Katholiekheeft hij zijne omnelelijke fortuin aan vröome werken hesleed en voor zich zeiven slechts eene rente van 10,000 roebels behouden. In de Sardinische Kamer van Afgevaardigden heeft Graaf Cavour het woord over de builenlandsche aangelegenheden gevoerden verklaard dat de betrekkingen met Spanje spoedig zouden geregeld zijn, waartoe zijne per soonlijke kennismaking met den Spaanschen Gezant te Parijs veel had bij gedragen. Voorts heeft hij 80,000 1. aangevraagd voor de aanstelling van een Gezant bij het Hof te Petersburg. Hij deelde ook mede dat Sardinië meer buiten 's lands werd geacht, waarvan als bewijs strekte dat thans het Ned. Gezantschap te Turijn en te Rome zou gesplitst worden, en er een afzonderlijken Ned. Gezant voor Sardinië zou worden benoemd. Als de betrekkingen met Oostenrijk niet werden hersteld, stelde hij voor een Ge zant bij de bondsvergadering te Frankfort te benoemen om de gemeenschap met Duitschland te onderhouden. PSUISSKV. BERLIJN, 22 Mei. De Koning is den 19llcn van hier naar Koningsbergen vertrokken en den 20sten aldaar aangekomen. Hij zal zich naar de grenzen begeven om zijne zuster, de Keizerin-Weduwe van Ruslandte ontmoeten. De Generaal Groeben en de Kolonel Gliscinzki zijn naar Warschau vertrokken om den Czaar geluk te wenselien. Met betrekking tot de onderhandelingen over den Sond-tol verneemt men dat al de daarbij betrokken Mogendheden, Engeland uitgezonderd, geneigd zijn om de voorstellen van afkoop door Denemarken voorgesteld, aan te nemen. Door deze draling van Engeland, zou het kunnen gebeuren dat de onderhandelingen op niets uilliepen, daar het uitstel door de Ver- cenigde Stalen toegestemd, bijna ten einde loopt. Met het oog hierop heeft onze Regering onderhandelingen met het Londensche Kabinet aangeknoopt. Ten behoeve der militaire magazijnen hier te landeheeft de Rege- gering in Noord-Amerika 2000 last rogge doen aankoopen, die zich reeds op weg naar Europa bevinden en te Hamburg gelost zullen worden. De Zeit bevat een hevig artikel over de uitsluiting van niel-KalhoIie- ken van de Katholieke kerkhoven in Oostenrijk, waarin die maatregel ge roemd wordt eene vrucht van het concordaat, die maar al te duidelijk doet blijken, uit welken grond zij afkomstig is. Vervolgens zegt dit blad: daardoor is in een gedeelte van het Duilsche vaderland wederom die scheids muur tusschen de beide groote kerkgenootschappen opgerigt., welken men voor altijd vernietigd waande, om plaats te maken voor het groot en ver heven beginsel der godsdienst-verdraagzaamheid. Maar het loopt in het oog dat dit geschiedt op een oogenblik dat men te Parijs een verdrag sluit, waarbij den gebieder van Turkye de verpligting tot godsdienstige en kerkelijke verdraagzaamheid wordt opgelegd, en men dus van het Maho- medanisme iets verlangt, dat de Katholieke kerk zelve in een Chrislelijken slaat niet wil verleenen. Het Pruissische escadcr zal te Straalsuud door Prins Adalbert in oogenschouw worden genomen, en daarna naar de wateren van Nicaragua vertrekken, om de Duitsche kolonisten aldaar te beschermen. In 1854 en 1855 heeft op onze spoorwegen niet een reiziger het leven verloren, maar zijn slechts 3, waarvan 2 door eigen schuld, gekwetst. Van 12 millioen reizigers in 1855 heeft maar e'e'n letsel bekomen. Deze uitkomst steekt gunstig af bij de Engelsche spoorwegen alwaar in 1855 van 144 mill, reizigers 10 gedood en 311 gekwetst werden buiten hunne schuld, en 18 gedood en 20 gekwetst werden door onvoorzigtigheid. Uit Hamburg is berigt ontvangen dat de eerste Engelsche stoomboot, welke zich naar Kroonstadt heeft begevenis vergaan. De boot deed zijne eerste reis en is bij het eiland Oezcl gebleven. OOSTEKRIJH. WEENEN 21 Mei. Het beslaan van twee nota's, die door onze Regering en die van Frankrijk aan den Paus zouden zijn aangeboden, wordt thans ten stelligste ontkend; alleen heeft er eene zamenspreking over de Romeinsche zaken tusschen Graaf Buol en den Kardinaal Viale Prela alhier plaats gehad, waarin laatst genoemde zich aldus heeft uitgelaten: Wij zijn bereid om alle mogelijke conccssiën te doen, maar men moet niet vergeten dat de Paus niet gelijk staat met andere Vorsten; niet alleen is hij wereldlijk opperhoofd, maar hij is ook het hoofd van de Katholieke Christenheid, en zoo hij te Rome en in de provinciën heerscht, dan is dit, zoo als Bossuet zegt, opdat hij met des te meer vrijheid zijne magt door de gehcele wereld kan doen gelden. Door hem de oppermagt over de Legatiën te ontnemen, zou de Pauselijke waar digheid verkorten Rome lot een bisdom vernederd worden en dit zou de ondergang der kerk zijn. Dit kan het oogmerk van Oostenrijk niet zijn Op het oogenblik van de sluiting van een concordaat met den Paus, dat de Regering van den jongen Keizer zal verheerlijken. De Generaal Vorst Lichtenslein is belast om den Keizer van Rusland te Warschau geluk te wcnschen. Bij gelegenheid van de krooning des Keizers te Moskou zal ons land niet door een der Aartshertogen worden vertegenwoordigd, maar door Vorst Esterhazy, Oud-Gezant te Londen. De gekroonde hoofden van Duitschland zijn voornemens dezen zomer onderscheidene reizen te doen. De Koning van Pruissen denkt in Junij naar Töplitz te vertrekkenreeds worden aldaar vertrekken voor hem in gereedheid gebragt. De Koningin zal zich naar Ischl begevenalwaar ook de Keizer en Keizerin van Oostenrijk worden verwacht, die zich van daar in September naar Triest en Venetië zullen begeven. Te Carlsruhe ver wacht men Koning Olho van Griekenland en Vorst GortsehakolT, Slede houder van Polen. De Baron Sinahoofd van het bankiershuis S. G. Sina en Zoonis in 78-jarigen ouderdom overleden. Men schat het vermogen dal hij nalaat, op 50 millioen gulden. Zijn eenige zoon is erfgenaamen zal waarschijnlijk de zaken zijns vaders, waarin hij is opgevoed, voortzetten. Baron Sina, de zoon, heeft ter gelegenheid van dit overlijden, 40,000 11. aan de armen dc zcr stad geschonken. Deze som moet aldus verdeeld worden 30,000 fl. aan de Katholieken, 6,000 11. aan de Protestanten en 4,000 11. aan de Israëliten. Bovendien hebben de armen van dc Grieksche geloofsbelijdenis, waartoe de overledene behoorde, 10,000 11. gekregen, hun bij testament vermaakt. Op den spoorweg van Peslh naar Weencn is een groot ongeluk ge beurd: de locomotief en twee waggons zijn in de rivier dc Waag gestort. Men heeft den dood van eenige mensehen te betreuren; ook zijn velen ge kwetst geworden. K r S Lr A X De Keizer heeft aan den Grootmeester van het Huis van den Koning der Nederlanden, Baron Tuyll van Serooskerke, de Orde van St. Wladamir. 2de kl. geschonken. Aan den Franschen Generaal Edgard Ney is door den Keizer een bij zonder gehoor verleend. Ook is hij bij de Keizerin ter tafel genoodigd. De Admiraal Putiatini zal tot Minister van Marine worden benoemd. Het Ministerie zal bijna geheel hervormd worden. De Keizer heeft de begrooting van de stad Petersburg goedgekeurd, ten bedrage van 1,978,635 z. r. aan ontvangsten en 1,938,730 z. r. aan uitgaven. De te Petersburg wonende Franschen hebben het voorbeeld van de Engelschen gevolgddoor een dankadres aan den Keizer te zendenvoor de gastvrije en vriendschappelijke behandeling gedurende den thans ge- ëindigden oorlog. Vorst Woronzowwiens ouderdom en zwakke gezondheid hem buiten staat stellen langer de liooge betrekking te vervullen die hij tot hiertoe be kleedde, heeft vrijwillig afstand gedaan van al zijne traclemenlen en pen sioenen, behalve van eene van 60 zilveren roebels (ƒ.120), die hij genoot als medestrijder in den slag van Borodino of van de Moscowawaar Napo leon Kntusovv versloeg, den 7dcn Sept. 1812. Het getal invalide-officieren, die eene burgerlijke betrekking of pen sioen vragen, is zoo groot, dat te naauwernood aan een twaalfde gedeelte der regtmatige aanvragen kan voldaan worden. Bij de thans in werking gekomen algemeene openstelling der universi teiten in dit rijk zijn de Polen nog uitgesloten. Bij de bekende welwillende gezindheid des Keizers jegens dit land, koestert men evenwel de hoop, dat zich die toelating eerlang ook tot Polen zal uitstrekken. Uit Simferopol wordt gemeld, dat het sluiten van den vrede groote vreugde onder de bevolking in de Krim heeft veroorzaakt, zoowel onder de Russen, Grieken, Joden als onder de Tartaren. De grondeigenaars beginnen wederom hunne landerijen te bebouwenwaarvan zij door den oorlog waren teruggehouden. Vele Engelsche Officieren en soldaten waren door die stad gekomen. TUEKÏB. In tegenspraak met het vroeger vermelde, dat de Regering de liospo- dars van Moldavië en Walachye had ontslagen, wordt thans berigt dat zij in hunne betrekkingen zijn bevestigd, gedurende den tijd dat de werk zaamheden van de Commissie, met de regeling der Vorstendommen belast, zullen duren. Volgens andere berigten is er in deze zaak nog geen vast besluit genomen. Ten gevolge van de bemoeijingen van Lord Redcliffe, heeft de Rege ring de toezegging gegevendat een streng onderzoek zal worden ingesteld naar de bedrijvers van den moord van het gezin van den Engelschen agent te Maraseh. De toebereidselen tot het vertrek van de troepen der bondgenooten worden ijverig voortgezet. De Engelsche ruiterij wordt reeds ingescheept. Een gedeelte van het Russische Gezantschap is reeds alhier aangekomen. AK ABIViai K-Ai B KG U'S. PROMOTIE AAN DE LEYDSC1IE HOOÜESCUOOL. Den 24s,cn Mei de Ileer J. J. Loke, in dc Rcgten, na verdediging van zijn Akademisch Proefschrift: Be Costumen van Breda aangaande de Huwelijksgemeenschap. ABVERTSiKTIEN. Vijftigjarige Eehtvereer.sging vak A. van PIJPEN Ilz. J. n. P. van WERKHOVEN. Leyden 26 Mei 1856. Ondertrouwd C. L. van DOOREMAALEN en Oegstgeest bij Leyden, 21 Mei 1856. M. MEIJER. Eenige Kennisgeving. Mijne hartelijk geliefde Echtgenoot ELISABETH JACOBA HELENA MEERBURG, werd mij heden na een langdurig lijden, in den ouderdom van 38 jaren door den dood ontrukt. Leyden, 21 Mei 1856. P. A. MEERBURG. Heden overleed onze geliefde Zuster en Behuwd-Zustcr, Mejufvrouw PETRONELLA van der SPECK, in den ouderdom van ruim negenenzestig jaren, na een smartvol lijden van eenige weken, en na voorzien te zijn van de II. Sacramenten der Stervenden. J. van der SPECK. Deift, 22 Mei 1856. C. J. van der SPECK Vlek.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3