digd in de fabriek van den Heer J. M. van Kempen alhier, het andere in die der Heeren Bonebakker te Amsterdam. Gisteren had de eerste uitvoering plaats van het groolc concert der Lie- dertafels. Daartoe werd ten 8 ure eene tweede repetitie gehouden, die de algcmeene goedkeuring der Feestdirectcuren wegdroegzoo om de trouwe opkomst van de leden der liedertafelsals om de goede zamenwerking tot uitvoering. Het getal der liedertafels die zich aangemeld haddenbedroeg 23, onder welke de Avondster te Leyden met 21 ledenDirecteur de lieer N. J. We trens; het getal der opgekomene zangers werd op 500 geschat. Na den afloop der repetitie had de eerste matinée musicale van het mu- ziek-corps der grenadiers plaats, onder directie van den Heer Dunkier. De uilvoering was voortreffelijk. Naauwelijks was deze matinée afgeloopen, of de zangers spoedden zich huiswaarts, dewijl hun slechts korten lijd restte voor het middagmaalen om zich voor den feestelijken optogt gereed te maken. Ten 6 ure trok de trein van het terrein bij den schouwburgvoorafgegaan van een detachement van het corps veld artillerie, gevolgd door de muziek der schutterij, de beide Feestdirectcuren, het Feestcomité en daarna de Lie dertafels met hunne veelal prachtige banieren en vaandels, in alphabetische ordewaarop het muziek-corps der veld-artillerie volgdeen ten slotte weer een detachement veld artillerie, naar het park. Ten 7 ure had de uitvoering der zangstukken plaats. Het feestgebouw was eenvoudig doch smaakvol ingerigt. De leiding van den zang was aan de Heeren Craayvanger van hier, en Böhme van Dordrecht opgedragen. AI de stukken werden op eene voortreffelijke wijze uitgevoerd, en het aanzien lijk en talrijk publiek gaf door herhaalde toejuiching zijne tevredenheid te kennen. Na den afloop was cr Vauxhall in den verlichten tuin Tivoli, waar men tot laat in den nacht bijeen was. Heden heeft de tweede uitvoering plaats gehad. De plegtige optogt naar liet gebouw werd, wegens den Zondag, thans achterwege gelaten. De Liedertafels hielden nu afzonderlijke voordraglenafgewisseld door het zingen van stukken door het gehcele personeel. Aan het slot voerden de zangers gezamenllijk het Nederlandsche volkslied van J. W. Willems uit, van hetwelk het laatste vers door de geheele vergadering slaande werd me- degezongen. Het publiek, dat op 1500 personen mag geschat worden, gaf op nieuw blijken van de geestdrift die het bezielde. Het feest werd met een schitterend bal besloten. Morgen avond zal er door het muziek corps der grenadiers in het feestgebouw een groot concert lot volkomen sluiting van het Zangersfeest worden gegeven. Naar men verneemt, zal het derde Nederlandsche Zangersfeest in het vol gende jaar te Amsterdam plaats hebben, onder de leiding van dc HH. G. A. Hcinze, van Amsterdam en Boers, van Delft. BLITKi\LAM)SCHE BEIITGTENT BËLGIE. Te Spa is op den 19Jen een borstbeeld van Czaar Peter den Grooten onthuld. Dit beeld is aan de stad geschonken door Vorst Demidoff, ter ge dachtenis aan het verblijf van den Czaar in die stad in het jaar 1717al waar hij door het gebruik der baden zijne gezondheid terugkreeg. De Bur gemeester heeft bij die gelegenheid eene aanspraak gehouden, die door den Ilussischen Legatieraad van Thai werd beantwoord. Een gedeelte der stad was des avonds verlicht. ENGELAND. LONDEN, 22 Jnnij. De Koninklijke familie heeft Woensdag 11. dc door Sir Paxton in het kristallen paleis aangelegde fonteinen, welke voor het eerst water gaven, bezigligd. Als alle fonteinen werken, springen er te zamen 11,788 water stralen welke 120,000 gallons water in ééne minuut uitwerpen. Er waren niet minder dan 20,000 menschen naar het paleis gestroomd. Sir E. Lyons, gewezen Bevelhebber der vloot in de Zwarte zee, is lol Pair verheven. Prins Napoleon is op zijne reize naar het Noorden hier aan wal gestapt, "ij is naar N'cw-Castle gegaan om dc mijnwerken te bezigtigen. Daarna zal hij Edimburg bezoeken. De aanvoer van goud uit Australië en Amerika heeft in de afgeloopen week de aanzienlijke som van 1,350;556 bedragen, terwijl de uitvoer slechts 195,754 is geweest. Te Ncw-Caslle is de firma Edward Bilton en C°. gefailleerd. Bij voortduring wordt onze krijgsmagt in Amerika versterkt. Zoo hebben wederom 4 regemenlen infanterie en C veldbalterijen bevel ontvan gen om zich lot vertrek naar Canada gereed te maken. Voor het gereglshof van Old-Bailoij zal eerstdaags de zaak van C. Snape, Geneesheer en Direcleur van het krankzinnigen gesticht te Wandsworth, behandeld worden. Hij wordt beschuldigd van inocdwiliigen manslagge pleegd op den persoon van een der aan zijne zorgen toevertrouwde verpleeg den, een oud man Daniël Dolly genaamd. Deze was soms zeer laslig, en op zekeren dag aan Dr. Snape op een door hem gedane vraag zeer bits ge antwoord hebbende, liel de Geneesheer hem geheel onlklecden, knevelen en onder eene kraan plaatsen die 80 kannen water per minuut gaf. Gedurende 28 minuten kreeg de patient op deze wijze 2240 kannen water over zijn ligchaam. Toen men den grijsaard van zijne banden ontdeed, was hij een lijk. Te Liverpool hebben meer dan 900 spoorweg-bedienden de werkzaam heden gestaakt, omdat de Directeurs besloten hebben hun loon te vermin deren; men heeft terstond een 50-tal andere personen uit Londen ontboden, doch dit is niet voldoende; weinige jaren geleden heeft een dergelijk geschil eene schade van 00,000 aan de maatschappij berokkend. Volgens een brief uit Nieuw Grenada, heeft men de daders ontdekt van de bedriegerijonlangs met eene bezending gouden staven gepleegd. Men zal zich herinnerendat eenigen lijd geleden te Havre drie kisten zijn ontvangen aan het adres van AV. Davidsonwelke bij de opening bevonden werden looden staven te bevatten in plaats van gouden eh dat later derge lijke kistenin de kelders van de bank van Engeland gevonden zijn. De verwisseling heeft te Medilla plaats gehad, de plaats yan afzendingj de daders zijn reeds in handen der Justitie. FRANKRIJK. PARIJS, 22 Junij. Prins Oscar van Zweden heeft namens zijn Vader, de Serafijnen-orde, voor den Keizerlijken Prins aan den Keizer overhandigd. Heden is de Prins vertrokken. Betrekkelijk het bij den Senaat ontvangen besluit omtrent het regent schap, deelt de Moniteur nog de volgende bijzonderheden mede: De troonopvolger is meerderjarig met het intreden van zijn 19'Je jaar. In dien hij vóór dat tijdstip den troon beklimt, zal zijne moeder, tenzij een ander persoon door den Keizer bepaaldelijk met het regentschap bekleed zij in naam van haren zoon het hoog gezag voerenen inmiddels geen tweede huwelijk mogen aangaan. Voor het geval dat de Keizerin vóór den Keizer mogt overlijden, wordt het regentschap opgedragen aan dien Prins van den bloede, op wien de kroon bij ontstentenis van een regtstreekschen erfgenaam zou overgaanenbij ontstentenis van een den Keizer zoo na vermaag- schapten persoon, aan eenen door den Senaat te benoemen persoon. De Regent behoeft bij sommige handelingen de toestemming van den raad van regentschap, bestaande uit bloedverwanten des Keizers en uit andere perso nen, die de Keizer of anders de Senaat zal aanwijzen, ten getale van vijf. Dc wet omtrent het belasten der rijtuigen van weelde, door den Se naat verworpen, zal door de Regering, eenigzins gewijzigd, wederom wor den ingediend. De Staatsraad heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij aan de kinderen der dochters van Lodewijk Philips een jaarlijksch inkomen van 200.000 fr. wordt toegestaan. Men kan dit besluit als eene vergoeding aan merken van het besluit van 22 Januarijwaarbij de familie Orleans van hare bezittingen werd beroofd. Men houdt het voor een gevolg van dc goede verstandhouding lusschen de hoven van Frankrijk en Belgie, en reeds toen dc Kroonprins van Belgie een bezoek aan ons hof bragtheeft het velen verwonderddat er geene wijziging in het vroegere hesluit des Keizers is gebragt, omdat de Kroonprins ook daardoor persoonlijk werd benadeeld. De Prins-Regent van Baden is alhier aangekomen en op het kasteel van St. Cloud afgestapt. Hij is door den Keizer met het Grootkruis van het Legioen van Eer begiftigd. De gezant van den Groothertog van Baden, is hem tot Calais te gemoet gereisden heeft het ongeluk gehad in het water te vallen. Door een tolbeambte geredbood hij dezen 500 fr. als belooning aanmaar hij weigerde die som aan te nemenwaarop de gezant hem een gouden medaille vereerde. De schrijvers en bestuurders van den Univets zijn bij den Kardinaal legaat Patrizzi ontvangen en door dien kerkvoogd aangespoordom zich toch vooral zoo veel mogelijk van kwetsenden dagbladstrijd te onthouden. Eenige dagen geleden is in het bosch van Fontainebleau brand ont slaan, die een gedeelte der bosschen van Claire-Fontaine, tot dc domeinen der Kroon belioorende, heeft vernield. Het is niet dan met groole moeite gelukt dien te stuiten. Een persoon is gevangen genomen als verdacht dien brand te hebben aangestoken. 0: De Loireop nieuw gezwollen door de hevige regensheeft tusschen Blois en Tours wederom verwoestingen aangerigt. De pas herstelde werken aan den spoorweg zijn daardoor vernield. De Adjudant des Keizers, Graaf de Béville, heeft zich naar die streken begeven, om zoo veel mogelijk hulp aan te brengen. De Koning van Sardinië heeft 20,000 fr., de Heer Rothschild uit Weenen 10,000 fr. en de Generaals Lomoricière en Bedeau ieder 300 fr. voor de noodlijdenden door de overstrooming geschonken. Thans wordt de schade door de overstroomingen veroorzaakt op 150 millioen fr. berekend. De moerbcziën-boomcn hebben vooral veel geleden. De schade hierdoor alleen ondervonden, wordt op 30 millioen geschat. Op een spoortrein lusschen Rouaan en Dieppe is een goederenwagen in brand geraakt; de vlam nam zoo hevig toe dat de conducteur naauwe lijks deu tijd had af te springen en het tceken tot ophouden te geven. Met groote inspanning heeft men nog eenige geldswaarde gered. De Témoin de la Vérité deelt het volgende mede Sedert de sluiting der Protestanlsche scholen van Opper-Yienne, zijn eenige familiën genood zaakt dc kinderen op Katholijke scholen te plaatsenhetgeen zij dan ook doen, met de verklaring dat zij tot het Hervormde geloof blijven belmoren. Een meisje, Emilie Bertrand, van Protestanlsche ouders, is op de school der zusters van Roncon geplaatst. Den 10den dezer geleidden die zusters haar naar de Katholieke kerkalwaar men haar zeide dat zij zoude gedoopt wor den. Het 9-jarige kind begon te weenen en wilde tegenstand bieden; toen namen dc vrouw en de zoon van den koster haar onder de armen en droegen haar tot den priesterdieniettegenstaande haren tegenstand en geweenhaar den doop toediende. Men heeft ditzelfde meteen knaapje willen doen, deze heeft zich na eenigen tegenstand door de vlugt welen te omtrekken. Volgens berigt van den Maarschalk Pélissier zijn tot op den 13Je» de zer uit de Krim naar Frankrijk vertrokken 3620 Officieren93,826 man schappen en 16,046 paarden. Er bleven nu nog ter inscheping over: 731 Officieren22.942 manschappen en 7200 paarden of muilezels. De artillerie was ook grootendeels ingescheept. De Maarschalk had de geheele ontrui ming van het Turksche grondgebied op 5 Julij bepaald, Volgens de Gas. des Hópitaux heeft het corps van de Geneeskundige dienst in den laatslen veldtogt 35 leden verlorenwaaronder 1 Opper-Ge- neesheer en 12 Chirurgijns-Majoor. Hel berigt dat aan eene expeditie tegen de Kabylen in Algcrie 100.000 man zouden deelnemen, is overdreven. Slechts 40,000 man zullen daartoe wor den gebezigd, die genoegzaam zullen zyn om dien volksstam aan vier zjjdeu aan te vallen.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2