LEYDSCHE COURANT. m M 1856, WOENSDAG 9 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in liet jaar de afzonderlijke JSommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BWNENLANDSCÏIF: BERIGTEN. LEY DEN 8 Julij. Bij Kon. besluit is benoemd tot Ontvanger der direcle belastingen alhier, de lieer A. J. Tengbergen, thans als zoodanig te Tiel. Morgen Woensdag zal hier aan A. Blom, die door diefstal tot moord kwamen voor deze misdaad des doods schuldig is verklaardhet vonnis des aardschen Reglers worden voltrokken. Welke zal hierbij de stem ming der bevolking wezen? Zij zal wel tweeërlei zijn. Bij het eene ge deelte die van medelijden met den diep gevallene en afkeer van zulk een akelig schouwspel. Bij het andere, die van verregaande ligtzinnigheid en zucht om iets ongewoons te zien. Voor 'teerste gedeelte zou de bijwo ning der openbare teregtslelling eene kwelling zijn, voor 't andere zal zij wel mecrendeels eene droevige aanleiding lot tijdverkwisting en jenever- drinken wezen. De kroegen in den omtrek zullen wel de sprekendste ge tuigen zijn, dat men vergeefs van openbare leregtslellingen eenigen beilza- men invloed op het gros der bevolking verwacht. De indrukken onder de menigte zullen nog wel verschillen, naarmate van stand en leeftijd en ontwikkeling; zouden er ook velen gevonden' worden, die er aan denken hoe de begeerlijkheid den man heeft verleid en zoo ver gebragt, en die zich daarbij de woorden des Apostels herinneren I Cor. X. 12: Zoo dan die meent te staanzie toe dat hij niet valle. Gisteren avond had W. van der Ham, koopman in aardappelen en groenten, op de Gceregraeht alhier, het ongeluk om door hel overslaan van het zeilin den Rijn digt bij de Vink van zijn schuit te vallen, liet mogt niet gelukken hem te redden. Hij was een oppassend man en laat eene Weduwe met drie kinderenwaarvan hel jongste slechts eenige dagen teltin kommervolle omstandigheden achter. Zondag morgen is door den Wel-Eerw. Heer H. Juffers, Pred. bij de Christelijke Afgescheidene gemeente te 's Gravenhagetot fierder en Leeraar bij die gemeente alhier, bevestigd de Wel-Eerw. Heer 11. Wiersma. De bevestiger had tot tekst I Timoth. 4 vs. 1G, terwijl de bevestigde zijn dienst werk des namiddags aanvaardde naar aanleiding van Ps. 51 vs. 14 en 15. De C. deelt thans het volgende programma mede van de feesten die bij de onthulling van het standbeeld van Lourens Jansz. Coster te Uaarlem zullen plaats hebben Dingsdag 15 Julij. Aankondiging der feestviering door hel luiden der klokken.—Ten 12 ure: Opening van de Typographische Tentoonstelling. Ten 1 ure: Buitengewoon Orgelmuziek in de Groote Kerk. Des avonds ten 8 ure: Groot Watermuziek door de muziek-corpsen van de Haarlemsche Schutterij, van hel GJe rcg. Infanterie en van het lsle reg. Dragonders, in versierde en geïllumineerde vaartuigen. Woensdag 1G Julij. Ten 8 ure: Opwachting der Typographische Vereeni- gingen door de Haarlemsche Vereeniging. Optogt naar den Stads-Doelen. Ten 10 ure: Vereeniging der daartoe genoodigden bij het Paviljoen in den Hout, voor den plegligen Optogt langs het prachtige Huldeblijk van Haarlem aan de gevers van het standbeeld, naar den gedenksteen in den Hout. Toespraak van den Heer Jlr. Joh. Enschede' bij den gedenksteen. Koor gezang van de Typographische Vercenigingen. Ten 1 ure, op de Groote Markt: Ontvangst van de leden van den Fecsltrcin door het Gemeente- Bestuur en de genoodigden. Triomfmarsch door het muziek-corps der Grenadiers en Jagers. Toespraak van den Voorzitter der Hoofd-Commissie, den Heer Mr. L. Metman. Onthulling van het Standbeeld, gedurende welke een Feestmarsch zal worden uitgevoerd door het muziek-corps dei' Haarlem sche Schutterij. Vervolg der Toespraak van den lieer Metman. Man- nengezang. Aanvaarding van hel Beeld door het Gemeentebestuur. Fanfare en Finale door het muziek-corps der Grenadiers. Daarna zal op het Stadhuis van stadswege eenige verversching worden aangeboden aan de Typographische Vercenigingen. Ten 3 ure: Feestelijke Optogt der Typo graphische Vereenigingenmet eene in werking zijnde drukpers. Ten half 5 ureCollationder Hoofd-Commissie aangeboden door het Gemeenle- Uesluur. Ten 5 ure: Groot Volksfeest door de Vereeniging Door vermaak tot nut. Des avonds ten half 8 ure: Opening van het Bloemenfeesl in den Hertenkamp in den Haarlemmerhout Ten 11 ure: Prachtige verlichting ■van het Huldeblijk en van het Standbeeld op de Groote Markt. Donderdag 17 Julij. Ten 1 ure: Matine'e Musicale door het muziek-corps der Grenadiers en Jagers. Des avonds ten 7 ure: Groot Orgelconcert, door den Heer J. Bastiaans, van Amsterdam. Tot sluiting van het feest des avonds ten 10 ure: Groot Vuurwerk, vervaardigd door de Gebr. van Leeuwen, af te steken op het veld buiten de Nieuwpoort. De Typographische Tentoonstelling is geopend Dingsdag 15, Donderdag 17, Vrjjdag 18 en Zaturdag 19 Julij. Het Bloemenfeest tot in den middag van Vrijdag 18 Julij. Door de Studenten aan de Akademie te Delft, die bestemd zijn voer de betrekking van ambtenaar der lstc klasse in Neêrl. Indië, is aan den Heer ür. Simons, als een blijk van erkentelijkheid, een fraai geschenk aan geboden, bestaande in eene prachtige lichtkroon. Door de Hoogleeraren en Leeraren dier Akademie, is aan genoemden Heer mede eene prachtige vaas aangebodendie levens lot pokaal kan worden gebezigd en met toepasse lijke opschriften is verrijkt. Hit Amsterdam wordt gemeld dat de geldleening van ée'n millioen door de Vereeniging van volksvlijt uitgeschreven, reeds op den eersten dag der inschrijving is volleekend en het Tentoonstelling-paleis (zie ons voor laatste nommer) dus zeker zal worden opgcrigt. De kermisvreugde te Haarlem heeft wederom aanleiding gegeven lot een treurig tooneel. In den nacht van den 5 op den Gdcn dezer geraakten twee broeders met elkander in twist, die daarmede eindigde, dat de een zijn mes trok en daarmede den andere eene zware wonde in den hals toc- bragl. De dader is gevat en de gewonde verkeert in levensgevaar. Te Arnhem is door de policie een persoon aangehoudenverdacht van zich te hebben schuldig gemaakt aan het vervalschen van coupons en deze te hebben uitgegeven. Men had dezen persoon reeds lang in hel oog ge had en houdt het er voor dat hij zich reeds vroeger in de gevangenis te Woerden aan dergelijk misdrijf heeft schuldig gemaakt. In navolging van de andere Iloogescbolenzal ook bij die van Gro ningen, het groen-wezen aanmerkelijk worden gewijzigd. De Heer Blaise, Agent van de Banque générale Suisse, heeft de storting van hel waarborg-kapilaal voor den aanleg van den Zeeuwsehen spoorweg voorloopig uitgesteld, zoodat de vreugde over den aanleg van dien weg in Zeeland weder is getemperd. Onder de gemeente Alem (N.-Brabant) heeft eene in brooddronkenheid aangegane weddingschap lusschen twee boeregasten de noodlotligste gevol gen gehad. Men wedde wie zich in de kil het verst met waterlaarzen zou durven wagenen toen beiden zich daartoe te water begavenstortten zij eensklaps in de diepte en verdronken. Uittreksel uit het verslag van Gedeputeerde Stalen aan de Staten der provincie Zuidholland. Hoofdstuk I. a. Staat en loop der bevolking. De wettige bevolking is vermeerderd met 3499. De feitelijke bevolking met 4971. De geboorten waren 22304. Het aantal overledenen 20283. Het aantal nieuwe inwoners 27599. Hel aantal vertrokkene personen bedroeg 26370. b. Landverhuizingen. Het getal personenuit 28 gemeenten naar over- zcesche gewestenbedroeg in 1855 285en wordt verdeeld als volgt 73 hoofden van huisgezinnenwaaronder 9 welgestelden49 mingegoeden 15 behoeftigen, 43 vrouwen, 1G7 kinderen, 2 dienstboden, te zamen 285, en alzoo 438 minder dan in 1854. De verdeeling der vertrokkene hoofden van huisgezinnenmet betrekking tot hunne godsdienstige gezindhedenis als volgt60 Nederduitseh-Hervormden2 Lutherschen 8 Christelijk Afge scheidenen 2 Roomsch-Katholieken1 Israëliet, te zamen 73. c. Bevolkingsregisters worden naar behooren bijgehouden. Hoofdstuk II. a. Zamenstelling der Provinciale Staten. In het perso neel der Staten hebbengedurende 1855geene andere veranderingen plaats gehad dan die, ontstaan door het overlijden van de Heeren W. lJserman, en Mr. P. G. van Outeren, waarvan in de zittingen van den 2dcn Augustus en den 8sten November 11. is kennis gegevenen aan wier nagedachtenis de verdiende hulde is toegebragt. In de vervulling dier vacatures is voorzien: in het. hoofddislrict Gouda, door de benoeming van den Heer Mp. L. Slin— geland, te Schoonhoven. In het hoofdkiesdistrict Leydendoor de benoe ming van den Heer Dr. C. AY. H. van Kaalhoven. Financiën van de Provincie, a. Begrooting der kosten van het provin ciaal bestuur, voor zoo veel het Rijksbestuur is, zijn tol een bedrag van /G7,350, en alzoo ƒ1400 minder dan bij de op den 18dcI1 Julij 1854 voor- gedragene begrooling, ten beloope van ƒ68,750, uilgetrokken. De dienst van 1855 heeft eene bate voor 's Rijks kas opgeleverd van ƒ1178.46;. b. Begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven. De begrooting over de jaren 1854 en 1855heeft een batig saldo van ƒ35,758.39;- opgeleverd. Uithoofde de ontvangsten, geraamd op 231,254.89;, werkelijk heb ben opgebragt ƒ232,882.05;, zoodat meerder, dan de raming is ontvangen ƒ1,627.16, terwijl, b. de uitgaven, geraamd op ƒ231,254.89;, beloopen 197,123 66, zoodat die beneden de raming zijn gebleven met 34,131 23; aanwijzende het voormeld voordeelig slot van 35,758.39;. Deze belang rijke bate zal echter, volgens een nader daaromtrent te doen voorstel, slechts gedeeltelijk als eerste post van ontvangstin de begrooting voor 1857 worden gebragt.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1