julij 1855, met 1856 hebben ingevoerd, zoodat de heffing in 87 gemeenten dezer provincie, waaronder Dordrecht, Rotterdam en Schiedam met dal tijdstip is afgeschaft. Dc herziening der plaatselijke belastingen, volgens de regelen der Gemeen tewet, is hare beëindiging zeer nabij gekomen, zijnde aan 507 raadsbeslui ten, dit onderwerp betreffende, dc goedkeuring des Konings verleend; be dragende bet geheele aantal van zoodanige goedgekeurde besluiten op den 31stcn December 18551276. In 42 gemeenten zijn de bestaande belastingen nog slechts gedeeltelijk herzien of aan eenige door hen genomen besluiten 's Konings goedkeuring nog niet verleend, maar is daaromtrent nog briefwisseling aanhangig, hetzij met het Hooger Bestuur, hetzij met de betrokkene Gemeentebesturen. Vervolg hierna. 's GRAVENIIAGE, 8 Julij. Door Z. M. is aan den Heer II. C. ByvanckCommies bij het Ministerie van Buitenl. Zaken, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het Ridderkruis der Orde van Frans Joseph, hem door den Keizer van Oos tenrijk geschonken. Bij Kon. besluit is benoemd lot Regter in de Arrond.-Reglbank te Utrecht, Mr. N. F. van Nooten, Regler-PIaalsvervanger in die Regtbank. Voorts zijn benoemd tol Ontvangers: te Naarden c. a., de Heer BI. BI. de Crane, thans te Megen c. a.te Blegenc. a.de Heer J. A. Rypperda, thans Surnumerair; te Tiel, de Heer D. T. Notten, thans te Blokzijl. De Minister van Binnenl. Zakenin aanmerking nemende dat de Heer Bïr. J. R. Thorbecke zijne benoeming lot lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Maastricht niet heeft aangenomenheeft bepaald dat eene nieuwe verkiezing in gemeld hoofdkiesdistrict zal geschie den op Donderdag den 17d™ Julij aanst. De Baron von Manlcuffelmaakt bij voortduring gebruik van de baden op het groot Stedelijk Badhuis te Scheveningen. Vele aanzienlijke familiën zijn in de laatste dagen aldaar aangekomen. Zondag heeft er ten Hove een luisterrijk diner plaats gehad, dat door den Aartshertog Albrecht van Oostenrijk werd bijgewoond. Onder de ge- noodigden waren de Baron von Blanleuffel, Minister-President in Pruissen, verschillende leden van hel Corps-Diplomatiek en den Heer BIr. J. A. Philipse, Voorzitter van de Eerste Kamer. Volgens gerucht zou de portefeuille van hel Dep. voor de zaken der R. K. eerediensl aan de Heeren van Nispen van Pannerden, lid van de Eerste Kamer en Jhr. van Nispen van Sevenaar, lid van de Tweede Kamer, aangeboden zijnmaar die Heeren zouden voor de bedoelde betrekking hebben bedankt. De Heer Edm. van Wintershovenoud lid van de Tweede Kamer, heeft aan de kiezers van het district Blaastricht verklaard, dal hij bereid is op nieuw als lid van dc Kamer op te treden. Door de Prov. Stalen van Gelderland, Noordholland, Noordbrabant en Limburg zijn de aftredende leden van de Eerste Kamer herkozen. Frovinciale Stalen van Zaidholland. Zitting van Dingsdag 8 Julij. In deze zitting heeft de Heer D. R. Gevers Deynoot, als lid der verga dering zitting genomen. De Heeren BlankenheymB. 't Hooft van Benlhuizen en A. Ilarte- vclt Jz. zijn herkozen tot leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Vervolgens heeft de Heer Hoogendijk zijne interpellatie aan HH. Gedep. Stalen toegelicht, omtrent de toepassing der wet en reglementen op de vis- scherij. De Heeren Hoogendijk, de Rouville, v. d. Berch v. Heemstede, van Dorsser en van Zegwaart hebben voorgesteld aan den Koning de intrekking van alle beperkende bepalingen ten opzigte van de zoulharingvisscherij te verzoeken. Ten slotte is besloten, op voorstel van den Voorzitter, Gedep. Staten uit te noodigen in de najaars-vergadering eene wijziging van de re glementen op de groole visscherij ter tafel te brengen. 's HERTOGENBOSCH 6 Julij. Op den 4dcn dezer werd alhier de 20ste algemeene vergadering van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant gehouden. De Voorzitter, BK J. H. Telders, opende haar met een belang rijke rede, in welke hij een beknopt verslag gaf van de lotgevallen van het Genootschap gedurende zijn 20-jarig bestaan. Uit hel verslag van den Bibliothecaris, Br. C. R. Hermans, bleek, dat de toestand des Genootschaps, zoo wat zijne bibliotheek als geldmiddelen betreftallezins gunstig te noe men is. Ten aanzien der ingekomen prijsvragen kon geen verslag worden uitgebragt, dewijl al de rapporten der beoordeelaars nog niet waren inge zonden. Tol gewone leden zijn aangenomenBIr. J. B. Baron van Hugen- B E U e I E. BRUSSEL, 7 Julij. De Moniteur bevat eene officiële verklaringwaarin de redenen worden uiteengezet, waarom de Regering hare goedkeuring tot de oprigting van een Crédit Mobilier heeft geweigerd. Daaruit blijkt dat de Regering, hoe wel gunstig voor dc vcreeniging gestemd, echter bezorgd was voor de koortsige zucht lot speculatie, die de gemoederen scheen bevangen te heb ben, en welke, op verscheiden punten van het land en bij verschillende standen der maatschappij dagelijks veld winnende, allengs zoo veel uitbrei ding bekomen heeftdat het Kabinet zulk eencn staat van zaken niet zon der ernstige bezorgdheid kon gadeslaan. Daar die onberedeneerde drift onder het publiek meer en meer zigtbaar werd en zich al verder uitbreidde en de Regering daarvan elk oogenblik nieuwe beriglen ontvingwerd zij be ducht dat al hare pogingen en waarschuwing niet zouden baten om de ge moederen tot bezadigdheid te brengen. Dat is de redenwaarom zij be sloten heeft de oprigting uit te stellen van eene inrigting, wier nuttigheid zij erkende, maar welke, ten gevolge der boven aangeduide omstandighe den aanvankelijk eene nadcelige uitwerking hebben kon. Voor den wedstrijd van Vlaamsche dichtkunst, bij gelegenheid van den 25stcn verjaardag van 's Konings huldiging zijn 87 gedichten ingekomen. Gisteren is te Aalst met veel plegtigheid het standbeeld onthuld van Dirk Maerlens, aan wien men de invoering van de Drukkunst in Belgie heeft te danken. De Hertog en de Hertogin van Brabant, alsmede verschei den Blinisters waren daarbij tegenwoordig. ENGELA1VD. LONDEN, 6 Julij. De sluiting van het Parlement is op den 24slcn dezer bepaald. De mi nisteriële maaltijd die de sluiting voorafgaat, zal op den 19de" plaats hebben. - In eene vergadering onder het Voorzitterschap des Hertogs van Cam bridge gehouden, is het voorstel van den Burggraaf van Chelsea eenparig aangenomen, om de beroemde Bliss Nightingale tot honorair gouvernante van S'. George's hospitaal in Hydcpark alhier te benoemen. De Bisschoppen van Londen en Durhamdie wegens verzwakte ge zondheid hun ontslag hebben genomen, verlangen pensioen van den Staat. De eerste wil 6,000 en de tweede 4,500 's jaars. Daar de wet hierin niet heeft voorzienzoo zal de Regering eene voordragt bij de Vertegen woordiging doen, waarbij aan het verzoek van beide Ueeren wordt voldaan. Volgens de Mom. Ch. zou de Heer Belmont, Amerik. Gezant te'silage, 100,000 dollars bestedenom de keuze van den Heer Buchanan tot President te bevorderen. Hij zou dan tot belooning den gezantschapspost te Parijs verkrijgen. De uit de Krirn teruggekeerde garde zal op Woensdag aanst. haren plegligen intogt alhier houden. Ilet van New-ïork naar fllalaga bestemde schip Columbia is op de hoogte van de Westersche eilanden in den grond gevaren door het Engelsche schip Victoria. Dc bemanning is gered en te Lissabon aan wal gezet. Beriglen van de Kaap de Goede Hoop doen voor een nieuwen oorlog met de Kaffers vreezen. Van de grenzen moet berigt ontvangen zijn dat de opperhoofden der Kaffers eene verbindtenis tegen de Europeanen gesloten hebben. Het bekende hoofd Bloshesh moet daar weder de hand in hebben. Naar aanleiding van deze geruchten had de Gouverneur naar Mauritius ge schreven en de afzending van een Eugelsch regement troepen gevraagd. FRANKRIJK. PARIJS 6 Julij. Het verblijf van den Keizer te Plombières zal 25 dagen duren. Omtrent de zamenkomst van den Keizer met die van Oostenrijk is men nog in het onzekere. In welondcrriglc kringen te Weenen weet men er nog niets van en Keizer Frans-Jozef schijnt niet voornemens te zijn, zijn zomerverblijf te verlaten. Echter is het zeker, dat er bevelen naar het kasteel Arenenberg zijn gezondenom alles voor de ontvangst van den Keizer gereed te maken. De Keizer heeftbij een zeer minzaam schrijvenhet aanbod van een kasteel voor den Keizerlijken Prins, door den Gemeenteraad van Nantes gedaan, van de hand gewezen. Te Nancy, waar de prijs van het brood met 2 centimes per Ned. ffi zou opslaanheeft de Keizer aan den Blaire het noodige geld overhandigd om deze prijsverhooging voor de eerste helft van Julij te voorkomen.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2