COURANT. LEYDSCHE 1856. MAANDAG 2 JUNIJ. 1 V* u Prijs der Courant is ƒ12 ?*w het jaar de afzonderlijke Nommers ivorden tegen 10 'Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag konit uit Zaturdag Avond BUVNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 31 Mei. Gisteren avond ten 10 ure is van wege een aanzienlijk getal ingezetenen dezer stad, bij gelegenheid van het 25-jarig beslaan van het Muziekgezel schap van 1IH. Studenten Sempre Crescendo, eene serenade gebragt, welke ten huize van den Voorzitter, den Heer Jac. v. Kaathovenalwaar zich Commissarissen vereenigd hadden, ontvangen werd. Eene Commissie uit genoemde ingezetenen bragt hij monde van hunnen Voorzitter den Heer M. A. Kluit, de meest hartelijke gelukwenschen voor S. C. uit, onder dankbare erkenning van het vele schoone, nuttige en menschlievende dezer instelling, welke toespraak door den Heer President van S. C. op de hartelijkste wijze werd beantwoord, waarna afwisselend door HII. Leden der Liedertafel de Avondsteren de Muziekcorpsen van het regement Rijdende Artillerie en het bataillon Jagers, welken op de meest heusche wijze zich daartoe hadden aangeboden, muziekstukken werden voor gedragen. Vervolgens begaf zich de serenade naar de Sociëteit Minervawaar aan de gezamenlijke Leden van S. C. daar vereenigd, dezelfde bewijzen van hulde en erkentelijkheid van wege Leydens ingezetenen herhaald werden en waar het feest op de meest aangename en meest vriendschappelijke wijze tot vroeg in den morgen werd voortgezet. Wij zijn verzocht het volgende adres aan den Gemeenteraad alhier te plaatsen Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekendenallen Ingezetenen dezer Gemeentedat zijbelangstellende in de lloogeschool alhier gevestigd en in hare studerende Jongelingschap als in eene bron van welvaart en bloei voor de stad hunner inwoningzeer gaarne een schitte rend blijk van wederkeerige belangstelling wenschen gegeven te zien, door mede te helpen aan de volvoering van het plan van een aanzienlijk deel der studerende Jongelingschap, die vertegenwoordigd wordt in het Muziek gezelschap Seaipre Crescendobij welken de toeleg wasom het 25-jarig bestaan door een kunstfeest op te luisteren, waartoe alle de noodige aan stalten waren voorbereid en de bekwaamste kunstenaars van hier en elders zich hadden verbondenom door hunne talenten de plegtigheid van het voorgenomen feest te volmaken. Dit plan is verijdeld bij gebreke van een geschikt en doeltreffend gebouw voor eene dergelijke feestvieringterwijl zij de redenen eerbiedigen die aan leiding hebben gegeven tot weigering van een gedeelte der Pieterskerklol dat doeleinde aangevraagd. Het is daarom, dat zij zich tot ÜEd. A.als tot hunne voorgangers wen den doordrongen van uwe medewerking tol den bloei en welvaart dezer Gemeentemet het beleefd verzoekdat het u behagen mogeom op de Ruïne een hulpgebouw te doen plaatsendat genoegzame ruimte bevat om aan de eischen van eene dergelijke musicale feestviering te voldoen. De betrekkelijk geringe kostendie gevorderd w orden tot daarslelling van een zoodanig hulpgebouwzullen wel opwegen tegen de gevolgen die als voordeelen eener dergelijke feestviering voor de Stad en hare Ingezetenen worden afgeworpen bij den toevloed van zoovele vreemdelingen. En al ware ook dit niet het geval, dan zijn zij verzekerd dat alles, wat deze Hoogeschool tot luister en sieraad kan verstrekken door UEd. A. steeds bevorderd wordt, terwijl bij zoo menig kunstvol genot, dal het Mu ziekgezelschap Scmpre Crescendo aan onze Stadgenootcn heeft verschaft en bij de vele voordeelen die het gedurende eene reeks van 25 jaren heeft opgeleverd en in de toekomst belooft, gevoegd bij hel onafgebro ken edelmoedig pogen om zijne kunstoefeningen dienstbaar te stellen tot leniging van den nood der armen door het geven van een jaarlijksch Con cert ten hunnen behoeve, daarom ook in deze door .UEd. A. gaarne zal worden voorgegaan, om de grootsche plannen van Sempre Crescendo te helpen uitvoerenwaardoor voorzeker de regie prijsschalting der studerende Jongelingschapals de erkentenis der ondergeteekendenin hooge mate de aangename goedkeuring zijn zal op het eenstemmig raadsbesluit lot ver hooring van hun eerbiedig verzoek. Zie de Advertentie). 't Welk doende enz. enz. Het getal opgenomenenin het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 25 Mei 57 volwassenen, 21 kinderen, te zamen 78. 26 68 20 88. 27 69 20 89. 28 70 20 90. 29 70 21 91. 30 70 20 90. 31 67 22 89. De commissie van beheer en toezigl over de droogmaking van het Haarlemmermeer, zal op Maandag den 9den Junijdes middags ten 12 ure, aan het Ministerie van Binnenl. Zaken aanbesteden: het verdiepen en oprui men van ingevloeide baggerspecie uit eenige vakken vaart en logt in den Haarlemmermeer-polder. Het berigt, door onderscheidene dagbladen en ook door ons medege deeld omtrent de weder-invoering der kermis te Gouda is onjuist. Het is niet door den Gemeenteraad van die plaats, maar door die van Goudswaard dat een dusdanig besluit is genomen. Door de Ileeren G. MorelEmile Simon, Bankier, en Emile Pelitgand Ingenieur, allen wonende te Parijs, is te Amsterdam liet waarborgka pitaal gedeponeerd, voor de spoorweglinie van die stad naar bet Nieuwe Diep, zoodat met de werkzaamheden binnen kort een aanvang zal worden gemaakt. Van den Helder wordt gemeld, dat aldaar voortdurend eene groote hoeveelheid vischmeestal schelvisch wordt aangebragt. Zij worden ge kocht voor 60 cents de honderd. In de Sledumervaart (prov. Groningen) is in een kwartier uur onge veer 2000 visch gevangen, bestaande in brasems, vorens, baars en snoek. In een trek had men tegelijk 750 stuks in het net. Te Harlingen zijn wederom uitgevoerd door de stoomboot Harlingen 3392/4 boter, 12 last haver, 6 last tarwe, 4 last garst600 hammen, 20 zakken alikruiken, 810 k. kazen, 3 koeijen, 17 kalveren, 598 schapen en lammeren; met de stoomboot Lion 3140/4 boter, 336 kanter- en Gouda kazen, 80 last haver, 14 last garst, 18 zakken alikruiken, 19 koeijen, 19 kalveren, 493 schapen en lammeren. Door den Gemeenteraad van Deventer is aan den Hoogleeraar J. Yer- burg eervol ontslag verleend en zijn Heeren Curatoren van het Athenaeum uitgenoodigdvoorstellen te doen om in het onderwijs in de Hebreeuwsche taal en Oudheden te voorzien. Te Vlissingen wordt in de volgende maand een Deenseh oorlogsfregat verwacht, bestemd lot het oiiderrigt van de Adelborsten; dit schip zal al daar eenige dagen vertoeven. Te Goes is de bedijking der Noord-Kraaijert Schorren (die den naam zullen dragen van Jacobspolder)in hel openbaar aanbesteed en gemijnd door den Heer Bod, voor 88,800. 'sGRAVENHAGE, 31 Mei. Bij Kon. besluit is aan den Heer Mr. C. Le Clereq, Referendaris bij het Ministerie van Buitenl. Zakenvergunning verleend tot het dragen van de Leopolds-ordehem door den Keizer van Oostenrijk geschonken. Men verneemt, dat Z. K. II. Prins Frederik bij de aanstaande kroo ning van den Keizer van Rusland, Z. M. den Koning zal vertegenwoordigen. Bij het Ministerie van Binnenl. Zaken is ten behoeve van de noodlij denden door den watersnood ontvangen een wissel groot ƒ1500, van wege den Heer P. A. van Pers te Batavia, zijnde de opbrengst van eene door hem uitgegeven plaat. De werkzaamheden van de Kon. Yereeniging van Landbouw zijn ten einde gebragt. In de maand Fcbruarij van liet volgende jaar zal waar schijnlijk weder eene bijeenkomst worden gehouden. Onlangs is gemelddat de Kon. Bibliotheek alhierheeft aangekocht een hoogst zeldzaam werkje, getiteld: Vita Lydwine, gedrukt te Schie dam, in het jaar 1498, en waarvan nog slechts 3 exemplaren bekend zijn. Thans berigt de Schiedamsche Courant, dat zich daar ter stede nog een exemplaar van deze uitgave bevindt, en wel in de Bibliotheek van de Sint Janskerk der Oude Clerezy, in het Huis te Poort. De platen van dit werkje, alsmede de versierde hoofdletters zijn met zorg gekleurd. Als schrijver der beide Lalijnsche gedichtenaan elk waarvan een tweede prijs uit bet legaat van den Heer IloeulFt is toegewezenheeft zich bekend gemaakt Ds. J. van LeeuwenRcmonstr.-Geref. Predikant te Berkel. De Heer Sloet tot Oldhuis heeft bij de Tweede Kamer een voorstel ingediend tot verandering der tienden in grondrentenverzcld van eene uit gewerkte memorie van toelichting. AMSTERDAM, 30 Mei. In de avondzitting van gisteren zijn de werkzaamheden van het Ned. Congres over het armwezen ten einde gebragt. Aan de orde was de be handeling van de punten V en VII van het pogramma die vroeger was uit gesteld. Het eerste punt liep over de vraag of men van de wetgevende magt mogt verlangen de dronkenschap als misdrijf met straf te bedreigen, of de wetgeving tegen den handel in sterken drank maatregelen kon ne men, en of de handelwijze van die armbesturen, die bedeeling ontzeggen aan de gezinnen, wier leden zich aan misbruik van sterken drank schuldig maken, navolging verdient. Hierover hadden vele beraadslagingen plaats,

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1