oostenrijk. turkte. aan het bestuur van hel dep. der Rhone, 100,000 fr. geschonken en aan den Prefect van het dep. de l'Isère 25,000 fr.zoodat zijne tegenwoordig heid als eene weldaad kan beschouwd worden. Te Avignon is het mede treurig gesteld. De geheele bevolking is door het water van alle gemeenschap afgesneden. De Maire heeft aan die van Marseille de toezending van brood gevraagd, voor hen die van hunne wo ningen zijn beroofd. De toezending heeft terstond plaats gehad en in aller behoeften is voorzien. In de omstreken van PauJurancon en Gelas is de oogst door ha gelslag vernield. In 1855 hebben de Fransche boekdrukkerijen geleverd 8235 boeken in verschillende doode en levende talen, 1105 muziekwerken en 2857 gravures, prenten en lithografiënte zamen 12197. Volgens eene officiële statistiek zijn op die persen van 1811 tot 31 Dec. 1815 gedrukt 336,868 werken lellende meer dan een millioen boekdeelen van allerlei formaat. s s» a ar jr e. MADRID, 31 Mei. In de kapel van het paleis is eene zware diefstal gepleegd. Een re- liquie, een der spijkers bevattende van het kruis, benevens eenige kostbare vazen zijn verdwenen. Men berekent de waarde der gestolen voorwer pen op 4 millioen (realen). De zaak wordt naauwkeurig onderzocht; een hellebardier, eene vrouw en een der bewaarders zijn in hechtenis genomen. Er heeft geen inbraak plaats gehad. De spoorwegen hier te lande vorderen langzaam, even als alles, waar arbeid mede gepaard gaat, hier den slakkengang gaat. Aan den spoorweg van Castilië werken 400 mannen en 100 vrouwenhet kost moeiteonder de millioenen ledigloopersdit getal te vergrooten. ITALIË. De droogmaking van het meer van Ostia is door de Pauselijke Regering aan een ITansch ondernemer, de Heer Bidault, vergund. Men gelooft te Rome aan de komst van den Keizer en de Keizerin van Oostenrijk, bij gelegenheid van de inwijding van het gedenkleeken van de Onbevlekte Ontvangenis. De Minister van Oorlog in den Kerkelijken Staat heeft eene werving van 4000 man opengesteld. Men is tot het besluit gekomen om het leger te vermeerderen, ten einde de vreemde troepen te kunnen ontberen. Maar dit zal niet mogelijk zijn, daar de Franschen te Rome stellig 10,000 man sterk zijn. Het Hof van Appel te Chambery in Savoye, heeft den 17den Mei jl. de bepalingen van het Sardinische strafwetboek tegen degenen die godslaster lijke taal voeren of den naam van God, van de Heilige Maagd of van de Heiligen onteeren, toegepast op eenen schoolmeester, die gezegd had dat de moeder van den Heiland later verscheiden kinderen had ter wereld gebragt. Hjj is deswege voor 6 maanden gevangen gezet, nadat een daartoe benoemd ambtenaar eene openlijke strafrede tot hem gehouden had. Te Turyn is aan de teruggekeerde militairen uit de Krim door hunne wapenbroeders een luisterrijk feest gegeven. De burgerij heeft niet verzuimd mede van hare belangstelling te doen blijken. De bekende Prins van Armenië heeft in een der dagbladen van Turyn, bij alle Souvereinen van Europa geprotesteert tegen zijne wederregtelijke gevangenneming in Pruissen. PRUIS SEIV. BERLIJN, 3 Junij. De Keizer van Rusland begeeft zich over Stettin naar Koningsbergen, en van daar met extra-post naar de grenzen, om door de Oostzee-proviu- cien naar Petersburg terug te keeren. De Russische Graaf v. Nesselrode en Baron SeebachGezant van Saksen bij het Fransche Hof, hebben zich naar de badplaats Kissingen begeven. Te Keulen heeft een der voornaamste handelshuizen, dat in olie handel dreef, zijne betalingen gestaakt. Het passief moet een half millioen th. bedragen. In den omtrek van Coblcnz zijn in het laatst der vorige weck door onweders en stortregens groote verwoestingen aangerigt. De door zijnen voortreffelijken wijn beroemde Scharlachberg bij Bingen is door eene wolk breuk zoo geheel verwoest, dat alle hoop op den wijnoogst aldaar voor dit jaar vervlogen is. De in stroomen afdalende regen deed een gedeelte van den bergmet de daarop geplante wijnstokkenover den weg spoelen. Ook op den landweg tusschen Coblenz en Ems, is eene streek land door den regen losgereten en de daarop staande boomen in de Lahn gestort. Te Lorch aan den Rijn sloeg de bliksem in een huis, hetwelk met twee andere in de asch werd gelegd. Ook te Keulen heeft het door zware regens hoog opgevoerde water vele ongelukken te weeg gebragt. Een met ijzer geladen vaartuigis met zoo veel kracht tegen de raderkast eener op de werf liggende stoomsleepboot gestoten, dat het midden doorbrak en kort daarna zonk, terwijl degenen die zich aan boord bevonden ter naauwernood het leven konden redden. De Koning van Wurtemberg heeft aan de Kamers een ontwerp van wet voorgedragenhoudende beperkende bepalingen ten opzigte van de drukpers. Er wordt voortdurend onderhandeld over den Sondlol. Te Kopenha gen heeft men de hoop nog niet opgegeven om Engeland te bewegen toe te treden tot de met RuslandZweden en Oldenburg tot stand gebragle schikking, en zelfs met Noord-Amerika hoopte men tot een tijdelijke schik king te geraken. In het Zwilscrsche kanton Bern is de armoede tot eene schrikbarende hoogte geklommen, Yan de 375,000 inwoners, welke het Duitsche gedeelte van dit kanton bevat, zjjn 54,000 zoo arm, dat zij moeten ondersteund worden, zoodat van 7 inwoners I ondersteuning noodig heeft. YVEENEN, 2 Junij. Terwijl de Heer von Brnck, Minister van Financiën, op zijne reize naar Arenetië te Triëst vertoefde, is hem door de Lloyd een prachtig gastmaal aangeboden, dat door een bal zou gevolgd worden; maar men had op den vastendag niet gerekend, en eenige oogenblikken voor dat men aan tafel zou gaan, kwam er bevel van den Bisschop geene vleeschspijzen te mogen voordienen. Het gastmaal had daarop geen plaatsmaar het bal ging door. Onlangs had zich alhier eene vereeniging gevormd, onder den naam van Broeders van SL Jan, waaraan slechts een godsdienstig karakter werd toegekend. De Regering moet echter ontdekt hebben dat onder dien schijn, staatkundige plannen waren verborgen. Dientengevolge zjjn in de werk plaatsen te Fünfhaus en Sechshaus meer dan 200 personen gevangen geno men. Gevonden papieren zouden aan het licht hebben gebragt, dal de Ver eeniging betrekkingen onderhield met gevaarlijke personen in Frankrijk eu Italië. Het berigt dat de verordening betreffende hel beheer der kerkhoven, die van de geestelijkheid is uitgegaan, was ingetrokken, is onjuist. De uitvoering is slechts geschorst. Aan de Protestanten wordt het intusschen vrijgelaten, eigene kerkhoven te stichten; maar daar, waar dit niet kan geschieden, zal hun, op het algemeene kerkhof, eene genoegzame ruimte worden toegekend. Het Jottm. de Francfort bevatte dezer dagen de gewigtige verklaring, dat FrankrijkEngeland en Oostenrijk zich omtrent alle groote vraagstuk ken, welke Europa bezig houden, hebben verstaan, bijgevolg ook over de Italiaansche zaken. Geen dezer vraagstukkenzou voortaan oorzaak eener ernstige verwikkeling tusschen die Mogendheden worden, welke het tractaat van den 15dcn April hebben onderteekend. RUSLAND. De Regering heeft bevel gegeven om eene vloot uit te rusten van een linieschip van 96 stukken2 fregatten en 2 korvettenmet bestemming naar Palermo, werwaarts de Keizerin-Moeder zich begeeft. De vloot zal van Kroonstadt uitloopen. Eene vereeniging van muziek-liefhebbers en liefhebsters uit den hoo- geren stand, te Moskou, gaf in de maand Maart een concert ten voordeele van de weesmeisjes der Evangelische school aldaar, welks zuivere opbrengst niet minder dan 12,000 z. roebels bedroeg (ƒ24,000). Het had plaats in de prachtige zaal der adel-bij eenkomstengratis ter beschikking van het be stuur dezer weldadige onderneming gesteld. Deze daadzaak wedcrlegt de beschuldiging der anti-Russische partij in Engeland: »dal in Rusland min der verdraagzaamheid zou te vinden zijn dan in Turkye." De Sultan heeft aan Lord Redcliffe een terrein te Konstantinopel geschon ken, dat vroeger tot vergrooling der geneeskundige school was bestemd. Op dien grond zal thans eene kerk ten dienste der Engelschen worden geslicht. De Onder-Koning van Egypte, die zich in vele opzigten als een vriend van vooruitgang heeft doen kennen, heeft thans een blijk van het tegen overgestelde gegeven. Alle Kopten zullen nl. voor het vervolg van zekere hooge openbare betrekkingen zijn uilgesloten, ten gevolge waarvan nu reeds een aantal ambtenaren van hun middel van bestaan beroofd zijn. Men hoopt dat deze maatregel nog zal worden ingetrokken. S'B'AIBS BEKIIJTEA. De BURGEMEESTER van LEYDEN, In aanmerking nemende dat meermalen voor brieven of adressenaan bet Gemeentebestuur gerigt, de verzending door middel van het Postkantoor gebezigd wordt, waardoor deze, als met port bezwaard, om de PORT worden geweigerd. Doet te weten, dat dagelijks, uitgezonderd de Zon- en Feestdagen, lot de ontvangst van alle brieven of adressen aan het Gemeentebestuur gerigt, de Secretarie geopend is des morgens van 10 tol 4 uur en des namiddags van 6 tot 8 uur, terwijl buiten dien lijd de gelegenheid daartoe bij den Concierge van het Raadhuis bestaat en de belanghebbenden het aan zich zeiven te wij ten hebben, wanneer hunne brieven of adressen, elders bezorgd, buiten beschikking blijven. De Burgemeester voornoemd Leyden31 Mei 1856. VAN LIMI1ÜRG STIRUM. isurgcrlijfcc "Van den 29 Mei tot en met den A Junij 1856. BEVALLEN: J. Boom, Z. L. Vylbrief, geb. van Erkel, D. B. J. Kooistra, geb. Wind, Z. M. Nieuwenbnrg, geb. Smit, Z. M. Binkgcb. van Es. Z. J. SIoos, geb. Ranselaar, 1). A. M. Randoe, geb. de Meere,D. E. de Geus, D. J. M. Cramageb. van der Spree, D. H. Jasperse,geb. Kor- pelD. A. van Veuetie, gcb. Schilt, Z. A. C. Cockuyt, geb. van der Breg- genD. C. Kooiengeb. VinkesteynZ. J. Keusekampgcb. SjardinD. GEHUWDJ. A. Veldhuis, Jm. en J. G. Hanssen Stook Jd. N. van Hooi donk, Jm. en J. Dreef, Jd. S. Florisson, Jm. en J. de Klerk, Jd. N. Sny- ders, Jm. en J. Rynhart, Wed". J. P. Wassenaar, Jm. en A. Holster, Jd. G. van der MeyJm. en A. Niehot, Jd. P. van EigenJm. en A. van der HeydenJd. OVERLEDENJ. M. C. Straatmangeb. Schretlen38 j. E. KriekD. 6 m. A. ParmentierZ.13 j. H. Berlemon Z.8 j. A. van der TolZ. 17 j. J. Eradus, Z., 3 w. J. Cehcegcb. Blansilet68 j.W. Schok, 51 j. J. van Rossen D.2 j. W. H. Smit, 69 j. A. Brown bijna 60j. Johanna Christina Bose, 17 j. C. van der Ylist, 40 j. L. de Goede24 j. C. W. JasperseD.1 d. M. KromwijkZ.1 j. en 3 m. KERKNIEUWS. LEYDEN, 4 Junij. De Wcl-Eerw. Heer H. Wiersma, Predikant bjj de Christelijke Afgescheiden Gereformeerde gemeente te 'sGrevelduin Capclle, heeft het beroep van diezelfde gemeente alhier, aangenomen.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3