aan den Kapitein van hel Oost-Indische leger P. F. van Gorktimthans met verlof hier te lande. Z. M. de Koning zal in den loop dezer week, waarschijnlijk Woens dag, wederom naar het loo vertrekken. Z. K. 11. de Prins van Oranje is van Leyden alhier aangekomen. Heden is de verjaardag van H. M. de Koningin met veel plegtigheid gevierd. Van openbare en bijzondere gebouwen wapperden vlaggen en het klokkenspel deed zich bij afwisseling hooren. In de Maliebaan is eene parade van de bezetting gehouden. Groote toebereidselen worden voortdu rend in het Bosch voor de illuminatie gemaakt. Op het Huis ten Bosch heeft tegen den middag een déjeuner dinatoir plaats gehad voor de leden van het Koninklijk gezin en des namiddags groot diner in gala op het pa leis in het Woordeinde, waarop vele personen genoodigd waren. H. M. de Koningin-Moeder bevindt zich reeds te Weimar en wordt tegen den 25slc" dezer op haar lustslot te Soestdijk verwacht. De Aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk is thans weder naar Duitschland vertrokken. Men verneemt dat Z. K. K. U. aan den Schout bij-Nacht 'l Hooft en aan den Luit. ter zee lstc kl. de Casembroot, ieder een prachtigen gouden snuifdoos met edelgesteenten bezet, heeft ten ge schenke gegeven, en aan den Ordonnans-Officier des Konings, van Hai'den- broekeene dilo koslbaren ring. Naar men verneemt heeft de Minister van Finanlien de Controleurs en Ontvangers doen aanschrijven, ten einde de bedelarij te weren, geene ven ters palenten minder uit te geven dan klasse 12, tarief B. bedragende met de opcenten en het zegel ƒ2.89. Bij het depart, van Binnenl. Zaken is nog ten behoeve van de nood lijdenden door den jongslen watersnood hier te lande ontvangen ƒ897.77J, zijnde het bedrag van gedanen afstand van soldij door de bemanning van de stoomschepen Suriname en Admiraal van Kinsbergenen de schoonerbrik- lten Ambon en Banda, in Oosl-Indië. Van wege het Fransche Gezantschap alhier is bekend gemaakt, dat eene inschrijving ten behoeve der slagtoffere van den watersnood in Frank rijk, geopend is bij den Kanselier der legatie, dagelijks van 1 tot 3 ure. In de kolonie Suriname is, volgens ontvangen herigt bij het depart, van Koloniën, van 419 Mei, slechts één van de op den post Gelderland gedetacheerde militairen aan de gele koorts overleden; overigens was de gezondheidstoestand voldoende. BOTTERDAM, 10 Junij. LI. Vrijdag is het Zeemanshuis, aan het tweede Nieuwe Werk, door de deelhebbers bezigtigd. Z. K. 11. Prins Hendrik was als beschermheer daarbij tegenwoordig. De gansche inrigting, naar het plan van den bouwmeester den Heer A. van Damdoor den aannemer den Heer Ameyden van Duym gebouwd, werd algemeen zeer geprezen. Beneden bevat het gebouw behalve ruime voorportalen, portier- en spreek kamers, een verblijf- en leeszaal met tafeltjes en stoelen, eetzaal, keuken en een perspomp, waardoor het water door 'tgansche gebouw in fonteinen wordt opgepompt. Op de eerste verdieping vindt men bestuurders en zie kenkamers, directeurswoning, groote leeszaaldienstbodenkamers en 25 ma trozen vertrekken, die allen (zoo als er nu één tot model was toegerust) zullen bevatten: een ijzeren krib, tafeltje met twee stoelen, gazlicht, waschtoestel en andere benoodigdhedenten slotte een badkamer enz. De tweede verdieping bevat ruimte voor nog 48 matrozen of dienslbodenkamers doch men heeft die verdieping nu nog onbebouwd gelaten. Na de bezigtiging hield de Voorzitter de Heer P. H. Trompeene korte inwij dingrede en deelde mede dat de ontvangsten ƒ81.089 en de uilgaven 78,708 hadden bedragen en vermeldde de ontvangst van eenige giften, waaronder het standbeeld van de Ruylcr door de Heeren Vlierboom en H. v. Rijeke- vorsel geschonken, en vervaardigd door den Heer J. Slrackee, van meer dan natuurlijke grootte uit één stuk zandsteen, in 'waardige en levens losse houding, in breede en nogtans in de bijzonderheden fijne, uitvoerige ma nier gebeiteld. Het voetstuk bevat het volgende opschrift MicniEL Adriaansz. de Ruïteb, geboren te vlissingen 1607, Matroos 1622. Kamtein ter Zee 1641. Sciiout-eij-Naciit 1641. Vice Admiraal 1653. Luitenant Admiraal 1665. Gesneuveld bij Syracuse 1676. De Voorzitter deelde verder mede dat er 15 a 20,000 gulden zou vereischt worden om de inrigting voor 25 matrozen geheel gereed te hebben en in de onkosten voorloopig voor drie jaren te voorzien, en bood daartoe eene inteekeninglijsl aan. Z. K. H. nam daarop het woord, verklaarde dadelijk te zullen teekenen en besloot zijne gepaste en hartelijke rede met de verklaring dat hij ge- magligd was voor zijn oom Z. K. fl. Prins Frederik te teekenen. Op die lijst werd voor ƒ6,725 deelgenomen. UTRECHT, 16 Junij. Vrijdag 11. hield de Heer J. A. C. Oudemans, tot aanvaarding zijner be trekking als buitengewoon Hoogleeraar in de faculteit der Wis- en Natuur kundige Wetenschappen, in het Groot Auditorium der Iloogeschool, eene redevoering in de Ilollandsche taal, over de jongste vorderingen in de Sterrekunde. BIJITKNLANDSCIIE BEKIGTEiV. ENGELAND. LONDEN, 15 Junij. Lord Clarendon heeft aan het Hoogerhuis kennis gegevendat de Re gering der Verecnigde Staten van Noord-Amerika met de haar door Enge land gegevene ophelderingen ter zake van de werving voor het Britsche vreemden-legioen genoegen heeft genomendoch dat de ophelderingen om trent den lieer Crampton onvoldoende waren bevondenzoodat aan dezen Heer zijne paspoorten waren toegezonden. Het Britsch Kabinet had ten deze nog geen besluit genomen. De President Pierce was van oordeel, dat alles door onderhandelingen kon geschikt worden, maar is ook niet tegen eene beslissing door scheidsmannen. In het Lagerhuis heeft Lord Palmerston gelijke verklaring afgelegd en gewezen op het belang om den vrede te bewaren. De Heer Cramptononze Gezant te Washington, en den Heer Barclay, een der Consuls die hunne passen hebben ontvangen, zijn reeds te Liver pool aangekomen. De naar Amerika bestemde oorlogsvloot zal beslaan in 6 linieschepen, 4 fregatten, 7 korvetten en 9 ligtere vaartuigen, behalve nog een aantal kanonneerbootenin het geheel 1065 kanonnen voerende. Te Manchester is een adres in omloop, om het Amerikaansche volk als broeders uil te noodigen de Regering aldaar tot vredesgezindheid aan te manen. Gelijke pogingen zouden bij de Regering alhier worden gedaan. De Regering heeft met die van Sardinië eene overeenkomst aangegaan, om aan de Sardinische schatkist nog een millioen tot goedmaking der gedane oorlogsuitgaven, voor te schieten. Deze overeenkomst is aan het Lagerhuis voorgelegd en zal in de zitting van den 16den dezer behandeld worden. Volgens de ingediende supplementaire begrooting van marine zal het personeel bij die dienst met 14,000 man worden verminderd. De voormalige Koningin van Frankrijk is in goeden welstand hier te lande aangekomen. De Koning van Oude is met gevolg mede alhier aangekomen. De Lord-Mayor, die gelijk men weet Israëliet is, heeft Woensdag 11. wederom een aantal geestelijken van onderscheidene kerkgenootschappen bij zich ter tafel genoodigd. Door sommige personen zijn bij den Minister van Binnenl. Zaken po gingen aangewend om uitstel van Palmers executie te verwervenmaar heb ben tot antwoord ontvangendat hijna inzage van alle aan hem voorge legde stukkengeene aanleiding had kunnen vindenom in dit geval den loop des regts te sluiten. Gisteren morgen ten 8 ure is het vonnis ten uitvoer gelegd. Omtrent 30,000 personen woonden de teregtslelling bijmaar hebben zich zeer orde lijk gedragen. De tuinen tegenover de gevangenis waren met slellaadjes bedekt, waarop plaatsen werden verhuurd; er werd daarvoor tot 12 be taald. Palmer heeft niet de minste bekendtenis afgelegd, maar hem scheen iets op het hart te drukken dat hij niet wilde openbaren. 11e Heer Pagson heeft op de sterrewaelit te Oxford den 23slcn Mei de 42ste planeet lussclien Mars en Jupiter ontdekt en haar den naam Isis gegeven. Zij is eene ster van de 10de grootte, heeft een vrij helder licht en schijnt niet ver van de Aarde te staan. De uitdeeling der Fransche medailles aan onze soldalen in de Krim is zeer schaars uitgevallen, nl. 1 op de 100 man. Dit heeft veel ontevreden heid verwekt. In een brief uit het leger van Sebastopoldoor de Times medegedeeld wordt verzekerd dat de verbonden legers in de Krim in den afgeloopen win ter niet minder dan 60,000 man begraven hebben. De verliezen der Engel- schen moeten ongeveer even groot geweest zijn als die der Franschen, daar deze van de 200,000 meer dan 40,000 en de Engelschen van de 97,000 man meer dan 20,000 verloren hebben. Door de Courier des Etats Vnis wordt het volgende verschrikkelijke voorval vermeldhetwelk onlangs in de eenzame streken van Nebraska tusschen de forten Peter en Sioux-City heeft plaats gehad. Drie soldaten van het 2de reg. dragonders waren gedeserteerd en trachtten in veiligheid te komen aan den mond der rivier. Op hunne vlugt ontmoetten zij 4 reizigers, die dezelfde rigting volgdenzij sloten zich bij elkander aanom gezament- lijk den togt te volbrengen. Gedurende 10 of 12 dagen was het weder zacht en aangenaammaar na verloop van dien lijd begon er veel sneeuw te val len, gepaard met scherpe koude, die 14 dagen aanhield. De leeftogt begon schaars en de hongersnood dreigend te worden; want in regie lijn was men ten minste 200 mijlen van het naastbij gelegen gehucht verwijderd. Gedu rende nog 6 dagen vervolgden zij hunne reis, zonder iels te eten te hebben. Op den 7den dag bezweek een hunner, waarop zijne makkers, door den honger gedreven, zijn lijk in stukken sneden en verslonden. In den vol genden nacht gaf wederom een der hunnen den geest en werd ook het lijk van dezen verteerd. Twee dagen later stierf een derde reiziger en reeds wilde men zijn ligehaam in stukken houwen, toen een detachement onder bevel van den Majoor Howe de ongelukkigen ontdekte en hen alzoo voor geheelen ondergang behoedde. FRANKRIJK, PARIJS15 Junij. De Keizer heeft Vrijdag 11. den Kardinaal Palrizi in een openbaar gehoor ontvangendie Z. M. namens den Paus in de Latijnsche taal geluk wensehtc. De Keizer heeft het volgende geantwoordIk ben jegens Z. H. Paus Pius IX zeer erkentelijkomdat hij wel de Peetvader van het mij door de Voorzienigheid geschonken kind heeft willen zijn. Die gunst van hem ver zoekende, was het mijn doel van den Hemel bijzondere bescherming voor mijnen Zoon en voor Frankrijk te verwerven. Ik weet dat een van de zekerste middelen om die bescherming te verdienen is te doen blijken hoe zeer ik den Heiligen Vader, die de vertegenwoordiger van Jezus Christus op aarde is, vereer." De doopplegligheid op gisteren is in volmaakte orde, volgens het pro gramma, afgeloopen. De geheele stad was in beweging en de toevloed van vreemdelingen verbazend, waaraan natuurlijk de Engelschen niet ontbraken.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2