LEYDSCHE COURANT. 1836. Be Coiirant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. N". 7ö. WOENSDAG 25 .10MJ. De Prijs der Courant is f 12 in. liet jaar.; tie afzonderlijke No tamers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINXENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 24 Juiiij. De begrooling der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uilgaven van de provincie Zuidholland voor de dienst van 1856, is ge raamd in ontvangsten en uilgaven op 249.379.29-}. De begrooting dei- kosten van hel provinciaal bestuur van Znidholland, voor zooveel het rijks bestuur is voor het jaar 1857, is geraamd op 68.050. In Noord-Holland is in de vorige week eene boeren hofstede ver kocht voor 34,000, die over 11 jaren niet meer dan 12,000 had opgebragt. De Arnh. Cour. verzekert dal de Heer Thorbecke nog geen besluit heeft genomenvoor welk kiesdistrict hij in de Tweede Katner zal optreden. Te Nijmegen is in de afgeloopen week door den Commissaris van po- iiefe proces-verhaal opgemaakt tegen 51 hakkers en 19 broodverkoopers al daar, wegens liet hakken of verkoopen van roggebrood, niet van zuivere rogge, zonder iumengsel van zemelen grind of andere beslanddeelcn gebakken. Te Giethoorn zijn in den afgeloopen week 4 koeijen, in één land loopende, door den bliksem gedood. Ofschoon men geene uitwendige be schadiging kon bespeuren, waren zjj echter zeer opgezwollen, terwijl zij tevens alle 4 op de regler zijde lagen met den kop naar het oosten gekeerd. Op de Wolmarkt te Meppel, op Donderdag II. (zijnde de eerste dag van de zoogenaamde drie woHe-Donderdagen) was de aanvoer zeer groot; dui- zende ponden werden verkocht; do prijzen waren dan ook buitengewoon hoog, omstreeks hel dubbele van vroegere gewone jaren, terwijl men toen hel halve Ned. pond van dit product voor ongeveer 30 cents kocht, gold het nu gemiddeld 50 a 05 cents; doch velen hebben een' veel hoogeren prijs besteed. Bij de eigentlijkc groothandelaars in dit artikel was niet veel graagte tot koopen. Te Groningen heeft Donderdag H. het aangekondigde concert van de Liedertafel Grtino, ten behoeve van de typhus-eommissie aldaar, plaats ge had. De hoorn-muziek van het 7dc rcg. infanterie heeft bereidvaardig daar toe medegewerkt); De opbrengst heeft 767;90 bedragen. Hel iillramontaansche blad FUmoers dischte dezer dagen een verloog op over de bedftarijdat een staaltje hij uitnemendheid is van de verre gaandste onbeschaamdheid om tegen beter weten aan de grootste onge rijmdheden uit te kramen, als ze maar het geliefkoosd doel dier partij om de menschheid als slaven aan hare voeten te zien kruipen in de hand zouden kunnen werken. Zij vergt altijd veel geloof, thans echter zal t haar bezwaarlijk vallen om zulke gedrochtelijke stellingen als zij uit kraamde, zelfs hij hare vérblindste aanhangers, ingang te doen vinden. Zij zegt o. a. dat de kerk in de bedelarij een deugd en middel tot volmaking ziet, dat zij bij 'zekere geestelijke orden de bedelarij goedkeurt en vereert en vervolgt aldus: »De goede Bisschop van Genève in de 10,le eeuw die tegen de ketters wetten liet uitvoeren, die aan hel hedendaagsche mcnsch- dom zoo hard, zoo buitensporig, ja zelfs zoo hatelijk toeschijnen, die goede Heilige weerde de bedelaars niet, hij deed zijn best om hen te onderrigten hoe ze voor hnn geestelijk heil van hunnen staat voordeel konden trekken. Een goed bedelaar is geen onnut burger in de maatschappij. Deze geniet zoo veel te meer welvaren, naarmate üij een gröoter getal harer leden onder de uitverkorenen ziet of op de wegen die tot hel 't Hemelsch vader land leiden." 't Heeft veel van de taal van een' krankzinnige. Salomo dacht cr anders over. Hij had liet in 't geheel niet op met luije bedelaars. Zie bijv. Spr. VI: 6—11, XIII: 4, XXIV: 30 enz. Paulns beroemde er zich op dat hij door eigen werk zijn brood verdiende en zegt, dat die niet wil wer ken ook niet ete, 2 Thess. III. Doch de gewijde schrijvers zijn ook geen mannen naar 'thart van de nllramontanenvoor wie de Bijbel een steen des aanstoots is. Maar nii, de man dien ze wisten te belezen dal hij de ketters moest vervolgen de beroemde Keizer Karei V, dacht er ook anders over, en gaf in 1531 een uitvoerig en scherp placaat tegen de bede laars uit, dat men lezen kan in bet zoo hoogst belangrijk geschiedkundig onderzoek naar de armoede in ons vaderland enz. van SI'. J. de Bosch Kemper, die daar een schets geeft van den elleudigen toestand der maat schappij in de middeleeuwen, waartoe het ultramontanismus met magleiooze inspanning vergeefs het méiischdom tracht terug te voeren. 's GRAVENHAGE24 Juniji Z. Dl. de Koning heeft, bij besluiten van den 23sU'n dezer, 1° eervol ont slag verleend aan Mr. D. Donker Curlins, als Jlihister van Justitie, onder dankzegging voor de vele en gewigtige diensten Zijner Majesteit en den lande bewezen; 2°. lot Minister van Justitie benoemd Mr. J. J. L. van der Brugghen, President van de Arrond.-Regtbank te Nijmegen, en 1°. op ver zoek, met ingang van den l51™ Julij, cèrvol ontslag -verleend, aan: Mr. G. C. J. van Reenen, als Minister van Binnenl. Zaken; M'. J. A, Mutsaers, als Minister voor de Zaken van de 11. K. Eeredienst, en den Seboul-bij-Naeht A. J. de Smit van den Broeckc, als Minister van Marine; onder dankzeg ging voor de vele en gewigtige diensten door ben aan Zijne Majesteit en den lande bewezen; en onder bepaling, dut de heide laatstgenoemden het besiuur hunner Departementen zullen blijven waarnemen tot dat in hunne vervanging zal zijn voorzien; en 2°. riiet aan te nemen bet verzoek om eervol ontslag van de UeerenII. F. C. Baron Forstner van Dambenoyals Minister van Oorlog; Jhr. Mr. A. G. A. Bidder van Rappard, als Minister voor de Zaken der Hervormde en andere EeredienstenDr. A. Vrolik als Minister van Financien, M*. P. Mijer, als Minister van Koloniën; en voorts met ingang van den I,le" Julij benoemd: 1». tot Minister van Binnenl. Zaken, Dr. G. Simons, Directeur der Koninklijke Academie te Delft; en 2°. lot Minister van Iluitenl. Zaken, Jhr. Mr. D. T. Gevers van Endegeest, Voor zitter van de Tweede Kamer. Wijders benoemd: 1°. den lleer Mt D.Don ker Curtius, lot Minister van Staat, met bepaling, dat hij tot den ls,c» Julij aanstaande belast zal blijven met de waarneming van zijn Departement en 2°. den Heer Mr. J. A. Mutsaers, Minister voor de Zaken van de R. K. Eeredienst, met ingang van den l5le" Julij aanstaande, tot lid van den Raad van State, met tijdelijke waarneming van het bestuur van zijn Dep. Gisteren morgen heeft IK G. Simonsnieuw benoemd Minister van Binnenl. Zaken, deze slad bezocht en eene conferentie gehouden met Jhr. Mr. T. Gevers van Endegeesl, nieuw benoemd Minister van Buitenl. Za ken. Men verzekert dat Baron Gericke van Hertvynèii, Gezant te Brussel voor de hem aangeboden betrekking van Minister voor de Zakên vail R. K. Eeredienst beeft bedankt. De Commissaris des Konings in Limburg, Jhr. Mr. E. J. P. van Meeuwen heeft zijn ontslag uit die betrekking verzocht. Bij Kon. besluit van den 15dcn dezer zijn benoemd tol Ridders der orde van den Nederl. Leeuw, de Consuls: J. D. Fischer, te Genua; P. G. van Aken, te Gothenburg; J. Bell, te Gibraltar; Ch. E. de Coninek, te Kopenhagen G. F. Focking, te Daiitzig; R. II. L. Ileidsieckte Mexico; F. van Ilercktg CadixJ. D. 't Kint van der Kun, te Brussel; A. Ray naud, te Nizza; en A. H. Rodde, te Pcrnau. Ook is bij Kon. besluit aan de HH. J. Schéltc en R. Wollers eervol ontslag verleend als Commiesen der posterijen van de lste klasse, en benoemd: de llll. J. A. llinsbeek en W. C. Pull, thans Commiesen van de 2jc klasse; lot Commiesen der posterijen van de 2dc klasse: de HH. J. Albarda en II. van IJssel Groothuis, thans Commiesen van de 3de klasse; tot Commiesen der posterijen van de 3de klasse: de HH. P. A. Ramaer en A. Stumphius, thans surnumerairen. Bij onderscheiden Kon. besluiten zijn benoemd: bij het regement gren. en jagers, tot lsle" Luit.den 2d™ Luit. Jhr. F. F. von Muhlenvan hel corps; bij het 2de reg. infanterie, lot Majoor, den Kapt. der ls,e klasse J. 1'. A. Cansclaar, van het 5dc; tol Ist™ Luit., den 2deo Luit. E. J. B. Bol, van het corps; bij het 4dc reg., tot Kapt. der 3dc klasse, den lste" Luit. J. Swemer, van het depót van discipline; tol lslen Luit., den 2den Luit. P. Stokbroo; bij hel 5dc reg., tot Kapt. der 3dc klasse, de lstc Luitenants G. A. de Gelder, van hel 85,c, en J. W. G. Peltzer, van het corps; tot lsten Luit., den 2dcn Luit. R. J. Verschoor van Nisscbij liet 6de, lot Majoor, den Kapt. dér lslc klasse II. F. A. von Horn, van bet 5dl!; lot Iste" Luit., den 2dcn Luit. P. van Hille, van het corps; bij het 8slc, tot Ist™ Luit., de 2d« Luitenants J. II. de Fremery, van het. l8tc, en G. C. Munters, van hel corps; bij het depót van discipline, tot lstcn Luit., den 2dc" Luit. 11. MurmanVan het corps; overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers, den Majoor I,. A. C. de Bockvan het 2dc reg. infanterie. Z. K. H. Prins F réde rik der Nederlanden is eergisterenten 1 ure, van zijne builenlandsehe reis, alhier teruggekeerd. Prinses Frcderik wordt lieden in den laten avond terugverwacht. 11. M. de Koningin-Moeder is gisteren avond, na eene afwezigheid van ongeveer negen maanden, alhier teruggekeerd, en heeft liet paleis aan den Schevcningschen weg betrokkenH. M. zal zich legen het laatst dezer week naar Soestdijk begeven. De Aartshertog Albert van Oostenrijk wordt te Scheveningen ver wacht, om aldaar de zeebaden te gebruiken. UTRECHT, 22 Junij. Onder de algemeene feestvreugde had alhier eene plëglighejd van bijzon- deren aard plaats. De Hoogleeraren Ackersdijck en Iloltius hadden den 26stc" Maart de 25-jarige vervulling van bun Hoogleeraarsauibt aan deze Academie herdacht, lieden heeft eene Commissie uit hunne vroegere en latere leerlingen hun namens een zeer groot aantal hunner leerlingen prachtige zilveren geschenkenprjjkendc met eenige symbolen der door de Hoogleerarenonderwezen wetenschappen, aangeboden, liet eene vervaar-

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1