LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 2 JULIJ. N°. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Kommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCflE BERIGTEN. LEYDEN, 1 Julij. Hij gunstig weder zal de muziek der Stedelijke Schutterij op Donderdag aanst.des avonds ten half acht ure, de navolgende muziekstukken uitvoe ren: N°. 1- Marche Hongroise; 2. Ouverture Gustavc (Auber); 3. La Ca- pricieuscPolka; 4°. Grande Fantaisie sur des motifs de l'ope'ra Robert le Diable (J. II. Coenen); 5". Songs of the Tliames, Grande valse (Kuhner); C». Pas redouble' de l'opéra Martha. In doorgaans goed onderrigle kringen meent men het er voor te mogen houden, dat de gedragslijn, welke door het nieuw benoemde Ministerie zal worden in acht genomen, zal worden gekenmerkt door matiging, gepaard met eene wenschelijke standvastigheiddat het zich zal beijveren om de gemoederen dergencn gerust te stellendie zich bekommerden over eene wet op het onderwijs, waarin het woord christelijk was gespaard, en zulks met hel doel om eens ieders regten te eerbiedigendat zelfs in de verte aan geene terugwerking wordt gedacht, en dat, zoodra hel Kabinet in de gelegenheid zal zijn gesteld om zich deswegens te verklarendaarvan zal kunnen blijken. C.) Het. monument aan den volksgeest in 1830 gewijd, dal van wege de Vereeniging het Metalen Kruis te Amsterdam wordt opgerigt, zal in het mid den van Augustus worden ingewijd. Men verwacht dat Z. M. de Koning deze plegtiglieid met zijne tegenwoordigheid zal vereeren. Te Woerden heeft Vrijdag 11. de plegtige inwijding plaats gehad van de nieuwe Israëlitische synagoge, door den Wcl-Eerw. Heer Isaacson, Opper-Rabbijn te Rotterdam. Op het badhuis te Zanlvoort is dezer dagen aangekomen de Graaf von Bismarck met familie en verder gevolg. Bij de doorgraving van hel Dockumer Grootdiep, in het eerste per ceel, circa 20 ellen van de vroegere bedijking, zijn gevonden de geraamten van twee menschen, op eene diepte van 1 el boven zomerpeil, waarvan het eene voorover liggende, het andere staande was. Een hoog bejaard man herinnert zichdat hij vóór ongeveer 50 a 60 jaren had hooren spreken van het vroeger daaromtrent vermoorden van twee Duitsche kooplieden welke gepleegde misdaad waarschijnlijk met deze gevonden lijken geacht mag worden in verband te slaan. Aan den Gemeenteraad van Leeuwarden is door Ged. Staten van Fries land bekend gemaakt, dat de Koning zijne goedkeuring heeft onthouden aan hel Raadsbesluit tot heffing eener plaatselijke directe belasting. De gronden voor deze weigering zijn: 1°. dal hel niet blijkt, dal de heffing van ƒ70,000 noodig zou zijn ter voorziening in de gewone uitgaven; 2°. dat de voorgestelde grondslagen (de vermoedelijke inkomsten) toeschijnen le onbepaald en te zeer voor willekeurige toepassing vatbaar te zijn, om ze, althans in Leeuwarden aannemelijk te kunnen achten. Sedert 1 Januarij zijn in Friesland aan de longziekte gestorven of te dier zake afgemaakt 4150 runderen. Uit Groningen wordt gemeld dat de aldaar heerschende lyphus-ziekte minder boosaardig begint te wordenen in de laatste dagen is afgenomen, liet geheele getal zieken, voor welke bij de commissie sinds den 6den Mei II., en dus sedert den dagwaarop zij met hare werkzaamheden begonin het een of ander opzigt hulp is ingeroepen, bedroeg den 25stc" Junij 320, ver deeld over 135 gezinnenwaaronder slechts 4 oppassers van de 64die bij haar in dienst zijn, en waarvan 1 vrouwelijke is overleden. De Deensche oorlogskorvct Valkyrienaan welks boord de adelborsten van de Deensche marine zich bevindenis te Y'lissingen aangekomen. De adelborsten hebben aldaar de maritime inrigtingen bczigtigd. Te Sleeuwijk (N-Brabant) is dezer dagen de buitenwaard, die ge woonlijk ruim ƒ2,000 opbragt, voor ƒ7 verpacht, aangezien de oogst dooi den hoogen waterstand is vernietigd. Nabij Maastricht zullen in September aanst. door de in die vesting liggende troepen, in vereeniging met die uit Venlo. 's Bosch en Arnhem, militaire oefeningen worden gehouden, tot welk einde wat betreft de infan terie, de miliciens der liglingen van 1852 en 1853, die in het genot van on bepaald verlof zijn gesteld, zullen worden opgeroepen. Uit Holland, Michigan, in dc Vereenigde Staten, wordt van den 21stc" Mei het volgende geschreven Vrijdag namiddag kwam hier aan, een gezelschap landverhuizers van 29 personen, die allen, na cenige rust en verkwikking genoten te hebben, hunne reis voortzetten naar het onlangs aangelegde dorp Noordeloos, in het noordoostelijk gedeelte onzer stad. De Eerw. Heer van den Bosch met vrouw en kinderen, van Noordeloos, prov. Zuidholland, vergezelde ze derwaarts. Algemeen waren zij gezond. Een man en twee kinderen had dit gezelschap op zee verloren. Twee andere gezelschappen, waarvan het een naar Illinois en het ander naar Pella ging, kwamen met hem over zee. Op de zeereis, welke 44 dagen duurde, had men een man, eene vrouw en dertien kinderen verloren. 's GRAYENHAGE1 Julij. Door Z. M. zijn benoemd tot Ridders der Orde van den Nederl. Leeuw Mr. P. W. Alslorphius Grevelink, Hoofd inspecteur der rijks-politie en In specteur der gevangenissen; J. A. Chappnis, lstc Luitenant bij het wapen der Koninklijke mare'chansse'e le Breda, en tot Ridders der Orde van de Eiken Kroonde Heer HeilbronCommissaris van Policie le Amsterdam en de Heer A. J. C. Janssen, Commissaris van Policie te Rotterdam. De nieuw benoemde Ministers van Justitie, van Binnen- en Builenl. Zaken, de lleeren van der Brugghen, Simonsen Gevers van Endegeest, hebben op het Loo, in handen des Konings, de gevorderde ceden afgelegd. Bij Kon. besluiten zijn benoemd tot Burgemeester der gemeente Wor- merveer D. Scheltema, en tot Adjunct-Rijksarchivaris Mr. L. Ph. C. van den Bergli, thans lijdelijk beambte bij 's Rijks-archief. Tot Notaris te Rotterdam is benoemd de Heer A. A. Reepmaker, en te Krimpen aan de Lek de Heer R. II. Nierslrasz, beiden Candidaat-Notarissen le Rotterdam. Bij Kon. besluit zijn bevorderd: tot Kapl.-Luit.-ler-Zee de Luit.-ter-Zee lstckl. M. C. Cazaux van Staphorst, en lot Luit.-ter-Zee lstc kl.de Luit. der 2dc kl. W. O. A. van Benuckom. Ook is de 2de Luit.-Kwartiermeester A. J. Ninaber, van hel 3de reg. inf., in den rang van 2dcn Luit. overge plaatst hij het bataillon jagers n°. 27, dienstdoende in Wcst-Iudie. Door Z. M. is, op zijn verzoek, aan den Chef over de geneeskundige dienst in Nederl.-Indië, met den rang van Kolonel, YV. Bosch, thans met verlof hier le lande, eervol ontslag verleend onder toekenning van pensioen. Z. M. de Koning wordt heden avond van het Loo alhier terugverwacht. lieden morgen ten elf ure heeft er een Ministers-raad plaats gehad die door de nieuw benoemde Ministers werd bijgewoond. lieden hebben de nieuw benoemde Ministers van Justitie, van Biu- nenlandsehe en van Builenlandsche Zaken, de lleeren van der Brugghen, Simons en Gevers van Endegeest hunne betrekking aanvaard, en zijn alzoo de lleeren Donker Curlius, van Reenen en van Hall als Ministers, belast met eene portefeuilleafgetreden. Bij die gelegenheid hebben de aftredende Ministers de Ilooldamblenaren van de Departementen aan hunne opvolgers voorgesteld ca aanbevolenen namen de voormalige Ministers een hartelijk afscheid van hunne vroegere onderhoorigen. Men verneemt dat de portefeuille van het Depart, van Marine onder anderen is aangeboden aan den Vice-Admiraal E. G. van der Plaat, maar dat deze zich verpligt geacht heeft, voor die betrekking te bedanken. Men wil dal de Heer Delprat, lid van de Tweede Kamer, tot Direc teur der Delfsche Academie zal worden benoemd. De Aartshertog Albert van Oostenrijk is eergisteren avond alhier aan gekomen en aan het Hölel Paulez afgestapt, alwaar de Graaf van Lynden, Adjudant van Z. M. den Koning, hem heeft begroet; ook Z. K. II. Prins Frederik heeft hem verwelkomd. Gisteren ochtend heeft de Aartshertog bij 1III. MM. de Koningin, de Koningin-Moeder en Prins en Prinses Hendrik zijn opwachting gemaakt. Ter cere van Z. K. K. U. is er gisteren groot diner bij Prins Frederik geweest. De Baronnesse von Taubenheim, zuster van H. M. dc Koningin is op het huis ten Bosch aangekomen. Prins Oscar van Zweden wordt eerstdaags uit Londen alhier verwacht. Het berigt omtrent het te geven afscheids diner door Baron van Hall is gebleken ongegrond te zijn. Aan de Amst. Cour. wordt van hier geschreven: »lk geloof u thans met zekerheid te kunnen berigten, dat Z. K. II. Prins Frederik der Neder landen den Koning zal vertegenwoordigen bij de krooning van den Keizer van Rusland, en dat te dien einde ter beschikking van Z. K. II. en ge volg eene rijks-stoomboot zal worden gesteld. Het stoomschip Gecleh, dezer dagen uit Japan alhier teruggekomen heeft, zoo als men mij verzekert, aan boord verscheidene kisten inhoudende geschenken van den Keizer aan Z. M. onzen Koning; ofschoon men na tuurlijk vooralsnog met geene zekerheid kan zeggen waaruit die geschen ken beslaanmeent men toch te weten dat zij van zeer groote waarde moeten zijn." Bij den Minister van Financien is van den Ileer J. A. ten Bokkcl Huinink, Pred. te Doornspijk, een bankbiljet van 200 ten behoeve van 's Rijks schatkist ontvangen. De Heer Plaise, afgevaardigde van de bank in Zwitserland, te Parijs, die zich alhier bevindt, wordt vergezeld door een bankier uit Parijs, den

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1