genoemd orchest de bij programma bekend gemaakte muziekstukken uit voerde. lieden namiddag heeft de aangekondigde Maskerade plaats gehadvoor stellende de grondleggers van Neêrlands vrijheid, tijdvak van Willem I. De treinvoorafgegaan door de muziek van het 17de Pruissische infanterie- regemenl, bestond uit vier afdeelingen. 1°. Eene voorstelling van den Adel. 2°. De personen die zich in den strijd te land en ter zee verdienstelijk hebben gemaakt. 3°. De Staatslieden met de banierdragers der 7 provinciën. 4°. Prins Willem I. omgeven van zijn hofstoet. Des avonds is de trein op nieuw de toen verlichte stad doorgetrokken. De goede orde is in niets ge stoord. Op de beide volgende dagen zullen Matine'es Musieales plaats hebben, en op die wijze deze feesten zich aansluiten aan het groote Zangfeest op Zaturdag aanst. 11 LI T E L V DSCÏlK li Kit IG T E li E k C I K BRUSSEL, 18 Junij. De vestiging van een Crédit Mobilier ondervindt hier nog altijd moeije- lijkheden. Men zegt dat de Koning niet gezind is zijne bewilliging daartoe te geven. De uitgever van het blad la Nation is, wegens hoon en laster omtrent de Hertogin van Brabantveroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en 1000 fr. boete. Genoemd blad had de Vorstin voorgesteld als een werktuig waarvan het Ooslenrijksche Hof en de Jesuiten zich bedienden om de volks vrijheid in Belgie te belagen. KMGELAK». LONDEN, 17 Junij. In het Hoogerhuis heeft Lord Clarendon verklaard dat de Regering nog gcene reden gevonden had om het diplomatieke verkeer met de Vereenigde Staten af te breken en den Noord-Amerikaanschen Gezant uit Engeland te verwijderen. Hoewel deze vredelievende verklaring aan het ligtgeraakle ge voel van volkstrots kon mishagenis zij door de vergadering levendig toege juicht. en door Lord Derbyhet hoofd der tory-partij uitdrukkelijk goedgekeurd. Lord Palmerston heeft in het Lagerhuis eene gelijke verklaring afgelegd, zoodat het te verwachten is dat de bestaande geschillen in der minne zullen vereffend worden. De Generaal Williamsde verdediger van Karsis alhier aangekomen. De verwijdering onzer troepen uit de Krim zal nog in deze maand ten einde worden gebragt. Volgens berigten uit Bombay hebben er weder onlusten onder de Santals plaats gehad, maar niet van zoo ernstigen aard als de vorigen. Tevens heeft men vernomen dat de bemanning van het sloomfregat the Queen, die men door den op 18 April in de Arabische golf gewoed hebbende storm verloren waande, behouden is. Het schip had zooveel geleden, dat de min ste stoot genoegzaam ware geweest om het te doen zinken. FRANKRIJK. PARIJS, 17 Junij. De Monitcur deelt het besluit medewaarbij de zittingen van het Wet gevend Ligchaam tot 2 Julij worden verlengd. Dit blad bevat tevens eene amnestie voor overtredingen van verordeningen op de policie, op de vaart en op de zee-visscherijalsmede talrijke benoe mingen bij het Legioen van Eer. De Senaat heeft een Keizerlijk besluit tol onderzoek en goedkeuring ontvangen, strekkende om in geval dat de troon vóór de meerderjarigheid van 's Keizers opvolger mogt open vallenalsdan het regentschap door de Keizerin te doen voeren, bijgestaan door eencn raad, die bij hetzelfde be sluit ingesteld wordt. De Senaat heeft met 60 tegen 56 stemmen, de belasting op de paar den en rijtuigen verworpen. Bij de Welg. Vergadering is weder aanvraag gedaan tot een crcdiet van 10 millioen fr. ten behoeve van de slagtoffers door de laatste overstrcoming. Ter aanvulling van het vroeger medegedeelde omtrent de feesten die bij de doopplegtigheid hebben plaats gehad, diene nog het volgende: Bij de plegtigheid is gebruik gemaakt van eene doopvont, uit zooge naamd gedamasquineerd koper in de 12de eeuw vervaardigd. De overlevering wildat de Heilige Lodewijk die doopvont heeft medegebragt tijdens de kruistogten en dal daaruit zijne kinderen zijn gedoopt. De zaal op hel Stadhuis alwaar het diner plaats had was met 18,000 was kaarsen verlicht cn de prachtigste porceleiner. uit de fabriek van Sèvres prijkten op de tafel. De Prefect der Seine heeft voor tafelgereedschap 250,000 en voor bloemen 50.000 fr. uitgegeven. De vuurwerken waren niet zoo prachtig als men wel bij deze gelegenheid verwacht had, maar men had ook de helft van de daarvoor bestemde som, voor de noodlijdenden door de overstrooming afgezonderd. De Keizerin heeft zelf het teeken gegeven tot hel ontbranden van het laatste stuk, zijnde een Golhisch gebouw met eene als doopplaats ingerigte kerk. Op last van den Keizer zijn medailles tot aandenken aan deze plegtig heid, aan alle kinderen op de collegiën, lagere scholen enz. uitgedeeld, als mede aan alle Onder-Officieren en soldaten van het leger van Parijs. Deze medailles, ten getale van 120,000, zijn van zilver en van het model als de stukken van 50 cent.zij vertoonen op dc eene zijde de bëeldtenisscn van de Keizer en de Keizerinen op de andere dat van den jongen Prinsmet den datum: 14 Junij 1856. Ook heeft de Prefect van het dep. der Seine, aan elk van de 50,000 kinderendie de lagere scholen dezer stad bezoeken een zakje suikergoed doen toekomen. De troepen ontvingen bij deze gelegen heid eene buitengewone toelage, om in hunne kazernen het feest te vieren. Ook de werklieden van de Louvre hebben een feestmaal gehad. Men kan het getal vreemdelingen die gedurende de feestdagen alhier zijn geweest stellig op 300,000 bepalen. Maandag avond heeft het ba op het stadhuis plaats gehad. De Keizcr en de Keizerin zijn van half 11 tot 1 ure aldaar tegenwoordig geweest; ook de Pauselijke legaat heeft eenige oogenblikken aldaar vertoefd. De Keizerin opende het bal met den Prefect van de Seine. Overigens was het zoo als gewoonlijk: buitengewone pracht en onverdragelijke hitte. De Heer Couiure is belast de doopplegtigheid op het doek te brengen, waarvoor hij eene som van 80,000 fr. zal ontvangen. De kerk van Notre-Dame is voor het publiek tegen entree van 1 fr. ten behoeve der overstroomden, opengesteld. Ook verzekert men nog dat de Aartsbisschop van Parijs voornemens is op den 24sten dezer in genoemde kerk eene groote musicale mis te doen uitvoerenten einde het fonds voor de noodlijdenden door de overstrooming te stijven. Tot op dien dag zou den de aangebragte versieringen niet weggenomen worden. De kerk kan 5 a 6000 personen bevatten en de toegang op 1 fr. gesteld zijnde, zoo zoude er op die wijze eene niet onaanzienlijke som worden verkregen. Al de Aartsbisschoppen en Bisschoppen des rijksalhier tegenwoordig hebben een bezoek aan den Kardinaal Patrizi gebragt. De Aartsbisschop van Lyon voerde daarbij het woord. De Kardinaal is zeer verwonderd dat men hier niet voor hem buigt, gelijk men te Rome voor den Paus doet. De Graaf de Morny verhaast zijne toebereidselen tot vertrek naar Pe tersburg. Hij heeft van alle bezoldiging afgezienmaar verlangt alleen teruggave zijner onkosten. Te oordcelen naar de rijtuigen en de liverei- klecderen die hij laat vervaardigenzullen deze niet gering zijn. De laat- sten gaan de som van 100,000 fr. te boven. Zondag avond is er in het gebouw van het Wetgevend Ligchaam brand ontstaandie echter spoedig is gebluscht. De Heer Chevreul heeft eene belangrijke mededeeling in het Instituut gedaan. Die beroemde scheikundige heeft namelijk verslag uitgebragt over een werk van den Heer Me'ge-Mouriesbetreffende de zamenstelling der tarwe, over de broodmaking enz. Daaruit blijkt, dat uit 100 ffi koren 88 zuiver meel kunnen verkregen wordengeschikt om wit brood van de eerste qualiteit te leveren. Prins Napoleon heeft zich te Havre ingescheept, ten einde zijne reis naar het Noorden te aanvaarden. De Regering moet reeds bezig zijn groote maatregelen voor te berei den, om voortaan de overslroomingen van de Loire te voorkomen. De ri vierbedding zal verbreed worden, de dijken zullen verhoogd en versterkt wordenin e'e'n woorder zal een volledig stelsel van verdediging tegen het water worden gevolgd. Eene onderneming die vele millioenen zal kos ten, maar het groote nut zal die opofferingen vergoeden. Te Lyon heeft men zonder ophouden gewerkt aan de opruiming van de overblijfselen eener woning die in den nacht van 1 op 2 Junij was inge stort, en waaronder verscheidene personen waren begraven. Men heeft 6 lijken gevonden, waaronder de eigenares van het huis. Een dagblad van Lyon deelt het volgende mede De Heer M. C., na de overstroomde wijken der stad bezocht te hebbenwas naar zijne woning teruggekeerd en wilde zich aan tafel zetten, toen zich eene arme vrouw, in lompen gehuld, en die alles door de overstrooming had verloren, deed aanmelden. Zij bragt hem eene portefeuille met eene waarde van 20,000 fr. terug, die hij bij zijne wandeling had verloren. Gevoelig eene zoo groote eerlijkheid bij eene zoo diepe ellende aan te treffen, gaf hij haar eene vol doende som om zich het noodige nieuwe huisraad aan te koopen. De Rhóne blijft langzaam dalende. De gemeenschap door den spoor weg tusschen Tavascon en Avignon is hersteld. Te Chdlon wordt het vleesch ihans voor 15 cents het half Ned. verkocht, omdat het voeder door de overstrooming zeer schaars is geworden. In de stallen van de veeartsenijschool te Toulouse heeft een zware brand plaats gehad, waardoor die gebouwen grootendeels zijn vernield. Het vee is gered. Eene der grootste suikerfabrieken in het departement van het Noor dendie van den Heer Ternynck-Jaquemin te Nogent-sous-Coucyis door brand vernield. De rasperij en de machines bleven alleen bewaard. Het ongeluk wordt aan de onvoorzigtigheid van een arbeider toegeschreven. Te Yerviers hebben twee krijgslieden van het voormalige Fransche Keizerrijk hunne 50-jarige diensttijd herdacht, door het geven van een As- saut, ten voordeele der armen. Terwijl dit plaats had is een hunner op de plaats dood ncdergezegenalle middelen om hem in het leven terug te roe pen waren vruchteloos. PORTUGAL, Omtrent het nieuwe Ministerie in Portugal verneemt men dat het in de Kamer van Afgevaardigden een programma heeft openbaar gemaakt, waaruit blijkt dat die bewindslieden de staatkunde van hunne voorgangers op alle punten zullen volgenmet uitzondering van de finanliële aangelegen heden, die aanleiding tol de Kabinets-vcrandering gegeven hebben. Van de zijde der afgetreden Ministers is verklaard, dat zij hunne opvolgers zouden ondersteunen. Met veel lof wordt er gesproken over het gedrag van den jeugdigen Koning in deze voor hem mocijelijke omstandigheden. ITALIË. De Univers verzekert nu mede, dat de Groothertog van Toscane Rome heeft verlaten zonder een concordaat met den Paus te sluiten, doch belooft heeft zulks te doenzoodra de indruk door het Parijsche vredes-congres in zijne Staten te weeg gebragt, verzwakt zal zijn. Te Turyn zijn door den Koning de medailles uitgedeeld aan de troe pen die uil de Krim zijn teruggekeerd. Hij heeft bij die gelegenheid eene aanspraak gehouden, waarin hij hunne moed en dapperheid prees, en die algemeen heeft voldaan. Aan de burgerwacht is het verzoek om bij de uit- deeling tegenwoordig te zijn, geweigerd, omdat men naar het schijnt, voor eene staatkundige demonstratie beducht was. Dit laatste heeft veel ontevredenheid verwekt.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2