De inwoners, langs wier huizen de stoet zou voorbijgaan, stelden al het mogelijke in het werk om daarvan partij te trekken. Eene plaats op een stoel of bank werd verhuurd voor 10 a 15 fr.een raam voor 100 a 300 fr. naar de plaatselijke gesteldheid. Ook las men op sommige plaatsenTc huur ten voordeele der slagtoffers van den watersnood, als dit waarheid was, dan was het wèl gedaan. De Legaat van den Paus was gezeten in een rijtuig met 8 paarden be spannen en werd voorafgegaan door een rijtuig waarin het kruis was ge plaatst. Het rijtuig waarin de jonge Prins zich bevond, mede met 8 paarden bespannenwas van boven met de keizerlijke kroon voorzienaan weêrs- zijden gingen de Maarschalken Canrobert en Bosquet. Het rijtuig van den Keizer en de Keizerin was omringd van de Maarschalken Magnan, Castel- lane en Baraguey-d'Hilliers. Op alle plaatsen werden de Vorstelijke perso nen luide toegejuigd. De Keizerin droeg een diadeem, waarvan de waarde op 15 millioen wordt geschat. De kerk van Notre Dame was voor deze plegtigheid prachtig ingerigt. Een aanzienlijk getal Geestelijken had zich aldaar vereenigd. Nadat de Kardinaal Patrizi den doop had toegediendwerd het kind aan den Keizer overgegeven, die het aan de aanwezenden vertoonde, terwijl een Ceremo niemeester driemalen riepleve de Keizerlijke Prins. Het geheel werd met een plegtig Tc Deum en met het uitspreken van den zegen door den Pau selijken Legaat besloten. Na afloop van de plegtigheid zijn de Keizer en de Keizerin terstond naar het stadhuis gegaan om deel aan het diner te nemen. Men kan zich geen denkbeeld vormen van de pracht die aldaar is ten toon gespreid. Ten half elf ure zijn beiden naar de Tuileriën teruggekeerd. Heden hebben de aangekondigde volksfeesten plaats gehad. Eene groote menigte verdrong zich in de stratenvooral in de nabijheid der schouw burgen; echter is de orde in niets gestoord. De verlichting van de open bare gebouwen was prachtig; de toren van S'. Jacques, met Bengaalsch vuur verlicht, trok ieders aandacht. De Moniteur zegt: «nooit zag men zulk eene menigte menschen in opgeruimder stemming de straten van Parijs doorwandelen." Bij het overhandigen van de gouden roos aan de Keizerin heeft de Kardinaal Patrizi haar volgenderwijze in het Latijn aangesproken: «Ont vangt uil onze handen deze roos, die wij u aanbieden op last van den H. Vader in J. C. en onzen Heer Pius IX, door de genade Gods Opper priester; deze roos beteekent de vreugde der beide Jerusalems, d. i. van de strijdende en van de overwinnende kerk; deze roos schetst voor de oogen van de geloovigen de prachtigste bloem, namelijk de vreugde der Engelen. Ontvangt haar, waarde dochter, edel naar deze eeuw, en begaafd met uit muntende hoedanigheden, opdat gij nog meer veredeld moogt worden met alle deugden in J. C.als eene roos geplant op de oevers van waterrijke stroomendat deze genade u bewezen moge worden door de gunst van den Driecenige die bestaat in alle eeuwigheid." De Generaal Williams is bij den Keizer ten gehoore toegelaten en tot Commandeur van het Legioen van Eer benoemd. De Russische Gezant alhier heeft aan den Keizer, namens zijnen Souvcrcin, vier Orden overhandigd, als: de S'. Andreas, de Alexander- Newski, dc Witte Adelaar en de S'. Anna-Orde lslc klasse. De Moniteur deelt eene lange lijst mede van benoemingen en bevor deringen bij het Legioen van Eer. Ook heeft de Keizer bij gelegenheid van dc doopplegtigheid geheele kwijtschelding verleend aan 291 veroordeelden en aan 489 vermindering van straf. Aan 251 personen zijn de boeten waartoe zij veroordeeld waren mede kwijtgescholden. Eindelijk zijn 180 veroordeelde militairen van straf ontheven en aan 123 vermindering geschonken. De leden der familie van wijlen Koning Lodewijk Philips hebben 25,000 fr. ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ingezonden en de Weener bankier Baron Sina mede 25,000 fr. Men verzekert dat de Heer de Lamartine de geheele opbrengst van zijne Letterkundige Lessen voor de noodlijdenden door de overstrooming bestemd heeft. Daarop hebben 60,000 personen tegen 20 fr. per jaar ingeteckend. Deze onbekrompen gift zou de vroegere berigten omtrent de geldverlegen heid van dien Dichter logenstraffen. Sommige personen hebben van de overstroomingen gebruik gemaakt, om de landlieden legen de Regering op te hitsen, en op die wijze de rust te verstoren. Zij hebben getracht den boeren diets te maken, dat de oor zaak van de ramp te zoeken is in de uitbreiding der spoorwegen, daar zij de afwatering van de door den regen gewassen rivieren beletten en dus groote overstroomingen moeten te weeg brengen. De boeren hebben dan ook op verscheidene plaatsen de aardwerken der spoorwegen doorgestoken, om den afloop te bevorderen van het water' dat humie valleijen en akkers bedekte. De spoorwegen hebben mitsdien veel meer door móedwil dan door de overstrooming geleden; alleen de Lyon-spoorwegmaatscliappij heeft op deze wijze 10,000,000 fr. schade. In vele gemeenten worden dc maires en gendarmes, die de vernieling der spoorwegen trachten tegen te gaan, mis handeld en zelfs in het water geworpen.De Keizer zelf verscheen op de plek, en zijne tegenwoordigheid alsmede de door hem geschonken onder steuning braglen de landlieden tot inkeer. Aan de dagbladen is het ver boden geworden te vermelden dat menschenhanden het vernielingswerk der natuur hebben vergroot. Uit de omstreken van Lyon meldt men', dat de oogst van granen en hooi door de overstroomingen slechts weinig zal hebben geleden. Een klok van Sebastopol is alhier aangebragt. Zij is door den Keizer aan de kerk Nólre Dame geschonken. Het Gemeentebestuur van Nimes heeft eene som van 100,000 fr. toe gestaan voor den aanbouw van een derde Protestantschc kerkin een kwartier der stad waar eene digte Proleslantsche bevolking woont, bij welke kerk men plan heeft ook nog twee scholen te slichten. SPANJE. MADRID, 11 Junij. De krijgstoerustingen tegen Mexico worden voortgezet, echter heeft de Regering in die zaak de bemiddeling van Frankrijk aangenomen. De duurte der levensmiddelendie in alle deelen des lands meer en meer toeneemt en zeer drukkend voor de bevolking is, baart veel zorg aan de Regering. Op sommige pleinen dezer stad hebben ongeregeldheden plaats gehad, die echter spoedig zijn bedwongen. In de Baskische provinciën en in Katalonië blijft voortdurend de orde gehandhaafd. PRVISSEN. BERLIJN, 15 Junij. Alhier bevinden zich twee Engelschen en een Franschman, van wege het Evangelische Verbond belast, om eene Europesche conferentie van het Verbond voor te bereiden. De Koning moet hen welwillend hebben ontvan gen en in de zaak groot belang stellen. De bijeenkomst zou in het volgende jaar alhier worden gehouden. Door onderscheidene dagbladen wordt gemeld dat in het aanstaande najaar bij Kalisch een groot kamp van Russische troepen gevestigd zou wordenbij welke gelegenheid ook eenige Pruissische corpseneven als in 1835, aan de oefeningen zouden deel nemen, terwijl depntatien uit de legers van alle bevriende Mogendheden derwaarts zouden worden afgevaardigd. Op den 7den dezer vierde de Hoogleeraar aan onze Iloogeschoolde Geheimraad Bekker, zijn 50-jarig Doctor-jubilé. Van wege de Hoogeschool te Halle werd hem een vernieuwd Doctors-diploma overhandigd. Hij geniet nog eene goede gezondheid. In den zoölogischen tuin nabij deze stad bevindt zich een schildpad van 295 ffieen geschenk van den Consul te Montevideo. Te Stuttgardt wil de politie een einde maken aan het zoogenaamde blaauwen Maandag vieren, en heeft te dien einde op zich genomen om iede- ren Maandag morgen alle kroegen en herbergen te doorkruisen en alle daar gevonden werkliedendie geene genoegzame reden voor hunne zaak geven kunnen, een arrest van 24 uren op te leggen. De Hoogleeraar in de Wiskunde te Kopenhagen, Dr. Ramus, is aldaar overleden. OCSSTENK UH. WEENEN, 14 Junij. Van hoogerhand is verboden zakdoeken te verkoopenwaarop zich af beeldingen van hooggeplaatste personen bevinden, deels omdat dit ongepast is, wegens het doel waartoe de zakdoeken dienen, deels omdat de gelijkenis van de afgebeelde personen meestal veel te wenschen overlaat. Een veteraan van het voormalig Frankfortsche contingent, die met de legers van Napoleon I den veldtogt in Spanje mede maakte, zekere Conrad Geist, die als sjouwer bij een der spoorwegen werkzaam was, en door het vallen van een vat beide beencn brak, heeft van Napoleon III eene onder steuning van 1000 fr. ontvangen. Dr. R. Sturenberg, Directeur van het Gymnasium te Hiidburghausen als philoloog gunstig bekendis in 47-jarigen ouderdom overleden. De Koning van Beijeren heeft het verzoek tot oprigting van een Cré dit Mobilier te Angsburg van de hand gewezen. Dc Bcijersche dagbladen deelen treurige berigten mede over de ver woesting welke herhaalde orkanen en wolkbreuken in de omstreken van Regensburg, Schweinfurt en Wurzburg hebben aangerigt, zoowel aan ge bouwen als aan de bosschcn en het te veld staande gewas. In onderscheidene streken is dc oogst geheel verloren ten gevolge van den geweldigen ha gelslag. RUS LAN D, De Keizer heeft de oprigting van een R. Kalh. kerkhof te Petersburg toegestaan. Te Kroonstadt zijn sedert de opheffing der blokkade reeds 500 koop vaardijschepen aangekomen. Men ondervond gebrek aan ruimte bij het laden en lossen. TC R KT E. De vesting Kars is thans door de Russen aan de Turksche Regering terug gegeven. Volgens berigt uit Bucharest, heeft er te Boezeo, hoofdplaats van het district van dien naam, eene ernstige vechtpartij plaatsgehad lusschen eene halve compagnie AVallachijsche soldaten en twee escadrons Oostenrijksche lansiers. Deze laalslen waren de aanvallersals willende zich met geweld van een wagen meester maken, die dc eersten reeds in gebruik hadden. De inwoners trokken voor hunne landgenooten partij maar dc overwinning was natuurlijk aan de zijde der Oostenrijkers. Twintig personen zouden daarbij zijn gekwetstwaarvan 4 doodelijk. De Tartaren komen in menigte te Balaklava aanten einde zich bui ten hun land te vestigen. Uit Broessa, in KIcin-Azie, wordt het volgende geschreven: Hier is iets voorgevallen hetwelk groot opzien baart en bewijst dat onze Gouver neur den firman tot emancipatie der Rajahs ter goeder trouw wil uitvoeren. Ilij ontving van eenen Turk een aanzoek om een dwangbevel tegen een onwilligen schuldenaar van de Christelijke godsdienst, welke in dat aanzoek een giaour [ongeloovigeeen gebruikelijk scheldwoord der Turken] ge noemd werd. Terstond gaf de Gouverneur, op de teregtzitting zelve, het aanzoek terug met bevel om in plaats van dat woord te schrijven: Chris ten en broeder. Dit heeft op de Christen-bevolking een zeer gunstigen in druk gemaakt. STARS BBKHiTEill. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 19jc" Junij 1856, 's namiddags ten 1 ure. Onderwerpen 1°. Verordeningeninstellingen van weldadigheid. 2°. Algemeene Politie-verordening.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3