LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 20 JUNIJ. Be Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. Be Prijs der Courant is ƒ12 in liet jaar; de afzonderlijke Tfemmers worden tegen 10 Centen afgegeven. RINXEXLANRSGHE BERJGTEN. LEYDEN, 1!) Jimij Heden werd alhier de Jaarlij ksclie Algemeene Vergadering van de Maat schappij der Nederl. Letterkunde gehouden. In die vergadering is tot de bc- krooning besloten van hel ingezonden antwoord op de prijsvraagGeschiedenis van het Veemgerigt en van het latere Duitsche Rijks Kamergerigt, in hunne heirekking lot Nederland. Rij de opening van hel naambriefje bleek de schrijver te zijn Mr. It. W. Tadama, Kantonregter te Zutphen en lid der Maatschappij. Omtrent de overige werkzaamheden zie men het hierachter medegedeelde Programma. Des namiddags hebben de Leden zich aan eenen vriendschappelijken maal tijd op Zoroerzorg nabij deze slad vcrecnigd. In de vergadering van den Gemeenteraad van heden, waartoe 15 leden waren opgekomen, is de behandeling van de Algemeene Policie-Verordening voortgezet, en daarvan, behoudens het wijzigen van eenige artikelen en het wegvallen van artt. 108-111, arlt. 80 tot 157 aangenomen. De verdere behandeling zal heden in eene avondzitting plaats hebben. Dezer dagen verscheen het lVJc stuk der mededeelingen van Dr. Peter- inann, uit de geographische inrigting van den Heer Justus Perthes te Gollia, welk stuk weder even als de vorige, een reeks van nieuwe belangrijke zaken bevat, en eene vermelding van hetgeen er merkwaardigst in de aard rijkskundige Litteratuur uitkomt. Z.oo vindt men hier o. a. ecue beschouwing van de uitbarsting van den Vesuvius in Mei 1855, door J. J. Schmidt, een physisch-aardrjjkskundige sdiets van hel eiland Madera, door J. M. Ziegler, een blik op het Russisch- Tuiksch grensgebied aan den Beneden-Donau, door E. von Lydowmet eene kaart, volgens de bepalingen van het vredes-congres van 30 Maart 1856. Onder de aardrijkskundige aaiiteckeningen bevindt zich een overzigt over de naamlijst van steden in de Yerecnigde Stalen van Noord-Amerikaen de opmerking hoe dikwerf de namen van sleden, van landstreken, eilanden, zeeën, rivieren en hergen vernoemd zijn; zoo zijn bijv. 25 plaatsen York genoemd, 24 Troye, 18 Manchester en Oxford, 12 Amsterdam, 10 Palmyra, 6 Lissabon, 3 Leyden enz. Vier plaatsen dragen den naam van Holland, 14 vau Libanon. Verder zijn de namen van beroemde mannen uit alle tijden vernoemd en daaronder vooral die van Presidenten der Vereenigde Stalen, zoo vindt men 140 malen Washington, 121 malen Jackson, 71 malen Jefferson, 50 malen Monroe en llarisson, 40 malen Madisson28 malen van Buren enz. Verder zijn ook verscheidene namen van staatkundige beteekenis gege ven; 64 plaatsen heeten Liberty, 14 Independence, en enkele aan heiligen ontleend, als 5 St. Clairs, 3 St. Franciscus enz. Een groot aantal sleden hebben hare namen aan bijzondere toevallighedeneigenschappen van den grond, kleur van het water, aan dieren en planten of aan de gemoedsge steldheid der stichters te danken; zoo heeten er 11 Beaver, 17 Bloomfield, velen zwart of blaanw met een toevoegsel als black brook, blue mound enz. 46 heeten Centre. Nog is er een redelijk aantal naar voornamen genoemd, als 7 Augusta, 6 Elisabeth, 5 Alexander enz. Het kan niet missen of die menigte gelijkluidende namen moeten nood wendig menigvuldige verwarringen in hel verkeer, vooral bij de brievenpos- terij te weeg brengenen zoo is het ook geen wonder dat er in een enkel jaar (1855) 54 millioen brieven hunne bestemming niet bereikt hebben. Te Hoorn is in een huis het geraamte van een mensehelijk ligchaam, niet zeer diep onder den grondgevonden. De bewoner des huizes heeft terstond daarvan aangifte bij de policie gedaan. Vreemd was het daar ter plaatse zoodanig iets te vinden dewijl de kronijk van Hoorn op die plek noch begraafplaats, noch klooster aanwjjst. Bewijs van eene kist is niet gevonden. Door den Gemeenteraad van Nijmegen is tol Praeceptor bij het stede lijk Gymnasium benoemd de lieer Dr. J. C. Hummel, Conrector te Wageuingcn. De prov. geldleening van ƒ102,000 legen 4j- pCt. rente, op den 16d™ te Leeuwarden opengesteld, was binnen weinige oogenblikken volgeleekend. Uit Zwolle wordt gemeld, dat sommige lieden in die omstreken, ten einde aan eenen ongunsligen uitslag van de opbrengst der aardappelen te doen geloovende bladeren bestrooijen met Iijnmeel, om daardoor aan de plant een ziekelijk voorkomen te geven. Hel is niet dan met verontwaar diging dat men dergelijke handelingen kan vernemen. In den nacht van Zondag op Maandag is in hetgehueht Steenbergen, onder Meppel, dc boerderij van II. A. Steenbergen afgebrand. Al de levende have, uit 120 koeijen en schapen bestaande, is daarbij omgekomen. Uit het verslag wegens den toestand der veldgewassen in Noordbra bant, door de Staats-C. medegedeeld, blijkt dat over 'talgemeen die ge wassen als veelbelovend zijn te beschouwen. 's GRAVENHAGE19 Junij. De St.-Cour. van gisteren deelt het Kon. besluit mede, waarbij aan Jhr. Mr. F. A. Baron van Hall, op zijn verzoek, eervol ontslag wordt ver leend, met bepaling, dat dit ontslag zal gerekend worden in te gaan met het tijdstip, waarop in de vervulling van de opengevallene betrekking zal zijn voorzien. Men verzekert thans dat voor de betrekking van Minister van Builenl. Zaken, het meest in aanmerking zou komen Jhr. Mr. I). T. Gevers van Endegeest, thans Voorzitter van de Tweede Kamer, die zich bereid zou hebben verklaarddie taak op zich te nemen. Ook verzekert mendat de Heer van Reenen zijn ontslag zou hebben verzocht als Minister van Binnenlandsche Zakenterwijl lot vervulling van die betrekking bijzonder in aanmerking zou komen Baron van Heemstra, thans Commissaris des Konings in de provincie Utrecht, in wiens plaats dan de Heer van Reenen zou optreden. Er worden steeds vele personen genoemdwien ministeriële betrekkin gen zouden zijn aangeboden, maar die verzocht hebben daartoe niet in aan merking te komenof met wie nog onderhandelingen te dezer zake wor den gevoerd. Dit is inzonderheid het geval met personen, die als Minister van Justitie zouden kunnen optreden. Daar dat echter bloot geruchten zijn, zoo is het voorzigliger vooralsnog geen namen mede te deelen. Door Z. M. is de Heer Jhr. J. C. R. van Hoorn van Burgh, lid van den Raad van State, op nieuw benoemd tot Voorzitter van den Raad van Bestuur van het pensioenfonds voor burgerlijke Ambtenaren. H. M. de Koningin heeft eergisteren aan het Israëlitisch weeshuis al hier eene bijdrage van ƒ100 geschonken. De verlichting in het Bosch, bij gelegenheid van den verjaardag van II. M. de Koninginis zeer prachtig geweest en heeft aan de gespannen verwachting voldaan. Aan den ingang van het Bosch was eene fraaije cere- poort opgerigt; op het einde der Boschlaan prijkte eene sierlijke naald; voor de Sophia-laan was een muziektempel geplaatsl; de soeicleitstcnt was keurig verlicht; het Paveljoen was dit niet minder; op een paar andere punten waren miizieklcmpelljes opgerigt; het hoofdpunt der verlichting was echter in den Grooten Vijver, alwaar een sierlijke en statige pyramids prijkte. Bovendien werd op sommige plaatsen Bengaalsch vuur ontstoken. Onderscheidene muziek-corpsen deden zich op verschillende plaatsen bij af wisseling liooren. Een en ander bragt eene schoone uitwerking voort en verschafte groote verscheidenheid lot wezentlijk genoegen van de zeer tal rijke menigte ook van elders zamengevloeid. Verscheidene leden van liet Koninklijk gezin hebben de verlichting bezigtigdwelke door gunstig we der werd begunstigd. Prins Frederik wordt legen Zondag en zijne gemalin tegen Woensdag aansl. alhier terugverwacht. De jUiddelb. Cour. meldt van hier het volgende: Het bevestigt zich dat de zaak der koperen duitenplaatjes er verre af is van geregeld te zullen afloopen. Naar men verneemt moeten de aannemers hel werk zoo goed als geslaakt hebben en voornemens zijn den Staat in regten te vervolgen, we gens niet nakoming van gedane toezeggingen en beloften. Van regeringswege is aan de Tweede Kamer der Staten-Gencraal hel ontwerp van wet lot regeling van den Raad van State toegezonden. Echter zullen door de verwacht wordende ministeriële verandering vele zaken bij de Kamers in deze zitting onafgedaan moeten blijven. Door het bestuur van de Idiotenschool alhier is een dubbel huis aan gekocht in het Westeinde, voor de som van ƒ18,000, ten einde dal in te rigten tot een geneeskundig gesticht voor minderjarige Idiotenterwijl de daarbij behoorende drukkerij, thans in gebruik bij den Heer Smits, is be stemd om als Idiotenschool met het gesticht verbonden te blijven. AMSTERDAM, 18 Junij. De beroemde reizigster, Mevr. Ida Pfeiffer is reeds hier ter stede aange komen, maar stelt zich voor spoedig naar Londen en Parijs te gaan, ten einde de noodige beschikkingen te maken voor hare groote reis. Daarna zal zij op nieuw herwaarts terugkceren. UTRECHT, 17 Junij. Dc feesten ter viering van het 220-jarig bestaan der Hoogeschool zijn op gisteren begonnen. De ingezetenen hebben door het uitsteken van vlaggen en het versieren hunner woningen van hunne deelneming doen blijken. Ten half zeven ure hebben zich studenten en oud-studenten in het Groot Auditorium vereeuigd, alwaar de Heer J. G. Gleichman, eene openingsrede lot opwek king der feestvreugde uitsprak. De opgekomenen vereenigden zich daarna in optogt, voorafgegaan door het muziek-corps van den lieer SlumpfT van Amsterdam. De trein trok onder het spelen van het carillon der Domkerk door de met duizenden bezette stralen naar het maliehuis, alwaar boven-

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1