De onthulling van het gedenkleeken voor wijlen den Admiraal J. C. Rjjk, san de stelling waarvan thans door den beeldhouwer Donker R.Hz., van 'sHertogenbosch, wordt gearbeid, is op den 12de° dezer bepaald. De Commissaris des Konings in deze Provincie, heeft aan Burgemeester en Wethouders der gemeenten ecne circulaire gerigt, houdende mededeeling van een voorbehoedmiddel tegen de ziekle onder de varkens. Dit middel bestaat in het toedienen van gezuiverde poeijer salpeter. De reeds aange taste dieren geeft men driemaal daags 3 eijerlepelsde gezondeals voor behoedmiddelde halve dosis. Onderscheidene voorbeelden moeten van <ïe deugdelijkheid van dit middel getuigen. BMTENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 4 Junij. De Aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk bezoekt alhier, meestal ver gezeld van den Hertog van Brabant, de voornaamste gebouwen en inrigtin- gen. Men verwacht ook alhier de voormalige Koningin van Frankrijk, om cenige dagen door te brengen. Hare gezondheid Iaat thans niet te wenschen over, daar zij onlangs nog den toren te Milaan heeft beklommen. In alle plaatsen des lands worden groote toebereidselen gemaakt om de 25-jarige regering des Konings in Julij luisterrijk te herdenken. Bij de feesten die alhier zullen gegeven worden zal een prachtig vuurwerk worden afgestoken, dat in Engeland wordt vervaardigd. Aldaar is de kunst van vuurwerkmaken, waarin vroeger de Italianen uitblonken, in den laatsten lijd, zeer verbeterd. Voor de verlichting van het stadhuis is door den Ge meenteraad 12,000 fr. toegestaan. De Prins de Ligny zal ons land bij de krooning van den Keizer van Rusland vertegenwoordigen. De Kon. Academie van Letteren en Schoone Kunstenheeft den grooten prijs van 3000 fr. toegekend aan den Heer Th. Juste, voor zijne Histoire de la revolution des Pays-Bas sous Phillippe II. In den nacht van Dingsdag op Woensdag heeft er over deze stad en omstreken een hevig onwedcr gewoedvergezeld van hagel en eene zoo zware regen als men zich in jaren niet kan herinneren. Het water van de Senne was daardoor merkbaar gewassen. In de omliggende gemeenten heeft dit weder aanzienlijke schade veroorzaakt. Zaturdag 11., kort voor het vertrek van den eersten spoortrein naar Rotterdam, vond een wachter aan het stationsgebouw van den IVederl.-Bel gischen spoorweg te Antwerpen eene portefeuille, welke eene waarde van 30,000 fr. bevatte; terstond stelde de man zijne vondst ter hand aan den beambte op het bureau. Weinige oogenblikken later werd de portefeuille opgeêischt door en ter hand gesteld aan eene Dame, die na onderzoek de eigenares bleek te zijn. Men denkt nu zeker te vernemen dat de Dame den eerlijken vinder edelmoedig beloonde, doch in plaats daarvan bragt zij hem zelfs geen enkel woord van dank. ENCELAAD. LONDEN, 3 Junij. De Koningin heeft den eersten steen gelegd van het Wellington-Collegie. Het Hof zal van Osborne weder naar deze stad terugkeeren, omdat het mistig klimaat ongunstig werkt op de gezondheid van Prins Frederik Wilhelm van Pruisscn. Onze dagbladen deelen berigten mede uit Griekenlandvolgens welke 2 Engelsche schepen van Malta derwaarts waren vertrokken. Een Hoofd officier onzer zeemagt was in den Piraeus door roovers aangevallen en uit geplunderd; een Hoofdambtenaar der polieie zoude aan dit feit medeplig- lig zijn. Lord Palmerslon heeft zich in hel Lagerhuis mede zeer ongunstig over den staat van zaken in Griekenland uitgelaLenmaar hij kon de gedragslijn die de Engelsche Regering omtrent dit land zou volgennog niet bepalen. De geschillen lusschen onze Regering en die der Vereenigde Staten schijnen van ernstiger aard te worden. De Tunes zegt dat men ieder oogenblik de tijding kan verwachten, dat onze Gezant te Washington zijne paspoorten heeft ontvangen. In dat geval zal de Amerikaansche Gezant alhier ook spoedig deze stad verlaten. Hoewel de dag der leregtslelling van Palmer reeds bepaald is, zoo is het nog mogelijk dat de uitvoering geschorst wordt. De bloedverwanten doen vele pogingen om uitstel te verwerven. Ook doen er zich onder de Geneeskundigen velen op, die de vergiftiging van Cook, ten gevolge waar van hij veroordeeld is, betwijfelen. Velen meenen dat de Regering zich gedrongen zal zienhel vonnis der Gezworenen en der Regters onuitgevoerd te laten en een nieuw proces tegen Palmer, ter zake van vergiftiging zijner vrouw, te beginnen. Zondag 11. heeft zich weder in Regenlpark een corps muziekanten doen hoorendat door bijzondere personen werd bezoldigd. Meer dan 30,000 personen waren aldaar bijeen. Bij gelegenheid van het vredefeest is te Exeler het volk op een maal tijd onthaald. Hel getal gasten bedroeg 10,000 en de op de markt opge slagen tafels waren te zamen 3500 ellen lang. Van rund- en schapenvleesch was er 10,000 pond; voorts waren er 5000 plum-puddings, 9850 brooden van pond ieder en 2250 gallons porter en ale. Ook werden eenige dui zenden kinderen op thee, gebak, koffij en broodjes onthaald. Uit een officieel verslag nopens heL armwezen blijkt, dat in het afge- loopen jaar de subsidien 007,188 meer hebben bedragen dan in 1854, welke vermeerdering moet toegeschreven worden aan den strengen winter van eerstgemeld jaar. De geheele som in 1855 daartoe aangewend, bedroeg 5,890,041 Smith O'Brien, die met andere lersche bannelingen gratie heeft ont vangen, wordt eerstdaags hier te lande verwacht. Te Liverpool heeft eene vrouwdie zich in geldelijke verlegenheid be vond aan het bestuur verzocht het geraamte van haren voor 3 jaren over leden echtgenootdie zeer wanstaltig waste mogen opgravenen aan een ontleedkundig Kabinet te Parijs voor 700 fr. te verkoopen. Dit verzoek is. van de hand gewezen. De Mom. Post berigt dat de Pauselijke Regering thans zelve op her vormingen bedacht is, en dat zij daarvoor zelf reeds werkelijke aanstalten maakt; doch ontveinst niet, dat'zij daarin niet zoo ver zal gaan als de meer of min gematigde liberalen verlangen, en dat bepaaldelijk het door Piemont geopperde denkbeeld om de Legatign van Rome af te scheiden en aan het onmiddellijke bestuur van de Pauselijke regering te onttrekken, door den Paus in geen geval aangenomen zal worden. Uit de Vereenigde Staten is berigt ontvangen dal op den spoorweg van Panama door het buiten het spoor geraken van een treindie minstens 500 reizigers bevatteniet ver van Aspinwall een vreeselijk ongeluk is ge beurd, waarbij lusschen de 30 en 40 menschen omgekomen en lusschen de 70 en 80 gekwetst zijn. FRANKRIJK. PARIJS, 3 Junij. De Marquis de Brème, Directeur van de Academie van schoone kuns ten te Turyn, heeft aan den Keizer een briefen een geschenk overhandigd van wege den Koning van Sardinië. In het Wetgevend Ligchaam heeft de Voorzitter aangekondigd dat de Keizer, voor zijn vertrek naar Lyonbevel had gegeven een ontwerp van wet aan de vergadering aanbiedenwaarbij een crediet van 2 millioen fr. werd geopend, om in de eerste behoeften van de noodlijdenden door de overstrooming te voorzien. Dit ontwerp is met algemeene stemmen goed gekeurd. Van onderscheidene zijden werd aangedrongen op het nemen van maatregelen om dergelijke onheilen te voorkomen. Door het geheele land zijn mede inschrijvingen geopend, waarop reeds voor aanzienlijke sommen is geteekend. Waarschijnlijk zal de Keizerin den geheelen zomer te St. Cloud door brengen, omdat het verblijf te Biarilz door de Geneesheeren wordt afgera den; plotselinge verandering van lucht zou, volgens hen, nadeelig op den jongen Prins kunnen werken. De Kardinaal Patrizzi, die den Paus bij de doopplegtigheid zal ver tegenwoordigen, zal zoowel te Marseille als hier, luisterrijk worden ontvan gen. Wanneer hij uitgaat, zal het kruis, in een rijtuig geplaatst, hem voorafgaan. Overal zal hem militaire eer worden bewezen. Aan de munt is men bezig kleine gedenkpenningen op de doopplegtigheid van den jongen Prins te vervaardigen. Aan de voorzijde staat de buste van het kind, aan de keerzijde de doopvont, met de dagleekening 14 Junij 1856. Het diner op het stadhuis, bij gelegenheid van den doop des jongen Prinsen zal, gelijk men weet, uit 400 couverts bestaan. Op het bal, dat des avonds zal gegeven worden, zullen 12 Dames-patronessen zijn, die de kleuren der Keizerin zullen dragen. Aan ieder dezer Dames zal als herin nering door het gemeentebestuur een diamant, ter waarde van 6000 fr., worden gegeven. In eene vergadering van aandeelhouders in het Nijverheidspaleis is namens het hoofdbestuur ongeveer 80 pCt. per aandeel aangeboden; doch de aandeelhouders waren daarmede niet te vrede en eischten met onstuimig heid aflossing tegen pari, zoo als hun door de Regering was gewaarborgd. Men verwacht dat zij daartoe een verzoekschrift aan den Keizer zullen inleveren. De tentoonstelling van landbouw in het nijverheidspaleis wordt zeer druk bezocht. Het geheel levert een zeer schoon gezigt op. Midden in het gebouw zijn twee groote vijvers aangebragt, gevuld met visch, welke door middel der kunstmatige vischteelt zijn voortgebragt. Overal prijken fraaije bloemen. Het nationaal kostuum der personenwelke het uit zoo vele ver schillende landen aangevoerd vee oppassendoet eene zeer eigenaardige uit werking. De catalogus lelt 4635 nommers voortbrengselen van den land bouw 3940 nommers vee enz. en 2108 nommers werktuigen. De opening is door 60,000 personen bijgewoond. Op den eersten dag is 18,701 francs ontvangen. De nadere berigten uit Lyon en omstreken zijn hartverscheurend. De helft van de stad is overstroomd, en de inwoners staan als verslagen bij het bruissen der walerstroomen. Het droevigst is het op de linkeroever van de rivier gesteld. Het is aldaar aan eene zondvloed gelijk. Men kan echter het onheil nog niet in zijn geheel overzien. De huizen spoelden weg als of het kaartenhuizen waren en vele ongelukkigen zag menin weerwil van de pogingen ter hunner redding aangewend, in het water verdwijnen. Vee is er in groote getale verdronken. Voor de meeste inwoners is het eene geheele ondergang, en het hart krimpt in een als men ze ziet rond dwalen met lompen bekleedthans aan de algemeene liefdadigheid prjjs gegeven. 20,000 hunner zijn van alles beroofd. Het water van de Rhone is IJ el hooger geklommen dan in 1840. Naar Nimes en Aries heeft de stroom op verscheiden punten den spoorweg be schadigd. Zondag is echter de rivier 2 el gedaald en is het schoon weder geworden. Hartverscheurende tooneelen hebben bij deze omstandigheden plaats ge had, en ook voorbeelden van zelfopoffering. Op het dak van een huis zat eene moeder met haar 3-jarig kind in de armen, smeekende om hulp. Eene schuit werd daarop afgezonden, maar het huis waggelde en de moeder aan niets denkende dan aan het behoud van haar kind, wierp het in de armen der naderende redders en zonk met het huis in de diepte weg. Het gedrag van een 19-jarig- jongeling, Gerbilat genaamd, die 36 uren onafgebroken in het water werkzaam was, tot redding zijner natuurgenootenwordt bjj uitstek geroemd. De Keizer heeft te paard al de overstroomde punten te Lyon bezocht en heeft somtijds zelf hulp verleend, lljj heeft uit zijne bijzondere fondsen

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2