ITALIË. Onder de Oostcnrijksche troepen in Lombardije heerscht ccne grootc be weging. Het is zeker dat de Maarschalk Radctzky versterking heeft ge vraagd en dat het getal der troepen onder zijne bevelen op 120,000 man zal gebragt worden. Er heeft een onderzoek plaats gehad in de tuighuizen te Mantua en te Verona, ten gevolge waarvan liet oude materieel grooten- deels is vernieuwd geworden. Er is ook sprake geweest van de versterking van Milaanmaar men is teruggedeinsd voor de grootc kostendie de genie meent dat daarvoor noodig zijn. Tc Parma is de overeenstemming lusschcn de Regering en den Bevel hebber van de Oostcnrijksche troepen verbroken. Deze laatste ging stren ger te werk dan aan de overheden noodig scheen. Op de daartegen inge- bragte vertoogen had de Bevelhebber verklaard, dat hij op die wjjze door de Regering buiten slaat gesteld werd om haar te beschermen en haar alzoo aan haar lot zou overlaten. Deze bedreiging had echter de bedoelde uitwer king gemist, daar de Regering van de haar hergeven vrijheid gebruik ge maakt hadom een aantal personendie zonder grond in hechtenis gehou den werden, te doen ontslaan. NAPELS. 16 Junij. De Regering die sedert eenige maanden de staatkundige vervolgingen had laten rusten, is dezer dagen weer op nieuw en heviger daarmede voortge gaan. liet Criminele Hof, als bijzonder geregtshof voor staalkundige mis drijven, zonder hooger beroep, is met het vonnissen begonnen van verschei dene personen uit den burgerstandbeschuldigd van proclamatiën van Mazzini te hebben verspreid. Alles doet denken dat de beschuldiging der versprei ding, de eenige grond voor hunne vervolging, door eenige handlangers der policie zelve is uitgedacht. Die soort van lieden heelen alhier getuigen van Staat, en worden voor hunne getuigenissen, ten laste van de beschul digden, betaald. Schoon de policie al het mogelijke had gedaan om de ruchtbaarheid der zitting te voorkomen, was de zaal zeer bezet en waren tot haar spijt de Fransche, Engelsche, Pruissische en andere Gezantschap pen door eenige hunner attachés vertegenwoordigd. Men ziet uit deze berigten dat de Napelschc Regeringin plaats van eenig- zins tol een redelijk stelsel van staatkunde te neigen, meer dan ooit vol hardt om voort te gaan op dien weg, die bij geheel Europa cene zoo een stemmige afkeuring heeft ondervonden. PRUISSEN. BERLIJN, 22 Junij. Bij gelegenheid van de buitenlandsche reiswelke de Koningin van Engeland en Prins Albert denken te ondernemenzullen zijnaar men zegt, mede de Rijnprovinciën bezoeken en eenige dagen bij den Prins en de Prinses van Pruissen te Koblentz doorbrengen. De Aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk is van Hamburg alhier aangekomen.cn door vele Hoofd officieren aan het station van den spoorweg verwelkomd. Men weet dat de Koning afwezig is. De Russische Staatsraad Brandt is van Petersburg alhier aangekomen om zich met de regering te verstaan over het sluiten van een tol- en han delsverdrag. Rusland heeft toegestemd in een nieuwe vermindering van het tarief en in andere maatregelen, die de handelsbetrekkingen gemakkelijker kunnen maken. In het park van het hotel der Invaliden alhier, heeft liet volgende treurig voorval plaats gehad. De gepensioneerde Kapitein K. beklom de zuil van het gedcnkleeken der nationale strijders en op den top gekomen, wierp hij zich met zijn degen in de schede in de ccne hand en zijne policie- muls in de andere, ter hoogte van 130 voet op de steenen neder. Men behoefde gccne middelen tot zijn behoud aan te wenden. Te Worms heeft zich eene vereeniging gevormdom ter eerc van Luther eene Golhischc kapel met een kansel op te rigten. De inschrijving voor de bijdragen mag niet meer dan 3 kreutzer per persoon bedragen, ten einde aan alle vereerders van den grooten man gelegenheid tot deelneming le geven. Van Hanover is een voorstel uitgegaan tot het vormen van cene ver eeniging op het voorbeeld van die van Stutgard, welke zich ten doel stelt zeldzame geschriften sedert het begin der boekdrukkunst tot op den 30-jarigen oorlog op nieuw en met zorg te drukken. Tegen eene jaarlijksche bijdrage van 5 thalers kan men lid van deze vereeniging worden. De uilnoodiging is door Jacob Grimm benevens nog 6 letterkundigen onderteekend. Omtrent den Sondtol verneemt men dat het Kabinet van Washington moet hebben toegestemd in de verlenging voor één jaar van het verdrag van 28 April 1826, dat door hetzelve was opgezegd en dat, na eene aan vankelijke verlenging van twee maanden, wederom vervallen was. De Ame- rikaansche schepen, die den Sond en de Belt doorvaren, zullen den lol blij ven betalen. Buitendien zal deze aangelegenheid vóór het einde van het jaar moeten geregeld zijn. Te Maagdenburg is in de ijzer- en kopcrfabrick de stoomketel gespron gen. De uitbarsting was zoo hevig, dat alle gebouwen der fabriek instortten en vele arbeiders onder de puinhoopen bedolven werden. Uit Hamburg wordt gemeld dat van daar wekelijks millioenen zilver staven naar Oostenrijk en Rusland worden gezonden', zoodat het geld op de beurs zeer schaars is. Yoor België en Frankrijk worden aanzienlijke hoeveelheden graan ingescheept; voor Pruissische rekening worden verschei dene ladingen uit Amerika aangebragt, die over den spoorweg naar Silesie worden vervoerd. De smokkelhandel aan de Russische grenzen wordt thans wederom op den ouden voet gedreven. De smokkelaars zijn in grooten getale en goed gewapender hebben reeds onderscheidene bloedige botsingen met de aan de grenzen gestationeerde troepen plaats gehad, en aanzienlijke waar den zjjn in beslag genomen. OOSTENRIJK. WEENEN, 21 Junrj. De Aartshertog Ferdinand Max heeft een geschenk voor de kerk te Jeru zalem doen vervaardigennamelijk 2 crucifixen6 allaarluchters en 4 altaar vazen van zilver. Na zijne aankomst alhier zullen die voorwerpen naar hunne bestemming afgezonden worden. Op de gehouden vergaderingen der Bisschoppen, moet er met ernst zijn aangedrongen om de hoogescholen te Weenen en te Praag tot Katho lieke hoogescholen te verklarenen om de in de laatste jaren van buiten 's lands beroepene niet Katholieke Hoogleeraren te verwijderen. Ook zou men de Regering verzoeken in het vervolg in geen geval hoegenaamd llooglccraren van de Protestanlsche geloofsbelijdenis aan eene inrigting van hooger onder wijs aan te stellen. De Regering zou echter niet gezind zjjn hieraan gevolg le geven. De Yorst-Bisschop van Ollmiilz heeft zijne onderhebbende geestelijken verboden, dat andere dan R. K. toonkunstenaars bij de uitvoering van ker kelijke muziekstukken zouden worden gebruikt. Te Meran in Tyrol wilde men het lijk van een Protestant, als naar gewoonteter aarde bestellenmaar de Deken heeft eene afgezonderde plaats op het kerkhof aangewezen. De volksmenigte heeft, ofschoon bijna geheel R. Katholiek, het lijk de laatste eer willen bewijzen, en is dit lijk, naar Protestantsch gebruik, gevolgd. De Deken van Meran heeft zich van den kansel hoogelijk beklaagd over het toenemen van de kettersgezinde begin selen daar le lande. De inwijding van de Domkerk te Gran zal op 31 Aug. plaats hebben. De Heer Litzt heeft voor die plegligheid eene musicale Mis vervaardigd. De onkosten van den bouw, die 33 jaren geduurd heeft hebben 2,053,545 fl. be dragen, waartoe de tegenwoordige Kardinaal-Primaat alleen, meer dan 557,40011. heeft bijgedragen. Een ander Hongaarsch Prelaat, E. v. Palugyay, Bisschop van Neutza, bouwt aldaar met opoffering van 100,0001!. een kloos ter voor de barmhartige zusters. GRIEKENLAND. Hoewel de Regering reeds herhaalde malen de berigten omtrent de roove- rijen heeft tegengesprokenzoo bevat thans het officiële blad een verslag van een aanval der roovers die van de ongchoordste stoutmoedigheid getuigt daar die op slechts 5 minuten afstands van de hoofdstad heeft plaats gehad. De beruchte rooverkapitein Davclis en zijne rotgezellen, ten getale van 40, hebben in den nacht van 4 Junijde hen vervolgende troepen verschalkende, onverhoeds den weg tusschcn de hoofdstad en den Piraccus bezet, 10 rij tuigen aangehouden, de daarin gezeten personen beroofd en zich weder naar het gebergte begeven, met den Heer Giurdis van Hydra en den Heer Olym- pios, eenen zoon van den Rector der Atheensche hoogeschool, die zij als gevangenen medegcslcept hebben. Op de vlugt wisselden de roovers eenige geweerschoten met cene Fransche patrouille, van welke een Onder-Officier en een soldaat sneuvelden. Zoodra het gebeurde te Athene bekend werd namen de overheden met allen spoed maatregelen, maar de roovers, thans stouter geworden dan ooit, ontkwamen aan de vervolging en wierpen zich den volgenden morgen op Liossia, een dorpje op 2 mijlen afstands van Athene, staken het huis van den Burgemeester in brand en maakten zich gereed om het plaatsje uit te plunderen en le verwoesten, toen de aankomst van eenige gendarmes te paard hen de vlugt deed nemen. Yoor de mede genomen gevangenen wordt een zwaar losgeld geëischt. RUSLAND. De maatschappelijke toestand in Polen wordt sedert dat de Keizer aldaar geweest is, gedurig gunstiger. Men is een geheel nieuw tijdperk van administrative hervormingen ingetreden. Deze hervormingen zijn des te belangrijker en grondigernaarmate zij het voorname doel omvatten der taak, die Vorst Gorlschakolf was opgelegd. Geen week gaat er voorbij, dat er gcene sedert lang aangewezene grove misbruiken worden afgeschaft, en ambtenaren die zich het ongenoegen der bevolking hadden op den hals gehaald, worden verwijderd. De nieuwe verordeningen aan eenige takken van liet staatsbeheer voorge schreven, die het meest met het dagelijksch leven van de menigte in aan raking zijn, vooral van de censuur en de politie, beloven het schoonste voor- uilzigt voor de toekomst, en doen den geest kennen die onze regering be zielt. Het volk van zijnen kant, erkent al die pogingen en leent er zich van ganscher harte toe. Men weet nog niet hoevele uitgewekenen van 's Keizers gunst gebruik zullen makenmaar vele familiën alhier hebben al voor uitgewekenen van hare maagschap bij Vorst Gortschakoff om verlof tot terugkeer verzocht. Zoo heeft Graaf Slecki, wiens vader sedert 1831 uitlandig is, den Vorst verzocht om zijn' vader in den vreemde op te zoe ken;, de Vorst heeft dit niet alleen allerminzaamst toegestaan, maar ook verzocht, dat hij zijne landgenooten kon verzekeren dat zij in alle belang rijke aangelegenheden zich tot hem moesten wenden en zeker konden zijn van voldaan te zullen worden. Men schrijft aan de Regering het voornemen toe om te Nicolajeff eene handelsinrigting te vestigen, gelijk aan die van den Lloyd le Triëst. 'Te Kroonsladt zijn 2 van de 4 machines aangekomendie ten behoeve onzer vloot in Amerika vroeger besteld waren, maar die wegens de blok kade niet waren opgezonden. TURKTE. De Regering heeft de volmagt der Hospodars van de Vorstendommen, die op den 16dcn Junij was geëindigdweder vernieuwd, tot groote ergernis van de Walachijers en anderen in de Vorstendommen, die de vereeniging van de twee provinciën verlangen. Dit laatste ontwerp strookt niet met de wenschen van Oostenrijk en Tnrkye, Frankrijk, dat tot hiertoe hel gevoe len van Engeland en Rusland tot eene vereeniging voorstond, schijnt thans

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3