SP A3* JE. MADRID, 20 Junij. De Regering heeft in de geschillen met Mexicode bemiddeling van Frankrijk aangenomen. Alhier is zooveel valsche munt in omloop, dat de winkeliers ze bij den minsten twijfel, eerst aan een scheikundig onderzoek onderwerpen. De diligences tusschen deze stad en Bayonne zijn voortdurend het mik punt der roovers. Wederom hebben zij nabij Burgos de noorder-diligence aangehouden en eene aanzienlijke geldsom buit gemaakt. Zij schijnen altijd van hunne zaak zeker te zijn, want nooit houden zij een dier rijtuigen aandan ingeval daarmede geldswaarde wordt overgebragt. Eene Dame is aan de gevolgen van den schrik overleden. Drie Geestelijken in Oud-Castilie zijn tot onderscheidene straffen ver oordeeld, omdat zij de absolutie hebben geweigerd aan personen die de renten hadden afgekocht, welke ten voordeele van de Kanunnikken van Aguilar op hunne eigendommen waren gevestigd. Een tot 9 jaren dwang arbeid en 400 duros boete; de twee anderen tot 6 jaren dwangarbeid en 200 duros boete. Te Valladolid hebben wegens de duurte der granen ongeregeldheden plaats gehad, die spoedig zijn onderdrukt. SARDINIË. De Geestelijkheid in Sardinië geeft thans zoo veel mogelijk gevolg aan den banvloek, die door den Paus uilgesproken is legen allen, die tot het maken of uitvoeren der wet ter opheffing van kloosterorden medegewerkt hebben. De sacramenten en kerkelijke begrafenis worden hun onthouden, indien zij niet verklaren hunne deelneming aan die maatregelen te betreu ren en zooveel mogelijk ongedaan te willen maken. De regering heeft het noodig geoordeeld hierin tusschen beide te treden en de Minister van Bin- nenl. Zaken heeft eene aanschrijving aan de hoofden der gewestelijke be sturen gerigt, ten doel hebbende daartegen te waken. De Minister zegt daarin o. a.Het gedrag van zekere leden der geestelijkheid jegens de regering en de instellingen des lands is sedert eenigen tijd van dien aard, dat het de algemeene opmerkzaamheid tot zich trekt. Er is eengelukkig niet talrijk gedeelte der geestelijkheid, hetwelk zich aankant legen alle wetten die een noodwendig uitvloeiseleene taepassing en ontwikkeling van onze grondwet zijn. Die tegenkanting verkrijgt thans een voorkomen van stelselmatigheid en algemeenheidzoodat zij onbestaanbaar met de regten en de zelfstandigheid van het burgerlijk gezag wordt. De nieuwe blijken van tegenkanting, waarop wij het oog hebben, zijn vooral bij het Paasch- feest en bij het verjaarfeest van de invoering onzer grondwet voorgekomen. Vele geestelijken ontzeggen den doop, de kerkelijke begrafenis en de abso lutie aan degenen die de kloosterwet hebben helpen uitvoeren; zij vorderen herroepingen van een voor de regering belccdigenden aard, en randen op die wijze soms ook de ondergeschiktheid der gewapende magt aan de over hen gestelden aan. Ook verzuimen zij de voorgeschreven gebeden voor den Koning te doen. Kortom men is hier en daar, dan met woorden en dan met daden, onder den dekmantel der godsdienst en in den naam der Kerk bezig den Christen met den burger in strijd te brengen; een gedeelte van de geestelijkheid predikt, meer of min openlijk, verzet tegen wet en over heid, minachting en ontevredenheid jegens de regering. De buitensporig heden der geestelijkheid zijn van de oudste tijden af steeds met de krach tigste middelen tegengegaan. Niet alle daartoe voorheen gebezigde middelen zijn thans nog bruikbaar. Die zelfde instellingenwelke door een deel der geestelijkheid zoo hardnekkig bestreden worden, beschermen haar tegen elke onwettige handeling; maar onze wetgeving en onze gebruiken geven ons nog meer dan genoegzame middelen om alle misbruiken tegen te gaan." Na aanwijzing dier middelen, verklaart de Minister dat de regering den eerbieddie aan de godsdienst en hare dienaren toekomtzal handhaven en zich van elke ingreep in het gebied des geloofs en der godsdienst zal onthouden. PRUIS S EN. BERLIJN, 24 Junij. De Koning is van zijne buitenlandsche.reis alhier teruggekeerd. Graaf Esterhazy, Oostenrijksch Gezant bij ons Ilof is heden, ten ge volge van eene ontsteking der longenoverleden. De Heer von Rochow, bekend door zijn tweegevecht met den Heer von Ilinckeldey, woont thans de wedrennen alhier bij. Hij zal de 5-jarige vestingstraf, waartoe hij veroordeeld is, te Stettin ondergaan, en eerstdaags zich derwaarts begeven. Te Koningsbergen is dezer dagen een regtsgeding afgeloopendat wel een reuzen-proces mag genoemd worden. Er stonden 60 aangeklaagden te- regt, beschuldigd van jaren lang zich aan vee-diefstal te hebben schuldig gemaakt. Niet minder dan 180 paarden konden aan hunne regtmatige eige naars teruggegeven worden. De aanklagt bedroeg 91 - folio bladzijden, en was in de Poolsche en Duitsche talen gedrukt. Meer dan 300 getuigen zijn gehoord, welk verhoor 4 weken duurde. De gezworenen moesten 355 vra gen beantwoorden en waren daarmede in 16 uren gereed; 19 der aange klaagden zijn vrijgesprokende overigen werden tot verschillende gevange nisstraffen veroordeeld, ten gezamenlijken bedrage van 127 jaren. De Cresstjaan welks boord Lord Wodehouse, benoemd Engelseh Gezant te Petersburg, zich bevindt, is reeds te Kopenhagen aangekomen. OOSTENRIJK. WEENEN, 23 Junij. Thans wordt ten stelligste verzekerd dat in de volgende maand eene bijeenkomst van den Keizer van Oostenrijk met Keizer Napoleon zal plaats hebben. Alsdan zou de Keizer der Fransehen, van het bezoek op zijn kasteel Arenenberg, alwaar hij zijne opvoeding heeft genoten, terugkeerendein Zuidwestclijk-Duitschland, nabij de villa Edenkoben, den 'Keizer van Oos tenrijk ontmoeten. Mogelijk is liet maar een gerucht, maar zeker is het dat de vertrouwelijkheid tusschen de beide Keizers van dag tot dag grooter wordt. Men is alhier niet zonder bezorgdheid over de aftreding van den Minis ter van Financiënde Heer von Briickdie zich door het concordaat in eene mocijelijke stelling bevindt. Steeds bedacht om in alle takken van bestuur bezuinigingen in te voeren, ondervindt hij veel tegenstand, daar waar het belang der geestelijkheid eenigermate in het spel komt. Zoo eischt thans de geestelijkheid de teruggave van een groot aantal gebouwen, die voor meer dan 60 jaren tot onderscheidene kloosters hebben behoord, maar sedert tot militaire en andere doeleinden gebezigd werden. De voldoening van de zen eisch zou aan de schatkist vele milliocnen kosten. De Koning van Griekenland wordt alhier verwacht, llij begeeft zich naar Karlsbad om de baden te gebruiken. In de fabriekendie in de voorsleden alhier zijn gevestigdis steeds gebrek aan werk, ten gevolge waarvan vele werklieden worden ontslagen. In Hongarije zal met 1 October een reglement voor dienstboden in werking treden, 'twelk verbiedt, dat die stand uilspat in kleeding of uit spanningen. De heeren en vrouwen zullen verpligt zijn hierop een wakend oog te houden en, des noods, gebruik kunnen maken van gestrenge mid delen, die echter in geen geval mogen schadeu aan den welstand van het ligchaam. RUSLAND. Bij Keizerlijk bevelschrift is de staat van beleg in verschillende gouver nementen opgeheven. De Krim is hiervan nog uitgezonderd. Men zegt thans dat niet Vorst Dolgorucki, maar Graaf Stroganoflf, een geoefend diplomaat, tot Russisch Gezant te Parijs is bestemd. De roem der goedheid en billijkheid die den Keizer naar Finland en Polen was voorafgegaanheeft overal op zijnen weg een zoodanigen stroom van smeekschriften doen ontstaandat de naar Petersburg teruggekeerde beambten slechts een gering gedeelte daarvan hebben kunnen medebrengen. Geheele balen en kisten zijn nog onder weg, en zullen terstond in handen der commissie voor de verzoekschriften gesteld wordenten gebruike van welke commissie een afzonderlijk gebouw te Moskou in gereedheid wordt gebragt. Welligt zullen, even als dit bij Keizer Alexander I het geval is geweest, tien jaren verloopen alvorens alles behoorlijk geschift en onder zocht kan zijn. TURK1TE. De handelaren te Kamiesch zijn thans, ten gevolge van de ontruiming, zeer in het naauw gebragt. Zij moeten alles tot eiken prijs verkoopen. Een huis dat aan den eigenaar 20,000 fr. heeft gekost, is aan een Russisch Generaal voor 2000 fr. overgegaan. Het hout van de afgebroken gebouwen wordt tot een spotprijs verkocht. Bulgarie wordt geweldig door roovers geteisterd. Het dorps-opperhoofd van Dalboki is op de plaats zijner woning aan stukken gehouwen gevonden. Drie kinderen van geringe lieden zijn gewelddadig weggevoerd. De ouders hebben hun vee verkocht en inzamelingen gedaan en zoo doende 1300 piasters (ƒ150) bijeengekregen, voor het geëischte losgeld, waardoor die lieden nu tot den bedelstaf zijn gebragt. STADS BERIGTEN. SCHUTTERIJ BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat de alpha- betischc naamlijst van alle de personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deel nemen, ter inzage van de daarbij belanghebbenden zal liggen ter Secretarie dezer Gemeente, van den 21 tot den 29 Junij aanstaande (de Zondag uitgezonderd), 's morgens van 10 tot 's namiddags ten 1 ure, en dat de loting zal plaats hebben op de Groole Pers van het Raadhuis, en wel Op Maandag den 30 Junij 1856's morgens ten 10 ure. Wordende de zoodanigen, welke na de laatst voorgaande inschrijving zich binnen deze Gemeente met der woon hebben gevestigd, tot eene naloting opgeroepen, mede Op Maandag den 30 Junij aanstaande's namiddags ten 1 ure. Zullende ieder ingeschrevene bij een biljet worden opgeroepen, om tot de loting ter voorschrevene plaatse op te komen, op den dag en bet uur in deze Kennisgeving uitgedrukt; terwijl de zoodanigen, die verhinderd mogten worden zeiven tot de lo ting op te komen, zich door een' gemagtigde kunnen doen vertegenwoordigen, of geen gemagtigde verschijnende, zal de loting geschieden door een' der Leden van de Commissie uit het Gemeente-bestuur. Wordende de belanghebbenden tevens ver wittigd dat bij de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de re denen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermecnen, krachtens bet 311 art. der wette kunnen aanvoerenwaarom het voor hendie zoodanige redenen tot vrij stelling meenen te hebben, van belang is, door personele opkomst, of bij volstrekte beletselen, door het zenden van een' met hunne omstandigheden wel bekenden ge magtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat de vrijstellin gen bij de wet toegekendzijn de navolgende 1°. Die met ziekte of gebreken zijn behebt, welke hen tot den Wapenhandel voor het tegenwoordig oogenblik, of wel geheel, ongeschikt maken. 2°. Die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el en vijfhonderd zeventig strepen. 3°. De Geestelijken van alle Gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen. 4". De Professoren en Lectoren aan de Hoogescholenaan de Athenaca en de Seminariën. 5°. De Studenten in de Godgeleerdheid. 6°. Die den rang van Officier in dienst van den Staat, te lande of ter zee hebben bekleed, en door eervol ontslag de dienst verlaten hebben of gepensioneerd zijn, zoo lang zij niet in eenen gelijken of hoogeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld. 7°. Die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontsla gen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in eenen hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld. 8°. Die in Militaire dienst ter zee of te lande zijn, waardoor alleen worden bedoeld, zij, die na de inschrijving in militaire dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn, en dus niet voor ingezetenen eener be paalde Gemeente kunnen gehouden worden, de verpligling niet, om zich te doen inschrijven.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3