LEYDSCIIE COURANT. 1856. MAANDAG 30 JUNIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 28 Junij. Over Brussel kunnen wij uit de bijzondere briefwisseling van de Inde pendence mededeelen dat daarin gezegd wordt dat men in liet kiesdistrict Leydenin plaats van Jbr. Mr. Gevers van Endegeesl, benoemen zal den afgetreden Minister Mr. G. G. J. van Iteenen. Het getal opgenomenen, in liet werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 22 Jiinij 58 volwassenen19 kinderen, te zamen 77. 28 80 18 a M 84. 24 68 21 89. 25 04 10 i) 80. 20 09 18 87. 27 09 20 99. 28 03 18 81. Woensdag avond hebben de Studenten van de Kon. Academie te Delft eene luisterrijke serenade gebragt aan den Directeur Dr. G. Simonswegens zijne benoeming tot Minister. Op het feestte dier gelegenheid door den Heer Simons gegeven werd door hem in eene regl hartelijke toespraak afscheid genomen van de ingezetenen dezer stad, in wier midden hij zich gedurende 10 jaren bewoog, en van de studerende jongelingschap wier vader hij in den volsten zin des woords mogt genoemd worden. De Burgemeester en de President van den Senaat, bragten hem hunnen war men dank voor al het goede en nuttige, door hem aldaar tot stand gebragt. Naar men verneemt hebben Leeraars en Studenten aan genoemde inrig- ting, zich tot den Koning gewend, met verzoek om geen nieuwen Directeur te benoemenmaar het bestuur over de Academie zooveel mogelijk aan den nieuw benoemden Minister over te laten. Te Rotterdam heeft in de specerij-bergplaatsen van de Nederl. Handel maatschappij wederom eene ontdekking van diefstallen plaats gehaddie waarschijnlijk sedert lang gedreven en door velen gepleegd zijn; een kuiper, op hceter daad betrapt, is gevangen genomen. Uit Dordrecht wordt gemeld, dat Woensdag II. de sleepstoomboot Paul van Vlissingentwee zwaar geladen ijzeren schepen opslepende, op de 1 hoogte van het huis de Merwede, bij hel uithalen voor eene ten anker lig gende tjalk, buiten het vaarwater geraakte en met volle vaart aan den grond liep. Te laat om de rigting der twee schepen te wenden, liepen deze met al hunne vaart achter op de stoomboot en kloofden deze aan den achtersteven letterlijk open. De schade is zeer groot. Ook de beide sche den hebben zware avarij bekomen. De diergaarde van het Kon. Zoölogisch Genootschap te Amsterdam, heeft weder eene belangrijke aanwinst gekregen, door de ontvangst van vier giraffendrie leeuwen, twee struisvogels, eenige apen, enz.; al deze voorwerpen zijn herkomstig uit de verzameling van den Heer B. Hartmanu die ze zelve uit Afrika overbragl. Vroeger heeft hel Genootschap ook nog een zwart luipaard ontvangen. Te Leeuwarden is op Woensdag en Donderdag de Gste Algemeene Vergadering der Maatschappij tot bevordering der Geneeskunde gehouden. Bij afwezigheid van den Voorzitter heeft de Algcm. Secretaris, Dr. Heye van Amsterdam, in eene sierlijke rede het doel der Vereeniging uiteenge- zet. Na afloop der aan de orde zijnde werkzaamheden hebben zich de leden op den laatsten dag aan een gemcenschappelijken disch vereenigd. In een brief uil Curacao van 15 Mei, door de Utr. Cour. medege deeld, wordt geklaagd over de buitengewone droogte aldaar, ten gevolge waarvan de oogst geheel mislukt is; ook de levensmiddelen zijn aldaar zeer duur. Men is verpligt, om zelfs te New-York maïs te gaan koopen, want de tegenover liggende kust lijdt door de droogte evenzeer als Curasao. Daarentegen vertoont zich de zoutoogst schitterend, en de prijzen zijn zeer goed. Bonaire heeft tot heden toe reeds 40,000 vaten, zont opgeleverd. Er hebben zich twee maatschappijen gevormd om zoulpannen te Aruba aan te leggen. De eenezegt menzal gelukkenomdat zij een goeden grond heeft gekozende andere zal slechte zaken makenomdat de toegestane grond hooger is gelegen dan de waterspiegel der zee. -Te Suriname is na langdurige droogte eene weldadige regen gevallen. Het Zondagsblad deelt het volgende berigt mede van de Kaap de Goede Hoop: Uit een schrijven van den Heer S. van Tongerloo, vroeger Onderwijzer te Geervliet, die, in het vorige jaar, door tusscheukomst van Prof. Lauts te Utrechtnaar de Kaap vertrokblijktdat hij aldaar bij zonder goed is geslaagd. Aangesteld door de Engelsche Regering als Hoofd onderwijzer eener lagere school der lslc klasse, tellende 40 leerlingen, kan hij, behalve een veranderlijk inkomen, op eene vaste jaarwedde van ƒ1800 rekenen. Hij geeft eene bijzonder aangename beschrijving van het leven van den Kcapschen Onderwijzer en besluit zijn schrijven met de verzeke ring, dat den Hollandsche Onderwijzer, die talen verslaat, aldaar eene goede ontvangst verbeidt. De muziek wordt er op hoogen prijs gesteld, zoodat men met de kennis daarvan kan woekeren. 's GRAVENIIAGE 28 Junij. Z. M. heeft benoemd tot Commandeur der Orde van de Eikenkroon den gepens. Kolonel van het Indisch leger P. Ooslhout, Oud-Resident en mili taire Commandant van Banka. Tot tweede Commissaris van Policie te Arnhem is benoemd C. A. van Dcinse, Inspecteur van Policie te Rotterdam. II. K. II. de Kroonprinses van Zweden en Noorwegen, dochter van Prins en Prinses Frederik, wordt den 2<lcn Juljj op het buitengoed Backers- hage verwacht. Ook de Gravin van Neipperg, zuster van II. M. de Konin gin, zal Maandag aanst. op het huis ten Bosch aankomen. Baron van Ilall zal Dingsdag aanst. een groot diplomatiek afscheids diner geven. Aanst. Dingsdag zullen in de hoofdplaatsen der provinciën de verga deringen der Prov. Staten geopend worden. Men verneemt, dat de Heer Commissaris des Konings in deze Provinciein den loop der aanst. week aan de leden der Staten een groot diner zal aanbieden. Hel Provinciaal Geregtshof van Zuidholland heeft het vonnis der Regt- bank te Rotterdamwaarbij de Heer Adrianwegens bet doen drukken en verspreiden van beleedigende uitdrukkingen jegens den Secretaris-Generaal bij hel Ministerie van Justitie, is veroordeeld lol eene geldboete van ƒ100, vernietigd en hem vrijgesproken, op grond dat niet de Heer Secretaris-Ge neraal als openbaar gestelde magt, maar als particulier persoon is beleedigd en er door dezen geene klagt tol vervolging is gedaan. In de ijzergieterij van den Heer Sterkman alhier, wordt eene stoom machine vervaardigd van 8 a 10 paardenkracht, ten dienste der meubejfa' briek van de Gebroeders Horrix. Telegrafisch Berigt, 5 uur 40 minuten. Men verneemt dat de gewone vergadering der Staten-Gcneraal (Zittingjaar 1855—1850) in de aanstaande week, waarschijnlijk Donderdag, zal wor den gesloten. UTRECHT, 26 Junij. De dag van gisteren was bestemd lot het houden van de Maskerade door de Studenten-Vereeniging Mutua Fides. Deze optogt moest den toestand van ons Vaderland voorstellen omstreeks de helft de I7de eeuw, toen de Republiek het toppunt van haren bloei had bereikt. In vier afdeclingen heeft men getracht hiervan een denkbeeld te geven. Het eerste tafereel bevatte de eigenaardigheden van het volksleven in twee groepen, op straat en in huis. Op straat werd voorgesteld door eene koets uit dien tijd, eenige rijke kooplieden en gegoede burgers, een oud Amsterdamsch sleedje en eenige personen, als een Jood, een aanspreker, een weesjongen en meisje en een scharenslijper. In huis werd voorgesteld eene huiskamer uit dien tijd, waarin eenc herstelde kraamvrouw met haar gemaal, bezoek ontvangt van een vriend, den docter en den artsenijmenger. In het tweede tafereel werd de Regering voorgesteld in twee groepen: de Overheid, door een Luitenant-Geweldiger en eenige Schutterij-Officieren; en de Koloniën, door een Gouverneur-Generaal van Neerl. Indië, die na een plegLig bezoek van eenige Indische gezanten te hebben ontvangen, met hen en zijn gevolg een loglje doet. Het derde tafereel gaf een overzigl van den toestand van het Boeren bedrijf, voornamelijk in hel kaas- en boter maken bestaande, in de weverijen met 'tgeen daartoe behoort, zaamgevat in en om een mo len uit dien tijd, en van het visschersbedrijf het lijn- en zeilmaken, den scheepsbouw, enz. Het laatste tafereel deed een blik slaan in de vermaken van dien tijd, door de voorstelling van eene kermis en een jagtstoet. En hiermede werd de optogt op eene niet onaardige wijze besloten, daar het gezigt van kwakzalvers, waarzeggers, arlequins, enz., bont door een ge mengd niet naliet de lachspieren op te wekken. Deze Maskerade die des namiddags ten 5 ure was begonnen, is des avonds, bij eene vernieuwde luisterrijke verlichting der stad, nogmaals herhaald. Heden morgen werd er eene matinee musicale in liet park Tivoli gehouden en des avonds had liet groote Studenten-Concert plaatswaarbij de deelne mers aan de maskerade in costuum verschenen. Het geheel werd door een bal besloten. Het Prov. Ulrechtsche Genootschap voor Kunsten en Weienschappen hield eergisteren zijne algemeene vergadering, die geopend werd door den Voorzitter, den Hoogleeraar Lintelo de Geer, met eene rede over de be hoeften aan en de vruchten van zamenwerking opliet gebied der Wetenschap pen en der Kunsten. Geene door het genootschap uilgeschreven prijsvragen is beantwoord geworden. Tot leden des Genoolschaps werden benoemd de Heeren: Mr. J. T. Buys, Advocaat, le Haarlem; Dr. J. L. Chanfleury van De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Nommers ivorden tegen 10 Centen afgegeven.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1