LEYDSCHE mm COURANT. ©Vip'-S YRIJDAG 4 JULIJ. De Courant tvordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BU deze Courant behoort Bijblad IV". 17. BJMÉNLANDSCHË BËRIGTËN. LEYDEN, 3 Jnlij. Bij Kon. besluit is bij de dienstdoende schutterij alhier op verzoek eervol ontslag verleend aan den ls,c" Luitenant A. J. Reynvaan, en in zijne plaats aangesteld de fleer C. Cook, thans 2de Luitenant. In de vergadering van den Gemeenteraad van heden is besloten het kleine Ruïne-plein aan de openbare dienst te onttrekken en kosteloos aan flfl. Curatoren der Hoogeschoollot plaatsing der ontworpen gebouwenaf te staan. Gisteren zijn te 's Hage de zittingen van de Algemeene Synode der Hert. kerk door den Minister der iïerv. en andere Eerediensten, JhT. van Rappard, geopend. Deze vergadering is zamengesteld als volgt: President, R. J. Koning, Pred. te Limmen, Afgevaardigde uit Noord- Holland; Vice-PresidentJ. Witkop, Pred. te ZutphenAfgevaardigde uit Gelderland; Secundus van den Vice-President, H. Doorenbos, Pred. te Hijker- smilde, Afgevaardigde uit Drenthe; Secretaris, H. P. Timmcrs Verhoeven, te 's Gravenliage; Quaestor-Generaal, C. van Rinsum Jr.te Amsterdam. Iloogleerarenpraeadviserende leden: A. KuenenB. ter Haar, W. Muur- ling, Hoogleeraren te LeydenUtrecht en Groningen. Afgevaardigde Predikanten en Ouderlingen: uit Zuidholland B. Boers, Pred. te Middelharnis; uit Zeeland L. C. Meijer, Pred. te Hontenisse;. uit Utrecht II. A. van der Ven. Pred. te Driebergen; uit Friesland S. F. van Hasselt, Pred. te Sueek; uit Overijssel G. Bruna, Pred. te Hasselt; uit Gro ningen II. nuysers, Pred. te Farmsum, en Jhr. Mr. H. J. Trip, Ouderling te Groningen; uit Noordbrabant A. Losgert, Pred. te Grave, en Mr. C. J. van flensden, Ouderling te Js Ilerlogenbosch; uit Limburg D. C. Thomkins Pred te Beek en Geul. Van wege de Commissie tot de zaken der Waalsche kerken, F. C. J. van Goens Pred. te Leyden. Van wege de Commissie tol de zaken der Protestantsehe kerken in Neèrl. Oost- en West-Indie, F. de Willigen, Pred. te 's Gravenliage. De beroemde reizigster, Mevr. Ida Pfeiffer, is thans bezig onderschei dene steden des lands, te bezoeken, als 's Gravenliage, Leyden, Delft, Schiedam en Rotterdam. De eerste haringjager eergisteren te Vlaardingen aangekomen, heeft aangebragt 54 j ton volle en 38 j ton maatjes haring, waarvan de prijs is gesteld op ƒ500 per ton. De hoedanigheid is uitmuntend. Men blijft verzekeren dat de Heer Thorbecke bij de Tweede Kamer voor het district Deventer zal optreden. De gemeente Haarlemmermeer, den l"tn Januarij 1855 bevolkt met 1843 hoofden, is den 31sten December bevonden bevolkt te zijn met 4899; te weten 2618 mannel. en 2281 vrouwe!. In de zitting van den gemeenteraad van Deventer, van den 16dcn Junij, is ingekomen eene missive van Heeren Curatoren van hel Athenaeum, hou dende voordragt der Predikanten Loman en Metzlar voor het Leeraarsambl in de Hebreenwsche taal enz. Zaturdag 11. is het XIde landhuishoudkundig congres te Maastricht ge sloten nadat in die vergadering nog besloten was een adres aan de Tweede Kamer te zenden lot aandrang op eene wet tol afschaffing der tienden. 1 Over de ontvangst waren de leden zeer te vreden; de Heer Sloet van Old- huis heeft daarvoor in naam der bewoners van andere gewestendie het congres bijwoonden, wclmeenenden dank tiilgebragt. Men verzekert, dat er spoedig weder 8 personen tot Onderwijzers in Nederlandsch Indie zullen benoemd worden. Hbl Volgens de Midd. Conr. heeft de Banque Gc'nérale Suisse met eenige Engelsche en Fransche bankiers, dezer dagen het aanleggen van den Zeeuw sehen spoorweg op zich genomen. 's GRAVENHAGE3 Julij. Door Z. M. is aan Mr. Donker Curtius, Minister van Staat, vergunning verleend lot het aannemen en dragen van het Grootkruis der Frederiks-Orde, hem door den Koning van Wurtemberg geschonken. Bij Kon. besluit is benoemd tot Regter in de Arr.-Regtb. te Brielle, Mr. A. R. Visser, thans Substituut-Griffier; en aan Mr. W. L. Thompson, ■op verzoek eervol ontslag verleend als Vice-President der Arr.-Regtb. te Rotterdam. Voorts is op verzoek eervol ontslag verleend aan Mr. D. Evekink, als Notaris te Zutphen en in zijne plaats benoemd Mr. D. Nyman, Advocaat en Candidaat-Notaris; en aan P. dë Jong, mede op verzoek, een eervol ont slag verleend als Notaris te S'. Oedenrode, en in zijne plaats benoemd D. de Jong, Candidaat-Notaris. Dë Wachtmeesters brigade Commandanten der Koninklijke marechaussee Goelts en Arnold, te Rosendaal en te Oudenbosch, zijn dezer dagen op voordragt van den lieer Procureur-Generaal in Noord-Brabant, door Z. M. den Koning benoemd tot Ridders van de Orde der Eiken Kroon, en wel op grond der gewiglige dienstenwelke zij in hunne betrekking hebben bewezende eerste in de opsporing der beruchte misdadigers te Dinteloord; de tweede in de ontdekking der boosdoeners, die zich bij herhaling, aan aanranding der openbare veiligheid op den Holl. Belg. spoorweg, zoo door het lossen van geweerschoten op passerende treinen als door hel leggen van balken over de sporen van dien treinhadden schuldig gemaakt. Z. M. heeft aan den Heer Staatsraad Borret, Commissaris des Konings in Noordbrabantop verzoekeervol ontslag uit die betrekking verleend. Z. M. de Koning is van het Loo alhier aangekomen. H. K. H. de Kroonprinses van Zweden en Noorwegen is met een bij- zonderen trein te Voorschoten aangekomentot welk dorp Z. K. H. Prins Frederik zijne dochter was te gemoet gegaan. Gisteren ten 2 ure heeft er eenen langdurigen Ministers-raad plaats ge had, die tot 4i ure heeft geduurd. De waarnemende Minister van Marine zal op morgen geen gehoor verlcenen. De Minister van Binnenl. Zaken zal aan degenendie hem over za ken betreffende het Departement verlangen te spreken, des Zaturdags ten 12 ure gehoor verkenen; te beginnen met Zaturdag den 12dcn dezer. De Minister van Justitie zal des Dingsdags van iedere week, des namiddags ten e'e'n ure gehoor verleenen. Het Dagbl. v. 's Grav. verklaart het gerucht van de benoeming van den Heer Delprat, tot Directeur van de Delftsche Academie, voor ongegrond. Naar men verzekert is tot Minister van Marine benoemd de Heer W. L. van Oordt, Directeur der Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij, te Rotterdam. ArnhC Door den Commissaris des Konings dezer provincie, is aan de leden der Prov. Stalen, op zijn buitengoed, een diner aangeboden. Volgens berigt uit Paramaribo Iaat de gezondheidstoestand aldaar thans niets te wenschen over, de gele koorts kan als volkomen geweken beschouwd worden. Bij besluit van den Gouverneur is aan den Procureur- Generaal Mr. J. M. Lisman een binnenlandseh verlof voor den tijd van twee maanden gegeven, en is de Heer M. B. Donker Curtius, lid van het Ge- regtshof, benoemd om zijne betrekking voor dien tijd waar te nemen. Provinciale Staten van Zuidholland. Zitting van Woensdag 2 Julij. In deze zitting zijn de Heeren Gevers Deynoot en Iloogendijk, als leden der vergadering toegelaten. De laatste, benevens den Heef J. van Vollen- hoven hebbenna eedsafleggingzitting genomen. De Heer Iloogendijk heeft verlof gevraagd tot het doen eener interpellatie aan Gcdep. Staten over de toepassing van het besluit der vergadering van 23 Julij des vorigen jaars, voor zoo ver betreft de vergunning aan kustvis- schers, om den haring te mogen kaken. Besloten dien Heer in eene volgende vergadering gelegenheid te gevenzijne interpellatie nader te ontwikkelen.,' Daarna is overgegaan lot de benoeming van drie leden van het collegië van Ged. Staten, ter vervanging van hen, die zijn afgetreden, en zijn dd HII.Jhr. A. L. van Heteren GeversD. van Koetsveld en Mr. C. B. Nederburgh herkozen; terwijl ook de Heer Mr. A. P. J. Hoog als buitengewoon lid van Ged. Staten is herkozen. AMSTERDAM, 2 Julij. Omtrent een Paleis voor Volksvlijt alhier, bevat de Amst. Gour. van II. Zaturdag een uitvoerige mededeeling, waaruit wij het volgende ontleenen: In de vergadering van den gemeenteraad van 15 Maart 1855 werd behan deld de voordragt van Burg. en Weth. betreffende de oprigting van een gebouw voor de in 1856 te houden provinciale tentoonstelling; welke voor dragt een gevolg was van een door den Heer Dr. S. Sarphatinamens de Vereeniging voor Volksvlijt, aan Burg. en Weth. ingezonden memorie, be trekkelijk tot het oprigten van een blijvend tenl.oonstellinggebotiwecu Paleis voor Volksvlijt. Na zeer belangrijke beraadslaging, werd besloten dat de stad daartoe grond zou afstaan builen de Ulrechlsche poort. In de raadsvergadering van 6 Auguslns 1855 werd door den Voorzitter ter kennis van den raad gc- bragt, dat de Directeuren der Vereeniging voor Volksvlijt, binnen den door den raad toegeslancn termijn hebben berigt, dat reeds meer dan drie ton nen gouds zijn bijeengebragten verder wilden zij destijds nog eene in schrijving openenom het kapitaal zoo mogelijk minstens lot zes ton te brengen. De aangelegenheid is thans op nieuw, om zoo te spreken, bij het publiek aan de orde gesteld en bij in den roem van hun land belangstellende kapi talisten in beraadslaging gebragt. Uit den prospectus en de statutenwordt o. a. het volgende medegedeeld

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1