PRUISSElV. HERLIJN, 29 Mei. Prins Frcderik der Nederlanden is den 21slcn tc Potsdam aangekomen. De Keizer van Rusland wordt thans stellig met Vorst Gortschakoff alhier verwacht. Men verzekert dat hij, zoowel als zijne moeder, een be zoek zal afleggen bij Prins Frcderik der Nederlanden op Muskau. Ook nog vele andere hooge personen worden hier verwacht. Eerstdaags zal een groot aantal herten per spoorweg van Slullgardl naar Parijs vervoerd worden, als geschenk van Z. M. den Koning van Wurtembcrg aan Keizer Napoleon. De Gothasche assurantie-maatschappij tegen schade door brand, heeft in het afgeloopen jaar een zuiver overschot van 830,777 daalderswaarvan een dividend van 70 pCt. zal worden uitbetaald. Uit Hamburg wordt het volgende gemeld liet Noorweegsehe volk is over het algemeen de Prolesiantsche geloofsbelijdenis toegedaan en het Katho- liei6mus is er ten cenen male onbekend, zoo zelfs dat de landbewoners meestal van het bestaan van den Paus onkundig zijn. Sedert 3 eeuwen is er geen Katholiek bedehuis opgerigt. Deze locstand heeft thans de aandacht gelrokken. Katholieke zendelingenmet de taal hekenddoorkruisen thans het land, voornamelijk het district Finmarken, in het noorden des rijks. Een Poolsch PriesterDiunkowski genaamdslaat aan het hoofd van die zendingen voor deze zaak is door een onbekend persoonbij een voor naam bankier in Noorwegen, een aanzienlijk crediet opengesteld. OOSTENRIJK. AVEENEN28 Mei. De Keizer heeft bij eene dagorder aan het leger in de DonauWorstcn- dommen zijne bijzondere tevredenheid betuigd, wegens den goeden geest van de troepen en de volharding waarmede zij in de mocijelijksle omstan digheden, vele ontberingen hebben doorgeslaan. Mevr. Ida Pfeiffer heeft deze stad verlaten. Zij begeeft zich naar MunchenBerlijn en Parijs, om zich vervolgens naar Madagascar in te schepen, of zoo zij hierin niet slaagt, met eene Engelsclie stoomboot naar Oosl-Indië te vertrekkenom sommige nog onbereisde punten van den In- dischen Archipel te bezoeken. Zij heeft aan een barer vriendinnen te ken- neu gegeven, dat dit hare laatste reis zal zijn, en dat, zoo zij het voorregt heeft, behouden weder te keeren, zij hare dagen in rust wil eindigen. Zij is thans 59 jaren oud. De zijdefabrieken zijn hier thans kwijnende. Meer dan 1200 personen zijn daardoor broodeloos. Te Munchen zijn op den 25stc" dezer de eerste kersen verkocht. Te Pcslh verschijnt een Proteslantsch jaarboek voor Oostenrijk" in 8 adeveringen in de Duitsche taal, tegenwoordig het eenige tijdschrift, dat de belangen der 4,000,000 Protestanten van Oostenrijk verdedigt, en tevens als een geschiedkundig archief voor den gang der ontwikkeling van hun kerkelijk leven zal dienen. 'tZal levens dienstig zijn, om de Protestanten van Oostenrijk meer aan elkander te verbindenwelke band in den tegen- woordigen tijd zoo hoogst noodig is. RUSLAND. De Alce-Admiraal Wassilieffis benoemd lot Opperbevelhebber van de vloot der Kaspische zee en lot Gouverneur van Astrakan. Een gedeelte van de bemanning van de Zwarte zee-vloot is ter zijner beschikking gesteld. De Keizer heeft op den 24slcn Mei eene wapenschouwing gehouden over de te Warschau vereccnigde troepen. Des avonds heeft de \rorst Stedehou der een bal gegeven, waarop 500 personen waren genoodigd. De Keizer was zeer opgeruimd en won ieders hart door zijne minzaamheid. De op den avond van den 25slcn bepaalde verlichting van het kasteel Lazieuki is mislukt door een geweldigen plasregen. Op den, 26stc" heeft het hal van den Adel plaats gehad, waarop, naar men verzekert, de Keizer zou ver klaard hebbendat hij eene amnestie had geteekendvoor al de uitgeweke nen cn vlugtelingen; slechts weinige personen zouden hiervan uitgezonderd zijn. Tegen dén avond van den 27slcn zijn 1800 personen uitgenoodigd om aan het bal, door de stad Warschau te geven; deel te nemen-. Bij Keizerlijk bevelschrift zijn de Bevelhebbers der legercorpsen gemag- ligd, om aan.de Officieren verloven toe te staan', zoodanig echter, dat het noodige effectief onder de wapenen blijve, om onmiddellijk de voorgenomene hervormingen bij het leger lot stand te brengen. Bij de manschappen der huiswaartskeerende landmilitie worden po gingen aangewend om hen te bewegen.in dienst te blijven, maar zonder veel gevolg. - In de Oostzee-provinciën belooft de oogst weinig. Thans reeds zijn de levensmiddelen aldaar schaars geworden. Men wil weten dat Perzië niet ongeneigd zou zijn, enkele landstreken en punten aan den zuidelijken oever der Kaspische Zeeaan Rusland af te slaan. Dit lag reeds sedert lang in het plan der Russische Regering, en was reeds in 1722 door Peter den Groote,'ofschoon zonder gcvolg, beproefd. ƒ,0, turkte. De Times bevat een brief uit Konstan.tipo.pcl van 15 Mei, met vele bij zonderheden betrekkelijk het bestuur van .dit,land. liet aantal ambtenaren van het hoofdbestuur (zoo leest men daarin) .wordt van jaac tot jaar grooter, daar liet niet door organieke bepalingen-vastgesteld is. Zonder overdrijving kan men zeggen dat het aantal ambtenaren- in-de laatste 5 of 6 jaren meer dan verdubbeld is. De Ministerraad, bij voorbeeld-, die 5-jaren- geleden uit 16 leden bestond, telt er nu 25, die elk'75,000 piasters in de maand, of ruim 8000 in het jaar uit de schatkist' trekken. De Staatsraad moest naar den regel uit 1G leden en cenen Secretaris bestaanmaar hij telt nu 34 leden en 3 Secretarissenterwijl de leden eeiie jaarwedde van 1500 lot 3000 elk genieten. De Raad van onderwijs telt 22 leden in plaats van G; de Raad van oorlog 20; de Raad van openbare werken 21; de Raad van policic 36, en die voor dé mijnen 18 léden, terwijl de laatstgenoemde vier collcgien uit slechts 8 leden behoorden tc bestaan. Eeveneens is het in de Ministerial gesteld: dat van Buitenl. Zaken, bij voorbeeld, telt 600, dat van Financiën ruim 2000 beambten. Deze toeneming is vooral aan het llof te wijten, want telken jare wordt voor een aantal hofbeambten, die men wcnscht te vervangen, eene aanstelling bij hel bestuur, in plaats van pen sioen gevraagdde Ministers geven toeen zoo ziel menbij voorbeeld een gewezen hofkok in den Raad van onderwijs, cenen opzigtcr der groot- heerlijke schaapskudden in het comité van oorlog plaats nemen. Met de vermeerdering van ambtenaren is noch de hoedanigheid van het personeel verbeterdnoch dc afdoening der dienstzaken bespoedigddaar de benoeming niet met verdiensten in verband staanmaar geheel van gunst afhankelijk is. Die ongelukkige navolging van de bureaukralie der AVesler- sche Stalen is een gevaarlijke kanker voor het Turkschc staatsligchaamcn verleert zijne levenskracht; zoo lang de ambtenaars-stand, die door de her vorming en den invloed der Europesche beschaving in Turkyc ontstaan is, het gansche land ten behoeve van eenige duizenden gezinnen uitmergelt, is er geene wezenllijke verbetering mogelijk." Twee afdeelingen van het Fransche leger bullen na de ontruiming van het grondgebied nog eenigen tijd alhier blijven. Over 't algemeen ziel men de Fransche troepen met leedwezen vertrekken, omdat thans de veiligheid verzekerd was en dc Regering onmagtig is de orde te handhaven. STABS BER1CTGN. De BURGEMEESTER van LEYDEN, In aanmerking nemende dat meermalen voor brieven of adressenaan het Gemeentebestuur gerigtde verzending door middel van het Postkantoor gebezigd wordt, waardoor deze, als met port bezwaard, om de PU KT worden geioeigerd. Doet te weten, dat dagelijks, uitgezonderd de Zon- cn Feestdagen, lot de ontvangst van alle brieven of adressen aan hel Gemeentebestuur gerigt, de Secretarie geopend is des morgens van 10 tot 4 uur en des namiddags van 6 tot 8 uur, terwijl buiten dien tijd de gelegenheid daartoe bij den Concierge van het Raadhuis bestaat en de belanghebbenden liet aan zich zclven te wij ten hebbenwanneer hunne brieven of adressenelders bezorgdbuilen beschikking blijven. De Burgemeester voornoemd Leyden, 31 Mei 1856. VAN LIMBURG STIRUM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van-de Gemeente LEYDEN, doen te welen, dat dagelijks, uitgezonderd de Zondagen, des voormiddags lus- schen 10 en 1 ure, de Paspoorten voor de Miliciens dezer Gemeente, bc- hoorende tot de ligling van den jare 1851, verkrijgbaar zijn ter Secretarie, mits men zich in persoon daartoe aanmelde. Burgemeester en AVethoudcrs voornoemd, VAN LIMBURG STIRUM, Burgemeester. Leyden, 29 Mei 185G. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER, en WETHOUDERS der Gemeente Leyden doen te weten, uit naam van den Staatsraad Commissaris des Kónings in de Prov. Zuidholland, dat bij resolutie van den Minister van Finantiën van 29 Mei 1856, bepaald zijn de prijzen, het opgeld daaronder begrepen, waarvoor de Collecteurs, Splitters cn Debit tantcn der Staats-Loterij de loten en gedeelten daarvan, voor de tweede week der trekking van de laatste klasse tier 229,te Loterijzullen mogen uitgeven, te weten: Bij Verkoop. Geheele Loten Halve Vijfde Tiende Twintigste. 76.00. - 38.00. - 15.20. - 7.60. - 3.80. Bij V'erhuring. Geheele Lotenƒ30.00. Halve. - 15.00. Vijfde. - 6.00. Tiende3.00. Twintigste- - 1.50. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat, bij art. 3 van Zr. Ms. besluit van 6 Januarij 1831, n". 68 (Staatsblad n2), uitdrukkelijk is vastge steld, dat de Collecteurs, Splitters en Deliitanten gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelenen dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. De Burgemeester VAN LIMBURG STIPiUM. Leyden. 30 Mei 1856. Dc Secretaris v. PUTTKAMMER. AKAfSfelSH 5E-RJ3KIIW S PROMOTIE AAN DE UTltJEjtjltTSCHE UOOGESCIIOOL. Den 29stcu Mei de Heer A. Looijeu, van Nijmegen, in de Reglcn, met Theses. 229sle ülaats-Uoteri). Trekking der Vijfde Klasse. 4,lc Trekking. N°. 1038G een prijs van ƒ2,500. Nos. 22723426 cn 8030 ieder een prijs van ƒ1,000. Door Prof. KIST is voor de Maatschappij van Welstand en andere wel dadige bedoelingen, in dank ontvangen eene coupon groot ƒ14.85. ADVEUTENTIEN. Ondertrouwd Leyden 30 Mei 1856. Algemeene Kennisgeving. N F. TAVERNE met J. C. KEYZER. Gevoelig vóór de vele blijken van belangstelling, oit's bij het sluiten van ons Huwelijk gegeven, betuigen wij langs dezen weg daarvoor onzen har- lelijken dank. J. II. EICHM.VN, Leyden, 31 Mei 1856. C. P. 30,0HMAN Arebïkixd. Het Bestuur der Afdeeling Legden, verbonden aan het Landbouwkundig Gesticht t e'Montfoortvoor A'er waarloosde Kinderen, zal op Doii derdag 5 Junij aanstdes avonds teu 6 ure, in het Gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeenhet gewone Verslag geven cn Rekening cn Verantwoording doen; om hetwelk aan te liooren allen, die iu ge noemde Stichting belang stellen, vriendelijk worden uitgenoodigd.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3